„OPEN BIM“ užtikrina efektyvesnį bendradarbiavimą dirbant su projektais


Išmano ne tik teoriją

Įmonė „Intelligent BIM Solutions“ dirba su skirtingomis BIM (angl. Building Information Modelling – statinio informacinis modeliavimas) technologijomis, skirtomis architektams, konstruktoriams, sistemų inžinieriams, taip pat su sprendimais statybų, gamybos įmonėms bei pastatų valdymo ir priežiūros įmonėms.

„Mūsų misija – nuolat ieškoti efektyviausių sprendimų bei metodikų, užtikrinančių gerą rezultatą užsakovams bei efektyvų bendradarbiavimą visiems projekto dalyviams. Dirbame su projektavimo ir statybų įmonėmis, bendraujame su užsakovais, matome pirmuosius bandymus naudoti BIM technologijas, todėl esame sukaupę ne tik teorinių, bet ir praktinių žinių“, – sako įmonės „Intelligent BIM Solutions“ vadovas Ernestas Beržanskis.

Kas lemia problemas?

Statybos projektų efektyvumą ir kokybę visų pirma lemia teisingi projekto procesai, jų vientisumas ir komandinis darbas. Siekiant vieno tikslo būtinos visų projekto dalyvių bendros pastangos, pradedant koncepcijos plėtojimu ir baigiant statinio atidavimu eksploatuoti. Tačiau dažniausiai dirbant su projektais kyla daug problemų, nesusipratimų, nuokrypių tarp pirminių idėjų, vizijų, norų (pavadinkime tai koncepcijos arba PP etapu) bei techninio projekto rezultatų.

Taip pat dažnas didelis atotrūkis tarp techninio projekto sprendimų bei sprendimų statybos metu, t. y. darbo projekto sprendimų. Anot E. Beržanskio, retai pamatysi išbaigtą inžinerinių sistemų dalių darbo projektą, nes dažniausiai rangovas neturi tam skirto biudžeto. Kitaip tariant, trūksta tęstinumo, išbaigtumo, suderinamumo, o tai lemia nemažus pagrindinių etapų sprendimų pakeitimus. Tai tiek užsakovui, tiek projekto dalyviams kainuoja laiko ir pinigų.

Todėl pirmiausia būtina akivaizdžiai pagerinti bendradarbiavimą tarp projektuotojų ir statybos, gamybos organizacijų. Komandinis darbas nuo pat pirmųjų projektavimo darbų iki statybos ir gamybos procesų bei bendra atsakomybė yra naujos integruotų projektų metodikos (angl. IPD – Integrated Project Delivery) pagrindas. „Open BIM“ technologijos ir darbo metodika gali turėti esminę įtaką tokiam bendradarbiavimui pagerinti.

„Open BIM“ technologijos IFC atveria galimybes

Anksčiau Lietuvoje vyravo nuomonė, kad norint projekto integracijos visiems projektuotojams būtina dirbti su vienos platformos produktais (tarkime, „Revit“), tačiau pasaulyje seniai naudojama kita pasiteisinusi praktika. Tarptautinė organizacija „Building Smart“ su partneriais išplėtojo „Open BIM“ technologijas, IFC standartą, kuris jau įteisintas Europos Sąjungoje.

„Open BIM“ ideologija ta, kad kiekvienas specialistas turi dirbti su savo specializuota programa, tačiau naudodamos IFC standartą tos programos komunikuoja tarpusavyje. Deja, ne visos 3D programos geba efektyviai integruotis į BIM projektus.

BIM projekto sėkmę lemia tinkamos priemonės

Be funkcinių savybių, esminė techninė sąlyga BIM programoms yra gebėjimas eksportuoti iš naudojamos programos IFC failus su objektų informacija bei gebėjimas importuoti į programą kitų projekto dalių IFC failus, taip iš karto užtikrinant korektišką bendrą darbą. Be šios savybės, taip pat yra daug kitų techninių niuansų – dažnai Lietuvoje 3D projektai žlunga pusiaukelėje taip ir nepasiekę rezultato, t. y. išpildomojo BIM modelio, kuris turėtų būti perduotas eksploatacijos etapui.

„Siekdama sėkmingų BIM projektų ir Lietuvoje, mūsų įmonė konsultuoja užsakovus, projektuotojus dėl BIM priemonių projekto vadybos, procesų organizavimo. Tai labai svarbu jau inicijuojant projektą, pasirenkant projektuotojus ir darbo metodus“, – aiškino E. Beržanskis.

Patikrinti BIM sprendimai

„Stebėjome nemažai BIM projektų Lietuvoje, jų sėkmes ir nesėkmes, bet svarbiausia – analizuoti nesėkmes ir tobulėti. Be to, domimės tarptautine patirtimi ir realizuotais integruotais projektais“, – teigia pašnekovas. Pasak E. Beržanskio, svarbu naudoti specializuotas programas skirtingais tikslais, užtikrinant tiesioginę jų tarpusavio sąveiką.

„Džiugu, kad jau ir Lietuvoje yra daug projektų, kur naudojamos skirtingos integruoto projektavimo programos. Verta paminėti tikrai tam tinkamas ir išbandytas šias BIM projektavimo programas: „ArchiCAD“ arba „Revit“ – architektūros daliai, „Tekla“ – konstrukcijoms, nes tai – geriausia priemonė tęsti projektą statybos, gamybos etapo metu. Elektros, silpnų srovių, automatikos sistemoms viena tinkamiausių programų yra „DDS-CAD Electrical“. ŠVOK ir VN inžinerinėms sistemoms siūlomi keli variantai, bet, vertindami integraciją į BIM projektus, sistemoje šilumos poreikio, galios skaičiavimą, slėgio nuostolių ir hidraulinio balansavimo skaičiavimo galimybes, elementų bibliotekas bei sistemos darbo greitį net dideliuose projektuose, rekomenduotume programą „DDS-CAD“. Projekto vadybai, koordinavimui, komunikacijai siūlome vieną labiausiai pripažintų profesionalams skirtų programų „Solibri Model Checker“, taip pat nemokamą programą „Tekla BIM Sight“, kurią dauguma įmonių jau naudoja. Visos minėtos programos puikiai gali keistis tarpusavyje IFC failais, tiesiai importuodamos kolegų IFC failus ir eksportuodamos savo projektų dalį kitiems“, – aiškino įmonės „Intelligent BIM Solutions“ vadovas.

Kad pavyktų išvengti nesėkmių arba dalinių rezultatų, prieš pradedant BIM projektą E. Beržanskis rekomendavo atkreipti dėmesį į techninius niuansus, techninius proceso reikalavimus, BIM modelio detalumo susitarimą.

„Svarbu ne tik priemonės, bet ir darbo metodai, BIM projektuose darbų organizavimas turi daug naujovių. Esame pasirengę padėti tiek užsakovams, tiek projektų vadovams, projektuotojams eiti teisingu BIM keliu ir nelipti ant tų pačių „grėblių“, – sakė pašnekovas.


Dalintis:

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Fill out this field
Fill out this field
Įveskite tinkamą el. pašto adresą.

NAUJAUSIAS NUMERIS

SKAITOMIAUSIA

Savaitės Mėnesio Pusmečio Metų

Paskutinės naujienos

Namai lego principais

Kas sieja prieš 6000 metų nutiestą medinį sweeto taką netoli somerseto Didžiojoje britanijoje, 19 a. Pradžioje darbininkams skirtas mobiliąsias kavinukes…

Has photos

Fasadai, kuriems nėra blogo oro

Vėdinamieji ir jiems giminingi bioklimatiniai fasadai šiuo metu laikomi vienais iš geriausių sprendimų siekiant palaikyti optimalią vidaus temperatūrą ir garso…

Has photos

SKAITOMIAUSIA

Savaitės Mėnesio Pusmečio Metų