Pacų rūmai


Vilniaus senamiestyje, greta Rotušės, stovintys didingi Pacų rūmai tada, kai juos valdė LDK didysis etmonas Mykolas Kazimieras Pacas, laikyti vienu puošniausių sostinės pastatų. Dabar buvę rūmai dabar atgimė kaip prabangus penkių žvaigždučių viešbutis „Pacai“.

Šio objekto kūrėjais tapo UAB „Forma“ architektai – Saulius Mikštas, Rapolas Bėčius, Elvita Šlimienė, Gaudrė Mikštienė, Tautvydas Čaplikas, Andrius Zanevičius, Šarūnas Verbus bei UAB „SK projektai“, Vaida Mikalauskytė (konstruktyvas). Generalinę rangą vykdė UAB „Conresta“. Užsakovas – UAB „Blendas“.

Projektą realizuoti padėjo ir kiti specialistai, tokie kaip UAB „Laufen“ bei “ARDEX Skandinavia A/S”.

Tikslas – papasakoti istoriją

Pacų rūmų pritaikymo projekto architektas UAB „Forma“ vadovas Saulius Mikštas, paklaustas, ar buvo sunku ne tik atkurti Pacų rūmus, bet ir pritaikyti juos viešbučių tinklo reikalavimams, džiaugiasi, kad „Design Hotels“ neturi aiškaus visiems tinklo viešbučiams privalomo stiliaus standarto. Tiesa, architektas S. Mikštas prisimena, kad paruošti Pacų rūmų rekonstrukcijos projektą su pertraukomis užtruko maždaug penkerius metus.

Rekonstruojant rūmus nuspręsta pastatui grąžinti buvusį vaizdą, atkuriant barokinį ikonografijoje išlikusį frontoną, kuris buvo nugriautas jau XIX amžiuje. Rūmai tuo laikotarpiu uždengti plokščiais skardiniais stogais, kurių siluetas buvo išlikęs iki mūsų dienų, užfiksuotas XIX a. pab. – XX a. pradž. fotografijose. Atitinkamai atkurtas ir fasadas. Maždaug 1990 m. vykdant architektūrinius fasado tyrimus buvo atidengti lipdiniai su buvusio reljefinio ornamento likučiais. Jie greičiausiai sukurti panašiu laikotarpiu kaip ir Šv. apaštalų Petro ir Povilo bažnyčios pano. Rekonstruojant fasadą, tinkas, kuris jau nebesilaikė, buvo nukaltas, o išlikusi gana geros kokybės medžiaga konservuota ir atkurta naudojant specialias technologijas, parinkus maksimaliai artimą medžiagiškumą, pagal kurį atkuriama senoji tinko struktūra. Įdomi detalė yra ant fasado atsiradęs ryškiaspalvis Pacų herbas. Paklaustas apie jį architektas šypteli, esą jokios medžiagos, kad ant fasado buvęs herbas, nėra, bet intervalas tarp langų leidžia daryti prielaidą, kad jis ten galėjo būti.

Nestigo staigmenų

Pacų rūmus naujam gyvenimui prikėlė ne tik gausi statybininkų, bet ir didelė restauratorių komanda. Be to, projekto metu vyko ir archeologiniai kasinėjimai bei restauracijos procesai, pateikę netikėtų staigmenų.

Tikru iššūkiu rekonstruojant rūmus tapo ir statybų vieta. Vienu metu čia buvo atliekami ir rekonstrukcijos, ir naujos statybos, ir restauracijos darbai, tad į objektą buvo pristatyti dideli kiekiai medžiagų, kurioms sandėliuoti praktiškai nebuvo vietos.

Standartiniai sprendimai netiko

Architektas S. Mikštas neslėpė, kad istorinius rūmus pritaikyti šiuolaikinio viešbučio reikmėms buvo nemažas iššūkis. O interjero kūrėjų komandai „Yes.design.architecture“ reikėjo atsižvelgti į daugybę dalykų: paveldosaugininkų nurodymus, penkių žvaigždučių viešbučiui keliamus reikalavimus, architektų viziją, kaip turi atrodyti visuma, ir „Design Hotels“ valdytojų pageidavimus dėl dizaino, stiliaus ir novatoriškumo.

Svarbu paminėti, kad viešbučio „Pacai“ interjero klasikinį stilių itin pabrėžia dekoratyvinio betono grindys, įrengtos ant daugiau nei 600 laiptų pakopų ir 600 kv. m plote holuose bei koridoriuose. Tai – Vokietijos gamintojo

„ARDEX GmbH” dekoratyvinė grindų dangos sistema PANDOMO® Loft , kuri buvo pasirinkta ir sėkmingai įrengta nepaisant ekstremalių statybvietės sąlygų.

Tik kokybiški gaminiai

Pacų rūmų projekto vystytojai pageidavo, kad visi prabangiam viešbučiui skirti gaminiai būtų ilgalaikiai, patvarūs, juos būtų paprasta ir nebrangu prižiūrėti. Todėl parinkta žinomo Šveicarijos gamintojo „Laufen“, kurio prekinis vardas savaime laikomas rimtu kokybės garantu, sanitarinės keramikos įranga. Viešbučiui „Pacai“ buvo parinkti ypač originaliai atrodantys minimalistinio dizaino, grynų formų ir gražių proporcijų kolekcijos „Kartell by Laufen“ pakabinamieji ir pastatomieji unitazai bei pakabinamosios ir pastatomosios bidė.

Vienintelis toks Lietuvoje

Žingsnis po žingsnio vėl atgimė istoriniai Pacų rūmai, tapę vienu gražiausių Vilniaus senamiesčio pastatų. Duris gegužę atvėrusiame viešbutyje įrengti 104 kambariai, iš jų 9 – apartamentai, veikia aukštos klasės restoranas, keturios konferencijų salės, sporto erdvė ir SPA. Kadangi rūmuose lankėsi daug istorinių asmenybių, kambarius ir apartamentus nuspręsta pavadinti jų vardais.

Pacų rūmų archyvo ir UAB „Conresta“ Nuotr.


Dalintis:

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Fill out this field
Fill out this field
Įveskite tinkamą el. pašto adresą.

NAUJAUSIAS NUMERIS

Paskutinės naujienos

Pradėtos bažnyčios statybos Kauno rajone

Šie metai prasidėjo svarbaus projekto įgyvendinimu – startavo Giraitės (Kauno rajonas) Šventosios Šeimos parapijos bažnyčios statyba. Šio svarbaus pastato paskirtis…

Has photos

Klaipėdoje iškilo meno banga 

Didelis įvykis visiems Lietuvos meno aistruoliams – po ilgos rekonstrukcijos gala koncertu atidarytas Klaipėdos valstybinis muzikinis teatras. Nusimetęs blankų sovietmečio apdarą,…

Has photos

SKAITOMIAUSIA

Savaitės Mėnesio Pusmečio Metų