Pamirškite nejudančius statinius: pasaulyje jau dygsta pastatai transformeriai

2019 m. gegužės 21 d.

Admin Structum.

admin@estructum.lt

Iki šiol pastatai buvo statiški objektai, kurių išorė pasikeisdavo nebent po renovacijos. Dabar pasaulyje dygsta išmanieji pastatai, galintys keisti savo formą, ir tai priklauso tik nuo aplinkos sąlygų ar poreikių. Šie pastatai turi išmaniuosius judančius priedus, leidžiančius juos pritaikyti įvairiems poreikiams.

„Shape shifting“ architektūroje

Vienas pirmųjų pastatų transformerių yra šveicarų studijos „Manuel Herz Architects“ suprojektuotas trijų aukštų penkiabutis namas Ciuriche, pavadintas „Ballet Mécanique“. Jis iš kitų išsiskiria dinamiškais fasadais, kuriuos sudaro iš vidaus spalvotos, o iš išorės vienspalvės voko formos žaliuzės. Nuleistos tarsi langinės jos saugo butus nuo per kaitrios saulės spindulių ar smalsių aplinkinių žvilgsnių, atvertos kartu su išsilanksčiusiais turėklais suformuoja spalvingus balkonus. Tai smarkiai keičia viso pastato išvaizdą: kol žaliuzės nuleistos, pastatas atrodo kaip vienspalvis kubas, o, jas atvėrus, statinio forma tampa dinamiška ir ekspresyvi.

Panašiai formą keičia ir pietų Danijos universiteto pastatas, kurį suprojektavo „Henning Larsen Architects“. Ant jo fasado pritvirtinta 1 600 trikampių metalinių plokščių, kurios naudojamos kaip langinės ir, atsižvelgiant į apšvietimą ir energinius poreikius, gali arba visiškai atsiverti, arba būti iš dalies atvertos, arba visiškai užsiverti. Dėl to pasikeičia ir pastato išorė.

Formą keičia ir Libano sostinėje Beirute pastatytas „Fouad Samara Architects“ suprojektuotas daugiabutis namas su milžiniškomis plieninėmis plokštėmis, kurios gali išvažiuoti į išorę iš viduje esančių butų. Įtrauktos į buto vidų, plokštės virsta kambarių pertvaromis. Jeigu gyventojai nori daugiau erdvės, jie gali plokštes išstumti į išorę ir taip pakeisti pastato vaizdą. „Matharoo Associates“ architektai sukūrė dar įdomesnį gyvenamąjį namą Indijoje su slankiomis ar besisukančiomis sienomis. Didžiulės marmurinės pastato sienos gali pasislinkti ar pasisukti vos paspaudus vieną mygtuką.

Dar vienas įdomus pastatas transformeris stovi Irane. Jo kambariai įrengti trijose sekcijose, kurios gali sukiotis 90 laipsnių kampu. Vasarą sekcijos pasisuka taip, kad gyventojams atsiveria terasos į išorę, o žiemą pasisuka į vidų.

„Dymanic Tower“ Dubajuje – futuristinė statybų ateitis

Jeigu jau prakalbome apie gyvenamuosius pastatus, kurių atskiros dalys sukiojasi pagal gyventojų poreikius, būtina paminėti ir Dubajuje 2020 m. iškilsiantį 80 aukštų dangoraižį „Dynamic Tower“ (liet. „Dinamiškas bokštas“).Tai bus trečias pagal aukštį Dubajaus dangoraižis. Maža to, šis bokštas, kurį sukūrė architektų įmonė „Dynamic Group“, bus pirmasis pasaulyje dangoraižis, turintis atskirus besisukančius aukštus, pritvirtintus prie centrinės kolonos. Dangoraižio gyventojai galės patys kontroliuoti ne tik savo prabangių apartamentų orientaciją, bet ir sukimosi greitį.

Įstabų pastatą transformerį sukūrė ir niujorkiečių įmonė „Diller Scofidio + Renfro“, kurią laikraštis „The Wall Street Journal“ pavadino šių metų architektūros inovatoriais už Niujorko kultūros centro „The Shed“, kuris bus pastatytas Hadsono upės pakrantėje, projektą. Pagrindinė aštuoniakampio pastato, kurį žadama užbaigti statyti 2019 m., ypatybė ta, kad jį dengs permatoma mobili plastikinė fasado danga. Ją ištraukus į išorę, pastato tūris padvigubės. Dėl to konstrukcija taps daugiafunkce.Baziniame kultūros centro pastate bus įrengtos dvi ekspozicijų salės, universalus teatras, erdvė repeticijoms ir dailės laboratorijos. Ištraukus jį dengiantį skaidrųjį fasadą, susiformuos dar viena milžiniška salė, kurioje galima rengti milžiniškus renginius ar instaliacijas.

Inovatyvios medžiagos

Pastatų forma ateityje galės keistis ir dėl inovatyvių medžiagų, tokių kaip „Shape Memory Polymer“, kurią prieš ketverius metus sukūrė Barselonos Pažangios architektūros instituto mokslininkai. Iš šios medžiagos pastatyti pastatai galės keisti savo formą – nuo karščio išsiplėsti, lankstytis ar sukiotis, taip pat sugrįžti į savo pradinę formą.

Pastatas galės transformuotis elektros laidais kaitinant konkrečius susikirtimo taškus. Temperatūrai perkopus 62 °C, medžiaga suminkštės ir ją bus galima traukti arba stumti, žiūrint, ko tuo metu reikės. Atvėsusi ji išlaikys naująją formą ir nebejudės. Iš tokios medžiagos pastatytus pastatus bus galima keisti pagal poreikius – išplėsti, jeigu reikia daugiau erdvės ir skaidrumo, ar sumažinti.

Taigi išmanioji architektūra iš esmės keičia žaidimo taisykles ir mūsų suvokimą apie statinius, kaip apie nekintančius objektus. Dėl judančių dalių gali kisti ne tik pastatų vidus, bet ir išorė, o viduje esančių žmonių komforto suvokimas taip persikels į naują lygmenį.

Giedrė Linden

https://structum.lt/wp-content/uploads/2020/04/PAROC_ULTRA_2020_Structum_340x430.jpg

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Būk pirmas!