Pasaulinės vandens dienos proga – 3 objektai, kurių dizainas suformuotas iš vandens


Šiandien minima Pasaulinė vandens diena – tai proga visuomenei daugiau sužinoti apie vandens išteklius, imtis veiksmų, kad jie kuo racionaliau ir saugiau būtų naudojami. Šią dieną paskelbė Jungtinės Tautos 1993 m., o mūsų šalyje Aplinkos ministerijos iniciatyva ji pažymima nuo 2000-ųjų.

Nepalikime nei vieno be geriamojo vandens – tokia šiemetinė Pasaulinės vandens dienos tema. Ja siekiama atkreipti tarptautinės bendruomenės dėmesį į gėlo vandens saugą, tvarų geriamojo vandens išteklių valdymą ir efektyvų naudojimą, nes milijardai žmonių visame pasaulyje vis dar susiduria su gėlo vandens trūkumu ir saugos problemomis. Neatsitiktinai vienas iš JT darnaus vystymosi 2030 m. darbotvarkės tikslų – iki 2030 m. užtikrinti, kad švarus vanduo būtų prieinamas visiems.

Kadangi požeminis vanduo – tai atsinaujinantys gamtos ištekliai, jų Lietuvoje pakaks ilgam. Todėl, pasak Aplinkos ministerijos Taršos prevencijos politikos grupės vyresniosios patarėjos Agnės Kniežaitės-Gofmanės, pagrindinis mūsų tikslas – išsaugoti požeminio vandens išteklių kokybę.

Šiemet kviesdami švęsti Pasaulinę vandens dieną, siūlome apžvelgti tris populiariausius projektus, kurie vandenį naudoja kaip pagrindinį dizaino bruožą. Šiuose projektuose vanduo vaidina svarbų vaidmenį architektūros projektavimo procese, brėžiant ribą tarp gamtos ir architektūros. O gal ribų jau nėra?

Sukurta jūra ir dykuma išilgai horizonto

2016 metais Meksikoje duris atvėrę apartamentai yra dykumos ir skaidraus vandens sintezė horizonto fone. Tai buvo švariausias, minimalistinis kraštovaizdis, kurį galėjo nubrėžti horizontas. Abiejose pusėse šis svajingas peizažas susidūrė su tuo, ką žmonės laiko estetiška architektūra. Žemės sklypas suprojektuotas kaip atskiras pasaulis su savu oru, pakrante, vandenynu, dangumi, saule, statiniais, struktūra ir tvarka.

Architektas Miguel Angel Aragonés sukūrė dizainą, kuris generuoja pojūčius erdvėje. Vanduo ribojo visą projektą. Visi tūriai atsiveria į jūrą ir savo nugarą paverčia miestu. Kiekvienoje plaukiojančioje talpoje yra interjerų, kurie savo ruožtu sudaro nepriklausomas visatas. Kiekviename kambaryje vizualiai yra jūra; niekas negali atsispirti žvelgdamas į ją. Vanduo liuliuoja, priverčia svajoti, atsiriboti nuo pasaulio ir vėl į jį panirti.

Vandens takas

Buvo sukurtas trijų kilometrų pėsčiųjų takas ant Iseo ežero, Italijoje. Šešiolikos metrų pločio ir maždaug trisdešimt penkių centimetrų aukščio, su šlaitu, takas uždengtas geltonu, ryškiu audiniu.

1970 metais pirmą kartą buvo sukurta panaši idėja, tačiau ji realizuota tik po kelių dešimtmečių, kada architektas, save pristatantis Christo, ir architektė Jeanne-Claude panaudojo modulinę plaukiojančio doko sistemą pėsčiųjų takui sukurti. Iš viso buvo panaudoti 220 000 didelio tankio polietileno kubeliai, kurie išlaiko žmonių svorį virš vandens. Šie kubai uždengti net 100 000 kvadratinių metrų blizgančio geltonu audiniu.

Ir nors architektai puikiai įvertino šį sumanymą, kūrinio atidarymo dieną, dėl blogų oro sąlygų, du žmonės buvo sužeisti. Todėl taką teko išmontuoti.

Antikos dvelksmas

Architektų Elena Chiavi, Ahmad El Mad, Matteo Goldoni Valetoje, Maltoje sukurtas paviljonas primena Romos laikų amfiteatrus. Ši balta erdvė, plaukiojanti mėlyname vandenyje atrodo lyg balti debesys plaukiantys mėlyname danguje.

„Antiroom II“ yra savarankiškai pastatytas paviljonas, tai lyg plaukiojanti sala. Paviljono žemės paviršiumi pasiekti nepavyktų, jį pasiekti galima tik plaukiant pačiam arba plaukiant laivu.

Medienos struktūra sukuria erdvę, atskirtą nuo neriboto jūros pločio. Jos centras apibrėžtas kaip nedidelis saugus vandens baseinas.

„Antiroom II” yra amžina šventykla. Jos kūrėjai pripažįsta, kad forma buvo pasirinkta, siekiant peržengti laiko sąvoką. Dar labiau šį pojūtį pabrėžia tai, kad konstrukcija tiesiog plūduriuoja, kaip kamuolys. Tai nestabili konstrukcija.

Galima patekti į jos branduolį, apmąstyti jos struktūrą ir išreikšti savo vienybę su dangumi ir kosmosu. Galima plaukti ir judėti lėtai. Tai lyg naujas izoliuotas pasaulis, jūroje.

Ahmad El Mad nuotr.


Dalintis:

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Fill out this field
Fill out this field
Įveskite tinkamą el. pašto adresą.

NAUJAUSIAS NUMERIS

SKAITOMIAUSIA

Savaitės Mėnesio Pusmečio Metų

Paskutinės naujienos

SKAITOMIAUSIA

Savaitės Mėnesio Pusmečio Metų