Paskelbtas 2020 metų Karališkosios akademijos architektūros premijos laimėtojas

2020 m. sausio 20 d.

Londono karališkoji menų akademija apdovanojo Ispanijos menininkę Kristina Inglesias (angl. Cristina Iglesias) architektūros premija už skulptūrų Madrido viešosioms erdvėms sukūrimą.

Tai yra treti metai, kai skiriama Karališkosios akademijos architektūros premija. Ankstesni laimėtojai buvo „Diller Scofidio +“ „Renfro“ įkūrėjai Elizabeth Diller ir Ričardo Skofidio bei japonų architektas Itsuko Hasegawa.

Kristina Inglesias gyvena ir dirba Ispanijos sostinėje Madride. Per pastaruosius 12 metų (nuo 2006 iki 2018 metų) ji sukūrė keletą darbų pavadinimu „Upės ir viešosios erdvės“, kurių metu vanduo, pakabintas ant metalinių organinių tekstūrų, atspindėjo aplinkinį miesto vaizdą. Šie darbai ją išgarsino.

K.Iglesias sukurtas gilus fontanas baseinas virš bedugnės Antverpene. Kristien Daem nuotr.

Prie „Foster + Partners“ sukurto „Bloomberg“ Londono būstinės ji suprojektavo „Užmirštų srautų“ bronzinio vandens fontaną. Fontanas tarsiatgaivina prarastą senovinę upę, tekėjusią šioje vietoje.

„Paeiliui viena kitą pakeitusios urbanistų ir menininkų kartos išplėtė atviros pilietinės erdvės sąvoką su viešuoju menu per statulų ir fontanų pavidalus. Karališkosios akademijos architektūros premija pagerbia tą ilgalaikę ir gyvybiškai svarbią tradiciją“, – sakė apdovanojimams pirmininkavęs „Foster + Partners“ įkūrėjas Normanas Fosteris.

Į 2020 m. Karališkosios akademijos architektūros premijos žiuri taip pat pateko Alano Stantono „Stanton Williams“ įkūrėjas, dailininkė Jane Vilson ir Louise Vilson, architektas Anupama Kundoo ir Londono ekonomikos mokyklos urbanistikos profesoriaus Ricky Burdet.

Savo architektūrinėms skulptūroms, kurios dažnai būna pakabinami paviljonai, vaizduojantys išdžiūvusias upių vagas, K. Iglesias naudoja tokias medžiagas kaip plienas, vanduo, stiklas, bronza, betonas, veidrodis ir šiaudai. Kūryboje beveik visada naudojama metalo ir augalų sintezė.

Jos kūrinys „Gilusis fontanas“ yra baseino skulptūra, padaryta iš augalų formų, išlietų bronzoje. Laikinai sureguliuotais mechanizmas kontroliuoja baseino vandenį, leidžia jam pakilti. Šis vaizdas primena veidrodį virš bedugnės.

Taip pat K. Iglesiasas suprojektavo skulptūrą „Durys-praėjimą“, bronzines „Prado“ muziejaus Madride duris.  Ji dažnai dirba kartu su kitais architektais. Be kūrinio „Fosters + Partners“ „Bloomberg“ pastatui, ji suprojektavo kūrinį „Norman Foster“ fondui Madride, pavadintą „The Ionosphere“ (tylių audrų vieta). Jos kūrinys „Desde lo Subterráneo“ yra Santanderio meno galerijoje, kurią suprojektavo italų architektas Renzo Piano.

„Man įdomu, kaip susikerta architektūra ir skulptūra. Kuriant erdves ir akimirkas apmąstymams šiuolaikinio miesto gyvenimo viduryje“, – sakė menininkė.

N. Fosteris ir jo žiuri taip pat išrinko keturis finalininkus Karališkosios akademijos Dorfmano apdovanojimui. Šis apdovanojimas yra lyg būsimų talentų pripažinimas viso pasaulio architektūroje. „Anastas“ iš Palestinos, „AOR Architects“ iš Suomijos, „BCKJ Architects“ iš Kinijos ir Malaizijos „WHBC Architects“ yra jaunosios architektūros studijos. Šios studijos apdovanotos 10 000 svarų (11750 eurų) prizu.

Karališkosios akademijos Dorfmano premijos laureatas bus paskelbtas 2020 m. kovo 17 d. pagrindiniame Karališkosios akademijos architektūros apdovanojimų savaitės renginyje. Savaitės renginiai vyks 2020 m. Kovo 16–19 d. Londone.

Jose Luis López de Zubirian nuotr. jeigu nenurodyta kitaip

https://structum.lt/wp-content/uploads/2020/09/geberit-business-lt-340x430-structum.png

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Būk pirmas!