Paskutinis „3burių“ bokštas stebina jame įdiegtais sprendimais

2018 m. gruodžio 5 d.

Giedrė Linden.

Projekto užsakovas: UAB „Solverta“

Generalinis rangovas: UAB „YIT Kausta“

Projektuotojas: UAB „Sweco Lietuva“

Architektai: a. a. Leonidas Merkinas (UAB „Architektūros paletė“) ir MB „Metro forma“ architektai Mindaugas Martinkus, Povilas Mureika, Ignas Kundreckas

Interjero autoriai: MB „Metro forma“ Mindaugas Martinkus, Povilas Mureika, Ignas Kundreckas ir UAB „A2Sm“ vadovas architektai Aurimas Sasnauskas, Kęstutis Krugelis

Aukštų skaičius: 3 aukštai po žeme ir 23 antžeminiai aukštai

Bendras plotas: per 23 aukštus ir 3 aukštai požeminės automobilių stovėjimo aikštelės sudaro beveik 19 000 m2

Naudingasis plotas: 13 000 m2

Aukšto plotas: 600 m2

Pastato aukštis: 80,5 m

Energinė klasė: A

Statybos darbų pradžia: 2016-07

Statybos darbų pabaiga: 2018-10

Tikslus adresas: Giedraičių g. 3

„3Burių“ verslo kompleksą Vilniaus Giedraičių ir Krokuvos gatvių sankryžoje pagaliau papildė paskutinioji, trečioji, burė. Unikalios architektūros jachtos burę primenantis statinys išvaizda nė kiek nenusileidžia pirmosioms sesėms – Didžiajai ir Mažajai burėms, o iš kitų verslo centrų šis A klasės biurų dangtoraižis išsiskiria įdiegtais inovatyviais sprendimais ir ypatingu dėmesiu ekologijai.

Trečiąją burę statybų bendrovė „YIT Kausta“ su subrangovais statė ir įrenginėjo laikydamiesi tarptautinių tvarios statybos standartų. Todėl pastatas pretenduoja gauti aukščiausią – platininį – LEED sertifikatą.

Į naująjį verslo centrą jau įsikėlė didieji jo nuomininkai – net 15-a viršutinių aukštų užėmęs bankas „Swedbank“ ir šešiuose aukštuose įsikūrusi norvegų informacinių technologijų kompanija „Visma Lietuva“. Tad kuo gi ypatingas šis pastatas, kuris dar nepastatytas spėjo tapti vienu paklausiausių biurų pastatų Vilniuje?

Didelis dėmesys ekologijai

Biurų kompleksas „3burės“ iš pradžių vadinosi „Vilniaus verslo uostu“. Jį suprojektavo garsus Vilniaus architektas a. a. Leonidas Merkinas. Pirmieji du biurų komplekso bokštai – Mažoji ir Didžioji burės bei jų priestatai – iškilo dar 2009 m., o trečioji burė pradėta statyti tik po septynerių metų pertraukos.

Trečioji burė aukščiu tik nežymiai nusileidžia Didžiajai burei. Naujasis pastatas yra 80,5 m aukščio, o Didžiosios burės aukštis siekia 85 metrus.

Anot trečiosios burės projekto bendraautoriaus MB „Metro forma“ vadovo Mindaugo Martinkaus, kadangi naujasis pastatas priklauso „3burių“ statinių kompleksui, jo architektūrinė raiška ir vizija neatitolo nuo pirmų dviejų burių.

Statant šį bokštą, ypač daug dėmesio skirta ekologijai. Tai liudija faktas, kad net 35 % dangoraižio statyboms panaudotų medžiagų (pavyzdžiui, armatūra, stiklai) pagamintos iš antrinių žaliavų, o pusė jų yra lietuviškos kilmės. Taip pat pastate įdiegta daug inovacijų, padėsiančių sutaupyti.

Fasadai išlenkti ypatingu būdu

Naujojo verslo centro laikančiosios konstrukcijos pagamintos iš monolitinio gelžbetonio, o nelaikančiosios vidaus sienos – iš stiklo ir gipso kartono konstrukcijos.

„Pastato fasadų medžiagas rinkome pagal esamus komplekso statinius. Tai – keraminės plytelės, viengubo stiklinimo sistema, lamelės“, – vardija architektas M. Martinkus.

Naujasis dangoraižis savo forma atkartoja jachtos burę, todėl jo fasado sienos viršutiniuose aukštuose yra išgaubtos į išorę. Kad pavyktų įrengti tokį fasadą, „YIT Kausta“ subrangovams UAB „Staticus“ kai kuriuos fasado stiklo paketus teko lenkti šaltuoju būdu (angl. cold bend). Stiklo paketai buvo pagaminti tiesūs, tačiau montuojant po truputį lenkiami, kol pavyko išgauti burės formą. Toks išskirtinis statybos būdas Baltijos šalyse panaudotas pirmąkart.

Melsvo atspalvio fasadiniai stiklai pagal sandarumą atitinka A energinės klasės pastatams būtinas charakteristikas ir padeda sutaupyti energijos bei šilumos.

Įdomu tai, kad fasado konstrukcijoms sandarinti naudotos medžiagos, PVC klijai ir vidaus dažai visai neturi arba turi labai mažai lakiųjų organinių junginių.

Nuo saulės saugos orų stotelė, kuri valdo net 1 500 elektrinius roletus

Nuo saulės spindulių trečiojoje burėje dirbančius žmones saugo modernios automatiškai valdomos stiklinio fasado vidaus ritininės užuolaidos (roletai), kurias tiekė ir sumontavo UAB „Dextera“.

Roletuose yra sumontuoti didžiausio Europoje gamintojo „Somfy“ varikliai. Jų prireikė daugiau nei 1 500 vienetų. Sujungti į vientisą sistemą varikliai leidžia ritinines užuolaidas valdyti tiek grupėmis, tiek individualiai. Išmanioji valdymo sistema prijungta prie orų stotelės, esančios ant pastato stogo (su aštuoniais saulės davikliais, nukreiptais į skirtingas puses). Taigi, atsižvelgiant į saulės aktyvumą, ritininės užuolaidos automatiškai pakeliamos arba nuleidžiamos.

„Dirbdami su didžiausiais Europoje audinių gamintojais langams uždengti parinkome ritinines užuolaidas su aliuminizuotu audiniu, kuris puikiai atspindi šilumą, todėl sumažina pastato vėsinimo išlaidas, tačiau kartu praleidžia saulės šviesą į pastato vidų ir netrukdo grožėtis Vilniaus peizažo siluetais. Šis nedegus audinys yra vienas technologiškai pažangiausių ir atitinka aukščiausius kokybės standartus“, – pasakoja projektui vadovaujantis UAB „Dextera“ Vilniaus filialo direktoriaus pavaduotojas Rinaldas Vilkas.

Verslo centro užuolaidų audinys buvo pagamintas Vokietijoje pagal specialų UAB „Dextera“ užsakymą.

„Vien dėl šio projekto Vokietijos audinių gamintojai turėjo paspartinti audinio sertifikavimo procesus, tad audinys buvo pristatytas rinkai gerokai anksčiau nei vokiečiai buvo suplanavę. Džiaugiamės, kad jis pirmą kartą Europoje sumontuotas būtent Lietuvos verslo centre“, – sako pašnekovas.

Verslo centre sumontuota viena patvariausių ir tvirčiausių ritininių užuolaidų sistemų rinkoje „Absolute“, kurios išskirtinė atstovė Lietuvoje yra UAB „Dextera“. Vientiso dizaino olandiška sistema „Absolute“ išsiskiria tuo, kad ją sumontavus visi komponentai susilieja į vieną visumą ir nesimato montavimo detalių.

Stiklinio pastato fasado vidaus ritininės užuolaidos yra su papildomais šoniniais plieniniais troseliais, kurie užtikrina, kad, varikliui keliant ar leidžiant užuolaidas, audinys visada būtų šalia stiklo, net jei stiklas pasviręs į pastato vidų.

Kokybiškas ir energiškai efektyvus apšvietimas

Trečiojoje burėje įdiegta nemažai inovatyvių sprendimų, padėsiančių gerokai sumažinti energijos išlaidas.

Štai ant 23 aukštų pastato stogo sumontuota saulės jėgainė, kurioje iš viso yra 66 fotovoltiniai saulės moduliai. Ši jėgainė, kurios įrenginiai kompensuos dalį pastato apšvietimo išlaidų ir padės sumažinti aplinkos taršą, yra aukščiausia saulės elektrinė Lietuvoje!

Gerokai sumažinti energijos sąnaudas leidžia ir naujojoje burėje įdiegti apšvietimo sprendimai.

Bendrųjų verslo centro erdvių ir didžiausių jo nuomininkų – „Swedbank“ bei „Visma Lietuva“ – biurų apšvietimu pasirūpino UAB „Šviesos technologijos“. Įmonės specialistai parinko gan minimalistinius ir neutralius šviestuvus, didesnį dėmesį skirdami ne šviestuvų dizainui, bet kokybei.

Verslo centrui parinktam apšvietimui būdingas ypač aukštas energinis efektyvumas. Pavyzdžiui, bendrosioms erdvėms apšviesti naudojama vos 3 W/m2 galia, o biurų patalpose – 5,5 W/m2.

„Parenkant apšvietimą, ypatingas dėmesys buvo skirtas akinimo, komforto kontrolei. Su mūsų parinktais šviestuvais pavyko užtikrinti aukštą komforto lygį, atitinkantį Lietuvos ir Europos higienos normose apibrėžtus šviesos lygius“, – džiaugiasi UAB „Šviesos technologijos“ komercijos direktorius Edgaras Gerdzevičius.

Anot pašnekovo, bendrosiose dangoraižio erdvėse apšvietimas įrengtas taip, kad prireikus būtų galima lengvai keisti darbo vietas, jas perkelti į kitą vietą.

„Swedbank“ biure įrengtas gana lakoniškas apšvietimas, kai šviesa sklinda iš lubų ir tolygiai apšviečia visą erdvę. Na, o įmonės „Visma Lietuva“ biurui buvo parinkti tiesioginę ir netiesioginę šviesą skleidžiantys šviestuvai. Ieškodami geriausio įmanomo varianto UAB „Šviesos technologijos“ specialistai glaudžiai bendradarbiavo ir su įmonės „Visma Lietuva“ biuro interjero dizaineriais, pageidavusiais ir akcentinio apšvietimo, kuris padėtų išryškinti tam tikras interjero detales – paveikslus, nuotraukas.

Viso verslo centro apšvietimo valdymas yra automatinis ir autonominis. Centrinės valdymo sistemos čia nėra, t. y. kiekviena šviestuvų grupė turi savą. Pačiuose šviestuvuose arba lubose integruoti specialūs davikliai, kurie reaguoja į natūralią apšvietą ir patalpoje esančius žmones bei pagal tai nustato sklindančios šviesos ryškumą. Tai padeda sutaupyti net 10 % elektros energijos.

36 valdymo automatikos skydai

Sumažinti energijos sąnaudas bei išlaidas padeda ir išmaniosios technologijos.

Naujajame verslo centre įdiegta moderni pastatų valdymo sistema (PVS), į kurią suplaukia duomenys iš visų trečiojoje burėje esančių valdymo automatikos skydų.

Iš viso verslo centre sumontuoti 36 valdymo automatikos skydai, kurie valdo dūmų šalinimo, viršslėgio, gaisro gesinimo sistemas, požeminės automobilių saugojimo aikštelės vėdinimą, geoterminę jėgainę, šilumos punktą, patalpų mikroklimato sistemas (šildymą ir vėsinimą), patalpų avarinį ir evakuacinį apšvietimą, nuotolinę šalto vandens, šilumos ir elektros apskaitą, taip pat elektros atjungimą gaisro metu.

Į bendrą PVS surinktus duomenis galima stebėti, valdyti ir keisti per apsaugos posto patalpoje esantį kompiuterį.

Geoterminė jėgainė žiemą šildys, o vasarą vėsins

Dangoraižis turi geoterminę jėgainę, kuri iš dalies aprūpina 23 aukštų pastatą šiluma. Žiemą geoterminė jėgainė žemės gelmių šilumą tieks į pastato radiatorinę šildymo sistemą. Vasarą, priešingai – jėgainė padės vėsinti patalpas, pastato šilumą nukreipdama į žemės gelmes. Tai leis sutaupyti lėšų pastatui išlaikyti.

Pastatui vėsinti numatytos dvi vėsinimo sistemos: vandeninė (per vandeninius oro konvektorius „fancoil“) ir freoninė (per LG VRF sistemą). Vandeninė sistema vėsina pastato 3–17 aukštus, o freoninė – pirmą ir 18–23 aukštus.

Trečiojoje burėje sumontuoti ir patalpų mikroklimato valdymo termostatai, kurie rodo esamą ir padeda nustatyti norimą patalpos temperatūrą, leidžia valdyti vėsinimo įrenginių ventiliatorių sukimosi greitį. Visus nustatytus parametrus galima keisti per PVS.

Taip pat naujajame bokšte įrengtas ir adiabatinis drėkinimas, todėl dangoraižyje cirkuliuoja ypač kokybiškas oras.

Radiatoriai – vieni energiškai efektyviausių

Šiluma trečiojoje burėje sklis iš plieninių radiatorių „PURMO Compact“, kurie gerai žinomi rinkoje dėl aukštos kokybės ir ilgalaikiškumo.

Tai – plokštiniai radiatoriai su konvekciniais elementais, kurių šoniniai paviršiai turi gaubtus, o viršutinis paviršius uždengtas grotelėmis.

Radiatoriai „PURMO Compact“ laikomi vienais energiškai efektyviausių rinkoje. Jie labai greitai įkaista ir yra lengvai kontroliuojami, o dėl nuosaikios išvaizdos puikiai dera prie bet kokio interjero.

Trečiosios burės radiatoriai buvo sujungti į kolektorinę pastato šildymo sistemą. Jų valdymas susietas su patalpų temperatūros davikliais. T. y., kai patalpų temperatūra nukrenta, davikliai siunčia signalą tos patalpos kolektoriui, kad reikia padidinti šilumnešio temperatūrą. Taip galima efektyviai naudoti šildymo išlaidas ir užtikrinti komfortišką temperatūrą verslo centre.

Išskirtinių akustinių savybių lubos

Sumažinti triukšmo lygį, pagerinti kabos raišką, sutrumpinti reverberacijos trukmę, kartu padidinti trečiojoje burėje dirbančių žmonių komfortą padeda kabamosios akustinės lubos „Ecophon Focus DG“, turinčios išskirtinę briauną.

Šios koncernui „Saint Gobain“ priklausančios švedų bendrovės „Ecophon“ pagamintos lubos išsiskiria dideliu spalvų ir briaunų spektru, taigi puikiai dera prie bet kokio interjero.

Kaip pasakojo „Saint Gobain“ pardavimų atstovas Lietuvoje Mindaugas Bogužas, kabamosios akustinės lubos „Ecophon Focus DG“ yra labai aplinkai palankus gaminys. Lubas galima visiškai perdirbti, nepaliekant jokių šalutinių produktų. Jos daugiausia pagamintos iš perdirbto stiklo (net 70 %), rišamosios medžiagos – silicio oksidas ir augalinio pagrindo rišikilis – taip pat yra palankios aplinkai.

Dėl savo savybių „Ecophon“ lubos sertifikatų LEED ir BREEAM siekiančioms įmonėms padeda gauti papildomų taškų. Lubų gamintoja „Ecophon“ yra priėmusi aplinkos produkto deklaraciją EPD (angl. Environmental Product Declaration), pagal kurią skaičiuojami sertifikatams LEED ir BREEAM reikalingi taškai. Kadangi verslo centras siekia gauti sertifikatą „LEED Platinum“, tikėtina, kad minėtosios lubos tam bus naudingos.

Kabamosios akustinės lubos „Ecophon“ naujajai burei buvo parinktos ir dar dėl vieno pranašumo – jos lengvai sumontuojamos ir išmontuojamos. Tai patvirtino ir lubas šiame dangoraižyje montavęs subrangovas „Saint Gobain“, turintis tinkamus sprendimus optimaliems ir kokybiškiems rezultatams.

Taupantys vandenį ir komfortiški maišytuvai

Trečiojoje burėje nemažas dėmesys skirtas ir sanitariniams mazgams. Čia įrengti kokybiški, patogūs vartotojui ir vandenį taupantys kompanijos „Grohe“ tiekti vandens maišytuvai.

„Projekto vystytojas rinkosi laiko patikrintus ir finansines galimybes atitinkančius sprendimus“, – atkreipia dėmesį „Grohe“ pardavimų atstovė Lietuvoje Aistė Stankevičienė.

Anot pašnekovės, maišytuvų pasirinkimui daug įtakos turėjo ir griežti aplinkosauginiai reikalavimai, keliami aukščiausio sertifikato LEED siekiantiems pastatams. Kaip tik dėl to parinkti tokie maišytuvai, iš kurių išteka minimalus kiekis vandens – vos 2 litrai per minutę, kas sumažina nereikalingą jo eikvojimą.

„Labai džiugu, kad šiame pastate daug dėmesio skirta racionaliai naudojamiems energiniams ištekliams, taip pat ir vandens išteklių taupymo sričiai“, – džiaugiasi pašnekovė.

Be to, kad padeda sutaupyti, „Grohe“ parinkti maišytuvai išsiskiria ir tuo, kad jais intuityviai paprasta ir patogu naudotis.

Žinoma, renkant tinkamiausią verslo cetntrui produktą, dėmesys kreiptas ir į dizainą.

„Dizainas derintas prie bendro aplinkos stiliaus. Jis minimalistinis, šiuolaikiškas, bet kartu ir nesenstantis“, – sako A. Stankevičienė.

„Grohe“ maišytuvų yra ir kai kuriuose kituose sostinės verslo centruose, pavyzdžiui, UNIQ, „Saltoniškių 7“, „Premium“. Taip pat šio gamintojo maišytuvų galima aptikti ir tokiuose žymiuose pasaulio verslo centruose, kaip „Sky Office“ Zagrebe, „Siemens City“ Vienoje, „The Capital“ Mumbajuje, „Microsoft European Headquarters Issy-Les-Moulineaux“ Prancūzijoje ir kt.

Liftai – vieni greičiausių Baltijos šalyse

Naujajame verslo centre įrengti šeši vieni greičiausių Baltijos šalyse „Schindler“ liftai. Kaip pasakoja UAB „Schindler-liftas“ naujųjų instaliacijų direktorius Arūnas Krutulis, šie liftai iš kitų išsiskiria ne tik sparta, bet ir energetiniu efektyvumu. „Pastate taip pat įdiegta išmanioji liftų grupės valdymo sistema, kuri leidžia efektyviau išnaudoti liftų resursus ir sutrumpinti keleivių laukimo laiką“, – kuo tai naudinga paaiškino A.Krutulis. Liftų valdymo sistemoje yra integruoti kortelių skaitytuvai. Tai leidžia identifikuoti keleivius ir apsaugo nuo atsitiktinių lankytojų.

Orą valanti kiliminė danga

Nemažai įdomių sprendimų įrengdami savo patalpas įdiegė ir patys verslo centro nuomininkai. Štai nuo 9 iki 23 aukšto įsikūrusio banko „Swedbank“ patalpose paklota nestandartinė kiliminė danga, kuri valo orą! Ja banką aprūpino aukštos kokybės apdailos medžiagas tiekianti UAB „Kitoks požiūris“.

Įmonės „Kitoks požiūris“ atstovo Romo Mizero teigimu, tinkamos dangos pasirinkimas verslo centruose yra itin svarbus, nes oro užterštumas – dažna sveikatos problemų priežastis. Įrodyta, kad prastos kokybės oras pražudo daugiau žmonių negu eismo nelaimės keliuose. Svarbu žinoti, kad oro kokybę lemia kietųjų dalelių, arba smulkiųjų dulkių, kiekis ore, taip pat – jų dydis. Kuo dalelės mažesnės – tuo pavojingesnės sveikatai. Jos gali paveikti širdį ir plaučius, sukelti rimtų fiziologinių problemų. Tačiau sprendimas galimas. Vokietijos alerginių ligų ir astmos asociacijos tyrimo duomenys rodo, kad dėl smulkiųjų dulkių kylančių bėdų būna mažiau, jei patalpose paklojama ne kieta, o kiliminė danga.

Įmonės „Kitoks požiūris“ tiekta danga itin tinkama novatoriškiems verslo centrams. Danga „DESSO AirMaster®“ sukurta taip, kad sugautų ir sulaikytų kietąsias daleles aštuonis kartus veiksmingiau negu kietoji grindų danga ir keturis kartus veiksmingiau negu įprastos kiliminės dangos.

Apskaičiuota, kad darbuotojas per metus biure praleidžia apie 1 880 val. (daugiau kaip penktadalį savo laiko). Todėl darbovietės patalpų vidaus oro kokybė turi didžiausią poveikį darbuotojų sveikatai ir gerai savijautai. Mokslininkai nustatė, kad, pagerinus biurų oro kokybę, gauta finansinė nauda (pavyzdžiui, retesnis neatvykimas į darbą dėl ligos) gali būti 8–17 kartų didesnė negu įrengiant biurą patirtos išlaidos.

Verslo centre – minimalistinės skandinaviško dizaino durys

UAB „Vauksa“ trečiosios burės bokštą aprūpino medinėmis vidaus ir metalinėmis priešgaisrinėmis lauko durimis. Iš viso verslo centre buvo sumontuota apie 150 medinių durų dažytų aplinkai draugiškais dažais , daugiausia –bendronaudojimo patalpose bei biuruose. UAB „Vauksa“ pardavimų vadovas Lukas Aleksandravičius pasakojo, kad verslo centrui parinktos kokybiškos minimalistinio skandinaviško dizaino durys su sustiprintais vyriais ir sustiprintu užpildu, tokiu pačiu, koks naudojamas ir akustinėms durims. Medinių durų atsparumas vertikaliai apkrovai, atsparumas pastoviam sukimui, atsparumas minkštiems ir sunkiems smūgiams bei atsparumas kieto kūno smūgiams atitinka 4 klasę, o atsparumas kartotiniam atidarymui ir uždarymui – 5 klasę. Durų oro garso izoliavimo rodiklis gali siekti net iki – 29 dB. Pasak, pašnekovo, tai nėra labai išskirtinėmis dizaino savybėmis pasižyminčios, tačiau tikrai laiko patikrintos durys, atitinkančios gerą kainos ir kokybės santykį, kurios priklausomai nuo jų priežiūros ir naudojimo intensyvumo gali tarnauti net iki 10-15- metų.

19 aukšte – atvira sporto aikštelė

Didžiausio trečiosios burės nuomininko „Swedbank“ biure įdiegta ir daugiau darbuotojų patogumui bei sveikatai palankių sprendimų. Skandinavišku stiliumi įrengtose banko patalpose vyrauja atviros erdvės, daug dėmesio skirta natūralioms medžiagoms ir ergonomikai. Naujojoje burėje įsikūrusio banko darbuotojai atsipalaiduoti gali ne tik moderniose poilsio ir laisvalaikio erdvėse, bet ir sporto klube.

Maža to, ant 19 aukšto stogo, maždaug 63 m aukštyje, esančioje terasoje „YIT Kausta“ banko darbuotojams įrengė ne tik poilsio zoną su čia pasodintomis pušelėmis, bet ir atvirą daugiafunkcę aikštelę, kurioje galima žaisti krepšinį ir tinklinį. Architekto M. Martinkaus teigimu, tokiame aukštyje įrengta atvira sporto aikštelė yra vienas įdomiausių dalykų šiame bokšte.

O štai kompanija „Visma Lietuva“ savo per šešis aukštus išsidėsčiusiame biure, priešingai nei „Swedbank“, nusprendė atsisakyti atvirų darbo erdvių ir pasirinkti kabinetinę patalpų sistemą.

Įmonės „Visma Lietuva“ biure taip pat yra įrengti poilsio, žaidimų kambariai, terasa 5 aukšte ir net pirtis!

Trečiojoje burėje dirbantys žmonės, be visų šių patogumų, gali mėgautis ir išskirtiniais vaizdais pro langus – vienoje pusėje matomas Vilniaus senamiestis, Neris, o kitoje galima stebėti atsinaujinančias Šnipiškes.

Svarbus ir darbuotojų švietimas

Visi verslo centre įdiegti sprendimai trečiąją burę ne tik pavertė patrauklia vieta dirbti, bet ir gali padėti gauti aukščiausią JAV Žaliųjų pastatų tarybos išduodamą platininį LEED sertifikatą.

Kaip sakė architektas M. Martinkus, pagal sertifikatą LEED reikia užtikrinti daug patogumų pastate dirbantiems žmonėms. Vienas iš privalomų reikalavimų – vaizdai pro statinio langus. Svarbus ir natūralios šviesos patekimas į patalpas bei kontrolė. Specifiniai reikalavimai keliami ir tam, kaip užtikrinti vėdinimą, taupyti elektrą, vandenį, kiek turi būti įrengta dušų persirengimo patalpų, dviračių, elektromobilių parkavimo vietų ir pan.

„Taip pat, vadovaujantis sertifikatu LEED, reikia mokyti pastato darbuotojus ekologiškumo, t. y. taupyti išteklius. Todėl pirmojo aukšto liftų hole per projektorių rodoma informacija apie pastate sunaudojamą elektros ir vandens kiekį, kiek išgaunama geoterminės bei saulės energijos ir panašiai. Viena iš pastato laiptinių dekoruota sporto tema, skatinančia pastato darbuotojus daugiau naudotis laiptine nei liftu “, – paaiškina architektas.

Naujosios burės darbuotojams ir svečiams nebūtina galvoti, kur saugiai palikti savo transporto priemones. Jų patogumui pastatyta daugiau nei 5 tūkst. m2 ploto trijų aukštų požeminė ir keturių aukštų antžeminė automobilių aikštelės. Jose bus 136 vietos automobiliams, iš jų – 24 skirtos elektromobiliams.

Taip pat verslo centre įrengta 111 specialių saugyklų paprastiems bei elektriniams dviračiams ir paspirtukams.

Pauliaus Čilinsko, Evaldo Lasio,

Visma Archyvo nuotr.

https://structum.lt/wp-content/uploads/2019/03/download-2-1.jpg

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Būk pirmas!