Pastato efektyvumas – užduotis šiuolaikiniams projektuotojams


Sandarumas – vienas pačių svarbiausių faktorių, įvertinant pastatų energinį ir eksploatavimo efektyvumą. Tyrimais nustatyta, kad šilumos nutekėjimą galima suskirstyti į zonas: langų zona atsakinga už 34 %, sienų – 27 %, durų – 12 %, stogo – 5 % šilumos nutekėjimo.

Be to, didelės reikšmės pastato energetiniam efektyvumui turi ir jo tolimesnis valdymas.

„Stikliniuose“ miestuose populiarėja intelektualieji stiklai

Šiandien sudėtinga rasti modernų pastatą, kuriame nėra bent dalies fasado iš stiklo. Pasak JAV energetikos departamento, neefektyvūs langai gali apimti daugiau nei 25 % namo šildymo ir vėsinimo energijos sąnaudų.

Viena prieinamiausių priemonių – išmaniosios langų plėvelės, kurios turi mikroskopinių metalinių dalelių sluoksnį, klijuojamą ant stiklo. Šios dalelės atspindi ultravioletinius spindulius, todėl saulės energija atsispindi atgal – vasarą namuose būna vėsiau, o žiemą padeda sušilti. Be to, danga apsaugo baldus nuo saulės spindulių pažeidimų.

Vis dėlto pastatų projektuotojai ir statybų plėtotojai dažnai būna linkę ieškoti sudėtingesnių technologijų, kurios dar labiau padidintų pastatų energinį efektyvumą. Rinkoje vis dažniau kalbama apie intelektualiuosius stiklus. Juose įmontuoti jutikliai padeda reguliuoti stiklo paviršiaus spalvos tono intensyvumą, įvertinant tokius kriterijus kaip temperatūra, saulės spindulių kiekis, paros metas ir pan. Pagrindinis intelektualiojo stiklo bruožas yra tai, kad jį galima valdyti nuotoliniu būdu.

Šalyse, kuriose gausu saulės spindulių, populiarėja ir šviesos vamzdžių technologija. Ji leidžia „nukreipti“ ant stogo ar sienų sumontuotų kolektorių krintančią šviesą į pastato vidines erdves, esančias ne prie langų.

Daugelyje naujų pastatų naudojami ir savaiminio valymo stiklai, sudaryti iš dviejų specialių dangų: pirmoje dangos dalyje naudojamas titano dioksidas, kuris veikdamas su saulės spinduliais suskaido prie stiklo prilipusį organinį junginį, o antroji dalis leidžia vandeniui lengvai nuplauti suskaidytus nešvarumus nuo langų.

Dėmesys – intarpų užpildui

Išorinės pastato sienos turi turėti tokių savybių, kurios sumažintų energijos nuostolius ir kartu išlaikytų patvarumą. Pavyzdžiui, įprasta akmens plytų siena, palyginti su įprasta plytų siena, sutaupo daugiau nei 20 % pastato eksploatavimo išlaidų.

Šiuolaikinėje architektūroje fasadas retai kada būna vientisas – gausu įvairių intarpų. Dėl šios priežasties didelis dėmesys skiriamas intarpų užpildui.

Vienas iš variantų – purškiamieji hermetikai. Tai lengvas ir paprastas būdas užpildyti sunkiau prieinamas vietas.

Purškiamieji hermetikai dažnai naudojami komerciniuose pastatuose, norint sumažinti galimybę drėgmei prasiskverbti į pastatą.

Šviesą atspindinčios stogo medžiagos

Norint prisidėti prie gamtos užterštumo mažinimo ir didinti pastato efektyvumą, vienas iš populiariausių sprendimų – ant stogo įrengti žaliuojančius sodus. „Žali“ stogai padeda ne tik užtikrinti kritulių panaudojimą pastato eksploatacijai, bet ir mažina oro užterštumą. Taip pat neleidžia vasarą stogui įkaisti.

Stogo sistemoms dengti taip pat naudojamas fluorescencinis pigmentas. Tokiu būdu stogai gali atspindėti saulės spindulius: tai sumažina stogo šilumos sugertį, sumažėja pastatų šildymo sąnaudos. Fluorescenciniai pigmentai yra keturis kartus efektyvesni nei įprasti.

Dideli pokyčiai prasideda nuo mažų žingsnelių

Net ir, atrodytų, patys mažiausi gyvenimo būdo pokyčiai gali turėti įtakos pastato efektyvumui. Pavyzdžiui, ekologiškų dušo galvučių naudojimas gali sutaupyti aštuonis litrus vandens per vieną minutę. Vandens ribojimas sanitariniuose pastato mazguose gali reikšmingai sumažinti pastato eksploatavimo sąnaudas. Įmontuoti vandens srauto reguliatoriai užtikrina, kad vandens srautas būtų apribotas iki minimalaus. Reguliuojant ne tik vandens, bet ir šviesos išteklius, galima pasiekti, kad sąskaitos būtų 30 % mažesnės. Viena naujovių – lemputes dabar galima įsigyti su papildoma įranga, pavyzdžiui, nuotolinio valdymo pultu ir išmaniųjų telefonų koncentratoriumi. Išmaniųjų telefonų šakotuvas jungiamas prie įrenginio, leidžia valdyti kiekvieną šviesos šaltinį ir sukurti tinkintus nustatymus.

Aura Jankūnaitė


Dalintis:

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Fill out this field
Fill out this field
Įveskite tinkamą el. pašto adresą.

NAUJAUSIAS NUMERIS

SKAITOMIAUSIA

Savaitės Mėnesio Pusmečio Metų

Paskutinės naujienos

SKAITOMIAUSIA

Savaitės Mėnesio Pusmečio Metų