Patalpų akustikos gerinimas: nuo specialių baldų iki augalų

2020 m. vasario 28 d.

Giedre Linden.

giedre@structum.lt

Išgirdę žodį „akustika“, dauguma pirmiausia pagalvoja apie koncertų arba kino salę. Tačiau akustika svarbi visose visuomeninėse patalpose, ypač ten, kur praleidžiame daug laiko: pradedant švietimo, sveikatos priežiūros ir ugdymo įstaigomis, baigiant biurais, konferencijų salėmis ar prekybos centrais.

Ypač svarbi gera akustika atvirojo plano biuruose, kur būna daugiau triukšmo. Tyrimas, kurį atliko „World Green Building Council“, parodė, kad dėl triukšmo darbuotojų produktyvumas gali sumažėti net 66 %.

Yra daugybė būdų, kaip pagerinti patalpų akustiką: nuo geromis akustinėmis savybėmis išsiskiriančių apdailos medžiagų, pertvarų iki augalų ar specialių užuolaidų.

Garso maskavimo sistema

Tokia sistema padeda paslėpti triukšmą po švelniu foniniu garsu, panašiu į vandens čiurlenimą. Foninis garsas ypač naudingas pasitarimų kambariuose, nes jis nepraleidžia triukšmo į išorę, taigi netrukdo kitiems susikaupti ir sustiprina privatumą.

Akustinės užuolaidos

Apsaugoti nuo triukšmo gali padėti ir akustinės užuolaidos. Jos veiksmingai sugeria, atspindi ir išskaido triukšmą bei pagerina garso kokybę patalpoje. Tokios užuolaidos patogios tuo, kad jas lengva pakabinti ir nuimti.

Akustinės lubų plytelės

Tai vienas populiariausių garso sugėrimo sprendimų, ypač patalpose, kuriose yra pakabinamos lubos.

Vertikalios akustinės plokštės

Vertikalios akustinės plokštės kabinamos palubėje. Jos labiausiai tinka didelėms patalpoms su aukštomis lubomis arba biurams pritaikytoms industrinėms erdvėms, nes sumažina ir nukreipia garsą, panaikina aidą, o kartu estetiškai atrodo. Tokios plokštės būna įvairių spalvų, formų ir dydžių. Kadangi vertikalios akustinės plokštės garsą sugeria iš abiejų pusių, jos dukart geriau apsaugo nuo triukšmo.

Erdvę dalijančios akustinės pertvaros

Garsą padeda sugerti ir ant grindų pastatomos erdvę dalijančios akustinės pertvaros. Jos yra lengvos, lanksčios, pagamintos iš minkštesnės medžiagos ir gali būti lengvai perkeliamos iš vienos vietos į kitą. Be to, jas lengva surinkti ar išardyti pagal poreikius.

Akustinė puta

Nors ir ne tokia estetiška kaip akustinės plokštės, akustinė puta atlieka tą patį darbą. Ji būna kvadratinė arba sluoksniuota, įvairių dydžių ir storio. Akustinė puta montuojama prie sienų ar lubų.

Medžiaginės akustinės plokštės

Norite sumažinti išorinius garsus ir sukurti gražią aplinką? Tada jums patiks šios į medžiagą įvyniotos garsą sugeriančios plokštės. Jos dekoratyvinės, ilgalaikės ir gerai sugeria garsą.

Garsas atsimuša į medžiagą ir sugeriamas po ja esančių garso izoliacinių medžiagų. Jomis padengtos patalpos atrodo madingai ir yra pritaikytos šių dienų poreikiams.

Metalinės akustinės plokštės

Tokios plokštės gaminamos iš perforuotu metalu padengtos garsą sugeriančios medžiagos arba metalo su medžio apdaila. Ši metalo ir garsą sugeriančios medžiagos kombinacija yra ilgalaikė ir estetiška.

Atspausdintos akustinės plokštės

Tiems, kuriems svarbi estetika, patiks ir spausdintos akustinės plokštės. Tai plokštės su spausdinta apdaila. Jos yra gera alternatyva paveikslams, be to, sugeria garsą.

Medienos ir vilnos akustinės plokštės

Medienos ir vilnos plokštės tinkamos naudoti ten, kur ypač svarbus palankumas aplinkai. Jos pagamintos iš paprastų, natūralių medžiagų tokių kaip vilna, medis ar cementas, yra kokybiškos, nebrangios ir svarbiausia – gerai sugeria garsą. Tokios plokštės ne tik gerai apsaugo nuo triukšmo, bet ir pagražina interjerą. Taip pat jos sugeria aidą ir neišleidžia iš patalpų šilumos.

Augalų sienos

Jeigu jums svarbi gamta, tai yra akustinis sprendimas, apie kurį verta pagalvoti. Nors šiek tiek neįprasta, tačiau augalai gerai sugeria garsą.

Šiuolaikiniuose biuruose itin populiarios kerpių plokštės, gaminamos iš vandeniui atsparių elninių šiurių. Šios tundroje augančios kerpės neturi šaknų, o drėgmės ir maisto gauna iš oro. Jos valo orą ir yra nereiklios. Be to, elninės šiurės gerai sugeria garsą, ypač žmogaus balso stiprumo.

Dar vienas pranašumas yra tas, kad tokios žalios kerpių plokštės atrodo itin stilingai.

Akustiniai baldai

Akustiniai baldai kuriami galvojant apie privatumą ir komfortą. Jie ypač praverčia atvirojo plano biuruose, siekiant sugerti garsus ir nepadidinti triukšmo erdvėje.

Tai tik dalis triukšmą bei aidėjimą padedančių sumažinti ir garso kokybę pagerinančių sprendimų. Jų yra gerokai daugiau ir kuriami vis nauji, tad galima rasti sprendimų, atitinkančių bet kokius poreikius ir derančių prie bet kokio interjero.

Nuotr. design-milk.com, architonic.com

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Būk pirmas!