Pažangiai žuvininkystei – uždaroji recirkuliacinė žuvų auginimo sistema

2015 m. sausio 27 d.

Jurgita Siliūnienė.

„Akvakultūra – viena ypač greitai augančių ūkio šakų visame pasaulyje ir, remiantis prognozėmis, ji bus vienas pagrindinių plėtojamų sektorių XXI amžiuje. Lietuvoje akvakultūra buvo suprantama tik kaip žuvų auginimas tvenkiniuose. Tačiau tvenkininė žuvininkystė turi tam tikrų trūkumų: hidrotechniniai įrenginiai užima didelius žemės plotus, jiems reikia daug lėšų, be to, sudėtinga juos apsaugoti nuo žuvų vagysčių. Tvenkiniams užpildyti ir eksploatuoti reikia daug gamtos išteklių, t. y. vandens, o produktyvumas palyginti gana mažas (apie 700 kg/ha karpių per metus ganykliniuose tvenkiniuose). Tvenkinių vanduo yra labai užterštas, aplinkosaugos reikalavimai neleidžia tiesiogiai išleisti tvenkinių vandens į aplinką. Tai reiškia, kad tvenkinių vandeniui valyti reikia papildomų investicijų. Mūsų šalies ūkininkai turi labai nedaug galimybių savo žemėse įsirengti naujus tvenkinius ir ekonomiškai naudingai juose auginti žuvis, o URS tokių trūkumų neturi“, – sako UAB „Traidenis“ generalinis direktorius Sigitas Leonavičius.

URS – tai šiuolaikinis įrenginių kompleksas, kuriame uždaru ratu cirkuliuoja vanduo ir palaikomi pageidaujami jo kokybės rodikliai: reikiamas deguonies kiekis, temperatūra, mažas organinių priemaišų kiekis ir t. t. Jam įrengti nereikia nei didelių žemės plotų, nei gausių vandens šaltinių.

Palyginti nedidelėse patalpose galima auginti daug įvairių rūšių žuvų (pvz., auginant 10 t afrikinių šamų per metus URS įrangai užtektų 60 m2 patalpų, o taikant pažangias technologijas įranga tilptų ir 35–40 m² patalpose; auginant 20 t šamų per metus užtenka 100–150 m2 ploto, o 100 t žuvų per metus – 350 m2 ploto).
Rinkoje vyrauja URS sistemos, kai žuvų auginimo vonios gaminamos iš polietileno, medienos, metalo, gelžbetonio. UAB „Traidenis“ šias vonias gamina iš stiklaplasčio. Svarbiausias jų pranašumas – mobilios, lengvos ir patvarios konstrukcijos, nesudėtinga priežiūra.

Pagrindiniai URS pranašumai
•    Ekonomiška sistema leidžia taupyti vandenį.
•    Galima kontroliuoti visus parametrus, tokius kaip pH, O2, CO2, temperatūra, apšvietimas ir kt.
•    Didelis gamybos produktyvumas.
•    Nereikia daug darbo jėgos.
•    Vienas iš būdų atkurti nykstančius žuvų išteklius.
•    Žuvų auginimas nepriklauso nuo sezoniškumo.
•    Patenkinami gamtosaugos reikalavimai, kurie tampa vis aktualesni plečiantis akvakultūros gamybai.

Nebūtina biologinė stebėsena, nes auginamos žuvys neturi galimybių patekti į aplinkinius natūralius vandenis ir pažeisti ekologinę pusiausvyrą. URS sistemos yra kontroliuojamos, todėl jose galima auginti vertingų rūšių žuvis: europinius šamus, afrikinius šamus, eršketus, upėtakius, starkius ir kt.

UAB „Traidenis“ rūpinasi žmogumi ir švaria aplinka, kuria, gamina ir montuoja įvairius buitinių ir gamybinių nuotekų valymo įrenginius, nuotekų perpumpavimo stotis (siurblines), didelio tūrio talpyklas ir kitą pramoninę įrangą. Įmonė stengiasi užtikrinti aukštus aplinkosaugos reikalavimus (taip gerindama ekonominius ir socialinius aspektus). Visa įmonėje gaminama įranga ir įrenginiai atitinka aukščiausius Europos Sąjungos ir Lietuvos aplinkosaugos reikalavimus.

Temos:

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Būk pirmas!