Penki tvarios mirties modeliai


Tikiu, kad architektų Bios Incube, Anna Citelli ir Raoul Bretzel, „Nienke Hoogvliet“ sukurti penki „tvarios mirties“ modeliai Jus šokiruos nemažiau nei mane. Nors architektai skuba raminti: „Švęsdami žemės dieną, supratome, kad visą gyvenimą tvariai gyvenęs žmogus yra priverstas būti palaidotas plastikinėje dėžėje, kurią vadiname karstu. Todėl nusprendėme ekologijos įdėjomis pakeisti laidojimo tradicijas. Taip atsirado penki karstų modeliai“.

Kiaušinio formos karstas

Kiaušinio formos karstas yra pagamintas iš biologiškai skaidomos medžiagos. Kūnas dedamas į dar negimusio kūdikio motinos įsčiose naudojamą padėtį. Palaidojus mirusįjį, jo šeima toje vietoje gali pasodinti medį.

Ekologiškas grybelis

Šis ekologiškas karstas naudoja grybelį, padedantį biologiškai suskaidyti kūną. Gautomis medžiagomis patręšiamas aplinkinis dirvožemis.

Kūnas yra supakuojamas į natūralią medvilnę ir klojamas ant pušies medžio paviršiaus. Jis yra apsaugotas virvės tinkleliu, pritvirtintu grybų sporomis, kurios dauginasi ir pagreitina organizmo irimą. Atskiro uždaro „dėžės“ tradicijos čia skatinama atsisakyti.

Bioplastikas

Architektų studija „Nienke Hoogvliet“ siūlo kremavimo urną, pagamintą iš polihidroksialkanoato, arba PHA, t.y. bioplastiko, kuris gali būti gaminamas iš nuotekų vandenyje randamų bakterijų.

Bioplastikas yra sujungtas su po kremavimo likusiais pelenais, kad susidarytų kūgio formos indas, kuris biologiškai skaidosi, o tai reiškia, kad mirusiojo pelenai palaipsniui išyra gamtoje.

Pelenai

Panašiai kaip bioplastiko urna, šios urnos yra pagamintos iš biologiškai skaidomos medžiagos. Urna palaidojama dirvožemyje, ant viršaus pasodinamas medis.

Dėl biologiškai skaidomos medžiagos, kūnas išyra per trumpą laiką, t.y. nuo kelių mėnesių iki kelių metų (priklausomai nuo dirvožemio sąlygų).

 „Išmaniosios urnas“

Barselonoje, Ispanijoje architektui gimė „išmaniųjų urnų“ idėja. Urnoje saugomi kremuoti pelenai, į juos yra įmaišoma sėklų. Šis mišinys išauga į medį. O augimo procesą galima stebėti mobiliuoju telefonu.

Architektai pasakoja, kad gaminyje įmontuota savaiminio laistymo sistema, kurią įjungia jutiklis, pritvirtintas prie dirvožemio paviršiaus.

Kapinės be architektūros?

Lietuvoje kapinių architektūra taip pat yra ir buvo jautri tema. Ja diskutuoti gali tik brandi visuomenė. Daugelį metų kapinės vystėsi organiškai, be didesnio savivaldos dėmesio. Per daug niekas nesekė Europoje vyraujančiomis madomis. Todėl miškas mūsų protėviams buvęs sakraliu, šiandien tapo kapinių ribas ženklinančia teritorija. Ar Lietuvoje turėsime kokybišką „mirties architektūrą“? Klausimas nėra vienareikšmis. Juolab kitos Europos Sąjungos šalys šia tema diskutuoja taip pat labai atsargiai. Juk tradicijos keičiasi iš lėto. Tūkstantmečius menantys papročiai nėra lengvai keičiami eksperimentų keliu.

Kai XIX amžiuje pradėta kapines iškėlinėti iš urbanizuotų teritorijų, Venecija neturėjo kito pasirinkimo kaip kapines įkurti nuo miesto nutolusioje saloje. San Michele saloje dar nuo XV amžiaus buvo įsikūręs vienuolynas. Todėl ši vieta parinkta kapinėms. Architekto David Chipperfield kapinių pertvarkymo ir išplėtimo projektas rėmėsi XVIII amžiaus Italijos mirties kultūrai būdingais architektūriniais elementais: vidiniais kiemais, gatvelėmis ir sodais, papildant erdvę atsiveriančiomis perspektyvomis. Pirmasis projekto etapas buvo skirtas jau egzistuojančių kapinių sutvarkymui; antrajame etape kapinės išplėstos – naujas kapinių plotas įkurtas dirbtinėje saloje, atskirtoje nuo senųjų kapinių 15 metrų pločio kanalu. Pagal šį principą mirusieji ten laidojami ir dabar.

Katalikiškoje pietų Europoje, ypač dažnas mirusiųjų deginimas.  Būtent šitaip laidojama ir architekto CésarPortela 2000 metais suprojektuotose kapinėse Fisterra miestelio pakraštyje, Ispanijoje. Architektas norėjo atgaivinti Senovės Romos laikų tradicijos interpretaciją – laidoti palei kelius, vedančius į miestą. Vis dėlto, modernus peizažas ir tradicijos interpretacija nepasiteisino – katalikų tikėjimo simbolikos stokojanti architektūra nesulaukė vietos gyventojų pritarimo.


Dalintis:

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Fill out this field
Fill out this field
Įveskite tinkamą el. pašto adresą.

NAUJAUSIAS NUMERIS

SKAITOMIAUSIA

Savaitės Mėnesio Pusmečio Metų

Paskutinės naujienos

SKAITOMIAUSIA

Savaitės Mėnesio Pusmečio Metų