Pokalbis su architektų šeima: Kas ir kaip kuria interjero tendencijas?

2019 m. spalio 21 d.

Prusta” – šeimos verslas, kurį puoselėja ir augina architektų komanda: šeimos ir studijos galva, inžinierius, statybininkas Juozas Prunskas, architektė/projektų vadovė Eglė Prunskienė ir dukros architektė, dizainerė Ieva Prunskaitė ir jos vyras, architektas Rokas Puzinas bei interjero dizainerė Eglė Prunskaitė-Braziulė. Ne kasdien pasikalbėti sutinka kelios vienos šeimos architektų kartos, todėl gavusi šią progą, įsigibau jos ir su visaip kaip provokuojamais savo pašnekovais, kalbėjome apie skirtingus skirtingų kūrėjų kuriamus interjerus.

Lietuviai nori gyventi gražiai

Paklausta apie ateities interjerus, E. Prunskienė sako, kad jeigu kalbame apie dešimtmečius, galime stebėti tendencijas ir išskirti pagrindines kryptis, t.y. ekologija, būstų kvadratūros mažėjimas ir su tuo susiję interjero sprendimai bei dėmesys medžiagiškumui.

„Didėjant statybos reikalavimams, brangsta statybos, todėl kiekvienas kvadratas tampa brangus tiek tiesiogine, tiek perkeltine prasme. Norima gyventi kompaktiškai, o erdvę išnaudoti funkcionaliai. Kaip pavyzdžiui, įrenginėjome gyvenamąjį namą ir užsakovas norėjo, kad vaikų kambaryje į rašomąjį stalą būtų integruotas elektrinis pianinas. Tuo metu, kai vaikas nesimoko, gali transformuoti baldą ir groti. Dėl tokių ir panašių reikalavimų ateityje didės dizainerių poreikis“, – maloniai šypsosi moteris.

Pasak specialistės, nepaisant taupomų kvadratų, užsakovai ieško ilgalaikių sprendimų ir neieško kompromisų dėl medžiagų kokybės. Todėl namuose marmuras, granitas ar kitos brangios medžiagos naudojamos dėl taurumo. Su tuo susijusi ir dar viena kryptis – ekologija, natūralumas, žiedinė ekonomika.

Kas kuria tendencijos

Architektė pasakoja, kad kiekvienas užsakovas jau atsineša savo estetinę pajautą. Jis ateina turėdamas aiškią viziją ir reikalavimus. Lietuviai nori gyventi gražiai, jiems svarbi aplinka. Kitu atveju, neina pas dizainerius, nes mano, kad pasidarys patys, dažniausiai pagal paveiksliuką žurnale.

„Dažnai pasvarstau, kad tokių namų, kurie įprasti Lietuvoje, nerasime nei Latvijoje, nei Skandinavijoje, nei Lenkijoje. Lietuviai nori gyventi gražiai. Kartais galvoju, kad žmonės net emigruoja, kad užsidirbę galėtų sukurti savo svajonių namus. Lietuvių interjerams būdingas medžio naudojimas, pritaikant jį įvairoms paskirtims. Kita vertus lietuviai drąsūs. Jie nebijo eksperimentuoti, ieškoti to kas gražiausia, kur geriausiai jausis. Tas noras išjausti namus labai svarbus”, – teigia „Prusta” atstovė.

E.Prunskienė pastebi, kad lietuviai daug laiko skiria gražiausio interjero paieškoms. Nemažą reikšmę turi ir bendros tendencijos, kurias profesionalai atsiveža iš Milane ar Paryžiuje, Frankfurte vykstančių parodų. Pasaulinėse parodose pamatytas bendras kryptis architektai pritaiko ir naujai interpretuoja projektuose.

Keičiasi beveik viskas išskyrus patį žmogų

Vis dėlto, kalbant apie ateities interjerus, svarbiausia ateityje bus žmogus.

„Per du tūkstančius metų keitėsi viskas išskyrus žmogų, jo norus, biologinę sandarą, poreikius. Žmogui ir ateityje reiks vietos maistui pagaminti, pavalgyti, nusiprausti, miegoti, pramogauti. Mados sukasi, maišosi. Atrandamos naujos medžiagos, vis išmanesnės ir inovatyvesnės. Ar galima nuspėti kuria kryptimi vystysis interjerai? – manau, kad viena iš krypčių būtų aiškių ribų nykimas tarp skirtingos paskirties interjeruose naudojamų apdailos medžiagų. Kaip pavyzdžiui,  seniau grubų betoną ar surūdijusį metalą, atviras metalines konstrukcijas, neuždengtus ventiliacijos vamzdžius ir kitas komunikacijas buvo įprasta matyti sandėliuose gamyklose, inžineriniuose statiniuose. Dabar visos šios apdailos medžiagos drąsiai naudojamos tiek gyvenamųjų namų, tiek visuomeniniuose interjeruose, biuruose, koncertų salėse. Nepaisoma jokių kanonų. Į interjerus grįžta spalvos“, – sako moteris.

Svarbiausi akcentai naujai interpretuojami ir pritaikomi visiškai netikėtai. Atrodo, kad eksperimentams nėra ribų.

Apie interjerus ir „Prusta“ kurtus projektus E. Prunskienė plačiau papasakos jau lapkričio 7 dieną vyksiančioje metinėje interjero konferencijoje „Interjeras 2020”. Lietuvos architektų sąjungos ir STRUCTUM organizuojama konferencija įvyks „Multikino” kino teatre, PC „Ozas”, Ozo g. 18, Vilniuje. Būtina išankstinė registracija. Tai galima padaryti čia: https://structum.lt/konferencijos/.

„Prusta“ iliustracijos

https://structum.lt/wp-content/uploads/2022/07/soninis2.jpg

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Būk pirmas!