POŽEMINIO BETONO HIDROIZOLIACIJA

2019 m. kovo 1 d.

Admin Structum.

admin@estructum.lt

Požeminių betono konstrukcijų hidroizoliacijai galima naudoti betono priedus, kurie patikimai pakeičia mastikas ar ritinines bitumines hidroizoliacijas. Naujos kartos kristaliniai betono priedai užtikrina požeminių betoninių konstrukcijų atsparumą vandeniui, sandarumą ir ilgalaikiškumą. Sprendimas mažina darbų apimtis, taupo laiką ir gerokai atpigina statybą.

POŽEMINIŲ KONSTRUKCIJŲ PROBLEMOS DĖL DRĖGMĖS POVEIKIO

Betono ir gelžbetonio konstrukcijas grunte nuolat veikia gruntinis vanduo, kapiliarinis ir paviršinis vanduo. Vanduo žiemos metu sušąla, atšyla ir ardo betoną. Apsaugai nuo drėgmės naudojamos tepamos hidroizoliuojančios mastikos, klijuojamos plėvelės, membranos, tarpinės, prilydomos dangos. Įrengiant šių tipų hidroizoliaciją, itin didelė žmogiškojo faktoriaus reikšmė – netinkamai parinkta hidroizoliacijos sistema, nesujungta vertikali ir horizontali hidroizoliacija, bet koks plyšys, taip pat ir hidroizoliacijos plyšimai dėl konstrukcijos deformacijų, betono įtrūkiai dėl per greito džiūvimo ateityje tampa drėkstančiomis sienomis, trupančiu betonu ir dideliais nuostoliais. Nekalbant apie dideles darbo sąnaudas, kurių reikia hidroizoliuojant kartais labai sunkiais pasiekiamas požemines konstrukcijas. Itin žalingas drėgmės poveikis yra gelžbetonio armatūros korozija. Fizinės korozijos priežastys yra daugkartinis cikliškas sukietėjusio betono drėkimas ir džiūvimas, užšalimas ir atšilimas, taip pat druskų poveikis. Dėl šių priežasčių, parenkant betono klasę, visada būtina atsižvelgti į aplinkos sąlygų agresyvumą.

Pagal LST EN 206-1 „Betonas. 1 dalis. Techniniai reikalavimai, savybės, gamyba ir atitiktis“ standartą, poveikiai suskirstyti į aplinkos poveikių klases:

  • XO – kai nėra korozijos ar agresijos rizikos;
  • XC1–XC4 – kai yra karbonizacijos sukeliama korozija;
  • XD1–XD3 – kai yra chloridų, bet ne jūros vandens, sukelta korozija;
  • XS1–XS3 – kai yra jūros vandens chloridų sukeliama korozija;
  • XF1–XF4 – kai yra šaldymo ir atšildymo poveikis su druska arba be jos;
  • XA1–XA3 – kai yra cheminis poveikis.

Remiantis šiomis aplinkos poveikių klasėmis, parengtos betono sudėčių parinkimo rekomendacijos, kuriose nurodomas didžiausias vandens ir cemento (v/c) santykis, mažiausia betono stiprio klasė, mažiausias cemento kiekis kg/m3 betono, mažiausias oro kiekis procentais ir kai kurie kiti reikalavimai. Pavyzdžiui, vertikalūs betono paviršiai, veikiami lietaus ir šalčio bei priskiriami XF1 aplinkos poveikio klasei, turi būti pagaminti iš C30/37 klasės betono, kuriame mažiausias cemento kiekis sudaro 300 kg/m3, o didžiausias vandens ir cemento santykis – 0,55, naudojant reikiamo atsparumo užpildus nuo šalčio.

„Dabar jau yra galimybė parinkti ne tik betono priedus, gerinančius stiprį, sukibimą, atsparumą šalčiui, bet ir priedus, apsaugančius požemines konstrukcijas nuo smulkių trūkių iki 0,4 mm bei suteikiančius betonui hidrofobinių savybių“, – sako UAB „Schomburg Baltic“ vadovas Gytis Jonas Vitkus. Minimi kristalinės hidroizoliacijos priedai gali būti miltelių arba skysto pavidalo. Jie įmaišomi į betoną jo gamybos metu, todėl išvengiama klaidų įrengiant hidroizoliaciją, mažėja darbų apimtys, greitėja statybos tempai.

„SCHOMBURG“ – BETONO APSAUGOS MEDŽIAGŲ LYDERIAI

„Schomburg GmbH & Co KG“ – Vokietijos įmonė, viena seniausių hidroizoliacinių medžiagų gamintojų Europoje. Ši įmonė savo veiklą pradėjo 1939 m. nuo betono apsaugos medžiagų gamybos. Šiandien ji turi per 30 gamyklų ir apie 50 atstovybių visame pasaulyje. Lietuvos atstovybė siūlo per 2 000 pavadinimų šio gamintojo produktų. Gamindami hidroizoliavimo medžiagas, betono priedus ir kitus produktus, racionalieji vokiečiai vadovaujasi principu: maža išeiga, įvairus pritaikymas.

Prieš 20 metų „Schomburg“ vieni pirmųjų pasaulyje pradėjo gaminti kristalinės hidroizoliacijos medžiagas ir pernai pristatė naujausius „2 in 1“ produktus, kurie ne tik užpildo augančiais kristalais smulkius betono įtrūkimus, bet papildomai suteikia betonui hidrofobinių savybių. „Kristalinę technologiją naudoja daug betono apsaugos gamintojų, bet papildomą hidrofobinę funkciją turintys priedai yra išskirtinis ir unikalus „Schomburg“ produktas, – pabrėžia „Schomburg Baltic“ vadovas. – Labai svarbu suprasti, kad kristalinė betono apsauga vyksta visai kitu principu nei paviršiaus uždengimas mastika ar plėvele, ši vidinė apsauga neleidžia bet kokiam vandeniui, nesvarbu, ar jis druskingas, chloringas ar turintis kitokių druskų bei cheminių elementų, įsiskverbti į betoną.“

KRISTALINĖ BETONO APSAUGOS TECHNOLOGIJA

Kristalinė betono technologija – tai nanomedžiagos, kurios, patekusios į betoną ir sąveikaudamos su vandeniu bei laisvomis cemento kalkėmis, formuoja nanokristalus ir taip užpildo iki 0,4 mm kiaurai einančius ir iki 0,5 mm betono viduje užsibaigiančius įtrūkius. Kaskart aktyviajai medžiagai sureagavus su vandeniu, pradeda augti nauji nanokristalai ir šis procesas nesustoja daugelį metų.

BETOCRETE®-C produktai unikalūs tuo, kad betonas turi ne tik savaiminę plyšių užsitaisymo savybę, bet ir hidrofobinių savybių, mažėja betono vandens įgeriamumas. Nepriklausomų laboratorijų tyrimai parodė, kad betono su BETOCRETE®-C priedais vandens įgeriamumas mažėja iki 80 %. Betone, kuriame vidutinis vandens prasiskverbimas buvo iki 25 mm, vandens skverbimasis sumažėjo iki 5 mm. Vandens garų pralaidumas sumažėjo 10 kartų. Tai sustabdo drėgmės plitimą tolyn ir sumažina statinio priežiūros išlaidas, ilgina jo amžių.

Ši apsauga nuo vandens išlieka visą statinio gyvavimo laiką, nes hidroizoliacija, kaip ir kapiliarus užpildantys kristalai, tampa betono dalimi ir veikia jo viduje. Tad BETOCRETE®-C betono priedų savybė yra ne tik gebėjimas auginti netirpius kristalus giliai betono porose ir kapiliaruose, bet ir apsaugoti betoną nuo bet kurios krypties gryno vandens ar su chemikalais įsiskverbimo.

Nemenkas pranašumas – kad priedai gamybos metu įmaišomi į betoną, todėl nereikia gaišti laiko ilgai trunkantiems, kartais labai nepatogiose vietose esančių paviršių hidroizoliavimo darbams. Tai inovatyvus ir pinigus taupantis sprendimas požeminių betoninių konstrukcijų apsaugai.

GELŽBETONIO APSAUGA NUO KOROZIJOS

Nepageidaujamas drėgmės ir vandens poveikis pasireiškia ne tik irstančiu betonu, bet ir armatūros korozija, kuri dar stipriau ardo konstrukcijas. Tad hidrofobiniame betone armatūra daug ilgiau išlieka nepažeista, tuo pačiu ilgėja ir statinio eksploatavimo laikas. Skaičiuojama, kad, naudojant BETOCRETE®-C produktus, galima iki 75 % pratęsti pastatų eksploatacijos laiką, o gelžbetonio konstrukcijų suirimas atsideda apie 30 metų.

 

Temos:

statyba
https://structum.lt/wp-content/uploads/2019/03/download-2.png

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Būk pirmas!