Pradėtos ilgai laukto Frenko Gerio muziejaus statybos

2019 m. gegužės 10 d.

Gegužės pradžioje Jungtiniuose Arabų Emyratuose pradėtas statyti garsiojo architekto Frenko Gerio (Frank Gehry) muziejaus statybos. Tikimasi, kad pastatas duris atvers jau po ketverių metų.

Pirmą kartą projektas buvo pristatytas 2007 metais. Skelbiama, kad tai bus 42 000 kvadratinių metrų statinys.

Muziejus bus įsikūręs Saadiyato saloje, šalia Zaha Hadid pastatų. Turizmo plėtros ir investicijų bendrovės, kuriai priklausys muziejus, užsakymu, muziejų valdys Gugenheimo fondas, kurio muziejaus projektas ir išgarsino architektą.

Jis bus įsikūręs Saadiyat salos šiaurės vakarų pusėje ir tai taps pagrindine Abu Dabio kultūros vieta. Muziejaus pastatas prisijungs prie Jungtinių Arabų Emyratų nacionalinio muziejaus, kurį suprojektavo „Foster + Partners“ architektai, futbolo scenos, meno centro, suprojektuoto „Zaha Hadid“ architektų ir jūrų muziejaus, kurį įkūrė „Tadao Ando“.

2011 m. Guggenheimo Abu Dabyje prasidėjo struktūriniai darbai, kai buvo pilama 1400 betoninių polių, tačiau nuo to laiko daugiau jokie darbai statybų aikštelėje nebuvo atlikti.

Muziejaus brėžiniai atima žadą. Kai kurie architektai nevengia pašmaikštauti dėl muziejaus formos: „Tai chaosas, kuris neleidžia nuleisti akių, kol nesurandi tvarkos ir sistemos šioje destrukcijoje“.

Pastatą sudarys skirtingų aukščių, formų ir funkcijų galerijų grupės. Jose bus tokių menininkų, kaip James Turrell, Ernesto Neto ar Monika Sosnowska kūriniai. Jame taip pat bus meno ir technologijų centras, vaikų švietimo įstaiga, archyvai, bibliotekų ir tyrimų centras ir „moderniausia“ konservavimo laboratorija.

Abu Dabio muziejus nėra vienintelis pasiūlytas projektas, kurio realizavimas buvo sustojęs.  2016 m. Miesto taryba atmetė Helsinkio forpostą, kai nusprendė tam neskirsti lėšų.

Frenkas Ovenas Gerisgimė kaip Frenkas Ovenas Goldbergas (Frank Owen Goldberg) 1929 metais Toronto mieste, lenkų žydų šeimoje. 1991 metais Baskų valdžia pasiūlė Solomono Gugenhaimo fondui (Solomon R. Guggenheim Foundation) paremti muziejaus statybas Bilbao mieste. Fondas pasirinko Franką Gerį vyriausiuoju architektu. Muziejus buvo pastatytas nestandartinėje vietoje: vienoje pusėje krovinių konteineriai, kitoje – greikelis. Atidarytas 1997 metais greitai tapo geriausiu dekonstruktyvistinio stiliaus pavyzdžiu – pasižymėjo ne linijine, o fragmentine siūle ir iš karto tapo turistų traukos centru. Fasadas pabrėžia bendruosius F. Gerio architektūros bruožus: originaliai vingiuojantys kontūrai iš 0,5 mm storio titano plokštelių susijungią į masyvią konstrukciją.

Nuo tada architektas tapo tiesiog dekonstruktyvistinio stiliaus sinonimu. Šį stilių išlaikė net projektuodamas savo šeimos gyvenamąjį namą. 1977 metais Frenkas ir Berta nupirko 1920 metais pastatytą vasarnamį Santa Monikoje, Kalifornijoje. Šis pirkinys per kelis metus buvo paverstas dekonstruktyvizmo pavyzdžiu. Naudodama išskirtines medžiagas, kurios prieštarauja originaliam pastatui, pvz., Gofruotam plienui ir grandinių aptvarams, architektas pastatė visiškai naują struktūrą. Šis statinys primena olandų kolonijų stiliaus namą.  

Namo išorė buvo beveik nepaliesta. Tiesiog buvo nulupamos apdailos medžiagos, kad būtų atidengtos sijos, rėmai, laikančiosios konstrukcijos. Galiausiai buvo sukurtas įspūdis – lyg į namą būtų įsilaužta.   

Tie patys principai buvo išlaikyti ir projektuojant Abu Dabyje iškilsiantį pastatą.

https://structum.lt/wp-content/uploads/2020/03/LV_structum_outdoor_340x430_0320.jpg

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Būk pirmas!