Prancūzija paskelbė architektūrinį konkursą „Notre Dame“ bokšto rekonstrukcijai


Prancūzijos ministras pirmininkas Edouard Philippe paskelbė tarptautinį architektų konkursą atkurti Paryžiaus Dievo motinos katedrą. Daugiau nei dviejų šimtų metrų bokšto, sudegusio per gaisrą, struktūrą sudarė medis ir švinas. Kalbėdamas su prezidentu Emmanueliu Macronu apie rekonstrukcijos planus, E. Philippe sakė, kad konkursas: „leis mums užduoti klausimą, ar turėtume atkurti tiksliai tokį bokštą, kokį jį  sukūrė [architektas Eugenijus] Viollet-le-Duc. Arba, kaip dažnai būna paveldo evoliucijoje, mes turėtume suteikti katedrai naują veidą“.

E. Macron, antradienį sakė, kad jis nori, jog katedra būtų perstatyta per 5 metus, ir, kad ji būtų „dar gražesnė“.

Restauravimo ekspertas Frédéric Létoffé, istorinių paminklų atstatymo įmonių grupės vadovas, antradienį konferencijoje sakė, kad restauravimo darbai gali užtrukti  „nuo 10 iki 15 metų“. Renovacijos išlaidos dar nėra įvertintos, tačiau jau surinkta apie 1 milijardą eurų. Iš kurių 700 milijonų eurų paaukojo trys turtingiausios Prancūzijos šeimos.

Praėjus trims paroms po gaisro, sunaikinosio Paryžiaus dievo motinos katedrą, išaiškėja naujų to vakaro detalių. 856 metų struktūrai, kuri išgyveno riaušes, karus ir revoliucijas, padaryta didelė žala. Sunaikintas ne tik centrinis bokštas, bet ir 66% stogo bei dalis skliautų interjero. Nepaisant šokiruojančių, internete plintančių gaisro nuniokoto šedevro nuotraukų, akivaizdu, kad pagrindinė pastato struktūra išliko.

Kalbėdamas su „France Inter“ radijo stotimi, katedros rektorius Msgr. Patrick Chauvet sakė, kad medienos stogą tris kartus per dieną tikrina gaisriniai monitoriai. Ugniagesiai praneša, kad pirmadienio vakarą 18:20 val. įsijungė pirmasis priešgaisrinės signalizacijos signalas. Tačiau atvykę patikrinti, ugniagesiai ugnies nerado. Maždaug po dvidešimties minučių, t.y.

18:43 val., įsijungė antroji priešgaisrinė signalizacija, o atvykę ugniagesiai jau rado užsiliepsnojusį stogo medienos karkasą. Tuomet pradėta masinė evakuacija. Kol kas gaisro priežastis dar nenustatyta, o tyrėjai tiki, kad tai buvo nelaimingas atsitikimas. 50 bylų nagrinėja Prancūzijos policijos pareigūnai.

19:53 val. katedros bokštas įsmenga. 08:07 val. katedros stogas taip pat smenga žemyn. Jau tada buvo viešinama informacija apie sunaikintus bažnyčios vitrininius langus. Tačiau restauratoriai, vakar ištyrę padėtį, paskelbė, kad langus ir jų rėmus bus galima restauruoti.  Paryžiaus ugnies viršininkas Jean-Claude Gallet patvirtina, kad katedros struktūra, įskaitant du varpinius bokštus, buvo išgelbėta ir išsaugota, bet 66% stogo buvo sunaikinta.

Paryžiaus meras Anne Hidalgo pradėjo organizuoti lėšų rinkimo akcijas, o Europos Vadovų Tarybos pirmininkas Donaldas Tuskas paragino Europos Sąjungos valstybes nares apsvarstyti finansinės paramos galimybę. Kadangi katedra yra UNESCO pasaulio paveldo sąraše, organizacija taip pat įsipareigojo remti katedros restauravimą. Iš viso projektui skirta 455 mln. eurų.

Meno kūriniai – išsaugoti

Kalbinti architektai pažymėjo, kad kreipiamas dėmesys į vertingų meno kūrinių atkūrimą. Manoma, kad dideli katedros viduje esantys paveikslai buvo apgadinti dėl dūmų. Nors „The Guardian“ korespondentų teigimu, jie iš esmės yra nepažeisti. Paveikslai greičiausiai bus pašalinti ir perkelti į Luvrą, šį penktadienį. Tarp artefaktų, kurie, kaip patvirtinta, yra saugūs, yra lino audiniai, susiję su Šv. Liudonu, ir erškėčių vainikas.

Restauravimo darbus iki gaisro atlikusi įmonė pranešė, kad kai kurie katedros meno kūriniai buvo pašalinti praėjusią savaitę, įskaitant 16 vario statulų.

Specialistai taip pat teigia, kad pastato interjeras yra geresnės būklės nei tikėtasi, tačiau daugelio kūrinių būklė vis dar nežinoma.

Tuo tarpu mums reikia išgyventi architektūros šedevro netektį ir prisiimti atsakomybę už istorijos, kultūros ir visos civilizacijos paveldo išsaugojimą, – rašo „The New York Times”.

Informacija parengta pagal The New York Times, BBC NewsThe Guardian, and Reuters


Dalintis:

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Fill out this field
Fill out this field
Įveskite tinkamą el. pašto adresą.

NAUJAUSIAS NUMERIS

SKAITOMIAUSIA

Savaitės Mėnesio Pusmečio Metų

Paskutinės naujienos

SKAITOMIAUSIA

Savaitės Mėnesio Pusmečio Metų