Priemone energijai sutaupyti


 

Kas yra tas pastatų sertifikavimas?

UAB Pastatu serti kavimo biuro vadovas, pastatu serti kavimo ekspertas, technologiju mokslu daktaras Rolandas Samajauskas sako, kad serti kuojant pastatus nustatomas esamas energijos sunaudojimas pastate, pasiulomos energijos taupymo galimybes bei priemones energijai sutaupyti, ivertinamas pastato energinis naudingumas, priskiriant ji vienai iš devyniu energinio naudingumo klasiu: A++, A+, A, B, C, D, E, F, G, ir išduodamas pastato energinio naudingumo serti katas. Aukšciausiaja laikoma A++ klase apibudina labai aukšta pastato energijos vartojimo efektyvuma.

R. Samajauskas jau daugiau nei dešimtmeti tikrina pastatu sandaruma ir ju energini naudinguma – nuo dideliu prekybos centru iki individualiu gyvenamuju namu.

„Pagrindines musu imones veiklos kryptys – pastatu energinio naudingumo serti kavimas, statiniu šilumos izoliavimo savybiu tyrimai. Esame atlike nemažai darbu ir projektu, tad tikimes tapti geriausiais serti kavimo ir tyrimo paslaugu partneriais Lietuvoje, projektuojant, statant, perkant, parduodant ir eksploatuojant pastatus. Mes turime didele statybiniu medžiagu, gaminiu ir pastatu tyrimo, projektavimo ir konsultavimo patirti. VI Statybos produkcijos serti kavimo centro ir Lietuvos Respublikos aplinkos ministerijos išduoti kvali kacijos atestatai mums suteikia teise serti kuoti pastatu energini naudinguma, ruošti energijos vartojimo auditus, vykdyti statiniu bendruosius statybos darbus ir bendraja statinio technine priežiura“, – sako UAB Pastatu serti kavimo biuro vadovas.

Nuo projekto iki eksploatacijos

Imones specialistai siulo dideli paslaugu spektra. „Projektavimo metu siulome racionalius sprendimus ir siekiame, kad visos statybines medžiagos ir gaminiai, inžinerine iranga butu naudojami optimaliai. Statybos proceso metu sprendžiame medžiagu naudojimo ir gaminiu irengimo klausimus, ivertiname atliktu darbu kokybe. Kai perkama ir parduodama – suteikiame išsamia informacija, leidžiancia busimiems savininkams ar naudotojams sužinoti apie pastato atitvaru bukle ir pastato energini naudinguma. Pastato eksploatavimo metu nustatome jo pagrindiniu atitvaru (sienu, langu, lauko duru bei stogu), šildymo ir karšto vandens ruošimo, oro vedinimo sistemu bukle, pateikiame priemones, mažinancias šildymo ir karšto vandens ruošimo energijos sanaudas. Kai atnaujinama ir remontuojama, nustatome numatomu remontuoti pastatu bukle, apskaiciuojame ekonomiškai optimalu papildomai apšiltinamu atitvaru termoizoliacinio sluoksnio stori ir lešu, skirtu atitvarams apšiltinti, atsipirkimo laika“,– teigia R.Samajauskas.

Pastatams keliami griežti sandarumo reikalavimai

Šiuo metu naujai statomu pastatu ar pastato daliu energinio naudingumo klase turi buti ne žemesne kaip B. Praejusiais metais isigaliojus naujam statybos techniniam reglamentui STR 2.05.01:2013 „Pastatu energinio naudingumo projektavimas“, ypatingas demesys pradetas kreipti i pastato sandaruma.

„A, A+ arba A++ energinio naudingumo klases gyvenamosios, administracines, mokslo ir gydymo paskirties pastatai (ju dalys) turi buti suprojektuoti taip, kad ju oro apykaita, išmatuota pagal LST EN 13829:2002 „Šilumines statiniu charakteristikos. Pastatu pralaidumo orui nustatymas. Slegiu skirtumo metodas (modi kuotas ISO 9972:1996)“ reikalavimus, esant 50 Pa slegiu skirtumui tarp pastato vidaus ir išores, neviršytu 0,6 karto per valanda. Reikia pamineti, kad sandarumo reikalavimai taip pat keliami C ir B energinio naudingumo klases pastatams. Šiu pastatu oro apykaita, esant 50 Pa slegiu skirtumui tarp pastato vidaus ir išores, turi neviršyti 1,5 karto per valanda“, – teigia R.Samajauskas.

Sandarumo bandymas atliekamas specialia iranga, dirbtinai sukuriant 50 Pa didesni arba mažesni slegi pastato viduje, nustatoma oro apykaita del in ltracijos ir identi kuojamos nesandarios atitvaru vietos.

Bandymo iranga montuojama išorinese pastato duryse. Durys atidaromos placiai, kad neapribotu oro srauto pratekamumo. Surenkamas ir istatomas metalinis remas vietoj duru varcios su orui nepralaidžiu audeklu, kuriame yra ertme ventiliatoriui. Ventiliatorius imontuojamas taip, kad iš patalpos oras butu šalinamas, mažinamas patalpos slegis. Ventiliatorius sandariai imontuojamas i duru audekle skirta ertme. Matuojant pastato sandaruma, atidaromos visos šildomo ploto vidines durys, o išorines durys, pastato langai ir orlaides – uždaromi. Šildymo sistemos su oro padavimu i pastata turi buti išjungtos. Jei yra židinys, jis turi buti užgesintas, užsandarintas, o iš pakuros išvalyti pelenai. Mechanine ventiliacija ir oro kondicionavimo sistemos turi buti išjungtos. Bandymo metu nustatoma oro apykaita pastate (kartais per valanda) del in ltracijos, pagal kuria galima spresti apie pastato sandarumo lygi. Atliekant matavimus žiemos metu, statybos darbu defektams nustatyti naudojamas termovizorius, juo už ksuojama šalto oro in ltracija i pastata per nesandarias vietas. Vasara naudojami specialus dumai, kuriais užpildomas visas pastatas, ir, pastate padidinus slegi, ksuojamas dumu nuotekis per nesandarias pastato vietas.


Dalintis:

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Fill out this field
Fill out this field
Įveskite tinkamą el. pašto adresą.

NAUJAUSIAS NUMERIS

SKAITOMIAUSIA

Savaitės Mėnesio Pusmečio Metų

Paskutinės naujienos

SKAITOMIAUSIA

Savaitės Mėnesio Pusmečio Metų