Projekto „Išmanusis miestas” mokymai: genialios kūrėjų idėjos ir įgyvendinimo galimybės


Trečiadienį vyko STRUCTUM projekto „Išmanusis miestas“ nemokamų mokymų ciklas, kuriuose architektai, dizaineriai, urbanistai ir kiti specialistai turėjo progą susipažinti su galimybėmis, įkvėpinančiomis kurti ateities miestų koncepcijas.

Tokio pobūdžio mokymai vyko pirmą kartą, internetu. Juos moderavo UAB „Projektai ir CO“ vadovas Tomas Gudaitis, kuris ne tik moderuos ir būsimus mokymų ciklus, bet ir pats pasidalins profesine patirtimi ir praktiniais patarimais.

BIM nauda

Pranešimai prasidėjo nuo plačiai pastaruoju metu nagrinėjamos temos – skaitmeninės technologijos statybose, kurią pristatė UAB „YIT Lietuva“ BIM koordinatorius Audrius Gudas. Ši įmonė visuose statinio gyvavimo cikluose taiko BIM technologijos principus. Vienas pagrindinių naudojamų įrankių, kuris skirtas projekto valdymui, yra įrankis iTWO. Tačiau projekto etapuose naudojama kur kas daugiau, skirtingas funkcijas atliekančių sistemų – Dalux Box. One Click LCA, Dalux Field, Granlund. Būtent šias minimas sistemas ir jų veikimą mokymų metu apžvelgė BIM koordinatorius A. Gudas.

Ypač daug dėmesio pranešimo metu buvo skirta įrankio RIB iTWO, apimančio 4D ir 5D stadijas, pristatymui, nes, pasak pranešėjo, UAB „YIT Lietuva“, kaip generaliniam rangovui, aktualiausios statinio stadijos yra planavimas ir vykdymas. Pagrindiniais šios programos privalumais A. Gudas įvardino bendradarbiavimą, duomenų mainus ir projekto kontrolę.

„Pastaraisiais metais vis daugiau dėmesio skiriama energijos taupymui, patalpų mikroklimatui, pastatai sertifikuojami pagal tvarių pastatų standartus. Todėl jau ankstyvoje stadijoje labai svarbu suplanuoti efektyvias inžinerines sistemas“, – sakė UAB „YIT Lietuva“ atstovas.

Anot jo, šiam tikslui pasitelkiamas dinaminis modeliavimas, kuris padeda rasti optimalų koncepcinį inžinerinių sistemų variantą, pagal kurį rengiamas statinio projektas.

„Be inžinerinių sistemų taip pat nustatomi reikalavimai fasadams, pastato apvalkalui projektuoti. Vienas iš informacijos šaltinių yra skaitmeniniai statinio modeliai, kurie padeda greičiau parengti skaičiuojamuosius dinaminius modelius, surinkti reikiamą informaciją apie būsimą pastatą“, – patikino A. Gudas.

Tvarumo reikšmė pastatų elementuose

UAB „Hydro building systems Lithuania“ (WICONA) Baltijos šalių vadovas Rimantas Staknevičius mokymų metu kalbėjo apie tvarius aliuminio lydinius pastatų fasaduose. Jis savo pranešime atkreipė dėmesį į globalias problemas, kurias įmonė yra įsipareigojusi padėti spręsti.

„Visuomenė ir verslas yra neatsiejami, o kiekvieno mūsų, atstovaujančio verslui, atsakomybė neturi sustoti ties paradinėmis durimis. Nemažiau svarbu, kuriant naujus produktus, sekti globalias tendencijas. Viena jų – didėjanti globalizacija, nes vis daugiau žmonių keliasi gyventi į miestus, kur susiduriama su įvairiomis problemomis“, – kalbėjo R. Staknevičius.

Anot jo, reikia ieškoti racionalesnių sprendimų, kurie sumažintų šiltnamio efektą sukeliančių dujų išsiskyrimą.

UAB „Hydro building systems Lithuania“ (WICONA) vadovas atkreipė dėmesį į aliuminio išgavimą, kai išmetama dideli kiekiai CO2. R. Staknevičius pristatė du tvarius aliuminio lydinius – „Hydro Reduxa“ ir „Hydro Circal“. Visi įmonės rinkai teikiami produktai yra gaminami būtent iš „Hydro Circal” aliuminio lydinio.

Plokščių panaudojimas fasadams

UAB „Eternit Baltic“ Equitone pardavimų vadovas Gintaras Šlepikas kalbėjo apie fibro cementines plokštes vėdinamiems fasadams ir moderniems interjerams. Pristatymo metu buvo pristatytos šešios plokščių kolekcijos – EQUITONE [natura], EQUITONE [tectiva], EQUITONE [linea], EQUITONE [natura pro], EQUITONE [pictura], EQUITONE [lunara], kurios skiriasi savo paviršiais ir estetiniu išpildymu, tačiau gaminamos iš vienos medžiagos – fibro cemento.

G. Šlepikas daugiausia dėmesio skyrė EQUITONE [tectiva] plokštei. Šios plokštės pradėtos gaminti dar 2006 metais ir Lietuvoje plačiai naudojamos fasaduose. Kas keleri metai ši kolekcija pasipildo vis naujomis spalvomis, atsižvelgiant į rinkos poreikius.

Mokymų pranešėjas pristatė naujieną – EQUITONE [tectiva] plokštės pasipildė nauja spalva, kuri kodifikuoja TE85. Anot G. Šlepiko, šios plokštės pagaminimas ir testavimas užtruko keletą metų.

Pirmieji pavyzdiniai projektai su šiomis plokštėmis buvo įgyvendinti Ispanijoje, Olandijoje. Taip pat jau įgyvendintas projektas Lietuvoje – tai „Gintaro slėnis“ Klaipėdoje.

Betono konstrukcijos požeminėse pastatų dalyse

UAB „Schomburg Baltic“ STRUCTUM organizuojame projekte dalyvauja jau antrus metus iš eilės. Įmonės vadovas Gytis Jonas Vitkus pasidžiaugė, kad tai yra puiki galimybė susipažinti su statybų plėtra regionuose. Šis mokymų pranešėjas kalbėjo apie hidroizoliacijos svarbą.

Pagrindinės SCHOMBURG produktų grupės yra monolitinių statybinių konstrukcijų ar jų dalių hidroizoliavimas, hidroizoliacija po plytelių dangomis, remontiniai pastatai ir senų pastatų restauravimas, betono priedai, pramoninės grindys ir ateities technologijos.

Anot G. J. Vitkaus, kalbant apie monolitinių, gelžbetoninių konstrukcijų hidroizoliaciją, populiariausiu produktu išlieka BETOCRETE C serijos. Tai yra kristaliniai priedai, kurie į betoną įvedami betono mazge ar statybos aikštelėje. Naudojant šį priedą, betonas įgauna hidrofobines savybes, ženkliai sumažėja jo įgeriamumas, betono trūkiai užauga iki 0,4 mm.

Mokymų pranešėjas įvardino ir šių produktų privalumus – ženkliai mažesnė kaina už kitų rūšių hidroizoliacijos įrengimą, trumpėja statybos laikas, mažėja žmogiškojo faktoriaus klaidos tikimybė.

G. J. Vitkus taip pat užsiminė apie teptinę, cementinę elastingą dviejų komponentų hidroizoliaciją, kuri naudojama po plytelių apdaila baseinuose, balkonuose, terasose, pramoninės patalpos virtuvėse ir kt. Tokios hidroizoliacijos yra elastingos, dviejų komponentų, cemento pagrindu, besiūlės, tinka ant visų mineralinių paviršių. Jas galima dengti ant drėgnų paviršių, turi didelį cheminį atsparumą ir kt.

Šilumos izoliacijos sprendimai

FOAMGLAS® putstiklio šilumos izoliacijos pardavimų vadovas Povilas Valutkevičius mokymų dalyviams išsamiai papasakojo apie putstiklio šilumos izoliacijos savybių derinį ir jo panaudojimą sudėtinguose pastatuose. Anot mokymų pranešėjo, putstiklis kaip medžiaga nėra naujovė ir žinoma nuo 1957 metų.

Putstiklis – tai šilumos izoliacijos medžiaga, kurios pagrindinė žaliava yra stiklas. P. Valutkevičiaus tikinimu, šios medžiagos gamybos principas yra ilgas ir sudėtingas: nuo žaliavos atvažiavimo į gamyklą iki galutinio produkto užtrunka 72 valandas.

FOAMGLAS® putstiklio šilumos izoliacijos pardavimų vadovas akcentavo išskirtinį putstiklio savybių derinį. Jis – nelaidus skystam vandeniui ir vandens garams, atsparus ugniai, išlaiko dideles gniuždymo apkrovas visiškai nesideformuodamas, todėl yra idealus sprendimas sunkiai apkrautų grindų bei stogų izoliacijai, atsparus rūgštims ir daugeliui chemikalų, kenkėjams, nes yra neorganiškas ir nepūva.

P. Valutkevičius taip pat pristatė FOAMGLAS® sprendimus ypatingose sąlygose eksploatuojamiems pastatams. Tokiais pastatais vadinami ekstremalios drėgmės pastatai, didelių apkrovų veikiami stogai, žalieji ir mėlynieji stogai, muziejai, padidintų saugumo reikalavimų pastatai, stogai su saulės elementais. Pastarųjų dažniausios problemos – kondensatas, konstrukcinė žala ir pratekėjimai, medžiagos deformatyvumas jai drėkstant, veikiant temperatūrai ir bėgant laikui.

Šias problemas gali padėti spręsti sistema Foamglas Compact Roof. Tai visiškai vandeniui ir vandens garams nejautrios putstiklio plokštės, kurios paklojamos visu paviršiumi bitumo klijų pagrinde, o siūlės taip pat užpildomos bitumo pagrindo klijais. Taip sukuriama ir vertikaliai, ir horizontaliai bet kokios kilmės drėgmei nelaidi sistema be jokių mechaninių tvirtiklių. Tokia sistema yra atspari net ir pačioms sudėtingiausioms eksploatacinėms sąlygoms.

Sistema užbaigiama 2 hidroizoliacijos sluoksniais, pirmasis – bituminis, antrasis – bituminis arba sintetinis.

Galimybė pasisemti žinių

STRUCTUM projekto „Išmanusis miestas“ mokymai architektams, urbanistams, inžinieriams ir kitiems specialistams tęsis dar 3 dienas. Visus ateities miestų kūrėjus kviečiame pasisemti naudingų žinių, praktinių patarimų bei susipažinti su inovacijų naujienomis. Dar viena mokymų tema – „Šviesos įtaka šiuolaikinėje architektūroje“ žiūrovus suburs jau balandžio 22 d., 10:00 val. per Microsoft Teams platformą. Renginys nemokamas, tačiau norint stebėti mokymus, reikalinga registracija, kurią galite atlikti paspaudę nuorodą.


Dalintis:

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Fill out this field
Fill out this field
Įveskite tinkamą el. pašto adresą.

NAUJAUSIAS NUMERIS

SKAITOMIAUSIA

Savaitės Mėnesio Pusmečio Metų

Paskutinės naujienos

SKAITOMIAUSIA

Savaitės Mėnesio Pusmečio Metų