Projektuoja pusiau paskendusį namą

2019 m. rugsėjo 17 d.

„Vaiduoklių namas“ („Ghost House“) – taip jis pavadintas dėl savo neįprastos vietos. Tai „grynai iš betono“ sukurtas namas, kurio pirmieji aukštai yra „įleisti” į vandens telkinį, Moretono Padokso (Paddox) kaime, Didžiojoje Britanijoje.

„Pavadinimas taip pat susijęs su skaidriu pastato fasadu, nes jame naudojamas stiklas ir šalia tyvuliuojančio baseino atspindžiai”, – pasakojo namą projektuojančios architektų studijos „BPN architects” atstovas.

Namai suprojektuoti taip, kad būtų dramatiški, o pagrindinis įėjimas pasiekiamas kertant baseiną ir nusileidžiant į vidinį kiemą. Šią uždarą erdvę iš trijų pusių supa plieniniai rėmai, o į namus įeinama per paprastas juodas duris, esančias betoninėje sienoje, kaip „per mažą, slaptą įėjimą į namą“.

Įėjimas veda tiesiai į atviro plano gyvenamąją ir valgomąją erdvę, kurią su lauku skiria dviejų metrų stiklinė siena, pro kurią matosi „nuskendęs” kiemas.

Vandens ir betono sintezė

„Atvykimo pojūtis ir namo plano forma prideda dramos. Kai judate per pastatą, visuomet matote kiemą“, – sakė Phill Shepherd, „BPN Architects“ projekto architektas.

Pagrindinė gyvenamoji erdvė yra išdėstyta aplink virtuvę su valgomojo zona viename namo gale ir poilsio zona – kitame. Visas namas pastatytas iš čia pat vietoje sumontuoto betono. Medžiagai net nebuvo naudojama apdaila. Ji tiesiog palikta pilka.

„Klientas buvo įkvėptas Tadao Ando ir kitų architektų iš viso pasaulio, kurie pastatė namus tik iš betono, darbų. Betono apdaila yra grožis, kurį galima pasiekti naudojant in situdizainą“, – sakė Phill Shepherd.

Paprastai dizaineriai pasirinkę naudoti tokias šaltas medžiagas, kaip betonas, jiems kontrastą ir jaukumą erdvėje kuria tekstilės gaminiais, augalais ir kitais „žaliaisiais” elementais. Keista, tačiau, šiame name nėra nei kilimo, nei minkštos sofos. Vietoje jos – oda, sterilios, kaip laboratorijoje blizgančios grindys ir spalvų projektui suteikiantys paveikslai – niekas, kas rodytų tikslą, sukurti tai ką kiekvienas lietuvis laikytų jaukiais namais. Nieko, kas tūlam britui asocijuotųsi su tradicija: jokio medžio, jokių mažų erdvių – interjeras dramatiškai pilkas.

Tęsia tradiciją

Betonas vizualiai namą sieja ir su grupe kitų architektų suprojektuotų namų, esančių greta, Moreton Padoks kaime. Jie čia buvo pastatyti per pastaruosius penkis dešimtmečius.

„Gyvenvietėje egzistuoja tradicija, kad architektų suprojektuoti namai pagal gyvenvietės sumanymą, po Antrojo pasaulinio karo. Vaiduoklių namas – tai XXI amžiaus gyvenvietės priedas, kuris savo forma ir medžiagiškumu skiriasi nuo kaimynų, tačiau yra susijęs su gyvenviete kaip teritorijos evoliucijos dalis“, – aiškino architektas.

„Ghost House“ projektą architektai laimėjo įgyvendindami Didžiosios Britanijos Nacionalinės teritorijų planavimo politikos programos „55 dalį“, pagal kurią leidžiama išskirtinius namus statyti kaimo vietovėse. A. Shepherdas mano, kad Jungtinės Karalystės turėtų skatinti statyti išskirtinius namus.

„Jungtinėse Karalystėse turėtume skatinti daugiau žmonių pasistatyti savo individualius namus, pritaikytus pagal tai, kaip jie norėtų gyventi, o ne kvailioti su pertekliniais draudimais. Deja, dabartinė planavimo sistema ir namo statytojų požiūris riboja žmonių galimybes būti išradingiems ir kūrybingiems kuriant savo namus“, – sakė jis.

„BPN Architects“ buvo įkurta 1996 m. Trys architektai subūrė komandą, kuriai patinka projektai, apibūdinantys mūsų miestus ir didinantys vietos gyvybingumą. Tai biuras, kuris reputaciją užsitarnavo dėl nuolatinio bendradarbiavimo su vietos valdžia, konsultantais. Šie architektai garsėja savo ekonomiškais projektais, kurie taip pat reaguoja į kontekstą ir funkciją.

„BPN architects” nuotr. ir informacija

https://structum.lt/wp-content/uploads/2020/03/LV_structum_outdoor_340x430_0320.jpg

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Būk pirmas!