Projektuojamas aukščiausias Vakarų Europos pastatas, kuriame įsikurs nedidelis Danijos miestas

2019 m. balandžio 1 d.

Greitos mados milžinas „Bestseller“ pasiruošęs statyti dangoraižį Brande mieste, esančiame Danijoje. Dangoraižis skirtas 7 000 žmonių kaimo bendruomenei įsikurti. Jau dabar žinoma, kad Bestselerio dangoraižis bus matomas už 60 kilometrų,  – skelbia „The Guardian“ naujienų korespondentas Ričardas Orange.

„Bestsellerio“ bokštą projektuoja Jutlandijos architektūros žvaigždė – studija „Dorte Mandrup“. Architektai išduoda, kad šis pastatas bus aukščiausias ne tik Danijoje, tačiau ir Vakarų Europoje.

„Tai bus miesto Brande orientyras“, – sakė Andersas Kroghas Vogdrupas, statybų vadovas, po to, kai praėjusį mėnesį vietos taryba balsavo už projekto įgyvendinimą.

„Bestseller“ kompanija Brande mieste buvo įkurta 1975 m. Ši įmonė sukūrė tokius prekės ženklus, kaip „Vero Modo“, „Jack and Jones“. Jos savininkas Anders Holch Povlsen šiandien yra turtingiausias Danijos žmogus. Kaip jis pats sakė, šis projektas tai skolos gimtajam miestui grąžinimas.

„Daugiau nei 30 metų mes labai džiaugiamės, kad turime namus Brande, džiaugiamės, galėdami būti šios bendruomenės dalimi. Todėl dabar turime naują tikslą – duoti kažką savo miestui“, – sakė Kroghas Vogdrupas.

Tai nėra pirmasis dangoraižis netankiai apgyvendintoje teritorijoje. 1991 metais Japonijos nekilnojamojo turto bendrovė arimų lauke pastatė 41 aukštų dangoraižį „Sky Tower 41“.

architektūra

Jutlandijos kraštovaizdis lygus, todėl dangoraižis bus matomas 60 km. atstumu. Teigiama, kad dangoraižyje numatytos gyvenamosios erdvės, taip pat bendruomenės centrai, komercinės ir administracinės paskirties patalpos, erdvės, kuriose dirbs miesto taryba, taip pat laisvalaikio ir rekreacijos zonos, sporto salės, viešosios erdvės, meno galerijos ir net bažnyčia – viskas žmogaus gyvenimui, visas miestas išdėstytas vertikaliai.

Į šį centrą bus perkelta „Bestsellerio“ būstinė iš Orhuso, kuriame dabar dirba 800 darbuotojų. Planuojama darbuotojų skaičių padidinti iki 1500.

Miesto savivaldybės atstovai jau dabar juokauja, kad laukia: „super aukšto, super liekno, super brangaus statinio be aiškios funkcijos“.

Miesto verslo atstovai išreiškė entuziazmą. „Mes matome, kad „Bestsellerio“ projektas yra puiki proga miestui. Galimybė, kuri gali padėti sukurti dinamiką visame Brande. Ir tai naudinga ne tik „Bestsellerio“, bet ir vietos verslui. Jeigu pavyks pritraukti didesnę klientų bazę iš aplinkinių rajonų, naudą jaus visas miestas“, – spaudos pranešime sakė vietos verslo asociacijos pirmininkas Hansas Ulbrichenas.

„Čia sunku rasti ką nors kas prieštarautų dangoraižio idėjai. Visi mano, kad tai fantastiški idėja, aš taip pat. Danijos žiniasklaida bandė surasti ką nors prieštaringo, bet jie nieko negalėjo rasti“, – rašo vietos laikraščio žurnalistė Morten Dickmann.

Vis dėlto, tai nėra visiškai tiesa. Mat projekto opozicija susiformavo šalies sostinėje Kopenhagoje, kur keli architektai pasiūlė finansuoti didžiulį, interaktyvų meno įrenginį, kuris panašėtų į ugnies akį ir atsidurtų „Bestsellerio“ bokšto viršuje, kuris galės neatsilikti nuo „Saurono“ bokšto.

Architektūra

Didelis pastatas mažam pasauliui?

Antrame pagal dydį šalies mieste – uostamiestyje – vos keliolika kilometrų nuo Brande nutolusiame Orhuse gyvenanti architektė Trine Kammer, skundžiasi, kad nebuvo paskelbtas architektūrinis konkursas, o prieštarauti dabar patvirtintai idėjai neįmanoma dėl jau priimtų dokumentų.

„Kartais susidaro įspūdis, kad Brande gyvenantys žmonės labai bijo kritikuoti Bestselerį. Tai tarsi religijos šaka – sekta – ar kažkas bauginančiai panašaus“, – sako ji. Architektė baiminasi, kad pastatas sunaikins „didžiulio, netrikdomo, neliečiamo kraštovaizdžio“ jausmą.

„Toks didelis pastatas padarys pasaulį klaustrofobiškai mažą. Kodėl turiu prisiminti Bestselerį, kai aš noriu pasivaikščioti gamtoje viena su savimi?“, – sako architektė.

Tačiau panašu, kad nei šie, nei jokie kiti argumentai projekto nesustabdys. Net ir garsiausias socialistų partijos, kairiųjų atstovas ir ilgametis Bestselerio kritikas Andersas Udengaardas yra gailestingas.

„Daugeliui žmonių, žvelgiant į šį gigantišką projektą, kuris atsiras mažoje bendruomenėje ir mažai bendruomenei, vaizdas atrodo keistas ir neracionalus. Disonansas, prieštaraujantis architektūros principams. Tačiau tai žmogaus teisė pasirinkti, net jeigu ir jis nori rinktis beprotystę“, – sakė Andersas Udengaardas.

Iki šiol nėra skelbiamas šio projekto biudžetas. 60 tūkst. kv. m dangoraižio statybos bus pradėtos jau šiemet. Tikslesnė data bus paskelbta artimiausiu metu.

Projekto autorių nuotr.

https://structum.lt/wp-content/uploads/2020/04/PAROC_ULTRA_2020_Structum_340x430.jpg

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Būk pirmas!