Savivaldybių integruotos teritorijos: prie miestų ateities kūrimo prisidės ir studentai


„Structum“ žurnale pristatysime visų penkių savivaldybių tarybų patvirtintas vadinamąsias integruotas teritorijas, kurias 2014–2020 m. ES ir savivaldybių bei privačių investuotojų lėšomis planuojama atgaivinti ir išplėtoti pagal ateities miestų viziją. Būtent į šias teritorijas savu žvilgsniu pažvelgs ir „Išmaniojo miesto“ konkurse dalyvaujantys studentai. Šiame numeryje pristatome Vilniaus miesto integruotų teritorijų plėtros programą.

Pasak „Išmaniojo miesto“ konkurso komisijos nario garsaus architekto urbanisto Mindaugo Pakalnio, studentų atlikti darbai šia tema taip pat gali ir turi būti viešinami, o savivaldybėms tai gali būti naujų šiuolaikiško miesto idėjų šaltinis.

Tikslas – didinti gyvenamosios vietos patrauklumą

2014–2020 m. tikslinė Europos Sąjungos struktūrinių fondų parama planuojama penkiems didiesiems Lietuvos miestams (Vilniaus, Kauno, Klaipėdos, Šiaulių, Panevėžio).

2012 m. lapkričio 28 d. LR Vyriausybė nutarimu Nr. 1482 patvirtino 2014–2020 m. Nacionalinės pažangos programą (NPP). NPP 7 prioriteto „Regioninė plėtra“ 2 tikslo „Didinti teritorinę sanglaudą regionuose“ 1 uždavinio „Spręsti tikslinėms teritorijoms (gyvenamosioms vietovėms) būdingas problemas – didinti jų konkurencingumą ir gyvenamosios vietos patrauklumą, skatinti jų ekonomikos augimą“ 7.2.1 uždavinio įgyvendinimo kryptis yra „7.2.1.1 kompleksiškai plėtoti ir atnaujinti su problemomis susiduriančių penkių didžiųjų miestų dalių viešąją infrastruktūrą (įskaitant viešųjų erdvių, urbanistinės infrastruktūros plėtrą, apleistų teritorijų pritaikymą investicijoms) – didinti miestų investicinį patrauklumą ir prisidėti prie jų tarptautinio konkurencingumo didėjimo“ ir pagal kryptį numatyta taikyti teritorinės integruotos investicijos modelį. Šiam modeliui įgyvendinti penkių didžiųjų miestų savivaldybių tarybos priėmė sprendimus dėl tikslinės teritorijos pasirinkimo ir jos kompleksinio sutvarkymo, parengė (arba dar rengia) integruotos teritorijos plėtros programas.

Tikslinėse teritorijose planuojamos tokios priemonės: miestų traukos vietų sukūrimas / atnaujinimas; gyvenamųjų rajonų kompleksiškas atnaujinimas; rekreacinių teritorijų sukūrimas / atkūrimas; nenaudojamų objektų pritaikymas (konversija); bendruomenės inicijuojama vietos plėtra.

 

Visi Lietuvos miestai pamažu tampa „išmanūs“

RIČARDAS MALINAUSKAS,

Lietuvos savivaldybių asociacijos prezidentas

Miesto „išmanumą“ lemia daugybė veiksnių, tačiau svarbiausia – tokiame mieste turi būti malonu gyventi, gera kurti, fantazuoti, svajoti, mylėti ir auginti vaikus.

Informacinės technologijos darosi neatsiejamos nuo mūsų buities, darbų, įprasto gyvenimo ritmo, tad natūralu, kad ir į miesto infrastruktūros tvarkymą reikia pažvelgti „išmaniai“, sukurti sąlygas, palengvinančias vietinės bendruomenės gyvenimą, naudingas atvykstančiam turistui, prisidedančias prie ekonominio miesto klestėjimo, užtikrinančias ekologiškesnę aplinką. Mano, kaip Lietuvos savivaldybių asociacijos prezidento, manymu, visi Lietuvos miestai pamažu tampa „išmanūs“, o jiems vadovaujantys žmonės dirba stengdamiesi, kad jų miestai taptų patrauklūs ir šiuolaikiški.

Koks turėtų būti „išmanusis miestas“? Miesto „išmanumą“ lemia daugybė veiksnių, tačiau svarbiausia – tokiame mieste turi būti malonu gyventi, gera kurti, fantazuoti, svajoti, mylėti ir auginti vaikus. Tai turėtų būti miestas, kuriame norisi gyventi su šeima.

Jeigu prisimintume, kaip gyvenome prieš dešimtį metų, suprastume, kad ir Druskininkuose, ir Vilniuje, ir visuose kituose Lietuvos miestuose gyvenimas pasikeitė: akivaizdžiai matoma pažanga, judėjimas į priekį. Nemažai reikalų galime sutvarkyti neišėję iš namų – pakanka interneto, o juk anksčiau tam būtų reikėję sugaišti nemažai laiko, laukti eilėse. Reikėtų šį pasikeitimą įvertinti – paslaugų patogumas ir operatyvumas sutaupo nemažai laiko. O juk laikas šiandien brangus visiems.

Kalbėdamas apie projektus noriu pasidžiaugti, kad labai dažnai Druskininkai minimi tarp tų miestų, kurie pirmieji ryžtasi išbandyti naujoves. Labai dažnai naujovės pasiteisina, o tai rodo, kad einame tinkamu keliu, kad žmonėms naujovės yra reikalingos. Beveik kiekvienas naudojamės išmaniaisiais telefonais, tad Druskininkų kurorto svečių patogumui specialiai jiems yra sukurta programėlė „Smart Druskininkai“. Naudodamiesi šia programėle kurorto svečiai gali rasti lankytinus objektus, matyti vykstančius renginius, nusipirkti nuolaidų paketus ar pasinaudoti nuolaidomis. Tai tik vienas pavyzdys – o juk visuose sektoriuose stengiamės tobulėti, rūpintis kurortu, jo gyventojais, turistais. Manau, kad taip yra ne tik Druskininkuose, bet ir visos Lietuvos miestuose bei miesteliuose.

Mano manymu, ateityje Lietuvos miestai modernės, o paslaugos bus teikiamos dar patogiau ir lengviau.


Dalintis:

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Fill out this field
Fill out this field
Įveskite tinkamą el. pašto adresą.

NAUJAUSIAS NUMERIS

SKAITOMIAUSIA

Savaitės Mėnesio Pusmečio Metų

Paskutinės naujienos

SKAITOMIAUSIA

Savaitės Mėnesio Pusmečio Metų