Laukia patvirtinimo dėl Zapyškio šv. Jono Krikštytojo bažnyčios ir jos prieigų tvarkymo darbų

2019 m. lapkričio 8 d.
Seimo Kultūros komiteto lapkričio 6 d. posėdyje buvo aptartos Zapyškio šv. Jono Krikštytojo bažnyčios ir jos prieigų tvarkymo darbų aktualijos, – skelbia Seimo kanceliarija. 
Posėdyje dalyvavęs architektas, projekto autorius Gintaras Prikockis, pristatydamas Zapyškio bažnyčios pastato tvarkybos ir Zapyškio senojo miestelio teritorijos pritaikymo bendruomenės poreikiams projektus, akcentavo, kad kadaise aplink Zapyškio bažnyčią buvo įsikūręs miestelis ir stovėjo dešimtys medinių namų, tai reiškia, kad tikrasis Zapyškis buvo aplink bažnyčią, todėl buvo nuspręsta pagal tikslius ikonografinius duomenis atkurti turgaus aikštę.
„Mes nusprendėme atkurti turgaus aikštę tiksliai pagal ikonografinius duomenis. Jos perimetras, jos forma buvo padaryta taip, kaip mes radome istorinėje medžiagoje“, – sakė architektas.
Kultūros paveldo departamento direktorius Vidmantas Bezaras teigė, kad išlieta betono aikštelė šalia bažnyčios nedžiugina, tačiau sutiko, kad rasti vieningą nuomonę šiuo klausimu bus sudėtinga. Architektų rūmų pirmininkas Lukas Rekevičius išreiškė pritarimą sprendimui panaudoti betoną atnaujinant erdvę aplink Zapyškio bažnyčią.
Kultūros ministras Mindaugas Kvietkauskas teigė, kad pasirinktas aplinkos tvarkymo sprendimas šalia bažnyčios yra netinkamas. Ministras sakė, kad Kultūros ministerija imasi priemonių įvertinti Zapyškio šv. Jono Krikštytojo bažnyčios teritorijos ir aplinkos sutvarkymo projektą ir ieškos teisinių galimybių pakeisti šiuo metu vykdomą projektą.
Išklausęs informaciją komitetas nusprendė tęsti šio klausimo parlamentinę kontrolę ir laukia institucijų išvadų.
Unikalios, istorinės bažnyčios gaivinimas, ar valstybės saugomo paminklo kraštovaizdžio subjaurojimas? Šios diskusijos užvirė socialiniuose tinkluose paviešinus, kaip dabar atrodo Kauno rajone, Zapyškyje esančios gotikinės Šv. Jono Krikštytojo bažnyčios prieigos.

Reaguodamas į susiklosčiusią situaciją dėl Šv. Jono Krikštytojo bažnyčios aplinkos tvarkymo, kultūros ministras Mindaugas Kvietkauskas antradienį lankėsi Zapyškyje. Čia jis susipažino, kaip vykdomas Kauno rajono savivaldybės administracijos projektas, susijęs su Šv. Jono Krikštytojo bažnyčios teritorijos ir aplinkos sutvarkymu.

Projektas finansuojamas Žemės ūkio ministerijos ir rajono savivaldybės. Kitas projektas – Zapyškio Šv. Jono Krikštytojo bažnyčios pastato tvarkybos – vykdomas Kultūros ministerijos skirtomis Europos Sąjungos ir savivaldybės lėšomis. Šio projekto vertė – 738 068 eurų, iš jų 627 358 eurų – Europos Sąjungos lėšos, 110 710 eurų – savivaldybės biudžeto lėšos.

Zapyškio Šv. Jono Krikštytojo bažnyčios ir jos aplinkos tvarkybos projektų eigą kultūros ministrui M. Kvietkauskui ir viceministrė Ingridai Veliutei Zapyškyje pristatė Kultūros paveldo departamento Kauno skyriaus vadovas Svaigedas Stoškus. Kultūros ministras išreiškė susirūpinimą dėl projektų vadovų sprendimų ir akcentavo, kad tvarkant kultūros paveldo objektus ir aplinką, būtina išsaugoti jų autentiškumą, kuris šiuo atveju atsispindi restauruotos bažnyčios interjere. Kultūros paveldo departamento Kauno skyriuje dėl projekto „Zapyškio Šv. Jono Krikštytojo bažnyčios tvarkyba“ bus atliekamas tarnybinis patikrinimas.

Zapyškio bažnyčia (Facebook nuotr.)
https://structum.lt/wp-content/uploads/2020/03/LV_structum_outdoor_340x430_0320.jpg

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Būk pirmas!