Senamiesčio fasadai – autentikos renovacija

2017 m. gruodžio 22 d.

Eglė Berentienė.

Ekspertai teigia, kad sostinės senamiestyje yra daugiau nei trys dešimtys pastatų, kurių fasadai – kritinės būklės.

Senamiesčio fasadų atnaujinimas

Pasak vienos iš daugybę namų administruojančių bendrovės vadovo Kęstučio Vanago, atnaujinimo reikia daugiau nei pusei šioje miesto dalyje esančių pastatų.

Vilniaus savivaldybei paskelbus programą, teiksiančią paramą tvarkant senamiesčio namų fasadus, gyventojai subruzdo. Būstų savininkai turės sumokėti tik pusę atnaujinimo darbų kainos – likusią dalį padengs miesto savivaldybė.

„Apie poreikį tvarkyti pastatų fasadus mūsų specialistai kalbėjo jau ne vienus metus, tokį norą išsakydavo ir kai kurių senamiesčio namų gyventojai. Tačiau, kol nebuvo numatyta savivaldybės parama, senamiesčio daugiabučių namų fasadų remontu turėjo rūpintis patys butų savininkai. Paskelbus apie finansinę paramą, mes, kaip administruojanti įmonė, ėmėme siūlyti gyventojams tvarkyti fasadus ir matome tikrai didelį jų susidomėjimą“, – teigia K. Vanagas.

Pasak specialisto, dalis senamiesčio pastatų stovi ant nestabilaus sluoksniuoto grunto, gynybinės sienos griuvėsių arba šlaitų. Tokie pastatai patiria papildomų vibracijų dėl kai kuriose gatvėse vykstančio gana intensyvaus transporto priemonių eismo. Tuomet, natūralu, ima trūkinėti sienos ir fasadų apdaila. Jeigu trūkimas dinaminis, ima skilinėti ir pastato pamatai. Tokiuose namuose gyventi tampa nesaugu.

„Yra pavyzdžių, kai pastatas stovi šalia gatvės, kuria vyksta gana intensyvus troleibusų eismas. Jeigu troleibuso laidai įgręžti į pastato fasadą, tai papildomas veiksnys, dėl transporto priemonių sukeliamų vibracijų galintis lemti pastato sienų skilimą. Pasitaiko ir tokių situacijų, kai daugiabučių namų gyventojai, įsikūrę šalia judrių senamiesčio gatvių, transporto sukeliamas vibracijas jaučia net savo butuose“, – pasakoja K. Vanagas.

Eksperto teigimu, sutvarkyti standartinio dviaukščio senamiesčio pastato fasadą gali kainuoti nuo 12 iki 30 tūkst. eurų. Brangiausias – istorinių, lipdiniais puoštų fasadų atnaujinimas. Būtent tokie pastatai kartu su itin prastos būklės namais turi pirmenybę gauti savivaldybės paramą tvarkymo darbams.

Senamiesčio fasadų atnaujinimas – vienas dažniausiai apklausose įvardijamų sostinės gyventojų prašymų. Šią problemą aktualia laiko ne tik namų gyventojai, bet ir miestiečiai, senamiestyje apsilankantys tik darbo klausimais ar leidžiantys laisvalaikį. Specialistai pabrėžia, kad remonto reikia ne tik dėl estetinių ir saugumo priežasčių: itin svarbu išsaugoti istorines, kultūrines senamiesčio detales, pastatus puošiančius senovinius lipdinius, nuolat yrančius dėl amžiaus ir gamtos poveikio.

Autentikai atnaujinti keliami didesni reikalavimai

Didžioji dalis senamiesčio pastatų fasadų yra autentiški, todėl jiems atnaujinti keliami gerokai didesni darbų atlikimo reikalavimai, nei atnaujinant standartinio daugiabučio fasadą. Senamiesčio pastatų „veido“ išsaugojimas ir istorinė vertė svarbi paveldui, nes Vilniaus miesto senamiestis yra įtrauktas į UNESCO kultūros paveldo apsaugos zoną ir yra kruopščiai saugomas kultūros paveldo bei istorijos specialistų.

„Iki šiol senamiestyje net 98 % visų pastatų fasadų būdavo tvarkomi labiau kosmetiškai, t. y., atkuriant fasadus puošiančius lipdinius, kitas detales. Šiandien situacija po truputį keičiasi: miesto centre apsigyvena vis daugiau jaunų, aktyvių miestiečių, norinčių ir galinčių pasirūpinti ne tik savo nuosavybe – butu, bet ir namo išore. Su tokia namo gyventojų dauguma dėl bendro turto atnaujinimo ir jo išsaugojimo susitarti pavyksta ir lengviau, ir greičiau“, – teigia K. Vanagas.

Pasak bendrovės vadovo, norint atnaujinti pastato išorę pirmiausia turi būti parengtas fasado atnaujinimo projektas ir suderintas su atsakingomis institucijomis bei Kultūros paveldo departamentu. Senamiesčio fasadų lipdiniai privalo būti atnaujinami pagal autentiškumą ir griežtai laikantis patvirtinto projekto. Tokie lipdiniai, kaip kolonados, skulptūros, profiliuoti karnizai, terasų ir balkonų baliustrados, kiti elementai, paprastai yra atkuriami rankomis. Fasadų atnaujinimo darbams pradėjus naudoti šiuolaikines technologijas, tokias kaip 3D spausdintuvai, fasadų elementus galima atkurti tiksliau ir daugeliu atvejų pigiau.

Norėdami teikti paraišką savivaldybės paramai gauti, senamiesčio gyventojai turi surengti balsavimą, kuriame reikia surinkti daugumos namo gyventojų parašus. Tai įgyvendinti, parengti fasado atnaujinimo projektą ir paraiškos paramai gauti dokumentus bei vykdyti visus organizacinius remonto darbus gyventojams padeda namo administratorius.

Anot K. Vanago, 2018 m. fasadų atnaujinimo darbai su savivaldybės parama jau yra suplanuoti, tačiau gyventojai gali kreiptis į savo namo administratorių, kuris papasakos daugiau apie paramos sąlygas, įvertins namo fasado techninę būklę ir padės suplanuoti atnaujinimo darbus. 

Temos:

https://structum.lt/wp-content/uploads/2019/03/download-2-1.jpg

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Būk pirmas!