Šiandienės darbo erdvės: nuo gamtos oazių iki sūpynių ir net vietų miegui

2019 m. rugsėjo 5 d.

Giedre Linden.

info@structum.lt

Skaitmenizacija ir išmaniosios technologijos ištrynė bet kokias ribas, įskaitant geografines, ir smarkiai pakeitė mūsų gyvenimo bei darbo sąlygas. Dabar nemažai darbų galima atlikti iš bet kur: namų, interneto kavinės, bendradarbystės erdvės ar net kitos šalies.

Dėl skaitmenizacijos šiandienos darbdaviams atsivėrė didesnės darbuotojų paieškos galimybės – jų galima žvalgytis bet kurioje šalyje, tačiau kartu iškilo iššūkis, kaip pritraukti, o, svarbiausia, kaip išlaikyti atrastus talentus. Vienas iš būdų tai padaryti – pasiūlyti patrauklią darbo erdvę, kuri motyvuotų dirbti ir skatintų produktyvumą. Nieko keista, kad šiuolaikiniai biurai įrengiami taip, kad juose darbuotojai gerai jaustųsi ne tik fiziškai, bet ir emociškai. Tai akivaizdu pasižvalgius ir po pastaruoju metu Lietuvoje įrengtus biurus, kuriuose, be patogių darbo erdvių, ergonomiškų, stilingų biuro baldų, galima rasti ir poilsio kambarius, žaidimų, netgi miegojimo zonas, sūpynes ar pirtis.

Per pastarąjį dešimtmetį biurai gerokai pasikeitė ir tie pokyčiai tebesitęsia. Tad kokios yra karščiausios šiandienių darbo erdvių tendencijos?

Svarbiausia darbuotojų gerovė

Užtikrinti darbuotojų gerovę šiandien tampa viena svarbiausių užduočių, planuojant ir projektuojant darbo vietas.

Įprastus biurų baldus keičia ergonomiški, pavyzdžiui, keičiamo aukščio darbo stalai, valdomi išmaniosiomis programėlėmis. Prie tokių galima dirbti ne tik sėdint, bet ir stovint. Be to, ergonomiški biuro baldai leidžia darbuotojams juos labiau pritaikyti savo poreikiams ir jaustis mažiau suvaržytiems.

Didelis dėmesys skiriamas ir psichologiniam dirbančiųjų komfortui, tad nieko keista, kad darbo vietos vis labiau primena namus: čia atsiranda jaukios poilsio ir žaidimų zonos, jogos studijos ir įvairūs kiti kompanijos patrauklumą bei darbuotojų produktyvumą didinantys patogumai. Tarkime, Vilniuje esančiame „Danske Bank“ padalinio „MobileLife“ biure įrengtos net miegojimo zonos, o pasitarimų kambaryje pakabintos sūpynės. „Trijose burėse“ įsikūrusio banko „Swedbank“ darbuotojai mintis gali pailsinti žaisdami krepšinį ant stogo įrengtoje sporto aikštelėje, o tame pačiame pastate veikiančios kompanijos „Visma Lietuva“ darbuotojai atsipalaiduoti biuro pirtyje. 

Dizainas, atspindintis daugumos poreikius

Pirmąkart istorijoje drauge pradeda dirbti keturios kartos. Tai reiškia, kad ateityje projektuojant darbo vietas bus svarbu atsižvelgti ir į kartų skirtumus: pradedant mąstymo būdu, baigiant darbo stiliumi. Be to, kadangi nusitrina įvairios ribos, įskaitant geografines, tampa vis svarbiau, kad darbo erdvė būtų pritaikyta visiems, nepaisant darbuotojo tautybės, kultūrinių skirtumų, lyties, amžiaus ar asmenybės bruožų (intravertiškumo ar ekstravertiškumo).

Techitūra ir išmanumas

Technologijų ir architektūros sąveika, vadinamoji techitūra, yra pagrindinė šiuolaikinio dizaino varomoji jėga. Internetas ir išmaniosios technologijos leidžia ne tik dirbti iš bet kurios pasaulio vietos, bet ir patiems žmonėms laisvai keisti savo darbo vietas biure. Kai reikia komandinio darbo, diskusijų, jie gali burtis į bendradarbiavimo erdves, o norėdami labiau susikaupti – rinktis ramesnes ir privatesnes zonas.

Dirbtinis intelektas (DI) gerokai pakeitė ne tik mūsų darbo erdves, bet ir darbo pobūdį, kai daugumą užduočių, tokių kaip susitikimų planavimas ar ataskaitų pateikimas, atlieka technologijos.

Išmaniosios sistemos palengvina ir pastato sistemų – apšvietimo, energijos apskaitos prietaisų, net transporto priemonių įleidimo į biuro aikštelę – valdymą. Jos reaguoja į aplinkos pokyčius, patalpoje esančius žmones ir pagal tai pakelia arba nuleidžia langų žaliuzes, reguliuoja šildymą, vėdinimą ar apšvietimą, užtikrindamos maksimalų komfortą ir kartu sumažindamos energijos išlaidas.

Tokios išmaniosios sistemos buvo įsteigtos ne viename pastaruoju metu Lietuvoje atsiradusiame biure. Apie tai ne kartą pasakojome žurnalo „Structum“ skaitytojams.

Nepriklausomi darbuotojai

Kadangi internetas leidžia dirbti nuotoliniu būdu iš bet kur, pasaulyje daugėja nepriklausomų darbuotojų: laisvai samdomų, dirbančių sau, konsultantų ar veikiančių pagal laikinąsias darbo sutartis. Kartu daugėja nepastovių darbo vietų. Nepriklausomiems darbuotojams steigiamos ne tik bendradarbystės erdvės, bet ir numatomos laikinos darbo vietos biuruose, kurias galima rezervuotis iš anksto.

Biurų pastatų savininkai į šią augančią tendenciją taip pat reaguoja, įkurdami ilgalaikei ir trumpalaikei nuomai skirtas darbo vietas. Tokių yra Vilniaus Naujamiestyje neseniai įrengtame verslo centre „B Nordic 26“, kuris buvo aprašytas ir žurnale „Structum“. Čia siūloma ir tradicinė biurų, ir atskirų darbo vietų nuoma. T. y. įmonės ar asmenys gali dienai, mėnesiui ar metams be didesnių įsipareigojimų išsinuomoti 1–6 darbo vietas.

Atviros erdvės ar kabinetai?

Diskusijos, ar darbo vietos turi būti suplanuotos atvirose erdvėse, ar vis dėlto geriau darbuotis kabinetuose, nerimsta. Be abejo, prie to prisideda tai, kad dalyje kompanijų atviros erdvės buvo suprojektuotos nekokybiškai, galvojant tik apie išlaidų mažinimą. Darbuotojams nekokybiškai suprojektuotose darbo vietose dėl aplinkos triukšmo iš tikrųjų būna sunkiau susikaupti, tad mažėja jų produktyvumas. Be to, tokios erdvės tinka ne visiems.

Vis dėlto triukšmą atvirose darbo vietose galima sumažinti kokybiškais akustiniais sprendimais: specialia kilimine danga ar baldais, izoliuojančiais darbuotojus nuo aplinkos garsų.

Taip pat darbuotojams, kuriems reikia privatumo ar ramesnės vietos darbui susikaupus, įrengiamos atskiros mažos sekcijos, garso nepraleidžiančios kabinos, net biurų bibliotekos, kuriose galioja tokios pat taisyklės, kaip ir tikrose bibliotekose: jokių telefonų, jokių pokalbių, jokio trukdymo kitiems ir net jokių ausinių.

Praeities pėdsakai

Seno sujungimas su nauju nėra visiškai nauja tendencija, bet ji nepraranda populiarumo. Biurų, įkurtų senesniuose pastatuose, interjeruose paliekama autentiškų detalių: išlikusios mūro sienos fragmentų, neuždengtų originalių konstrukcijų. Tai ne tik rodo pagarbą pastato praeičiai, bet ir suteikia jaukumo, savitumo.

Spalviniai akcentai

Pastaruoju metu biurų interjeruose dominuoja natūralios, šviesios spalvos. Tačiau norint biurui suteikti gyvumo ir žaismingumo šalia ramesnių spalvų atsiranda ryškių akcentų, ryškiaspalvių fotelių ar kitų spalvingų interjero elementų.

Ši tendencija pastebima ir Lietuvoje įrengtose darbo erdvėse, pavyzdžiui, Vilniaus „Ogmios mieste“ veikiančioje bendradarbystės erdvėje „AltSpace“, verslo centre „135“ ir kt.

Ryšys su gamta

Daugybė skirtingose šalyse atliktų tyrimų rodo, kad darbuotojų sąlytis su gamta reikšmingai mažina darbe patiriamą įtampą, gerina sveikatą ir skatina kūrybiškumą. Todėl jau kurį laiką aktuali dizaino tendencija į biuro aplinką įleisti kuo daugiau žalumos. Biuruose ne tik veši gėlės, noksta pomidorai ir braškės (taip yra jau minėtame „MobileLife“ biure), bet ir žaliuoja gyvų augalų sienos (pirmąkart Lietuvoje toks žaliosios augalų sienos projektas buvo įgyvendintas žurnale „Structum“ aprašytame įmonės „The Pixelmator Team“ biure).

Kad darbuotojai dar labiau jaustų gamtą, biurai įrengiami taip, kad jų langai būtų atgręžti į vaizdingiausias miesto puses. Didelis dėmesys skiriamas ir darbo erdvę supančiai aplinkai – apie biurus įrengiami jaukūs parkeliai. Štai Vilniuje, netoli verslo centro „k29“, architektai suprojektavo parką ir japoniškąjį sodą.

Dėmesys ekologijai

Įrengiant šiuolaikinius biurus, atsižvelgiama ne tik į komfortą užtikrinančius, bet ir į aplinką tausojančius sprendimus. Todėl ant biurų stogų atsiranda ir saulės jėgainės, diegiami vandenį ir elektros energiją taupantys sprendimai.

Ekologiškumo principų paisoma net renkant statybines medžiagas. Savo žurnale jau rašėme, kad Vilniuje statant paskutinį „Trijų burių“ komplekso dangoraižį net 35 % jo statyboms naudotų medžiagų buvo pagamintos iš antrinių žaliavų.

mena nuobodžius biurus, bet darosi vietomis, kuriose gera būti ir kur gimsta pačios geriausios idėjos.

https://structum.lt/wp-content/uploads/2019/09/V_JUNG_KNX_F_50_STRUCTUM-340x430.png

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Būk pirmas!