Šiuolaikiniai bunkeriai nustebins: baseinai, boulingas, kino, sporto salės ir prabangūs kambariai


Nujaučiate apokalipsę, stichinę nelaimę, naują pandemiją ar branduolinę grėsmę? Požeminės slėptuvės statyba gali užtikrinti ne tik realią apsaugą, bet ir dvasios ramybę.

 

Suprojektuoti, pasistatyti ir aprūpinti slėptuvę taip, kad ji padėtų išgyventi, yra didelis, ilgai trunkantis projektas, todėl daug žmonių tuo rūpinasi iš anksto. Jie nebus užklupti netikėtai: paslėptus požeminius bunkerius, kurie ne tik apsaugos pačiu blogiausiu laiku, bet ir užtikrins komfortiškas gyvenimo sąlygas, kasdien statosi tūkstančiai žmonių visame pasaulyje.

2020–2021 metais dvigubai padaugėjo žmonių, perkančių išgyvenimui būtinų atsargų, kurioms kaupti ir slėptis įsirengia bunkerius.

Individualūs bunkeriai nėra naujiena: prieš kelis dešimtmečius kilus įtampai dėl šaltojo karo, dešimtys tūkstančių amerikiečių ir europiečių pasistatė privačias slėptuves virš žemės arba po žeme. Dabar nauji pavojai kursto nerimą.

Pasaulinė pandemija, agresoriaus karas prieš Ukrainą, klimato kaita, pilietiniai neramumai per pastaruosius kelerius metus padidino žmonių baimes visame pasaulyje ir privertė ruoštis, kaip apsaugoti save ir šeimą krizės metu. Tai priviliojo daugiau pirkėjų į įmones, statančias ir parduodančias bunkerių įrangą.

 

Bunkeris interjeras

Nuotr.: Norad Shelter Systems

 

Sparčiausiai augantis verslas

Visame pasaulyje bunkerių paklausa ir pardavimas sparčiai auga – šio verslo užsakymai, viešų šaltinių teigimu, per dvejus pandemijos metus JAV išaugo apie 700 proc., kai kurių verslo atstovų teigimu, – 1 000 proc. per kelerius metus. Europoje tokių investicijų augimo tempas taip pat neatsilieka. Nuo Jungtinės Karalystės iki Vokietijos, nuo Tailando iki Australijos žmonės ruošiasi galimai nelaimei, įsirengia patalpas bunkeriuose.

Statybos įmonės vos spėja įrenginėti saugias erdves su patogumais. Kiekvieną mėnesį surenkama, pristatoma ir užkasama žmonių kiemuose dešimtys tūkstančių bunkerių. Šis verslas dar niekada nebuvo toks geras.

Vienos JAV bunkerių statybos įmonės verslas, kuris per mėnesį paprastai sulaukdavo mažiau nei 100 užklausų, dabar gauna daugiau nei 3 000 užklausų dėl kuklių vienos šeimos bunkerių, kurių kainos siekia nuo 70 000 iki 240 000 USD.

Europos bunkerių statybos bendrovė, per pastaruosius 20 metų Italijoje įrengusi 50 bunkerių, teigia, kad per pastaruosius mėnesius sulaukė susidomėjimo antplūdžio – iš karto daugiau nei 500 užsakymų.

 

Nuotr.: Sergey Makhno Architects

 

Ankštoka, bet saugu

Individualiems pirkėjams dažniausiai gaminami stori plieniniai konteineriai, kurie po kelis suvirinami ir sujungiami kaip milžiniškas lego kaladėlių rinkinys – bunkerio ploto dydį riboja tik kliento ištekliai.

Bunkerių statybos bendrovės siūlo dešimtis standartinių modelių – mažiausi jų yra 3 x 4 metrų, su dviaukšte lova, oro filtravimo sistema, virtuvės stalviršiu ir tualetu, o jo statyba gali kainuoti iki 40 000 Eur. Didesni standartinių bunkerių modeliai gali siekti iki 250 kv. metrų ploto, įrengiamo už 500 000 Eur, arba būti tikrai dideli – su 15 miegamųjų vietų ir keliais vonios kambariais, jų kaina siekia apie 1 mln. Eur.

Nedidelė ar vidutinio dydžio slėptuvės erdvė šeimos namo viduje po 70 cm betonine plokšte gali būti paslėpta po namo virtuve, svetaine ar garažu. Plieno bunkeriuose yra evakuacijos tuneliai, paslėptos durys ir neperšaunamas stiklas. Jų ventiliacijos sistemos, panašiai kaip ir ligoninėse, nukreiptos prieš branduolinę, biologinę ir cheminę grėsmę, įsiurbia orą ir pašalina iš jo kenksmingas daleles, tokias kaip bakterijos ar branduolinių nuosėdų dulkės, užtikrindamos švarų orą.

 

Bunkeris 3D

Nuotr.: defconbunkers.com

 

Jauku ir prabangu

Pasiturintys žmonės investuoja į prabangius bunkerius, primenančius didelius požeminius kelių aukštų dvarus. Dauguma jų yra aprūpinti ne tik specialiomis oro filtravimo sistemomis, skirtomis apsaugoti nuo viruso, ir saugiuose kambariuose sukauptu maistu, buities, pramogų ir komforto įranga bent metams, bet ir suteikti ramybę, komfortą ir leidžia bunkeryje gyventi kaip namuose.

Daugiausia patogumų turinčiuose bunkeriuose, kurie statomi atvirose vietovėse ir kainuoja 5–10 mln. Eur, įrengiami ne tik prabangūs miegamieji ir svetainės, bet ir kino bei sporto salės, sauna, seifas, vyno rūsys, biliardo kambarys, taip pat ir garažas. Kino teatrai yra įprasti, bet viename prabangiausių bunkerių Kalifornijoje yra įrengta ir šaudykla, ir baseinas, ir boulingo takas.

 

Bunkeris modernus interjeras

Nuotr.: terravivos.com

 

„Mano rajonas“ po žeme

Bijote likti vienišas per apokalipsę? Kitos bunkerių statybos bendrovės parduoda išskirtines vietas bendruomenės prieglaudose saugiose požemio slėptuvėse visame pasaulyje. Pavyzdžiui, požeminėje pastogėje Indianoje patogiai gali gyventi 80 žmonių, kurių kiekvienam skirta 36 kv. metrai ploto.

Už 35 000 USD ir plius metinę 1 000 USD nuomos sumą galima įsigyti dalį bendros komfortiško ir prabangaus bunkerio erdvės su didelėmis dviaukštėmis lovomis, apartamentų interjere 12-os žemiškų atspalvių paletės spalvos užlieja tokias erdves kaip holas, valgomasis ir virtuvė – ten saugu ir jauku. 100 000 litrų degalų bakas ir 12 mėnesių maisto atsargos turi užtikrinti vienus metus savarankiško išgyvenimo po žeme.

Žmonės ieško saugaus komforto ir nenori likti vieni, o nori įsikurti bendruomenėje net ir po žeme. Verslas skelbia, kad tokio tipo erdvėms įsigyti paraiškų skaičius per metus išaugo 1 000 proc., o pardavimo apimtys – 400 proc.

Vokietijoje 30 ha komplekse, kurį per šaltąjį karą sovietai išskaptavo iš uolienos po 120 m kalnu, dabar įrengta tikra atnaujinta šiuolaikinė Nojaus arka. Be baseinų, teatrų, sporto salių ir barų, jame yra 21 tūkst. kv. metrų saugių gyvenamųjų patalpų ir beveik 5 000 km tunelių. Privačių butų kainos čia prasideda nuo 2 milijonų eurų.

Milijonai žmonių susidomėjo bunkeriais, tad jų statytojai sako, kad nekuria baimės, o gelbsti ir padeda jos atsikratyti, suteikdami žmonėms ramybę ir atsarginį išėjimą. Šiuo metu statomi nauji prabangūs milijonų kv. metrų požeminiai kompleksai, kuriuose galės gyventi nuo 5 000 iki 10 000 žmonių, planuojami patogumai apims ne tik gyvenamųjų erdvių komfortą, bet ir pramogų – nuo beisbolo ir golfo laukų iki požeminio ežero.

 

Bunkeris sporto salė

Nuotr.: teakrulos.com

 

Bunkerio planavimas ir statyba

Norint savo sklype arba po statomu namu įsirengti tvirtą ir saugų požeminį bunkerį, reikia gerai pasiruošti ir rinktis geriausius, ilgaamžius statybos sprendimus.

 

Bunkeris durys

 

Pirmiausia – geras planas

Požeminiam bunkeriui pasirinkite sausą vietą su žvyru, kur dirvožemyje yra mažai molio ir vandens. Uolėtas dirvožemis yra geras, bet bus sunkiau iškasti. Venkite vietovių, kuriose yra seklių vandens telkinių ir stataus šlaito. Iškaskite iki 1,2 m gylio duobę ir patikrinkite vandens lygį. Nekaskite savo bunkerio vietoje su aukštu vandens lygiu.

Nubraižykite savo požemio planą. Nuspręskite, kokio ploto jo norite. Kas turi jame tilpti? Nuspręskite, kokio ilgio, pločio ir aukščio bus patalpos. Nurodykite vonios kambario, virtuvės, prausyklos ir bendros erdvės vietas. Apsvarstykite, kokius baldus – sofas, kėdes ir lovas – naudosite.

 

Patikima konstrukcija 

Pasirinkite tinkamą bunkerio statybinę medžiagą. Ne visos statybinės medžiagos yra tinkamos, kai reikia statyti kažką po žeme. Labiausiai paplitusios yra metalo lakštai, plytos ir betonas, bet nenaudokite medienos.

Geras sprendimas – įsigykite jūrinį konteinerį, kuris bus pagrindinis bunkerio korpusas ir mažiausiai darbo reikalaujanti konstrukcija. Didesniam bunkeriui galite įsigyti kelis konteinerius. Standartinis konteineris yra 2,4 m pločio, 2,6 m aukščio ir gali būti 6 m arba 12 m ilgio.

Arba galite statyti savo bunkerį iš šlako blokų ar plytų, kad būtų geresnė izoliacija, tai ypač svarbu ten, kur žiemą oras itin šaltas.

 

Bunkeris pjūvis 3D

Nuotr.: Álvaro Hernández

 

Kasimas ir statyba

Iškaskite puse metro gilesnę duobę nei bunkerio aukštis. Galite kasti kastuvu. Bet geriau išsinuomoti technikos – jums reikės tranšėjos kasėjo ir ekskavatoriaus. Ir būtinai įsitikinkite, ar nepažeisite požeminių elektros konstrukcijų ar vamzdynų.  Nuleiskite konteinerį į duobę, jei pasirinkote naudoti jį. Arba pradėkite mūryti ant išlieto betoninio pagrindo: plytas arba blokus sutvirtinkite skiediniu, skirtu tokio tipo požeminiam bunkeriui.

Pagrindiniam pamatui naudokite gelžbetonį, skersai tranšėjos pastatykite metalines sijas, kad bunkeris nesugriūtų.

Bunkerio sienos turi būti bent 30–90 cm storio. Jei naudojate metalo lakštus, būtinai dėkite ir plytų arba betono sluoksnį, kad būtų papildoma apsauga nuo sprogstamųjų smūgių ir spinduliuotės.

Padenkite bunkerio konstrukciją ir apsaugines sistemas vandeniui atspariomis medžiagomis, tokiomis kaip guma arba cementinė vandeniui atspari danga. Uždenkite bunkerį storu 5–6 mm plastiku arba tentu, geriausia dėti jo 2 sluoksnius.

Stogo sutvirtinimas yra esminis žingsnis statant požeminį bunkerį. Nepriklausomai nuo to, kaip giliai kasite, ant bunkerio stogo bus nemenkas svoris dėl dirvožemio, vandens, augalijos ir kt. Mūrinės konstrukcijos stogui naudokite skardos dangą. Nepamirškite įrengti stoge angų ventiliacijai.

 

Visiškai slaptai

Paslėpkite savo požeminio bunkerio stogą – uždenkite jį gruntu ir užsodinkite augalais, kad jis susilietų su supančia aplinka.

Ant bunkerio įėjimo galite pastatyti stoginę, kad ją paslėptumėte, arba namo priestatą.

 Bunkeris įėjimas laiptai

 

Gyvybiškai svarbu

Neužtenka įdėti metalinę dėžę į žemę. Penki dalykai, kurie būtini, – vėdinimas ir oro filtrai, elektros generatorius ir vandens filtrai. Aprūpinkite bunkerį akumuliatoriais ir generatoriais. Investuokite į ne mažiau kaip 48 voltų baterijas. Jeigu galite, investuokite į saulės baterijas. Šviesoms ir radijo ryšiui maitinti naudokite baterijas. Rinkitės dyzelinius generatorius, bent 2 kW, kad įkrautumėte baterijas.

Investuokite į vandens rezervuarus, filtrus ir šildytuvus. Jeigu atsisakysite vandens šildytuvo, šaltą vandenį teks naudoti ir žiemą.

Nuotekų šalinimo sistema yra svarbi: netinkamas atliekų tvarkymas gali pakenkti sveikatai. Kompostavimo tualetams nereikia vandens, tačiau jie gali būti per brangūs ir dvokti uždarose vietose. Nuotekų siurblys yra populiarus atliekų valdymo variantas.

Išgyvenimui svarbi įranga – žibintuvėliai, radijas, gesintuvas ir drabužiai. Be to, reikia turėti pincetą, žirkles, muilo, termometrą, latekso pirštines ir nereceptinių vaistų atsargų bei alkoholio įtrinti ir dezinfekuoti.

 

Apsirūpinkite maistu

Pripildykite bunkerį iš pradžių mažiausiai 3 dienoms reikalingomis greitai negendančio maisto ir geriamojo vandens atsargomis ir po truputį jį papildykite bėgant laikui. Jei planuojate apgyvendinti daugiau nei vieną asmenį, būtinai atsižvelkite į papildomą maistą ir vandenį.

Džiovinti ir konservuoti patiekalai, konservai, vytinta mėsa ir ryžiai bei kitos kruopos, riešutai, dribsniai, javainiai, pieno milteliai ir sausas naminių gyvūnėlių maistas jūsų augintiniui yra puikus pasirinkimas – tinka viskas, kas ilgai galioja.

Vanduo buteliuose yra paprasčiausias pasirinkimas, nors galite investuoti į vandens baką. Nepamirškite ir mėgstamų saldainių, arbatos ar kavos.

 

Jaukiai ir patogiai

Sukurkite miegamąją zoną – būtinai turėkite keletą antklodžių ar miegmaišių, po vieną drabužių pamainą persirengti kiekvienam asmeniui, batus ir lietaus aprangą. Turėkite ir šildytuvų žiemos orams.

Virtuvės zonoje reikės maisto ruošimo įrankių ir elektrinės viryklės, bet nenaudokite propano ar dujinių viryklių, kurios sukuria pavojingą anglies monoksidą. Virtuvės zonoje laikykite indus, puodus, keptuves ir kitus maisto ruošimo reikmenis.

Sukurkite bendrą erdvę poilsiui: nedidelį kilimą, sofą ir keletą kėdžių, kad atsipalaiduotumėte, ir šiek tiek pramogų – kortų, stalo žaidimų, knygų, televizoriaus, vaizdo žaidimų, filmų, ir bet ko kito, kad jus užimtų. Pridėkite nedidelį kavos staliuką, kad jūsų bunkeris taptų jaukesnis.

Statytojai sako, kad šis pasaulis ir rytoj nebus saugesnis, todėl jie ir toliau statys bunkerius. Pandemija ir karai pasaulyje daugelį privertė nerimauti dėl savo saugumo ir gerovės. Išmokę statyti požeminį bunkerį galite pasiruošti bet kokiai negandai.

 

 


Dalintis:

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Fill out this field
Fill out this field
Įveskite tinkamą el. pašto adresą.

NAUJAUSIAS NUMERIS

SKAITOMIAUSIA

Savaitės Mėnesio Pusmečio Metų

Paskutinės naujienos

Namai lego principais

Kas sieja prieš 6000 metų nutiestą medinį sweeto taką netoli somerseto Didžiojoje britanijoje, 19 a. Pradžioje darbininkams skirtas mobiliąsias kavinukes…

Has photos

Fasadai, kuriems nėra blogo oro

Vėdinamieji ir jiems giminingi bioklimatiniai fasadai šiuo metu laikomi vienais iš geriausių sprendimų siekiant palaikyti optimalią vidaus temperatūrą ir garso…

Has photos

SKAITOMIAUSIA

Savaitės Mėnesio Pusmečio Metų