ŠIUOLAIKINIS ŠILDYMO SISTEMOS VALDYMAS: UŽTENKA VIENO ŽODŽIO

2020 m. gruodžio 1 d.

„Structum“ redakcija.

portalas@structum.lt

Kad krosnis „geriau trauktų“ ir namai greitai sušiltų, močiutė plačiau praverdavo pakuros dureles. Kai namuose tapdavo tvanku, senelis atlapodavo namo duris ir padarydavo skersvėjį. Modernus pasaulis randa išmanesnių šildymo valdymo sprendimų, kurių vienas pagrindinių tikslų – užtikrinti šiltą būstą taupant pinigus. Technologijos užtikrina efektyvų energijos naudojimą, komfortą ir saugumą.

Protinga namo valdymo sistema – kompiuterinė technologija, leidžianti į visumą sujungti ir patogiai valdyti visus įrenginius, optimaliai suderinama šildymo, kondicionavimo, apšvietimo ir apsaugos įrengimų veikla. Ją galima valdyti tiesiogiai, pastato viduje (per valdymo blokus, nuotolinio valdymo pulteliais) ir netiesiogiai (internetu, mobiliuoju bei laidiniu telefonais). Naudojant pažangias namų valdymo technologijas, galima mėgautis efektyviu ir pigiu šildymu be rūpesčių ir iššūkių.

Išmanusis šildymas yra viena iš svarbiausių protingo namo valdymo užduočių: sistema užtikrina pasirinktos temperatūros palaikymą namuose ir šildymą organizuoja kuo ekonomiškiau, šilumos energija naudojama tik ten, kur reikia, tiek, kiek reikia, ir tik tada, kada reikia.

Automatizuoti išmanieji įrenginiai ir valdymas balsu tampa pagrindiniu šiuolaikinių aukštesnės ir vidurinės klasės namų bruožu. Naujovės diegiamos ir gyvenamosios, ir komercinės, visuomeninės ir pramoninės paskirties pastatuose. Nuolat atsiranda naujų sprendimų ir įrenginių. Be to, rinkos tyrimai rodo, jog pastaruosius mėnesius vartotojai ieškojo bekontakčių produktų, kadangi nerimas dėl COVID-19 plitimo per kontaktinius arba bendruosius paviršius ir toliau auga. Modernios technologijos siūlo potencialų sprendimą, nedidinantį virusų plitimo rizikos: galima neliesti nieko, išskyrus savo asmeninį mobilųjį telefoną ir internete stebėti bei reguliuoti namų šildymo, vėdinimo, oro kondicionavimo ir kitas sistemas. Dar patogiau ir saugiau yra visas namų sistemas sujungti ir valdyti balsu – užtenka pasakyti žodį, kad sudėtingiausia inžinerinė sistema „atsilieptų“ ir „paklustų“.

Termostatas prisimena gyventojų įpročius

Rinkos tyrimai atskleidžia, kad išmanieji termostatai yra vieni iš labiausiai namų savininkų ieškomų įrenginių. Išmanusis prietaisas prisijungia prie namų belaidžio tinklo nuotoliniu būdu per išmaniojo telefono programą ir leidžia valdyti temperatūrą namuose – naudojant šildymo programėlę, galima pakeisti termostato palaikomą temperatūrą.

Išmanieji termostatai naudojami valdyti šildymo sistemai, įskaitant šildymo katilą ir radiatorius. Dauguma išmaniųjų termostatų gali veikti su radiatoriais, jeigu juose įrengti termostatiniai vožtuvai. Tačiau esminis jų pranašumas leidžia kurti šildymo programas, kurios automatiškai valdo šildymo sistemą pagal nustatymus arba pagal temperatūros jutiklius.

Tai leidžia užtikrinti namuose konkrečią šilumos temperatūrą tiksliai numatytu laiku. Ryte išmanioji šildymo sistema padidina patalpų temperatūrą dar prieš gyventojams atsikeliant. Kai namai ištuštėja, temperatūra sumažinama, kaip ir naktį, kai visi miega. Gyventojams ilgam išvykus iš namų, šildymo sistema dirba nustatytu ekonominiu režimu, o grįžtant galima iš anksto pasirūpinti, kad bus padidintas šildymas – grįžus namuose lauks maloni šiluma.

Taip pat itin svarbu, kad atsiranda galimybė šildyti ne visą namą vienodai, o padalinti jį į zonas, kurios bus šildomos skirtingai, pagal poreikį. Išmanūs termostatai „žino“, kada ir kuriose vietose reikia šildyti namus, ir kada nustoti. Šie prietaisai gali automatiškai reguliuoti temperatūrą pagal namo savininko buvimo vietą namuose. Kai kurie jų turi funkcijas, kurios gali įsidėmėti gyventojų įpročius ir automatiškai sureguliuoja sistemą, kada taupyti energiją. Kiti įrenginiai turi judesio jutiklius, kurie gali nustatyti, kada žmonės yra namuose, ir atitinkamai sureguliuoti temperatūrą. Peržiūrėjus išmaniojo termostato ataskaitas, galima keisti jo nustatymus, taip nuolat kontroliuojant sąskaitas už šildymą, mažinant energijos švaistymą, išlaikant komfortą namuose.

Įrengti išmaniojo šildymo sistemos valdymą nereikia itin didelių investicijų ir jos gana greitai atsiperka, kadangi sutaupyti galima daugiau kaip 30 proc. šildymo išlaidų. O štai investicijos į naują šildymo sistemą, geresnį katilą, namo sienų šiltinimas ar pakeisti radiatorius kainuos brangiai.

Termostatas su balso valdymu siūlo dar daugiau funkcijų.

Išmaniajam asistentui paliepus

Išmanusis asistentas nėra įrenginys, tačiau tai esminė išmaniųjų garsiakalbių dalis, kuri valdymą balso komandomis paverčia realybe. Dėl asistentų dauguma protingų namų funkcijų gali būti valdomos balso komandomis.

Išmanieji asistentai – tai programinė įranga, kuri leidžia balsu kontroliuoti kitus prietaisus, nustatyti įvairius priminimus, atsako į klausimus ir vykdo daugybę komandų, ji yra atsakinga už balso komandų interpretavimą ir jų perdavimą sistemai, kad ji būtų sėkmingai įvykdyta.

Išmanieji asistentai skinasi kelią daugiau kaip dešimtmetį, nuo tada, kai pirmieji IBM kompiuteriai pradėjo gebėti atpažinti vos kelis ištartus žodžius. Spartesnį išmaniųjų asistentų populiarėjimą stabdo tik kalbiniai barjerai. „Google“, „Amazon“ ar „Apple“ asistentai kol kas supranta tik pačias populiariausias pasaulio kalbas. Toliau tobulėjant balso atpažinimo algoritmams, jie turėtų tapti pagrindiniu kiekvienų namų prietaisu.

Paprastos garsinės komandos naudojimąsi technologijomis gerokai palengvina. Didžiausi rinkos žaidėjai – „Amazon“ ir „Google“ – pristato vis naujus modelius, kurie išsiskiria ne tik puikiu žodynu bei puikiomis bendradarbiavimo su kitais prietaisais savybėmis, bet ir geba mokytis savarankiškai, t. y. atsimena dažniausiai duodamas komandas ir jas vykdo.

Išmanieji garsiakalbiai ir girdi, ir „atsiliepia“

Vienas geriausių būdų suvienyti skirtingas protingo namo sistemas yra jų integravimas per išmanųjį garsiakalbį, kuris gali suaktyvinti daugelį automatizuotų prietaisų. Tokio garsiakalbio pagrindinė užduotis – ne groti muziką, o veikti kartu su išmaniuoju asistentu ir priimti balsu siunčiamas komandas bei perduoti informaciją. Būtent dėl garsiakalbio ir asistento veikimo namų gyventojui paklausus, koks dabar oras, garsiakalbis „atsiliepia“ ir pasigirsta informacija apie oro sąlygas.

Vartotojai gali suprogramuoti tam tikrus teiginius, kad skirtingos sistemos reaguotų pakeisdamos savo parametrus: pavyzdžiui, pasakius paprastą „Aš išeinu!“, išmanusis garsiakalbis gali inicijuoti šildymo termostato perjungimą į tuščių namų režimą ir šviesos išjungimą bei aktyvuoti durų užraktą.

Išmaniųjų garsiakalbių rinka yra karščiausia šių dienų rinka, dėl kurios kaunasi gigantai „Amazon“, „Google“ ir „Apple“. Visi lyderiai rinkai siūlo bent kelis išmaniuosius garsiakalbius.

Naudodamiesi programėle, namų savininkai paprastai gali prisijungti prie kiekvienos savo išmaniojo namo paskyros ir automatiškai padaryti jas pasiekiamas balso komandomis. Taigi, paprasčiausiai išvardinę reikalavimus, vartotojai per kelias sekundes gali pakeisti šildymo temperatūrą, reguliuoti apšvietimą, pakelti žaliuzes ir pan. Net jei kiekvieną išmaniąją sistemą sukūrė skirtingi gamintojai, jas visas galima lengvai pakeisti naudojant panašias komandas, kai jų technologijos yra suderinamos su visomis šiuo metu prieinamomis balso sistemomis.

Protingiems namams – protingi valdikliai

Išmanieji asistentai ir išmanieji garsiakalbiai padaro gyvenimą lengvesnį. Bet kai tikslas yra visapusiškas namų automatizavimas, protingų namų valdiklis – neišvengiamas įrenginys namuose. Valdiklių gamintojų taip pat vis daugėja.

Protingų namų valdikliai naudojami bene kiekviename protingų namų projekte. Valdiklio paskirtis – sujungti skirtingos paskirties įrenginius – jutiklius, jungiklius, reles, šviestuvus ir t. t. – į vieną tinklą bei juos valdyti pagal automatizuotus scenarijus, naudojant nuotolinę prieigą, išmaniuosius įrenginius ir kt. Tai visų buities funkcijų optimizavimas, įskaitant energijos naudojimą bei saugumą. Nuotoliniu būdu galima valdyti šildymą, ventiliaciją, apšvietimą, įvairius buitinius prietaisus, apsaugos sistemą ir pan. Taip pat galima valdyti daugumą įvairiausių prietaisų, dėl kurių anksčiau kildavo rūpesčių, kai būdavote išvykę: akvariumo parametrus, šilumos siurblio darbą, elektrines pirtis, išmaniuosius elektros lizdus ir kitus prietaisus. Prisijungus prie namų sistemos išmaniuoju telefonu galima pamatyti, kas yra prie paradinių durų, užrakinti duris arba atrakinti naudojantis telefonu arba valdymo pultu, stebėti daviklių parodymus, vėdinimo lygį, apšvietimą ir daug kitų funkcijų.

Protingo gyvenamojo namo naujosios automatizavimo technologijos išsiskiria lengvu įdiegimu ir programavimu – jas gali įdiegti paprasta statybos įmonė, o naudotis programavimo sistema gali visi, kurie dirba kompiuteriu.

Vienas iš geriausių dalykų, gyvenant protinguose namuose, yra galimybė bet kada matyti, kas vyksta namuose, ir iš bet kurio pasaulio kampelio valdyti visas sistemas lyg būnant namie.

https://structum.lt/wp-content/uploads/2020/10/ismanusis7.gif

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Būk pirmas!