Skaitmeninė revoliucija ekologiškai pasaulio ekonomikos transformacijai

2019 m. gruodžio 18 d.

Per pastaruosius kelis dešimtmečius gyvenimas pasikeitė beveik neatpažįstamai. Dirbtinis intelektas (DI) pakeitė visas darbo sritis – intelektualioji programinė įranga netgi sugeba peržiūrėti teisinius dokumentus – darbą, kurį anksčiau vykdė tik teisininkai. Mašinų mokymasis reiškia, kad techninės sistemos gali surinkti visas informacijos bibliotekas viename įrenginyje ir tikslingai tais duomenimis disponuoti.

Akivaizdu, kad skaitmeninės naujovės ir toliau keis visuomenę ir ekonomiką, tačiau neaišku, ar šios naujos technologijos bus naudingos ekologijos bei tvarumo aspektais. Ar skaitmeninės technologijos padės gelbėti planetą, o gal priešingai – automatizuotos mašinos taps planetos teršėjomis?

Dirbtinis intelektas keistų žalingus žmonių įpročius

Ekspertai linkę būti optimistiški. Skaitmeninės technologijos gali efektyviau naudoti energiją ir išteklius. Pavyzdžiui, išanalizavus optimalų vandens kiekį, reikalingą kiekvienam pasėliui, ir atitinkamai naudojant intelektualią drėkinimo sistemą, ūkininkavimas gali tapti be galo efektyvus. Skaitmeninės sistemos taip pat gali įvertinti optimalų transporto priemonių naudojimą. Vietoj to, kad vienam asmeniui priklausytų vienas automobilis, kuris kasdien naudojamas tik valandą, o po to sėdima stovėjimo vietoje likusią dienos dalį, keli žmonės galėtų dalytis vienu elektromobiliu, valdomu dirbtinio intelekto, taip sumažinant bendrą transporto priemonių skaičių.

Stebėjimas dėl geresnės ateities

Skaitmeninės technologijos gali visapusiškai sekti, dokumentuoti ir analizuoti išteklius ir gaminius pasaulinėse tiekimo grandinėse. Tai padėtų sukurti žiedinę ekonomiką, kai ištekliai, tokie kaip vanduo ir reti žemės metalai, patenka ten, kur jų labiausiai reikia, o atliekos, tokios kaip plastikinės šiukšlės perdirbamos ir neišmetamos bet kur.

Toks skaitmeninis stebėjimas padėtų mokslininkams geriau suprasti, kaip visame pasaulyje ekosistemos, tokios kaip miškai, rifai ir ledynai, keičiasi realiuoju laiku. Taip pat galėtų pagelbėti gamtosaugininkams suprasti, kaip saugoti ir atkurti aplinką, tuo pačiu užtikrinant, kad vyriausybės bei privačios įmonės būtų atsakingos už savo viešus įsipareigojimus saugoti natūralias buveines.

Puikus pavyzdys yra „Global Forest Watch“ – atvirojo kodo žiniatinklio sistema, naudojanti palydovinius duomenis miškams ir jų naikinimui stebėti.

Neišnaudotas potencialas

Tačiau kol kas dirbtinio intelekto technologijų potencialas nėra pakankamai išnaudotas, kad pasaulio ekonomika taptų ekologiškesnė. Priešingai, energija eikvojama dar labiau, automatizaciją ir internetą pritaikant pramonėje visame pasaulyje. Iki 2022 m. automatizacija bei pasauliniai duomenų srautai nuo 2017 m. padidės trigubai.

Norint išspręsti tokias globalias problemas, kaip klimato pokyčiai, reikia visų šalių bendradarbiavimo. Skaitmeninė revoliucija keičia visuomenę taip, kaip spausdinimas ir garo variklis paskatino naujas žmonių civilizacijos eras. Tačiau nenaudojant šių skaitmeninių naujovių, kad pasaulio ekonomika taptų tvaresnė, bus leista, kad skaitmeninės revoliucijos įrankiai tiesiog padidintų esamas problemas.

Slypintys pavojai ir galimi veiksmai

Robotizuotos sistemos gali pakeisti didžiąją dalį darbo jėgos, tačiau neturint strategijos, remiančios darbuotojų perkvalifikavimą nedarbas ir skurdas gali išaugti. Be to, autoritariniai režimai jau naudoja skaitmeninį stebėjimą savo piliečiams kontroliuoti ir daryti įtaką jų elgesiui.

Todėl pasaulio vadovai turi užtikrinti, kad viešojo administravimo institucijos paspartintų veiksmingą ir etišką šių skaitmeninių trikdžių valdymą. Šiuo metu daugumai vyriausybių visame pasaulyje trūksta žinių apie DI, mašininį mokymąsi ir virtualią realybę – daugelis biurokratinių priemonių vis dar yra popierinės. Vyriausybės stengiasi prisitaikyti prie naujos realybės, kuri kelia svarbius klausimus dėl duomenų privatumo įstatymų ir poreikio bei noro vis labiau naudotis skaitmeninėmis sistemomis.

Vyriausybės turi sutelkti investicijas į skaitmeninę infrastruktūrą, nukreipdamos jas į visa, kas šiuolaikiniame pasaulyje yra tvaru. Jie turi užtikrinti, kad visi galėtų pasinaudoti naujomis skaitmeninio amžiaus galimybėmis ir kad niekas neliktų nuošalyje. Tai apima investicijas į plačiajuosčio ryšio tinklus ir naujos kartos skaitmeninių inžinierių švietimo plėtrą.

Tvarios ateities link

Suderinus DI, duomenų analizę, tyrimus ir pažintinių mokslų raidą, atsiveria duris į visiškai naują pasaulį. Daugeliu atvejų skaitmeninės revoliucijos tempas gali iš naujo apibrėžti, ką reiškia būti žmogumi, sustiprindamas mūsų fizines, psichologines ir pažinimo galimybes.

Skaitmeninė era yra nauja realybė, nesvarbu, ar žmonėms tai patinka, ar ne. Pasaulis atsidūrė kryžkelėje – šiandien nei bet kada anksčiau rūpintis ateitimi tiek skaitmenizacijos, tiek klimato aspektais. Turime rinktis tvarią ateitį, jeigu norime išlikimo. Ir skaitmeninė technologija gali mus nuvesti ten – geriau ir greičiau nei bet kada anksčiau – jei pasukime teisinga linkme.

Temos:

verslas

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Būk pirmas!