Skandinavišką minimalizmą keičia gigantiško dydžio plytelės


Dizaineriai įspėja, kad 2018 metais plytelių įstrižainės ir toliau didės. Deja, didelių plytelių klijavimas reikalauja specifinių žinių, o dėl menkiausių klaidų plytelės gali pradėti skilinėti, sudėtingėti jų priežiūra. Antra naujovė – lietuvaičių namuose vis dažniau parketą keičia kokybiškos plytelės. Jos naudojamos voniose, terasose ir virtuvėse, o ekologijai imant viršų prieš su kancerogeninėmis medžiagomis gaminamą laminą, tapetus, plytelės jau puošia ir gyvenamųjų kambarių grindis, sienas.

Anksčiau Viduržemio jūros pakrantėje tokį interjero sprendimą, kaip plytelėmis klijuotas įvairios paskirties patalpų grindis ir sienas dažnai nurašydavome pietiečių klimatui būtiniems praktiniems sprendimams. Tačiau dabar, kada medžiagų gamybos technologijos leidžia šilumai kutenti pėdas, einant šiltas grindis dengiančiomis plytelėmis, išnyko bet kokios šios sprendimo panaudojimo ribos bei stereotipai.

Svarbiausia teisingas įrengimas

Pačios populiariausios keraminės plytelės interjere ir akmens masės plytelės lauke. 2018 metais bus populiarios be siūlių klijuojamos plytelės, ypač jeigu jos baltos ar juodos spalvos.

Gamintojų ir dizainerių patarimai apie plytelių pasirinkimą verti ištiso traktato, todėl pasakysiu tik dvi svarbiausias taisykles, t.y. plytelės žymimos įvairiais parametrais, bet svarbiausi iš jų – slidumas ir atsparumas įbrėžimams, antroji taisyklė – pamirškite mitus apie gaminių ilgaamžiškumą. Pastarasis priklauso nuo tinkamos priežiūros ir klojėjų profesionalumo.

Klijavimas – tik ant idealiai lygaus paviršiaus

Tik nuo pagrindo kokybės priklausys kiek ilgai laikys plytelės ir ar vizualiai jos gražiai atrodys. Jau kelis metus praktikuojamas naujų plytelių klijavimas ant senų. Toks metodas nesiskiria nuo klijavimo ant kalkių – cemento tinko (keraminės plytelės gali būti klijuojamos be tinko) – sienos paviršius turi būti sausas ir švarus, lygus. Ne mažiau nei 12 val. iki apdailos darbų siena turi būti ištepta klijų (skiedinio) 1–2 mm storio sluoksniu.

Beje, jeigu klijuojate mega formato plyteles (tokias, kurių kraštinių ilgis yra 60 – 120 cm), joms dėl didesnės apkrovos, kurią sukelia tokie solidūs plytelės matmenys, reikia specialaus skiedinio, dažniausiai tai cemento pagrindu pagaminti klijai. Juos įsigydami įsitikinkite ar jie skirti naudojimui lauke, ar viduje, kiek laiko stengsta, ar atsparūs vandeniui, temperatūrų pokyčiams.

Klijuoti sienas patariama apačioje pritvirtinant lygią lentelę. Ji pasitarnaus, norint ne tik išlaikyti horizontalią plytelių liniją, bet ir užtikrinti tinkamą plytelės svorio paskirstymą. Meistrai pataria klijuoti sienas nuo antros plytelių eilės. Jokiu būdu ne nuo apačios, nes grindų plytelės turi palįsti po ant sienos klijuojamais ornamentais. Be to pirmos eilės ir antros eilės plytelių nereikia pjauti.

Klijais ištepkite maždaug 1 kv. m sienos dalį. Jokiu būdu ne daugiau. Juk klijų savybės išlieka veiksmingos tik iki 30 minučių. Dantyta mentele išlyginkite klijų mišinį. Pirmą plytelę klijuokite atremdami ją į lentelę. Taip klijuokite iš eilės visą eilę, vis naują plytelę įspausdami i šviežią pagrindą. Dideles plyteles teks įstumti į vietą, specialiu guminiu plaktuku.

Be siūlės plytelės klijuojamos su siūlėmis

Jeigu ant klijų susidarė plėvelė, plytelės neprikibs. Todėl apdžiūvusius klijus reikia nuimti ir užtepti naujus.

Paradoksalu, tačiau negalima plyteles be siūlių klijuoti visai be tarpelių. Visų pirma, egzistuoja plytelių matmenų paklaidos, todėl plytelių viena prie kitos idealiai suklijuoti nepavyks. Kita vertus, keraminės plytelės, dėl vandens poveikio brinksta. Taigi, liečiantis dviem plytelėms jų net minimalaus padidėjimo gali užtekti, kad atsirastų įtrūkimai ar kiti defektai. To išvengti galime klijuodami plyteles su tarpeliais. Ne naujiena, kad meistrai tam siūlo specialius plastikinius kryželius. Juo didesnės plytelės, tuo kryželiai turėtų būti didesni. Rekomenduojamas santykis – 100 x100 mm plytelei naudoti 1 mm pločio kryželius. Kryželiai dedami darbo eigoje, po kiekvienos plytelės priklijavimo.

Jei reikia plytelėje padaryti ertmę elektros kištukams ar vandens kranams, jos centras išmušamas plaktuku, iš glazūros pusės. Reiktų plytelę atremti ant lygaus paviršiaus, kad ji neįtrūktų mušant skylę.

Paklojus paskutinę plytelę po 24 val. galima glaistyti plytelių tarpus. Glaistą reiktų užtepti ant sienos įstrižai. Kai glaistas tarpuose apstings, visą paviršių nuplauti sudrėkinta kempine. Tą pačią procedūrą meistrai pataria pakartoti po 10 – 15 minučių. Glaisto likučius nuo plytelių nuvalykite minkštu skudurėliu po 24 val.

Klasika verta apdovanojimo

Kad nuo mechaninio judėjimo ir temperatūros svyravimų plytelių siūlės nepleišėtų, aplink sienas, kampus, kriauklę bei kitas vietas užpilkite elastingą silikono sandarinimo medžiagą.

Tinkamai prižiūrimos plytelės (valomos ir nepažeidžiamos mechaniškai) gali tarnauti ilgus dešimtmečius, net šimtmečius. Geriausias to įrodymas – Atėnų partenonas.

Paryžiaus Maison&Objet 2017 garsiausius planetos interjero dizainerius sukvietusioje parodoje, lankytojų žvilgsnius traukė interjero sprendimai, kuriais plytelėmis puošiami verslo centrų, kabinetų, gyvenamųjų kambarių, virtuvių ar net individualių namų sienos, grindys, lubos.


Dalintis:

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Fill out this field
Fill out this field
Įveskite tinkamą el. pašto adresą.

NAUJAUSIAS NUMERIS

SKAITOMIAUSIA

Savaitės Mėnesio Pusmečio Metų

Paskutinės naujienos

SKAITOMIAUSIA

Savaitės Mėnesio Pusmečio Metų