Statybų sektorius: kaip įmonės vertina 2020-uosius metus?

2020 m. gruodžio 29 d.

„Structum“ redakcija.

portalas@structum.lt

Lietuvos statybininkų asociacijos (LSA) atlikta šalies statybos sektoriaus įmonių apklausa atskleidė, su kokiais iššūkiais įmonėms teko susidurti 2020 metais.

Lyginant su praėjusiais metais, šiemet net 87% statybos bendrovių jaučia statybos darbų kaštų augimą. Beveik du trečdaliai įmonių teigia, jog 2020 m. didino darbo užmokestį savo darbuotojams: iki 30% atlyginimai augo 66% statybos bendrovių, stabilų darbo užmokestį išlaikė 29% įmonių, o darbo užmokestis mažėjo tik 5% bendrovių.

Deja, dalis statybos bendrovių šiemet pajuto sumažėjusį užsakymų kiekį. Stabilų užsakymų kiekį išlaikė 10% statybos bendrovių, o darbų apimčių augimą nurodė 24% įmonių.

Apklausa parodė, jog didžioji dalis statybos sektoriaus bendrovių prognozuoja neigiamus pokyčius 2020 m. finansiniuose veiklos rezultatuose. Stabilius finansinius rezultatus planuoja išlaikyti 15% rinkos dalyvių, o augimą prognozuoja 33% įmonių.

Statybos sektoriaus bendrovės apklausoje atskleidė, kad susiduria su iššūkiais formuojant 2021 metų užsakymų portfelį: iki 30% sutartimis pagrįstų darbų apimčių turi 65% įmonių, 30-50% darbų suplanavo 16% bendrovių, o daugiau nei pusę kitų metų užsakymų yra užsitikrinę 16% rinkos dalyvių.

Antroji pandemijos banga paveikė ir patį statybų procesą – įmonės susiduria su iššūkiais dėl darbuotojų susirgimų koronavirusu ir saugaus darbo organizavimo. Darbai vyksta pamainomis, o tai lemia lėtėjantį statybų tempą. Dalis bendrovių mėnesiui ar daugiau stabdo darbą statybvietėse, nes darosi itin pavojinga dirbti.

Apklausa taip pat parodė, kad 71% statybos sektoriaus įmonių per pandemiją nepasinaudojo valstybės pagalbos verslui priemonėmis.

„Statybų sektoriaus bendrovės iki šiol beveik nesinaudojo valstybės paramos verslui priemonėmis, kurios arba nebuvo reikalingos, arba įmonės neatitiko paramai gauti reikalingų kriterijų. Bene vienintelė prieinama pagalba statybų bendrovėms iki šiol yra subsidijos už prastovas, todėl turėtų būti suteikiama galimybė statybos verslui gauti paramą ir pasinaudoti efektyviu valstybės palaikymu”, – sako Lietuvos statybininkų asociacijos prezidentas D. Gedvilas.

Temos:

statyba
https://structum.lt/wp-content/uploads/2020/12/baneris_soninis_iphone.gif

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Būk pirmas!