Stipriai pabrangusios statybinių medžiagų kainos didina ir statybų kaštus

2021 m. liepos 21 d.

„Structum“ redakcija.

portalas@structum.lt

Statybinių žaliavų kaina, įskaitant ir kurą, yra aukščiausia nuo 2014 metų, ir per pastaruosius metus ji paaugo 60 procentų. Per vienerius metus bendra metalų kaina padidėjo 40 proc. , vario – 85 proc., geležies – 113 proc., aliuminio – 59 proc., o energijos produktų – net 172 procentais.

Tokius skaičius išvardinusi Kauno krašto pramonininkų ir darbdavių asociacijos vykdomoji direktorė, Kauno miesto savivaldybės tarybos opozicinės konservatorių frakcijos vadovė Edita Gudišauskienė neabejoja, kad pabrangusios medžiagos, taip pat dėl įvairių priežasčių stringantis logistikos grandinėse dalies žaliavų tiekimas ir darbo jėgos trūkumas gali daryti neigiamą įtaką finansavimo poreikiui bei stambių projektų įgyvendinimui numatytais terminais.

„Tokių projektų vien Kauno miesto savivaldybės iniciatyva šiuo metu nemažai vykdoma. Vakar Tarybos posėdyje koregavome Savivaldybės biudžeto planą. Iki metų pabaigos turėsime dar ne vieną biudžeto pakeitimą ir koregavimą, priklausomai nuo pajamų surinkimo ar išlaidų vykdymo. Todėl jau dabar reikia įvertinti visas galimas rizikas, susijusias su pagrindinių projektų įgyvendinimu.

Tie projektai tai – S. Dariaus ir S. Girėno stadiono, sporto halės ir jų prieigų rekonstrukcija, Mokslo salos ir plaukimo baseino prie „Žalgirio arenos“ statyba bei kai kurie kiti. Svarbu peržiūrėti projektų sąmatas ir įvertinti galimą jų didėjimą dėl nenumatyto statybinių žaliavų kainų augimo. Būtina paskaičiuoti ir papildomą Kauno miesto savivaldybės biudžeto lėšų poreikį šiems projektams įgyvendinti.

Tuo labiau reikia, kad tikslią situaciją bei skaičius, projektų kaštus ir dėl ko jie auga, žinotų ir gyventojai, kurie sudeda tuos vadinamus viešuosius finansus. Įgyvendinant projektus, tikslingai naudojant viešuosius finansus, Kauno savivaldybei tikrai nepakenktų daugiau skaidrumo bei viešumo.

Ypatingą dėmesį reikia skirti iš ES paramos finansuojamiems projektams, kad nepasiekus nustatytų projektų rodiklių, netektų grąžinti paramos. Jeigu, žinoma, nebus pagristi ir pakeisti finansavimo poreikiai, taip pat projektų įgyvendinimo terminai. Atkreiptinas dėmesys į tai, kad šiuo metu įmonės gauna konkrečios dienos ir valandos statybinių žaliavų kainų pasiūlymus. Situacija keičiasi kasdien, bet kad netrukus ji pagerės, nėra jokių tai patvirtinančių požymių“, – sako E. Gudišauskienė.

Temos:

statyba
https://structum.lt/wp-content/uploads/2021/08/340x4303.jpg

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Būk pirmas!