„Studio Libeskind“ kuria žmonijos muziejų Kenijoje

2019 m. gegužės 15 d.

Architekto Daniel Libeskind Niujorko architektūros studija „Studio Libeskind“ šią savaitę paskelbė apie planus statyti muziejų Kenijoje esančiame „Rift“ slėnyje. Muziejus bus kūgio formos, smailių struktūrų, kurios panašios į stalagmitus (karstinių urvų dugno vertikalūs kūgio pavidalo išsikišimai, susidarę tose vietose, kuriose nuo urvo skliautų laša karbonatų arba druskų prisotinto požeminio vandens lašai, o vėliau vanduo išgaruoja).

Skatina veikti

Kenijos paleoantropologas, gamtosaugininkas ir politikas Richardas Leakeyas sakė, kad šio muziejaus tikslas – suteikti „precedento neturinčią švietimo ir mokslo patirtį“, apimančią du milijonus žmonijos istorijos. Tai bus vienintelis tokio pobūdžio muziejus, pasaulyje. Muziejuje „įtvirtinos visos gyvenimo sritys apimančios ne tik Afrikos žemyną“.

Muziejuje bus atspindėta biologinė įvairovė, gyventojų gyvenimo kokybės pokyčiai per karus, ligas ir klimato kaitą, bei Afrikos vaidmuo civilizacijų raidoje.

Didžiojo Rifto slėnyje, Kenijoje kuriamas „žmonijos muziejus“ bus paleoantropologo dr. Richardo Leakey darbo kulminacija. Jo per daugelį metų iškasti atradimai padėjo atskleisti kaip išsivystė žmonija ir kodėl skirtinguose regionuose ji vystosi taip netolygiai.

Kenijos nacionalinio muziejaus direktorius ir Kenijos laukinės gamtos tarnybos vadovas tikisi, kad muziejus gali būti panaudotas daugeliui problemų, su kuriomis šiandien susiduria žmonės, pvz., klimato kaita, tvarumas, aplinkosauginis sąmoningumas, rasės ir etninės kilmės supratimas, išnykimas ir technologijos, sprendimui.

„Ngarenas yra ne tik dar vienas muziejus, bet tai yra kvietimas veikti. Mes jau atradome, kad prieš mus šią civilizaciją valdė kita rūšis. Suvokus savo mirtingumą, galima atsakingiau planuoti žmonijos ateitį“, – sakė jis.

Atkartoja kraštovaizdį

„Muziejus bus atradimo, stebuklo ir apmąstymo vieta. Per architektūrą ir parodas Ngarenas įtvirtins visas gyvenimo sritis, o Afriką – kaip žmogaus egzistencijos epicentrą“, – sakė D. Libeskindas.

Architektų komanda pasakoja, kad muziejų sudarys trys pastatai. Dviejų iš jų smailios struktūros primins raižytus įrankius, kuriais buvo naudotasi ankstyvaisiais žmonijos civilizacijos raidos etapais. Trečiasis pastatas – kupolo formos. Jame bus įrengtos pagrindinės muziejaus ekspozicijos. Tiesa, įspūdį kelia ne tik pastatų formos ar žadamos patirtys muziejuje, tačiau ir kraštovaizdis.

Muziejaus schema pradedama kurti nuo uolos krašto su puikiu Rifto slėnio kraštovaizdžiu. Būtent šioje vietoje dr. R. Leakey pirmą kartą atrado pilną/nepažeistą ankstyvojo žmogaus – Turkana Boy – skeletą.

Dizainą įkvėpė rankos, kurios buvo pirmosios ankstyvojo žmogaus priemonės, žyminčios žmogaus išradingumo pradžią. Muziejaus monolitiniai tūriai auga kaip vertikalus stalaktitas, lyginant su dramatiškesniu Nairobio kraštu Loodariake. Iki muziejaus reiks kilti dvejais pėsčiųjų takais, tarp augalų ir želdiniais dekoruotų betoninių sienų. Interjeras bus interaktyvus ir pažangus.

„Muziejuje sukūriau dramatiškų erdvių, kurios yra architektūriškai dinamiškos ir provokuojančios, sukuriant unikalų kontekstą muziejaus parodoms. Erdvės nepalengvina artefaktų sukeliamo įspūdžio, bet, atvirkščiai, jį sustiprina ir pagyvina. Per keletą interaktyvių, pažangiausių parodų erdvių Ngaren atskleis mūsų žmonijos kilmės paslaptis“, – sakė architektas D. Libeskindas.

Tikimasi, kad „žmonijos muziejaus“ statybos bus baigtos iki 2022 metų, duris lankytojams jis atvers – 2024-aisiais. Muziejus kuriamas bendradarbiaujant su Kenijos architektais. Manoma, kad projekto statybų vertė viršys 4,08 mln. eurų.

Tai nėra vienintelis šios architektų komandos sukurtas muziejus. Šiuo metu D. Libeskindo studija projektuoja archeologijos muziejų Čilės šiaurėje. Bendrovė, turinti biurus Niujorke ir Ciuriche, baigė keletą kitų muziejų, įskaitant Berlyno žydų muziejų ir lydimąjį švietimo centrą, Modernaus meno (MO) muziejų Lietuvoje ir Drezdeno karo istorijos muziejų, Lenkijoje.

1989 m. Lenkijos-amerikiečių architektas Daniel Libeskind architektų studiją įkūrė kartu su savo žmona Nina. Šiandien tai viena žymiausių Jungtinių Amerikos valstijų architekto studijų, dirbančių visame pasaulyje.

Studijos „Studio Libeskind“ vizualizacijos

https://structum.lt/wp-content/uploads/2020/04/PAROC_ULTRA_2020_Structum_340x430.jpg

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Būk pirmas!