„Studio NAB“ siūlo „Notre-Dame“ stogą paversti viešuoju sodu

2019 m. gegužės 2 d.

Paryžiuje įsikūrusi architektų studija „NAB“ mano, kad Paryžiaus Dievo motinos katedros stogą reiktų paversti milžinišku viešuoju sodu ir taip atrestauruoti praėjusį mėnesį nuo gaisro nukentėjusį kultūros paveldą.  

Stikliniu paviršiumi uždengtas stogas padidintų katedros ilgį. Pagal Paryžiaus savivaldybei pateiktą projektą, pastato bokštas būtų atstatytas kaip daugiaaukštė platforma su įrengtais bičių aviliais. „Studio NAB“ sukūrė projektinį pasiūlymą atsakydama į Prancūzijos ministro pirmininko Edouardo Philippe kvietimą, kad atstatyta katedra turėtų būti „pritaikyta mūsų laikų problemoms“.

Sodo interjerui būtų panaudota tai kas liko iš per gaisrą sudegusio stogo. Architektas įsivaizduoja, kad sode ras vietą ąžuolo sijos, taip pat ir vario statulos, kurios anksčiau buvo ant katedros stogo. „Mūsų pasiūlymas yra atkurti naują katedrą, pažvelgti į ateitį ir atstovauti mūsų laikų problemas“, – sakė „Studio NAB“ įkūrėjas Nicolas Abdelkader.

Pasiūlymu siekiama gerbti originalų katedros siluetą, suderinant sodo profilį su 13-ojo amžiaus medžio stogu. Jo struktūra būtų pastatyta iš aukso spalvos plieno. Architektai teigia, kad erdvė galėtų būti naudojama kaip sodas ir mokomoji vieta dirbtuvėms apie ekologiją.

Bokšte bitės?

Viešojo konkurso rengėjai skelbia, kad projektiniame pasiūlyme turi būti numatytas ir buvusio bokšto atstatymas. „Studio NAB“ architektai siūlo gotikinio bokšto vietoje sukurti modernią avilių platformą, kurios atviros grindys leistųsi spiraliniais laiptais katedros centre.

„Mes norime, kad tai būtų garsiojo dievų nektaro simbolis Paryžiuje”, – paaiškino studija.

„Mes paprasčiausiai norėjome Prancūzijoje diskutuoti apie„ Notre-Dame de Paris“ ateitį nuo šiek tiek kitokio, galbūt labiau universalesnio požiūrio, ne tik sutelkdami dėmesį į kūrybiškumą ar pasirinkdami vieną idealų architektūrinį atsaką kitam“, – sakė architektai.

„Mūsų istorinis paveldas, kurio dalis yra „Notre-Dame”, yra mūsų istorijos garantas visiems. Kokį palikimą norime palikti savo vaikams? Kas gali tapti labiau šventa nei mūsų tikėjimai? Gamta? Pagarba kitiems? Manau, kad tai yra pagrindiniai klausimai, mūsų svarstymuose“, – tęsė jie.

Nuo kristalų iki lazerių

„Studio NAB“ yra vienas iš daugelio dizainerių ir architektų, kurie kuria gotikinės „Notre-Dame” katedros ateities viziją. Alternatyvius bokštus siūlo ir kiti konkurse dalyvaujantys architektai, tokie kaip „Fuksas“ ir Mathieu Lehanneur. Ir nors mažai kas kalba, kad katedra bus atkurta tokia kokia buvo, kai kurie pasiūlymai išverčia iš koto. Italų architektų studija „Fuksas“ pasiūlė ant katedros statyti šiuolaikinį stogą, pagamintą iš „Baccarat“ kristalo, kuris apšviestų aplinkinius rajonus naktimis. Architektai Massimiliano ir Doriana Fuksas sako, kad kristalo elementas taptų istorijos ir dvasingumo trapumo, taip pat šviesos, kaip nematerialumo, simboliu.

Prancūzijos architektai kiek nuosaikesni. Prancūzų dizaineris Mathieu Lehanneur siūlo pakeisti bokštą ne prieš 150 metų pastatyto kopija, bet tuo kas buvo matyti gaisro metu. Tai simbolizuotų laikinumą.  „Provokuojančiu būdu aš pasiūliau atstatyti bokštą tokį koks jis buvo ne konservatyviausių žmonių, bet koks jis buvo tą vakarą kai sudegė“, – spaudai pasakojo T. Lehanneur.

„Aš myliu šią akimirkos istorijoje idėją, kuri gali išlikti šimtmečius. Projektas – tai monumentali nuolatinė liepsna, padengta auksiniais lapais. Man tai yra būdas užfiksuoti katastrofą ir paversti ją grožiu, trumpalaikį paverčiant nuolatiniu“, – sakė jis.

Vienas iš labiausiai aptartų Paryžiaus spaudoje yra Bratislavos architektų studijos „Vizumatelier“ pasiūlymas vietoje masyvaus bokšto sukurti lengvą bokštą su šviesos spinduliu, kuris visą laiką šviestų į dangų. „Gotika yra noras pasiekti dangų. Viollet le Duc jį išbandė 19-ajame amžiuje ir jį sustabdė tik technologinių galimybių trūkumas. Dabar tai padaryti įmanoma. Kodėl to nepadarius“, – sakė studijos atstovai.

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Būk pirmas!