Sugrąžinta Pacų rūmų didybė


Pacų rūmų archyvo ir UAB „Conresta“ Nuotr.

Užsakovas: UAB „Blendas“
Generalinis rangovas: UAB „Conresta“
Architektai: UAB „Forma“, Saulius Mikštas, Rapolas Bėčius, Elvita Šlimienė, Gaudrė Mikštienė, Tautvydas Čaplikas, Andrius Zanevičius, Šarūnas Verbus
Konstruktyvas: UAB „SK projektai“, Vaida Mikalauskytė
Interjero autoriai: „Yes.design.architecture“
Bendras plotas: 7 350 m2
Aukštų skaičius: 3 aukštai + 2 mansardiniai aukštai
Transporto stovėjimo vietų skaičius: 12 + 2 žmonėms su negalia ir 2 elektromobiliams
Statybos darbų pradžia: 2016 m. gegužė
Numatoma statybos darbų pabaiga: 2018 m. Gegužė
Tikslus adresas: Didžioji g. 7, Vilnius

Vilniaus senamiestyje, greta Rotušės, stovintys didingi Pacų rūmai tada, kai juos valdė LDK didysis etmonas Mykolas Kazimieras Pacas, laikyti vienu puošniausių sostinės pastatų. Anuomet į barokinius perdaryti rūmai atliko ir savotišką viešbučio funkciją. Juose apsistodavo LDK kunigaikštis ir Lenkijos karalius Jonas Sobieskis, Rusijos carai Aleksandras I ir Petras I, lankėsi ir Prancūzijos imperatorius Napoleonas Bonapartas.

Pasibaigus Pacų valdymo erai, XIX a. rūmai iš pradžių pritaikyti karinėms reikmėms, vėliau milicijai, po to – policijai. Taip ilgainiui jie neteko savo didybės ir kurį laiką stovėjo apleisti. Tačiau dabar, po kone dvejus metus trukusių statybų, baroko stiliaus rūmai vėl išsiskleidė visu buvusiu savo puošnumu ir prabanga. Jų vidus tviska marmuru, sienas vėl puošia autentiškos po tinko ir dažų sluoksniais kadaise paslėptos italų meistrų freskos, atkurtas barokinis frontonas, o apie buvusius valdytojus primena ant fasado atsiradęs Pacų herbas, taip ir viliojantis turistus jį fotografuoti. Buvę rūmai dabar atgimė kaip prabangus penkių žvaigždučių viešbutis „Pacai“, kurio projektą įgyvendino generalinės rangos bendrovė „Conresta“. Pasak įmonės vadovo Luko Laukaičio, tai vienintelis viešbutis Lietuvoje, turintis tiek išlikusios autentiškos sienų tapybos, ir tuo pačiu sudėtingiausias įmonės kada nors įgyvendintas projektas. „Lietuvoje tokių su kultūros paveldu susijusių projektų atliekama labai mažai, šalyje yra vos keletas įmonių, kurios galėtų įgyvendinti tokio masto idėjas, todėl viešbutis „Pacai“ daugumai statytojų būtų didelis iššūkis“, – pasakoja jis.

Tikslas – papasakoti istoriją

Pacų rūmų pritaikymo projekto architektas UAB „Forma“ vadovas Saulius Mikštas, paklaustas, ar buvo sunku ne tik atkurti Pacų rūmus, bet ir pritaikyti juos viešbučių tinklo reikalavimams, džiaugiasi, kad „Design Hotels“ neturi aiškaus visiems tinklo viešbučiams privalomo stiliaus standarto. „Kiekvienas jų tinklo viešbutis yra vis kitoks, nes jų filosofija yra papasakoti konkrečios vietos istoriją“, – atkreipia dėmesį architektas. Ir tikrai „Design Hotels“ viešbučiai yra nestandartiniai, skirti smalsiam, išsilavinusiam, įdomių potyrių ieškančiam svečiui, kuriam keliaujant, ilsintis ar pramogaujant svarbūs kultūriniai ir istoriniai atradimai. Tą filosofiją geriausiai ir atspindi viešbutis „Pacai“, įrengtas gilią istoriją menančiuose rūmuose, kuriuose išsaugota daug autentiškų įvairių amžių akcentų, visa tai suderinant su modernia architektūra.

Atspindės Pacų laikotarpį

Architektas S. Mikštas prisimena, kad paruošti Pacų rūmų rekonstrukcijos projektą su pertraukomis užtruko maždaug penkerius metus. Tiek laiko prireikė archeologiniams, polichromijos ir pastato architektūros tyrimams, istorinių šaltinių studijoms. Reikėjo sužinoti, kaip visas pastatų kompleksas evoliucionavo per šimtmečius – nuo XV a. iki mūsų dienų.

Restauruojant rūmus nuspręsta projekte atspindėti svarbiausią jų laikotarpį – 1676–1831 m., kai čia šeimininkavo Pacai. Taigi reikėjo sužinoti, kaip rūmai atrodė tada, o ne pastarąjį šimtmetį, kai po įvairių karų, gaisrų ir nelaimių įgavo visai kitą vaizdą.

Iš surastų šaltinių paaiškėjo, kad valdant Pacams pirmajame aukšte gyvendavo dvariškiai ir tarnai, antrajame buvo ypač puošnios reprezentacinės salės, o trečiajame – gyvenamieji kambariai, kurie, kol M. K. Pacas keliaudavo, buvo išnuomojami pirkliams. Už nuomą lėšos naudotos baroko perlu vadinamai Šv. apaštalų Petro ir Povilo bažnyčiai statyti, kurios fundatorius buvo M. K. Pacas.

Atsivėrė lipdiniai ir freskos

Apie tai, kad puošnieji rūmai per pastarąjį šimtmetį gerokai pasikeitė, liudijo ne tik istoriniai šaltiniai, bet ir atlikti tyrimai. Pavyzdžiui, sienose rasti gerai išsilaikę stogo konstrukcijų mazgai parodė, kad barokinis rūmų stogas buvęs gerokai aukštesnis, nei buvome įpratę matyti pastarąjį šimtmetį.

Rekonstruojant rūmus nuspręsta pastatui grąžinti buvusį vaizdą, atkuriant barokinį ikonografijoje išlikusį frontoną, kuris buvo nugriautas jau XIX amžiuje. Rūmai tuo laikotarpiu uždengti plokščiais skardiniais stogais, kurių siluetas buvo išlikęs iki mūsų dienų, užfiksuotas XIX a. pab. – XX a. pradž. fotografijose. Atitinkamai atkurtas ir fasadas. Maždaug 1990 m. vykdant architektūrinius fasado tyrimus buvo atidengti lipdiniai su buvusio reljefinio ornamento likučiais. Jie greičiausiai sukurti panašiu laikotarpiu kaip ir Šv. apaštalų Petro ir Povilo bažnyčios pano. Rekonstruojant fasadą, tinkas, kuris jau nebesilaikė, buvo nukaltas, o išlikusi gana geros kokybės medžiaga konservuota ir atkurta naudojant specialias technologijas, parinkus maksimaliai artimą medžiagiškumą, pagal kurį atkuriama senoji tinko struktūra. Įdomi detalė yra ant fasado atsiradęs ryškiaspalvis Pacų herbas. Paklaustas apie jį architektas šypteli, esą jokios medžiagos, kad ant fasado buvęs herbas, nėra, bet intervalas tarp langų leidžia daryti prielaidą, kad jis ten galėjo būti.

„Kadangi jokių įrodymų ir istorinės medžiagos apie tai nėra, nusprendėme herbą daryti ne išplaukiantį iš fasado architektūros, o priešingai – spalvotą, metalinį ir pridėti kaip vieną iš fasado aksesuarų, tokį kaip iškaba ar užrašai. Tokio herbo, koks yra dabar, tikrai nebuvo. Bet informacija, kurią herbas suteikia, svarbi. Ne kartą mačiau žmones, įdėmiai jį studijuojančius, fotografuojančius. Tikiu, kad susidomėjimas privers juos toliau ieškoti, sužadins norą sužinoti, kas buvo Pacai, kuo jie svarbūs valstybei“, – viliasi architektas.

Nestigo staigmenų

Pacų rūmus naujam gyvenimui prikėlė ne tik gausi statybininkų, bet ir didelė restauratorių komanda. Be to, projekto metu vyko ir archeologiniai kasinėjimai bei restauracijos procesai, pateikę netikėtų staigmenų. Pavyzdžiui, buvo rasta stiuko skulptūra, primenanti mitologinę deivę Atėnę, ar senojo Vilniaus pastatams būdingų krosnių. Šiuos radinius reikėjo išsamiau ištirti, todėl generalinę rangą vykdžiusios bendrovės „Conresta“ specialistai ir kiti rangovai turėjo būti pasiruošę prisitaikyti prie kintančių aplinkybių, prireikus operatyviai perplanuoti darbus, suteikti visas sąlygas archeologams bei restauratoriams vykdyti savo veiklą. Kaip sakė generalinės rangos darbus vykdžiusios UAB „Conresta“ vadovas Lukas Laukaitis, visa tai procesui suteikė labai daug dinamikos: „Turėdavome operatyviai reaguoti į naują informaciją apie pastato, sienų tapybos savybes ir drauge su restauratoriais, įmone „Archeodomus“, kruopščiai atrinkti sprendimus, kad pritaikomų priemonių medžiagiškumas atitiktų autentišką apdailą. Taip pat kiekvieną pokytį derinome su Kultūros paveldo departamentu. Tam reikėjo pasiruošimo, todėl viešbučio statyboms subūrėme didelę ir stiprią projekto komandą.“

Suprasdami istorinę ir kultūrinę pastato reikšmę, UAB„Conresta“ atstovai bendradarbiavo su atskirų sričių specialistais ir nuolat konsultavosi, kokių veiksmų imtis, kad nebūtų pažeistos vertingosios rūmų savybės. Pavyzdžiui, su sienomis, ant kurių likusi XVI–XX a. tapyba, dirbo tik aukštos kvalifikacijos restauratoriai arba specialiai apmokyti darbuotojai. Šiems procesams reikėjo didelio dėmesio ir tikrai kruopštaus bei nuoširdaus darbo. Vykdant kasimo darbus, generalinės rangos darbus atlikusią statybų bendrovę konsultavo archeologai. Jie nurodė, kur galima kasti mechaniniu būdu, o kur – rankomis. Štai naujosios pastatų komplekso dalies gręžtinius pamatus UAB „Vilniaus rentinys“ darbuotojams teko įrenginėti rankomis, t. y. nenaudojant mechanizuotos gręžimo technikos.

Iššūkis – sumontuoti bokštinį kraną

Tikru iššūkiu rekonstruojant rūmus tapo ir statybų vieta. Vienu metu čia buvo atliekami ir rekonstrukcijos, ir naujos statybos, ir restauracijos darbai, tad į objektą buvo pristatyti dideli kiekiai medžiagų, kurioms sandėliuoti praktiškai nebuvo vietos.

„Arka, per kurią galėjo patekti transporto priemonės, buvo ganėtinai siaura ir žema, todėl montavome bokštinį kraną. Vienintelė galimybė kelti kraną Vilniaus senamiestyje – tai daryti per pastatus, todėl jį įrengėme vidiniame kieme ir kėlėme iš viršaus. Bokštinį kraną mums montavo 500 tonų keliamosios galios automobilinis kranas – vienintelis toks Lietuvoje“, – atskleidžia L. Laukaitis.

Keraminių lamelių apdaila

Viešbučio „Pacai“ kompleksą sudaro ne tik istoriniai, bet ir naujai statyti pastatai, atitinkantys vidiniame kieme buvusį apstatymą. Kaip anuomet galėjo atrodyti kieme stovėję pastatai, nežinia, nes jokios ikonografinės medžiagos neišliko. Todėl visi vidinio kiemo architektūriniai sprendimai yra šiuolaikiniai.

Iš vidinio kiemo pusės matomų viešbučio „Pacai“ fasadų apdailai kaip vertikalios žaliuzės buvo panaudotos gamintojo „Argeton GmbH“ keraminės stačiakampės kelių pločių lamelės „Barro“. Jos tarytum pridengia architektūrinio komplekso stiklo fasadus ir kartu padeda apsisaugoti nuo tiesioginių saulės spindulių. Apdailai panaudotos molio keramikos lamelės išsiskiria patvarumu, ilgalaikiškumu, antibakterinėmis ir ekologinėmis savybėmis. Be to, jos puikiai dera su kitomis viešbučio apdailos medžiagomis: variu, tinku, mūru, molio čerpėmis. Realizuojant architektų biuro „Forma“ idėją, skirtingų pločių lamelėmis pastato fasade pavyko suformuoti arkų siluetą. Siekiant kuo švaresnio fasado architektūros vaizdo, panaudotos praktiškai nepastebimos tvirtinimo konstrukcijos, kurios turėjo būti montuojamos ne prie aklinos sienos, o prie stiklo ir aliuminio fasado. Tuo pačiu jos turėjo būti užtektinai stiprios, kad galėtų atlaikyti nemažą svorio apkrovą.

Lamelės „Barro“ buvo pritaikytos ir stogų zonoje šalia molinių čerpių suformuotiems balkonėliams pridengti. Taip buvo sukurta galimybė svečiams iš savo kambarių grožėtis senamiesčio vaizdais, įkvėpti gryno oro, nepažeidžiant bendrų senamiesčio architektūros reikalavimų. Kaip sako gamintojui „Argeton GmbH“ atstovaujančios įmonės „Laivorita“ vadovas Marius Batoras, lamelės „Barro“ gali būti tiek kvadrato, tiek stačiakampio, tiek elipsės formos. Natūrali šio gaminio sudėtis bei didžiulė spalvų gama leidžia jį naudoti įvairiausiuose architektūriniuose kontekstuose. „Lamelės „Barro“ yra tik dalis mūsų įmonės atstovaujamo gamintojo tiekiamos produkcijos. Mes tiekiame įvairiausių formų ir apdailos variantų molio keramikos bei kitų gamintojų gaminius, skirtus vėdinamiesiems fasadams. Mūsų pasiūlyti architektūriniai fasado apdailos sprendiniai puošia ne vieno žymaus architektų biuro suprojektuotus ir realizuotus statinius“, – kalba pašnekovas.

Kieme – neįprastai įrengtas grindinys

Vidinio rūmų kiemo aplinką tvarkė UAB „Reljef“ darbuotojai. Jiems teko pakloti granito plyteles, kurias tiekė UAB „Arsenalas“, dangoms atskirti naudoti seno medžio elementai.

Kaip prisimena UAB „Reljef“ vadovas Tadas Jarošius, tai buvo neįprastas, bet labai gražus sprendinys. Paklaustas, kaip sekėsi darbai, T. Jarošius neslepia, kad tai buvo labai sudėtingas objektas. Juk tuo pačiu metu jame dirbo ir didelis būrys kitų rangovų. Dėl to nebuvo laisvos vietos gautoms medžiagoms, kurias buvo sudėtinga atgabenti į senamiestį, sandėliuoti.

Subtilumo prireikė dirbant ir su granitu. Kadangi tai natūrali medžiaga, jis buvo nevienodų matmenų, o laiko darbams atlikti duota nedaug. Norint viską suspėti, bandyta dirbti net ir žiemą per šalčius. „Kad galėtume dirbti žiemą, buvo statomos palapinės ir šildoma, nes lauko darbus reikia atlikti esant pliusinei temperatūrai“, – aiškina pašnekovas. Darbus sunkino ir tai, kad dėl pastato vietos, kaip jau minėta, daug darbų teko atlikti rankomis arba naudojant tik nedidelę techniką.

Standartiniai sprendimai netiko

Architektas S. Mikštas neslėpė, kad istorinius rūmus pritaikyti šiuolaikinio viešbučio reikmėms buvo nemažas iššūkis. Visų pirma teko keisti rūmų išplanavimą, perdarant jį į koridorinę sistemą.

Kadangi rūmuose nuspręsta įkurti prabangų viešbutį, pertvaros tarp kambarių privalėjo būti tokios, kad atitiktų ypač aukštus reikalavimus garso izoliacijai. Labiausiai tam tiko „Knauf“ sistemos.Tarp kambarių buvo parinkta „Knauf“ dviguba profilių sistema – gipso kartono pertvaros su vienomis stipriausių garso izoliacijos požiūriu „Knauf Silentboard“ ir „Knauf Blue“ plokštėmis. Kaip pasakojo bendrovės „Knauf“ rinkodaros vadovė Vilda Bojarūnė, tokios pertvaros yra lengvesnės negu mūrinės ir puikiai izoliuoja garsą. „Knauf“ tiekė ir vonios kambarių bei kitų garsui jautrių patalpų pertvaras, kurios labiausiai atitiko šių patalpų garso izoliacijai keliamus reikalavimus.

Svarbu ir tai, kad siekiant padidinti tam tikrų konstrukcijų atsparumą ugniai, ant jų buvo tvirtinamos „Knauf“ priešgaisirinės apkalos bei montuojamos priešgaisrinės lubos. Tačiau vien tinkamų medžiagų parinkimu iššūkiai, susiję su garso izoliacija, nesibaigė. Kaip prisiminė darbus vykdęs statybų bendrovės „Conresta“ atstovas, sudėtingiausia buvo garso izoliacines medžiagas priderinti prie senovinio pastato mūrų ir medinių perdangų. O kur dar specifinės šlaitinės lubos, kurių aukštis vietomis buvo labai mažas. Todėl vykdydami darbus „Conresta“ darbuotojai nuolat konsultavosi tiek su projektuotojais, tiek ir su „Knauf“ specialistais, ieškodami geriausio sprendimo. Problemos spręstos įvairiai: lyginant paviršius, dedant papildomas „Knauf“ gipso kartono juostas. Be to, sename pastate buvo daug tuštumų, kurias, siekiant užtikrinti aukščiausio lygio garso izoliaciją, reikėjo atitinkamai užkamšyti.

Atliekant darbus taip pat buvo labai paisoma darbų eiliškumo. Pavyzdžiui, pirma įrengiama viena pertvaros pusė, vėliau betonuojamos grindys, tada surenkama likusi pertvaros dalis. „Tai tikrai nebuvo standartiniai sprendimai, nes tai – senas pastatas, kuriame nėra identiškų ar net labai panašių vietų. Todėl visi sprendimai turėjo būti surasti ir išgryninti konkrečiai šitam objektui“, – sakė V. Bojarūnė.

Labiausiai galvojo apie svečius

Viešbutis „Pacai“ išsiskiria ne tik išore, bet ir vidumi. Viešbučio interjerą kūrė dizainerių komanda „Yes.design.architecture“.

Interjero kūrėjų komandai reikėjo atsižvelgti į daugybę dalykų: paveldosaugininkų nurodymus, penkių žvaigždučių viešbučiui keliamus reikalavimus, architektų viziją, kaip turi atrodyti visuma, ir „Design Hotels“ valdytojų pageidavimus dėl dizaino, stiliaus ir novatoriškumo. Viso to buvo paisoma. Tačiau labiausiai interjero kūrėjai galvojo apie būsimus viešbučio svečius – veiklius, verslius ir kūrybingus keliauti mėgstančius žmones. Todėl išsikėlė sau tikslą sukurti kuo didesnei grupei svečių priimtiną neįpareigojančią, skoningą, bet nebūtinai madingą aplinką, kurioje svečiai jaustųsi laukiami ir būtų jaukiai sutinkami. Net ir mažiausiam viešbučio kambariui dizaineriai skyrė ne menkesnį dėmesį nei didžiosioms bendrosioms erdvėms. Kad svečiams viešbutyje „Pacai“ būtų visapusiškai patogu, įrengti ir aukštos kokybės bendrovės „Schindler“ liftai.

Neišvengė įvairovės

„Yes.design.architecture“ dizainerių komanda prisimena: nors ir stengėsi visame viešbutyje išlaikyti vientisą stilistiką, vis tiek neišvengė įvairovės, nes vienodų kambarių nei dydžiu (kai kurių kambarių lubos buvo net 4 metrų aukščio!), nei planu, nei vaizdais pro langus šiame objekte beveik nėra. Jau minėta, kad rekonstruojant Pacų rūmus buvo atidengtos įstabios italų meistrų kurtos freskos, sienų tapybos elementai, skulptūros. Visos šios istorinės vertybės atliko svarbų vaidmenį interjere.

„Nusprendėme maksimaliai išsaugoti tai, kas rasta esamose patalpose – ne tik rūmų dvasią išlaikiusias ir kruopščiai atkurtas arba užkonservuotas freskas, bet ir aptrupėjusias senas sienas, medines sijas. Norėjome tarsi užkonservuoti stacionarią interjero dalį, o tai, kas gali būti judinama, t. y. baldus, aksesuarus, dangas, parinkti taip, kad būtų inovatyvūs, geros kokybės ir dizaino. Šiuolaikinis dizainas istorinėms vertybėms tapo fonu arba tiesiog su jomis nekonkuravo“, – paaiškina interjero kūrėjai.

L. Laukaitis prisimena, kad, norint realizuoti interjero dizainerių idėjas, teko įdėti daug kruopštaus darbo. Pavyzdžiui, visose patalpose reikėjo iškloti daugiau nei 6 tūkst. m2 marmuro. Įgyvendindami projektą UAB „Conresta“ specialistai restauravo ir rūmuose buvusį mūrą, jį panaudojo statyboms.

„Po senomis grindimis radome daug senų plytų iš anksčiau atliktų rekonstrukcijų: visas jas surinkome, nuvalėme, rūšiavome ir saugojome, tad restauracijos metu jų pakako ir nebereikėjo trūkstamų dalių užpildyti gaminant analogiškas plytas“, – pasakoja L. Laukaitis.

Klasikinį interjerą papuošė dekoratyvinio betono grindys

Viešbučio „Pacai“ interjero klasikinį stilių pabrėžia ir dekoratyvinio betono grindys, įrengtos ant daugiau nei 600 laiptų pakopų ir 600 kv. m plote holuose bei koridoriuose. Kad būtų suformuotos unikalios spalvos ir raštai, UAB „Top decor“ specialistai glaistymo darbus atliko rankiniu būdu.

Kaip žurnalui „Structum“ pasakojo UAB „Top decor“ direktorius Egidijus Dilba, grindims įrengti buvo panaudota Vokietijos koncerno ARDEX unikali dekoratyvinių grindų sistema PANDOMO® Loft. Tai – natūrali mineralinė medžiaga, padengta specialia alyva, dviem sluoksniais poliuretaninio lako ir vašku. Ši medžiaga puikiai tinka tiek privačiose, tiek ir komercinėse erdvėse, nes pasižymi gana atspariu paviršiumi, o taip pat leidžia išgauti pageidaujamą spalvos toną. Labai svarbu tai, kad analogiškos medžiagos naudojamos ir vertikaliems paviršiams, tai yra, tą patį stilių galima išlaikyti ir dekoruojant sienas ar lubas. Visos „Pandomo“ grindų, sienų ir lubų paviršių dekoravimo sistemos yra draugiškos aplinkai ir žmonėms bei atitinka aukščiausią emisijų ribojimo klasę EC1 PLUS.Šias grindų dizaino sistemas ARDEX Rekomenduoja įrengti tik patyrusioms, specializuotoms ir profesionalioms kompanijoms. Viena iš tokių Šiaurės ir Baltijos šalių regione yra UAB „Top decor“.

E. Dilba prisiminė, kad įrengti grindis viešbutyje „Pacai“ buvo įdomu, bet nelengva.

„Apie projekto sudėtingumą liudija faktas, kad darbams atlikti buvo numatytas 2 mėnesių terminas, bet mes užtrukome dvigubai ilgiau. Sudėtinga buvo dirbti todėl, kad mūsų darbų technologinis procesas vyksta 6 dienas, o dirbome ne vieni. Be mūsų objekte tuo pačiu buvo atliekama aibė „dulkinų“ darbų, judėjo šimtai darbuotojų“, – paaiškino pašnekovas.

Dekoratyvines ir pramonines grindų dangas UAB „Top decor“ įrenginėja jau daugiau nei 15 metų. Daugiausia, be abejo, tenka įrengti pramoninių grindų. Tačiau, anot E. Dilbos, visada įdomiau būna vykdyti nestandartinius projektus. Prisiliesti prie istorinių vertybių apskritai yra kažkas ypatingo.

„Viešbutis „Pacai“ būtent ir atitinka tą istorinę dvasią. Jame dirbti buvo ne tik įdomu, bet ir labai atsakinga. Todėl darbams atlikti ir rinkomės labai kokybiškas pasauliniu lygiu žinomo gamintojo ARDEX medžiagas. Beje, ieškant paties geriausio sprendimo, dizainerėms UAB „Top decor“ pateikėme dviejų gamintojų panašius produktus, bet PANDOMO® Loft danga labiau atitiko jų lūkesčius“, – atskleidė pašnekovas.

Dažų kokybei – aukšti reikalavimai

Ypač atsakingai, atsižvelgiant į kokybę ir tai, kaip derės prie aiškios viešbučio koncepcijos, buvo renkami ir sienų bei lubų dažai ir gruntas. Viešbučiui buvo parinkti tvariai pagaminti suomių gamintojo „Tikkurila“ matiniai sienų dažai „Joker“, visiškai matinis vandeninis gruntas ir lubų dažai „Siro 2“. Šie produktai pagaminti vandens pagrindu ir puikiai tinka visuomeninėms patalpoms. Jie lengvai dengiami ir padeda paslėpti galimus paviršiaus nelygumus.

Lubų dažai „Tikkurila Siro 2“ gerai sukimba su paviršiumi ir lengvai išsilygina. Jais patogu dažyti didelius plotus. Be to, šie dažai atitinka statybinių medžiagų emisijos klasę M1. Tai reiškia, kad dažai į atmosferą išskiria itin mažą lakiųjų junginių kiekį. Sienų dažai „Tikkurila Joker“ turi Europos Sąjungos „Ecolabel“ ir „Šiaurės gulbės“ ekologinius ženklus, yra saugūs žmogui ir aplinkai. Jie aprobuoti Suomijos alergologų ir taip pat atitinka M1 emisijos klasę.

Parinkti dažai yra itin patvarūs, atsparūs dėvėjimuisi ir plovimui valikliais ar silpnais tirpikliais. Be to, yra daugiau kaip 10 tūkst. galimų dažų atspalvių.

Kadangi viešbutyje buvo derinami to paties gamintojo gaminiai – gruntas, lubų ir sienų dažai – pavyko išgauti puikų rezultatą. Nepaisant to, kad dažymo darbus atliko kelios įmonės, galutinis rezultatas – paviršiaus matiškumas, struktūra, spalvos – visiškai atitiko užsakovo lūkesčius.

Įspūdingi kiekiai prabangių medžiagų

Į istorinius Pacų rūmus, kuriuose įrengtas viešbutis, didybė ir puošnumas buvo grąžinti naudojant tokias prabangias bei ilgalaikes medžiagas, kaip granitas bei marmuras. Klasicistiniu laikotarpiu Pacų rūmų interjeras buvo papuoštas dirbtiniu marmuru – anuomet itin madinga apdailos medžiaga. Dirbtinis marmuras tais laikais buvo pasirinktas antrojo rūmų aukšto kolonų ir židinio apdailai. Dabar taikyti natūralaus marmuro ir granito gaminiai, kuriuos specialiai viešbučiui „Pacai“ pagamino lietuviško kapitalo įmonė „Arsenalas“. Visas viešbučio „Pacai“ kiemas buvo išklotas granito trinkelėmis. Granitas naudotas ir pastato palangėms. Viešbučio interjere spindi įspūdingi kiekiai marmuro. Vien marmurinių plytelių viešbutyje paklota net apie 6 tūkst. m2, kas sudarė 24 jūrinius konteinerius luitų! Maža to, iš marmuro buvo pagamintas puošnus registratūros baldas, židiniai, visi vonios baldai, sanitarinių medžiagų praustuvai. Taip pat visuose kambariuose buvo pastatyti kavos ir arbatos staliukai marmuriniais paviršiais, įrengtos marmuro mozaikos.

Anot UAB „Arsenalas“ savininko Virginijaus Rutkausko, tai – pirmasis viešbutis Lietuvoje, kuriame sunaudota šitiek marmuro ir granito.

„Šis viešbutis vienareikšmiškai bus pats prabangiausias Lietuvoje, tinkamas gyventi aukščiausio rango svečiams – kitų šalių prezidentams ir karaliams, – neabejoja pašnekovas. – Džiaugiamės, kad mums teko dirbti su užsakovu, kuris supranta, kad tokie produktai, kaip marmuras ar granitas, reiškia ne tik grožį, bet ir ilgalaikiškumą.“

Ne tik patogios, bet ir saugios vonios

Standartiniuose viešbučio „Pacai“ kambariuose vonias nuspręsta įrengti taip, kad jos kartu galėtų būti naudojamos ir kaip dušai. Šį reikalavimą geriausiai atitiko didžiausio Europoje praustuvų, vonių ir dušo padėklų gamintojo vokiečių įmonės „Kaldewei“, beje, šiemet švenčiančios 100 metų jubiliejų, pasiūlytas produktas – emaliuotos plieninės kolekcijos „Cayono“ vonios. Lengvai prižiūrimos, patogios modernaus dizaino vonios „Cayono“ yra tinkamiausias pasirinkimas viešbučiams.

Kaip sako kompanijos „Franz Kaldewei GmbH & Co KG“ atstovas Baltijos šalims Julijus Neufeld, viešbučiui „Pacai“ parinktos vonios „Cayono“ išsiskiria vidine erdve. Jų vidaus ilgis yra apie 10 cm didesnis nei standartinių vonių, didesnis ir plotis. Viena šių vonių pusė yra specialiai išplatinta, kad būtų patogiau praustis stovint po dušu.

Kiekvienam viešbučiui, o ypač tokios aukštos klasės kaip „Pacai“, svarbu pasirūpinti ne tik svečių patogumu, bet ir saugumu. Juk niekas nenorėtų, kad paslydęs vonioje svečias susižeistų. Šiuo atveju vonios „Cayono“ vėlgi turi pranašumą. Kitaip nei akrilinės ar akmens masės vonios, emaliuoti plieniniai „Cayono“ gaminiai turi specialų neslidų (Anti-Slip) paviršių, atitinkantį aukščiausius tokio pobūdžio reikalavimus pagal ISO standartus DIN51097 ir DIN51130.

Įdomu tai, kad tiek pačioms vonioms, tiek neslidžiai jų dangai „Kaldewei“ suteikė net 30 metų garantiją. Taigi tinkamai prižiūrimos vonios ilgai nepraras puikios išvaizdos ir gerųjų savybių.

Išskirtinės išvaizdos sanitarinės keramikos įranga

Pacų rūmų projekto vystytojai pageidavo, kad visi prabangiam viešbučiui skirti gaminiai būtų ilgalaikiai, patvarūs, juos būtų paprasta ir nebrangu prižiūrėti. Neatsitiktinai visam viešbučiui buvo parinkta žinomo Šveicarijos gamintojo „Laufen“, kurio prekinis vardas savaime laikomas rimtu kokybės garantu, sanitarinės keramikos įranga. Šiai įrangai būdingas ne tik ilgalaikiškumas (visiems gaminiams suteikta net 10 metų garantija), paprasta priežiūra, ekonomiškumas, bet ir išskirtinis dizainas. Kaip prisimena „Laufen“ Baltijos šalių biuro vadovas Nerijus Bakšys, kadangi šiame viešbutyje, kitaip nei kituose, tik dalis kambarių yra kartotinio plano, jiems teko kiekvienam skirtingo išdėstymo kambariui ieškoti atskirų, geriausiai tinkamų sprendimų. Viešbučiui „Pacai“ buvo parinkti ypač originaliai atrodantys minimalistinio dizaino, grynų formų ir gražių proporcijų kolekcijos „Kartell by Laufen“ pakabinamieji ir pastatomieji unitazai bei pakabinamosios ir pastatomosios bidė. Kai kurie pakabinamieji unitazai turi juodą blizgų paviršių, o pastatomieji unitazai derinami su ant grindų statomu universaliu keraminiu bakeliu. Maža to, kad švarios estetikos nedarkytų unitazų tvirtinimo vietos, jos buvo specialiai paslėptos, naudojant „Laufen“ tvirtinimo sistemą „EasyFit“.

Visi viešbučiui parinkti pakabinamieji unitazai yra „Rimless“ tipo, t. y. be vandens paskirstymo antbriaunio. Tokius unitazus itin lengva valyti ir prižiūrėti. Jiems nuplauti pakanka vos 3–4,5 litro vandens.

Ypač įdomiai atrodo ir pisuarai su automatine elektronine nuplovimo sistema „Antero“. Užsakovas pageidavo, kad pisuarai, kaip ir unitazai, būtų juodi. Standartiniame „Laufen“ asortimente tokios spalvos pisuarų nėra, tačiau, atsižvelgiant į projekto išskirtinumą ir svarbą, specialiai šiam viešbučiui buvo pagaminta atskira tokių pisuarų partija.

Unikaliu dizainu išsiskiria ir iš apačios į stalviršį įmontuojami praustuvai „Pro S“ bei asimetriški ir technologiškai itin sudėtingi ant stalviršio montuojami dubeniniai praustuvai iš kolekcijų „Alessi One“ ir „Palomba Collection“.

Taip pat viešbučiui parinkti „Living SaphirKeramik“ ant stalviršio montuojami dubeniniai praustuvai, pagaminti iš inovatyvios revoliucinės medžiagos „SaphirKeramik“, kurią prieš keletą metų sukūrė ir pristatė „Laufen“ specialistai. „Ši naujos receptūros keramika yra ypač tvirta, stabili ir leidžia praplėsti dizaino galimybes, kurias įprasta keramika dėl savo savybių riboja. Iš „SaphirKeramik“ gaminami objektai gali būti gerokai plonesnių sienelių, aštresnių briaunų, bet dėl to nė kiek ne trapesni“, – paaiškina N. Bakšys. Be abejo, nepamiršti ir neįgalieji viešbučio lankytojai. Jiems sumontuota kolekcijos „Pro Liberty“ sanitarinė keramika.

Rasti produktus, atitinkančius savininkų reikalavimus ir dizainerių viziją, nebuvo lengva, kaip ir įtikinti gamintoją specialiai viešbučiui pagaminti juodus pisuarus. Tačiau radus visus tenkinančius sprendimus sudėtingas projektas, anot pašnekovo, palaipsniui virto realiu išskirtinio dizaino šedevru.

Netradiciniai sprendimai ir ypatinga maišytuvų kokybė

„Kompanija „Grohe“ visada dalyvauja įdomiuose projektuose, kuriems reikia netikėtų ir netradicinių sprendimų. Pacų rūmai Vilniuje yra itin prestižinis objektas, tai istorinis pastatas, kurį reikėjo ir saugoti, ir prikelti šiuolaikiniam architektūriniam stiliui. Viešbučio kambariai ir vonios kambariai juose yra ir skirtingi, ir kartu panašūs, tad produktus teko parinkti individualiai kiekvienam kambariui. Viešbučio savininkai, architektai bei dizaineriai stengėsi išsaugoti rūmų autentiškumą, bet kartu rinktis šiuolaikinius išmaniuosius sprendimus, atitinkančius viešbučiams skirtų produktų reikalavimus. Būdami didelio koncerno dalimi ir turėdami patirties buvome tikri, kad neįmanomo nėra ir sugebėsime išpildyti visus reikalavimus bei pageidavimus“, – teigia „Grohe“ pardavimų atstovė Lietuvoje Aistė Stankevičienė.

Pacų rūmuose naudoti „Grohe“ serijų „Allure“ ir „Lineare“ maišytuvai. Maišytuvai „Allure“ yra iš prabangiosios „Grohe“ SPA linijos. Tai buvo netradicinis sprendimas – maišytuvai gaminti pagal specialų užsakymą ir dengti ypatinga „geltonojo aukso“ („Grohe“, spalva „cool sunrise“) spalva! Šie maišytuvai specialiai gaminti prabangiesiems viešbučio „Pacai“ kambariams. Pasaulyje nėra nė vieno kito tokio objekto su tokios spalvos maišytuvais „Allure“. Spalva dengta technologija PVD, užtikrinančia itin tvirtą, valant bei naudojantis atsparų paviršių. Patys maišytuvų modeliai yra prabangos akcentai ir puikiai dera prie prabangaus interjero. Standartiniuose numeriuose sumontuoti chromuoti maišytuvai „Lineare“. Jie taip pat turi prabangos požymių ir puikiai įsilieja į rūmų interjerą. Beje, tai ir buvo vienas didžiausių iššūkių – viską suderinti su kitais prietaisais, baldais, kad ir spalva, ir forma, ir stilius derėtų be priekaištų. Taip pat buvo svarbu laiku pagaminti ir pateikti specialų užsakymą.

Objekte sumontuoti maišytuvai ir dušai taupo vandenį, jų paviršius itin tvirtas, atsparus dėvėjimuisi, valymui. „Grohe“ technologija „Silkmove“ užtikrina sklandų ir nepriekaištingą maišytuvų valdymą bei naudojimąsi, „Grohe“ technologija „TurboStat“ padeda išlaikyti maksimalų komfortą prausiantis duše, o „Grohe“ dušo galvose ir galvutėse „DreamSpray“ – nepriekaištingą vandens srovę ir vandens teikiamą džiaugsmą.

„Dirbdami su projektu glaudžiai bendradarbiavome su dizainerių komanda, kiekvienam viešbučio kambariui atsakingai rinkome ir derinome maišytuvus ir dušo sprendimus. Be šių produktų, Pacų rūmuose sumontuotos ir „Grohe“ potinkinės pakabinamųjų WC sistemos, užtikrinančios stiliaus su maišytuvais vientisumą, naudojimosi komfortą ir kokybę“, – įvardija A. Stankevičienė ir primena, kad „Grohe“ kokybiškų produktų pasirinkimo spektras yra itin platus bei įvairus, todėl gaminiai tinkami ir efektyviai taikomi tiek renovuojamiems, tiek naujiems namams, biurams bei viešbučiams.

Kompanija „Grohe“ turi ilgametės darbo su garsiausiais viešbučiais visoje Europoje, Vidurio Rytuose, Azijoje, Amerikoje, Australijoje patirties, ir labai džiaugiasi tapusi šio prabanga alsuojančio projekto dalimi.

Durų įrengimas, nepažeidžiant autentiškų sienų

„Pacų“ viešbutyje siekta išsaugoti kuo daugiau to, kas liko iš istorinių pastatų, nepažeisti baroko epochos sienų, pavyzdžiui, montuojant duris.

Vidaus duris iš plieno, medžio bei stiklo ir aliuminio konstrukcijų viešbutyje „Pacai“ montavo UAB „Vauksa“. Specialistai taip pat aktyviai dalyvavo projekto koregavimo procese, siekiant užtikrinti įrengiamų durų kokybę bei patikimumą. Ši įmonė viešbutyje įrengė daugiau kaip 300 komplektų specialios paskirties (garsą izoliuojančių, priešdūminių, priešgaisrinių, atsparių drėgmei ir pan.) ir unikalaus dizaino medinių kambarių bei bendrųjų erdvių durų.

UAB „Vauksa“ pardavimų vadovas Lukas Aleksandravičius prisimena, kad viešbučio projektuotojai ir interjero dizainerės turėjo vizijų, kaip durys turėtų atrodyti. Jas išpildyti nebuvo lengva, nes viską teko kruopščiai derinti su technologijomis, kurias buvo privalu išlaikyti dėl itin aukštų viešbučio saugumo reikalavimų. Juk tai – penkių žvaigždučių viešbutis.

Montuojant duris UAB „Vauksa“ specialistams teko atsižvelgti ir į restauratorių nurodymus, mat konstrukcijos turėjo būti tvirtinamos į senovines sienas. Taigi buvo svarbu nepadaryti joms žalos, išvengti griovimų, įtrūkimų ar ištrupėjimų.

„Visų tikslas buvo išsaugoti kuo daugiau autentikos, tad kartu ieškojome būdų, kaip tai pasiekti“, – kalba pašnekovas.

Sudėtingiausia atliekant darbus buvo tai, kad vos per kelias savaites teko sumontuoti daugybę (per 330 komplektų) sunkių durų (vienų durų vidutinis svoris siekė apie 70–80 kg), kurių objekte nebuvo galimybių sandėliuoti ilgiau nei porą dienų, nes visur nuolat aktyviai darbavosi kiti rangovai.

„Mes niekaip negalėjome kitiems rangovams kliudyti ar trikdyti jų procesų, tad visas atsivežtas duris iškart transportuodavome į galutines vietas ir montavome itin koordinuotai bei sparčiai. Darbus atlikti pavyko sėkmingai, nes iš anksto buvome gerai išanalizavę pastato ir kiemo erdves, plotus, kruopščiai skaičiavome gabaritus, laiką, netgi sutelkėme papildomas priemones – krovos darbų specialistus bei specialią krovimo techniką“, – vardija L. Aleksandravičius.

Teko ieškoti kitų kelių

Interjero dizainerės atkreipia dėmesį, kad istoriniame pastate kuriant interjerą iškilo ir daugiau techninių sunkumų. Pavyzdžiui, kai kur autentiškos freskos ne tik paveikė kambarių interjerą, bet ir tapo kliūtimi elektros laidams nutiesti ten, kur to norėjosi. Joms pritarė ir įmonės „Elmonta“, kuriai buvo patikėti elektros instaliacijos projektavimo ir montavimo darbai, vadovas Jonas Stamkauskas. „Tai buvo daug iššūkių kėlęs darbas, nes ne visur buvo galima „praeiti“ su elektros kabeliais. Negalėjome tiesiog eiti racionaliausiu, lengviausiu keliu, reikėjo atsižvelgti į paveldosaugininkų reikalavimus, išsaugoti autentišką sienų tapybą. Be to, pastato sienos storos, todėl kai kur reikėjo daug gręžti“, – prisimena J. Stamkauskas. Anot pašnekovo, darbo paveldo objekte nepalyginsi su darbu naujame, šiuolaikiškame pastate. Dėl būtinybės rasti optimaliausią sprendimą, nepakenkiant pastatui, valstybės saugomuose objektuose darbai užtrunka gerokai ilgiau. Tačiau J. Stamkauskas džiaugiasi, kad dirbti „Pacų“ viešbutyje buvo be galo įdomu, nes teko galimybė pasigrožėti puikiu pastatu, atidengtomis freskomis bei išlikusia sienų tapyba.

Ypatingi reikalavimai baldams ir interjerui

Objekte „Pacų rūmai“ pradėję skaičiuoti sofas, fotelius ir stalus, jų atrastume daugiau nei 700 vienetų! O jeigu pasiryžtume pamatyti ir visas spintas bei lovas – skaičius šoktelėtų dar aukščiau. Tokį neįtikėtiną kiekį produkcijos į objektą pristatė su aukštos klasės viešbučiais visame pasaulyje dirbanti įmonių grupei IDN Group priklausanti UAB „Spekas“ ir ko. Tarp įmonės specialistų – gamintojai, logistikos specialistai, importuotojai ir techninių sprendimų (nuo medžiagų, interjero elementų bei baldų parinkimo iki visiško užbaigimo su statybiniais darbais) profesionalai.

Įmonės įkūrėjas Fulvio Cancelli’is teigia, kad šis laimėtas konkursas tapo įdomiu iššūkiu. Reikėjo ne tik išlaikyti tobulą aukštos kokybės ir protingos kainos pusiausvyrą, bet ir pasirūpinti iš skirtingų pasaulio vietų atkeliaujančia produkcija. „Rūpinomės visa šio objekto logistika. Dalis daiktų buvo gaminami Lietuvoje ir Latvijoje, kiti – keliavo iš Italijos. Specialius prašymus teko realizuoti ir koordinuojant prekių gavimą iš Amerikos, dizaineriai patys susirado tiekėjus, tačiau atvežimas ir sandėliavimas buvo patikėti mums. Teko daug atsakomybės – iš Amerikos į Klaipėdos uostą atvyko septyni konteineriai produkcijos, iš ten viską atsisiuntėme į Vilniaus sandėlį, išpakavome, perrūšiavome, patikrinome ir pristatėme į objektą“, – pasakoja F. Cancelli’is.

Produkcijos įvairovę nulėmė itin specifiniai ir griežti interjero realizacijos reikalavimai: spalvų gama, formos, visa koncepcija buvo sukurta su dizaineriais, be galimybės interpretuoti ir koreguoti. Viskas turėjo idealiai atitikti numatytus standartus. Įmonės specialistai taip pat konsultavo interjero dizainerius renkantis medžiagas. „Patarėme, kokias medžiagas naudoti, o kurių geriau ne. Pagrindinis metalas, taikytas šiame viešbutyje, yra žalvaris: pradedant lovūgaliais ir baigiant žalvarinėmis kėdžių kojomis, netgi kai kurių spintų detalės dažytos žalvario spalva – tai nebuvo lengva įgyvendinti“, – apie pasirinktą stilistiką kalba F. Cancelli’is, primindamas, kad rūmų restauracijos metu siekta prikelti autentiškumą – anuomet gelsvas metalas vertintas labiau nei baltas dėl jo suteikiamos prabangos pojūčio.

Komfortą ir saugumą užtikrins inovatyvūs sprendimai

Viešbučio „Pacai“ svečiai galės nesijaudinti dėl saugumo ir netrukdomi mėgautis šiuolaikinių technologijų privalumais bei komfortu. Visą tai užtikrinančius sprendimus įdiegė UAB „Euroelektronika“ specialistai.

Prabangaus viešbučio prieigos ir bendrosios erdvės bus stebimi „Avigilon“ vaizdo stebėjimo sistema su naujausiomis aukštos raiškos prie prabangaus interjero priderintomis vaizdo kameromis. Sistemos programinė leidžia autorizuotam vartotojui stebėti vaizdus iš išmanaus įrenginio bei turi galimybę integruoti daugelio gamintojų vaizdo kameras. Programos analitikos mechanizmas aktyvuoja aliarmą ir gali vykdyti asmenų paiešką pagal specifinius požymius: netinkamą elgesį, patekimą į neleistiną zoną, paliktus daiktus, rūbų spalvą arba net identifikuoja įtartinus asmenis pagal netipinį elgesį.

Įdiegta moderni tinklo valdymo aktyvinė įranga užtikrina viešbučio svečiams belaidį didelės spartos (iki 1.7Gbit) duomenų perdavimą viešbučio bendrose erdvėse, kambariuose ir lauko prieigose, leidžia mėgautis aukštos raiškos išmaniąja televizija bei filmais svečių kambariuose ir pažangiomis IP telefonijos paslaugomis.

Komfortą padidins ir „Siemens“ automatikos bei pastato valdymo sistema (BMS), kuri aprūpinta elektros energijos apkrovos kontrolės funkcija. Ši naujovė leidžia racionaliai išnaudoti esamą elektros galią viešbučio prietaisams. Aptikus galimą elektros tinklo perkrovą, sistema automatiškai sumažina įrenginių naudojamą galią.

Kartu su kitais elektroninės apsaugos ir pastato valdymo sprendimais viešbučio patalpose buvo sumontuota EN54 standarto reikalavimus atitinkanti adresinė priešgaisrinė signalizacija.

Gerą mikroklimatą užtikrinanti įranga

Malonų patalpų mikroklimatą visuomeniniuose pastatuose padeda užtikrinti ir svečiams bei darbuotojams dažnai iš pirmo žvilgsnio nepastebimi dalykai, tokie kaip geras vėdinimas. Tad nieko keista, kad aukštos klasės viešbučiams vėdinimo įranga turi būti parinkta ypač kruopščiai.

Viešbutyje „Pacai“ buvo sumontuoti patalpų vėdinimo įrenginiai „Systemair“, išsiskiriantys aukštu temperatūriniu naudingumo koeficientu su tinkamai suderinta srauto „by-pass“ sistema.

Siekiant užtikrinti, kad viešbučio svečiams būtų nuolat tiekiamas švarus oras, parinkti patikimi ir itin veiksmingai filtruojantys skandinavų gamintojo oro filtrai. Prabangaus penkių žvaigždučių viešbučio „Pacai“ gyventojai galės mėgautis ne tik švariu, gaiviu oru, bet ir ramybe. Kad jos netrikdytų vėdinimo sistemos keliamas triukšmas, buvo sumontuoti efektyvūs valdikliai ir kompozicinės ventiliatorių sparnuotės. Tai ne tik padeda sumažinti triukšmo lygį į ortakių sistemą, bet ir prailgina sistemos tarnavimo laiką.

Viešbutyje „Pacai“ sumontuotos vėdinimo sistemos „Systemair“ korpusas pagamintas iš alucinku dengtos skardos (AZ185), kuri pasižymi aukšta apsaugos nuo korozijos klase C4 ir užtikrina ilgą įrangos eksploatacijos laiką. Sklandų vėdinimo sistemos variklio darbą padės užtikrinti efektyvūs dažnio keitikliai.

Vienintelis toks Lietuvoje

Taip žingsnis po žingsnio vėl atgimė istoriniai Pacų rūmai, tapę vienu gražiausių Vilniaus senamiesčio pastatų.Duris gegužę atvėrusiame viešbutyje įrengti 104 kambariai, iš jų 9 – apartamentai, veikia aukštos klasės restoranas, keturios konferencijų salės, sporto erdvė ir SPA. Kadangi rūmuose lankėsi daug istorinių asmenybių, kambarius ir apartamentus nuspręsta pavadinti jų vardais. Apibendrindamas nueitą kelią, įrengiant penkių žvaigždučių viešbutį, UAB „Conresta“ vadovas sako: „Kad šio unikalaus viešbučio idėja virstų kūnu, komandai teko įdėti labai daug jėgų ir pastangų. Nepaisant to, džiaugiamės galutiniu rezultatu ir tikime, kad viešbučio „Pacai“ statybos ateityje taps mūsų vizitine kortele.“


Dalintis:

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Fill out this field
Fill out this field
Įveskite tinkamą el. pašto adresą.

NAUJAUSIAS NUMERIS

SKAITOMIAUSIA

Savaitės Mėnesio Pusmečio Metų

Paskutinės naujienos

SKAITOMIAUSIA

Savaitės Mėnesio Pusmečio Metų