Sukūrė išmanias plytas, galinčias prietaisus aprūpinti elektra


Nusibodusios tradicinės plytos neatrodo kaip kažkas, kas galėtų būti aukštųjų technologijų objektas, bet tyrėjai vis įrodo, kad mes klystame.

Dabar mokslininkų komanda pademonstravo, kaip paversti plytas energiją kaupiančiais įrenginiais, aprūpinančiais elektros srove gamtą tausojančias LED lemputes.

Plytų siena iš tiesų daug veiksmo neatlieka. Žinoma, ant jos laikosi stogas ir ji saugo nuo šalčio. Bet galbūt plytos gali būti dar naudingesnės? Tokį klausimą sau iškėlė Vašingtono universiteto Sent Luise mokslininkai, norėję išbandyti, ar plytose gali būti kaupiama elektra.

Mokslininkai pradėjo nuo įprastinių raudonų plytų, suteikę joms papildomų galimybių, apgaubę jas laidžiaisiais polimerais, vadinamais PEDOT. Jie padaryti iš nanoskaidulių, veikiančių porėtos plytų struktūros viduje ir ilgainiui paverčiančių plytą „jonų kempine“, kuri praleidžia ir kaupia energiją.

Iš esmės šios plytos tampa superkondensatoriais, kurie kaupia didelį kiekį energijos, gali būti įkrauti ir iškrauti žymiai greičiau negu baterijos. Jos gali būti sukrautos į krūvą ir taip sudaryti didesnį ar mažesnį energijos kaupimo prietaisą, o visą sieną apgaubus epoksidu ji gali būti apsaugota nuo aplinkos poveikio ir sulaikyti elektrą viduje.

Atlikę tyrimus mokslininkai pademonstravo, kad plyta gali būti pakrauta iki 3 voltų per 10 sek., o tos energijos užteko LED lemputėms šviesti 10 min. Sistema veikė net po vandeniu.

Pasak mokslininkų, plečiant technologijos panaudojimo galimybes, šias plytas galima prijungti prie atsinaujinančių energijos šaltinių tokių kaip saulės energija. Ši energija gali būti panaudota mikroelektroninams jutikliams ir lemputėms. Kaip superkondensatoriai plytos gali būti iš naujo pakraunamos šimtus tūkstančių kartų kas valandą.

„PEDOT apgaubtos plytos yra idealūs statybiniai blokeliai, galintys tiekti elektros energiją avarinių išėjimų apšvietimui, – sakė tyrėjų grupės vadovas Julio D’Archy. – Mes manome, kad tai gali tapti realybe, sujungus mūsų plytas su saulės baterijomis. Tam gali prireikti 50 viena šalių kitos sukrautų plytų. 50 tokių plytų gali avarinius išėjimus apšviesti 5 valandas“.

 


Dalintis:

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Fill out this field
Fill out this field
Įveskite tinkamą el. pašto adresą.

NAUJAUSIAS NUMERIS

SKAITOMIAUSIA

Savaitės Mėnesio Pusmečio Metų

Paskutinės naujienos

SKAITOMIAUSIA

Savaitės Mėnesio Pusmečio Metų