SUOLIUKAI VIEŠOSIOSE ERDVĖSE – DAUGIAU NEI VIETA PRISĖSTI

2021 m. kovo 27 d.

„Structum“ redakcija.

portalas@structum.lt

Vienas pagrindinių viešųjų erdvių akcentų – lauko suoliukai. Vis dažniau šis mažosios architektūros elementas naudojamas atgaivinti viešosioms erdvėms, pripildant jas gyvybės, suteikiant išmanumo ir sustiprinant komforto įspūdį. Kur kas smagiau ir jaukiau, kai, leidžiant laisvalaikį parkuose, miesto gatvėse ar aikštėse, pailsus galima prisėsti ant dailaus, patogaus ir neretai išmanaus suoliuko. Jis tampa nebe tik vieta prisėsti, bet ir tarpininku tarp žmogaus ir miesto erdvės.

PERDIRBTA MEDIENA TAPO BANGUOJANČIU SUOLELIU

Pristatytas unikalaus dizaino suolas „Prašome prisėsti“ (angl. „Please Be Seated“) stebina savo išskirtinėmis formomis. Britų dizainerio Paulo Cocksedge’o sukurtas suolas buvo pastatytas Londono dizaino festivaliui „Finsbury Avenue“ aikštėje, šalia vieno didžiausių verslo kompleksų Londone. Instaliacija sukurta iš trijų žiedų, kurie lyg bangos kyla ir krenta. Kylančios aukštyn bangos sudaro arkas, kad žmonės galėtų laisvai vaikščioti, o krentančių bangų žemiausiame taške sudaromos suoliuko pavidalo erdvės, skirtos žmonėms sėdėti, gulėti ir atsipalaiduoti. Pasak P. Cocksedge’o, šiam meno kūriniui buvo stengiamasi suteikti praktinę vertę – užpildyti aikštę menu, įtraukti į jį praeivius, tačiau kartu neužgožti pačios aikštės. Kiekviena banguojanti forma yra pagaminta iš plieninės konstrukcijos, ant kurios pritvirtintos pastolių lentos. „Paul Cocksedge Studio“, bendradarbiaudama su „Essex“ aukščiausios klasės interjero bendrove „White & White“ ir „Arup“, sukūrė pirmąjį „Please Be Seated“ leidimą, pagamintą iš 1 152 perdirbtų medinių lentų.

SAUGUMO OAZĖ ŠURMULINGOJE METRO STOTYJE

Londono Vaterlo stotį puošiantis suolas „Lacuna“ 2019 m. tapo Londono architektūros festivalio laureatu. Dizainerio Nicko Tyrerio ir ne vieną apdovanojimą pelniusios sodo dizainerės Victorijos Philpotts sukurtas suolelis demonstruoja, kaip galima rasti sprendimą ten, kur jo, regis, nėra.


Traukinių stotys yra didelės, garsios ir triukšmingos erdvės. Iškyla keblus klausimas: kaip susikurti asmeninę erdvę sėdint minioje? Funkcionalaus dizaino suolui „Lacuna“ patikėta svarbi užduotis – sukurti asmeninės erdvės oazę judrioje stoties aplinkoje, siūlant keleiviams privačią, saugią ir patogią poilsio vietą.

Kuriant suolą, atsižvelgiama į tradicinius sėdimų vietų dizaino principus, kad būtų užtikrinta saugi, patvari, ergonomiška ir patogi konstrukcija. Kūrinio organinė forma kontrastuoja su kietomis, tiesiomis aplinkos linijomis, suteikdama pabėgimo į natūralesnę erdvę jausmą. Suapvalinti vazonai liečia kiekvieną sėdimosios vietos kraštą, taip suteikiamas didesnis uždarumo ir komfortiškas privačios erdvės pojūtis.

PATOGUMAS IR NAUJOVĖS ŽENGIA IŠVIEN

Baldai, skirti viešosioms erdvėms, pamažu tampa daugiafunkciai ir papildo išmaniojo miesto infrastruktūrą. Puikus to pavyzdys – Australijos inžinerijos įmonės „Specialised Solutions“ suprojektuotas saulės energija valdomas išmanusis suoliukas „Sedi“. Šįsyk tai daugiau nei suoliukas su mobiliojo telefono įkrovimo funkcija. Jame įdiegta daugybė funkcijų, tenkinančių šiuolaikinės visuomenės poreikius: nemokamas belaidis internetas, belaidžiai įkrovikliai, USB jungtys ir skaitmeninis ekranas. Be to, baldai turi apšvietimą, kuris užtikrina didesnį saugumą ir vizualų patrauklumą naktį. Išmanusis suolas leidžia vartotojams atsipalaiduoti, įkrauti skaitmeninius įrenginius ir sekti naujausius įvykius iš viso pasaulio, poilsiaujant parke ar laukiant namo vežančio autobuso. Baldas sukurtas specialiai miesto erdvėms, naudojant tvarumu išsiskiriančias medžiagas – medieną ir plieną.

GATVĖ, VIRTUSI SPALVINGA MIESTO SVETAINE

Londono dizaino festivalyje visuomet galima išvysti įkvepiančių dizaino pavyzdžių. Prancūzų menininkės ir dizainerės Camille Walalos pristatyta spalvingų gatvės baldų kompozicija „Walala Lounge“, kurią sudaro 10 suoliukų ir juos lydinčių vazonų, leidžia gatvės praeiviams sėdėti, ilsėtis ir bendrauti. Žaismingų spalvų baldai traukia dėmesį, stebina drąsia išraiška, be to, yra itin patogūs ir ne vienam primena jaukų poilsį savo namų svetainėje.

https://structum.lt/wp-content/uploads/2021/03/UDHOME-340x430-2var.png

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Būk pirmas!