Susigrąžinkite savaitgalius – sodybą sutvarkys robotai


Pandemija uždarė šalių sienas kelionių mėgėjams, todėl šią vasarą dauguma gyventojų planuoja atostogauti namuose ir intensyviai tvarkosi gyvenamąją aplinką, kurioje su šeima praleis daug laiko. Žmonės pasiryžę investuoti ir atnaujinti turimą aplinkos tvarkymo techniką, kad modernūs vejos robotai ir kiti inovatyvūs prietaisai išvaduotų juos nuo papildomo rankų darbo ir laiko švaistymo šienavimui, žoliapjovių variklių triukšmas nedrumstų šeimos ramybės ir neterštų oro, o buvimas su šeima namų kieme ar sodyboje būtų poilsis, bet ne sunkus rutininis darbas. Diegiant inovatyvius sprendimus ir technologijas, robotizuoti aplinkos priežiūros sprendimai užtikrina tokias galimybes.

Renkantis vejos pjovimo robotą, reikėtų įvertinti pjovimo efektyvumą, programavimo galimybes, naudojimo patogumą ir tylų veikimą.

Be galo tylus robotas gali pjauti veją vėlyvą vakarą, netrukdydamas nei šeimos, nei kaimynų poilsio ir neatimdamas jų laiko.

Galingumas – viena labiausiai rūpimų vejos roboto savybių juos besirenkantiems pirkėjams. Pasirinkimas priklauso nuo sklypo dydžio, jo reljefo – nelygumų ir nuokalnių bei augalijos. Patys naujausi robotų modeliai įveikia net labai didelius teritorijos nelygumus ir stačias šlaitų įkalnes. Robotai gali važiuoti nuo 20 iki 45 laipsnių šlaitais.

Taip pat svarbu sklypo dydis: kelių arų vejai nupjauti nereikia tokio galingo roboto, kuris skirtas 1 ha plotui. Dideliame sklype reikės roboto su galingesniu akumuliatoriumi arba jis turės labai dažnai grįžti jo įkrauti, o tai trukdys sklandžiam darbui. Visiškai automatizuotas vejos robotas naudoja tik akumuliatoriaus energiją. Kai jos lieka nedaug, jis savarankiškai sugrįžta į bazinę stotelę įsikrauti. Kai akumuliatorius bus visiškai įkrautas, robotas tęs darbą nuo ten, kur sustojo.

Jeigu vejos plotas labai didelis, vienas pjovimo ciklas gali užtrukti keletą dienų, atsižvelgiant į orą ir aktyvias valandas. Labai dideliame sklype, kur itin gausi augalija, netgi siūloma įsigyti du mažesnius robotus, kurių kiekvienas dirbtų savo zonoje, vietoje vieno itin didelio ir našaus roboto.

Programuojant prieš pirmąjį pjovimą, vejos robotą reikia „supažindinti“ su teritorija – tai vienas didžiausių darbų įsigijus prietaisą. Specialiu signaliniu kabeliu reikia pažymėti sklypo perimetrą ir jame esančius gėlynus, krūmus, medžius, vandens telkinius bei kitus objektus. Robotas pagal tai orientuojasi ir „nekelia kojos“ už kabeliu pažymėtos ribos, tvarkingai pjaudamas veją nustatytoje teritorijoje. Išmanusis robotas skenuoja aplinką itin plačiu spinduliu ir atrastas kliūtis apvažiuoja. Jis dirba tik numatytose sklypo vietose ir tik nustatytu laiku.

Pagal gamintojo instrukcijas robotą galima programuoti patiems. Pirmą kartą sklype ištempti signalinį kabelį, atlikti programavimą, patikrinti roboto veikimą ir galbūt kai ką pataisyti gali užtrukti pusdienį, atsižvelgiant į vejos dydį ir sukurtų zonų skaičių. Tenka ropoti keliais, matuojant atstumus ir tempiant kabelį nuo bazinės stoties aplink pagrindinį sklypo perimetrą, visus neliečiamų zonų perimetrus ir atgal – į bazinę stotį. Įjungus maitinimą, reikia patikrinti laidą ir įsitikinti, ar robotas gali sekti vielą aplink vejos perimetrą ir sėkmingai grįžti į bazinę stotį. Programai įdiegti tikrai prireiks kelių valandų.

Robotas gali būti iš dalies suprogramuotas gamykloje – tada užbaigti šį darbą bus lengva, ypač jeigu sklypas nesudėtingos konfigūracijos ir jame nėra daug augalų. Už papildomą mokestį roboto programavimą galima patikėti profesionaliai atlikti gamintojo atstovui, tada liks tik maloni pareiga kasdien iš tolo pasveikinti dirbantį vejos robotą kaip kaimyną.

Įrangos komplekte yra bazinė stotelė roboto akumuliatoriui įkrauti. Ši stotelė paprastai įrengiama vejos krašte. Kai kurių modernių vejos robotų įkrovimo stotelė gali būti įrengta saugioje vietoje už šienavimo teritorijos. Roboto pirkėjui svarbu pasidomėti, kiek laiko veiks baterija ir kaip dažnai ją reikės krauti.

Valdyti išmaniuosius robotus dabar galima ne tik pulteliu, bet ir telefono mobiliąja programėle, kuri gali įjungti robotą, stebėti jo darbą, sekti jį žemėlapyje, prireikus sustabdyti ir išjungti. Daug vejos robotų modelių dirba naudodami GPS žemėlapius. Moderniausi robotai aprūpinti ne tik GPS, „Bluetooth“ ir mobiliojo ryšio technologijomis, naudojant mobiliąją programą, skirtą „Android“ ir „iOS“ įrenginiams. Moderniausiems modeliams, kuriems nereikalingas perimetro laidas, naudojama sudėtinga referencinė GPS sistema. Ant artimiausio pastato stogo iškeliama papildoma GPS antena su švyturėliu, tad robotas ne tik naudojasi įprasta GPS navigacija, bet ir gauna signalą iš fiksuoto taško sklype. Tam, kad robotas tiksliai žinotų pjaunamos vejos ribas, į atmintį sužymimos visos perimetro ribų koordinatės. GPS praneša, kuris plotas jau nupjautas, o „Google Maps“ pateikia palydovinį vaizdą iš paskutinio pjovimo ciklo.

Pirmaujanti namų robotų gamintoja JAV kompanija „iRobot“, su pažangia navigacine technologija išmokiusi dulkių siurblius robotus sudaryti tikslius namų žemėlapius, panašiu principu sukūrė vejos robotą, kuris sklypo žemėlapį naudotų vejai pjauti. Gamintojas žadėjo pristatyti jį rinkai jau šių metų pradžioje. „Terra“ naudotų įmonės žemėlapių sudarymo technologiją, o savininkas, užuot žymėjęs savo vejos plotą ištemptais signaliniais kabeliais, tik pažymėtų sklypo perimetrą įsmeigtais belaidžiais švyturėliais ir vieną kartą apvestų robotą aplink visą sklypą. Robotas toliau pats automatiškai suktų ratus nepaklysdamas. Tačiau dėl COVID-19 „iRobot“ neterminuotai sustabdė planus pradėti gaminti šį vejos robotą, nors idėjos neatsisakė.

Saugumas yra vejos robotų gamintojų prioritetas. Diskas su besisukančiomis aštriomis pjovimo geležtėmis užtikrina, kad robotas gali įveikti nelygias vietas ir neišpjausto duobių, o susmulkinta žolė paskleidžiama vejoje kaip smulkus mulčias. Tokiais aštriais peiliais ginkluotas robotas turi daugybę daviklių, kurie nustato kliūtis ir akimirksniu reaguoja, kad jis pats ir visi aplinkui būtų saugūs. Įrenginys turi užrakto nuo vaikų funkciją, kuri užrakina valdymo skydelio mygtukus, apsaugos nuo vagystės funkciją. Robotas atsparus lietui, tad lyjant galima palikti jį dirbti. Korpusas apsaugo ir elektroniką, ir akumuliatorių, tačiau pjovimo agregate susikaups šlapios žolės. Ne visi robotai turi lietaus jutiklius, kad lyjant patys grįžtų į krovimo stotelę, kuriai lietus irgi nekenkia.

Robotų kainos mažėja, rinkoje atsirandant vis didesniam jų pasirinkimui. Europoje populiariausi vejos robotai kainuoja nuo 1 iki 4 tūkst. eurų. Neseniai paskelbtoje tyrimų ataskaitoje apie vejos ir sodo robotų pasaulinės rinkos augimą 2019–2024 m. tikimasi, kad šis pasaulinės rinkos segmentas iki 2025 m. augs daugiau kaip po 12,5 % kasmet. Tinkamai privačių ir viešų žaliųjų erdvių priežiūrai skiriama vis daugiau darbo laiko ir investicijų. Tad inovatyvi ir moderni technika, padedanti sutvarkyti kiemą ir parką, sodą ir mišką, gali efektyviai sumažinti šias išlaidas. Pievelių šienavimo, biomasės surinkimo ir dorojimo, šlavimo technika bei kompostavimo priemonės nuolat tobulinamos, diegiant inovatyvius sprendimus ir technologijas. Įranga tampa kur kas mobilesnė, lengvesnė bei manevringesnė, naudoja mažiau degalų, jos modernios funkcijos gerokai sumažina rankų darbo poreikį, todėl mažėja teritorijų tvarkymo išlaidos ir mažiau teršiama aplinka.


Dalintis:

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Fill out this field
Fill out this field
Įveskite tinkamą el. pašto adresą.

NAUJAUSIAS NUMERIS

SKAITOMIAUSIA

Savaitės Mėnesio Pusmečio Metų

Paskutinės naujienos

SKAITOMIAUSIA

Savaitės Mėnesio Pusmečio Metų