Susipažinkime iš arčiau


 

1. Koks grupės kredo?

2. Kokią teritoriją pasirinkote ir kodėl, kuo ji jums įdomi, perspektyvi?

3. Kokius iššūkius keliate sau, dalyvaudami šiame konkurse?

4. Gal jau susidūrėte su kokiais nors sunkumais? Jei taip, kokiais? Kaip juos nugalite?

5. Ar manote, kad toks projektas prisidės prie jūsų profesionalumo, o gal ir apsisprendimo dėl veiklos pasirinkimo ateityje?

6. Kas, jūsų manymu, yra išmanusis miestas, koks jis?

7. Objekto pavyzdys, kuris jus įkvepia?

8. Išmanusis miestas. Į kokį pasaulio miestą orientuojatės?

9. Grupės vadovo patirtis, lūkesčiai, palinkėjimas.

 

Vilniaus Gedimino technikos universiteto komanda

Pasirinkta teritorija – Elektrėnai

 

Artūras Vasilevskis, Architektūra, ARfu-12 grupė, 4 kursas; Justina Lyskoit, Architektūra,

Af-12/3 grupė, 4 kursas; Kipras Daukantas, Miestų inžinerija, MIf-13 grupė, 3 kursas;

Kristina Klepaitė, Aplinkos apsaugos inžinerija, AATf-13 grupė, 3 kursas.

Vadovas: VGTU Aplinkos inžinerijos fakulteto Miestų statybos katedros lektorius

dr. Mindaugas Staniūnas.

  

1. Kūrybiškoji – studentiška – grupės dalis savęs kol kas neapibrėžia, tad šįkart – formalus pradinis vadovės pristatymas. Grupės kredo – „Trumpai ir aiškiai“. Grupė sudaryta iš keturių normaliai išskirtinių, vizualiai išmanių ir žmoniškai atrodančių studentų. Grupė ypač tolerantiška ir pasisakanti už visų lygias teises, todėl yra dvi mergaitės ir du berniukai, du architektų rūmų ir du Saulėtekio gyventojai, kai kas vyresni, o kai kas jaunesni. Visi šneka ir dalijasi idėjomis. Arba galvoja, kad tai įvyks ateityje. Netolimoje.

2. Mūsų pasirinkta teritorija yra Elektrėnai. Užduotis: pateikti neveikiančio Elektrėnų atrakcionų ir pramogų parko konversijų projektinius pasiūlymus. Elektrėnai – vieta, turinti savo dvasią, šiuolaikiškai vadinamą identitetu. Šis konkursas leidžia pabandyti praturtinti įdomų miesto gyvavimo pasakojimą naujais siužetais. 

3. Turime tokį iššūkį: pritaikyti miestą šių dienų ir ateities poreikiams, išsaugant jo identitetą.

4. Su sunkumais kol kas nesusidūrėme. Komanda dirba sklandžiai ir kryptingai. O grupės vadovė skatina, kad taip būtų ir iki galo!

5. Komandinis darbas įkvepia ir skatina itin spartų tobulėjimą, sieksime to ir ateityje. 

6. Išmanusis miestas – tai toks, kuris žino, koks jis yra, koks jis norėtų būti ir aktyviai juda to link.

7. Mus įkvepia objektai, kurie, dar neatsiradę, jau tampa neatsiejama bendruomenės dalimi. Toks objektas iškilo ir Magdeburge, Vokietijoje, tai – biblioteka („Karo Architekten“, 2009 m.) po atviru dangumi. Biblioteka yra ne tik bendruomenės idėjų, tapatybės ir kasdienybės dalis, bet taip pat ir puikus tvarios architektūros pavyzdys: pagaminta iš antrinių medžiagų, minimalaus tūrio, šiuolaikiškos formos ir ypač lengvai pritaikoma visuomenės poreikiams.

8. Tikras išmanusis miestas turi integralią, tvarumo dėsnius atitinkančią infrastruktūrą ir yra neatsiejama didesnio tinklo dalis. Tokiu miestu galime pavadinti Malmę (Švedija) arba Kopenhagą (Danija).

9. Komandos vadovas dr. Mindaugas Staniūnas: „Linkiu teikti ir gauti per šiuos ateinančius mėnesius patirčių. Pageidautina nepavojingų ir nežalingų sveikatai, bet užkrečiančių. Linkėjimas komandai – kalbėti ir išgirsti kitą.“

 

Vilniaus Gedimino technikos universiteto komanda 

Pasirinkta teritorija – Kaišiadorys

 

Daria Borovyk, Civilinė inžinerija, magistrantūros studijos, 1 kursas;

Edita Meištaitė, Skaistė Domarkaitė, Architektūros inžinerija, bakalauro studijos, 3 kursas; Miglė Rutkauskaitė, Miestų inžinerija, bakalauro studijos, 3 kursas; Kristina Vitkutė, Aplinkosapsaugos inžinerija, bakalauro studijos, 3 kursas.

Vadovė – VGTU Aplinkos inžinerijos fakulteto Aplinkos apsaugos katedros docentė Aušra Zigmontienė.

 

1. Mūsų šūkis: nėra problemų, yra tik iššūkiai, o iššūkis – tai galimybė tobulėti.

2. Sparčiai vystantis miestams ir esant tokiam gyvenimo tempui, sunku pervertinti pastatų konversijos aktualumą. Nuolat atsiranda miestuose pastatų, kurie moraliai pasenę, netenkina šiuolaikinės visuomenės poreikių. Šis aspektas ir nulėmė mūsų konkursinės temos pasirinkimą. Numatytoji Kaišiadorių miesto teritorija yra be galo patraukli. Savo vaizduotėje mes jau matome multifunkcinį kompleksą, kuriame būtų ne tik biurų patalpos, verslo inkubatorius, bet ir meno bei muziejų erdvės.

3. Pagrindinis mūsų komandos tikslas – sukurti funkcionalų, estetišką, šiuolaikinės architektūros kanonus atitinkantį ir draugišką aplinkai projektą. O įgyvendinant šį tikslą pagrindinis iššūkis – „neprisifantazuoti“ ir surasti racionaliausius sprendimus vystant teritoriją.

4. Esame realistai ir manome, kad sunkumai dar laukia ateityje, kai įtemptai prasidės darbas.

5. Dalyvavimas šiame konkurse mums suteikia galimybę ne tik gilinti savo profesinius įgūdžius atliekant kiekvieną teritorijos vystymo etapą, bet ir dirbti kaip komandai išlaikant bendrąją koncepciją. O juk labai svarbu išklausyti ir išgirsti kiekvieną idėją ir dirbti komandoje vienu ritmu.

6. Kaip mes patys įsivaizduojame išmanųjį miestą? Tą pačią minutę, kai pradėjome formuoti savo komandą, vienas kitam mes uždavėme šį klausimą. Prisimindami ir benagrinėdami jau esančius realius pavyzdžius, mes vieningai priėmėme sprendimą, kad išmaniojo miesto koncepcija mums siejasi su vieninga funkcionalios žmogaus gyvenamosios aplinkos idėja. Tai miestas, kuriame kiekvienas sprendimas yra dėl žmogaus gerovės. O esmę sudaro balanso ir harmonijos radimas, diegiant naujoves, kurios „bendrautų“ su esama infrastruktūra.

7. Analizuodami pasaulinius pavyzdžius labiausiai susižavėjome architektų grupės „Archi Union Architects“ projektu Šanchajuje „AU Office and Exhibition Space“. Tai įkvepiantis pavyzdys, kaip buvusių sandėlių angaro tūryje naujai įkomponuojami biurai ir parodų erdvės. Čia formų ir apimčių paprastumas slepia sudėtingą atvirų erdvių perplanavimo struktūrą.

8. Kai galvojame apie išmaniojo miesto koncepciją, prieš akis iškyla Helsinkis. Šis miestas, ko gero, geriausiai iliustruoja išmaniojo miesto pavyzdį. Lankydamasis šiame mieste, iš karto pastebi tris pagrindinius dalykus: paprastumą, racionalumą, žmogiškumą. Čia pagalvota apie kiekvieną gyventoją ir jo poreikius, čia nė viena socialinė grupė neužmiršta. Miesto planavimo ir architektūriniai sprendimai patikrinti ir pagrįsti. Čia panaudotas kiekvienas miesto teritorijos ar senųjų pastatų kvadratinis metras. Modernioji ir senoji architektūra čia „suranda bendrą kalbą“.

9. Komandos vadovė Aušra Zigmontienė:

 

„Tikėkite savimi ir savo idėjomis. Smagaus komandinio darbo ir noro nugalėti, kuris jus vestų tik pirmyn.“   

 

Kauno technologijos universiteto komanda

Pasirinkta teritorija – Elektrėnai

 

Karolina Gričiūtė, Gintarė Lučinskaitė, Architektūra, bakalauro studijos, 4 kursas; Ieva Kupčiūnaitė, Živilė Pažėraitė, Statybinės konstrukcijos, magistrantūros studijos, 1 kursas; Mantvydė Mičelytė, Statybinės medžiagos, magistrantūros studijos, 1 kursas; Aidas Balčiūnas, Pastatų inžinerinės sistemos, magistrantūros studijos, 1 kursas. Vadovė: KTU Statybos ir architektūros fakulteto Architektūros ir urbanistikos katedros lektorė Jurga Vitkuvienė.

 

1. Komandos šūkis: tai – ne problema, o spręstinas klausimas. Ateiname apsiginklavę žiniomis, pamatome aibę galimybių, nugalime visas kliūtis.

2. Elektrėnų atrakcionų ir pramogų parko teritorija išskirtinė dėl urbanistinės situacijos, gamtinių ir antropogeninių sąlygų komplekso. Elektrėnai iki šiol tebėra neatrasta investicijų vieta, todėl labai įdomu pasiūlyti ką nors mieste, kuriame tiek daug galimybių. Mūsų nuomone, tai pati įdomiausia ir kūrybingiausia tema.

3. Pasisemti naujos profesinės patirties ir tarpdisciplininio bendravimo įgūdžių, pasiekti maksimalų rezultatą. Tikimės, kad projekto sprendiniuose pavyks išreikšti visas mūsų mintis ir sėkmingai įveikti auditorijos baimę, pristatyti savo idėjas didelei auditorijai.

4. Pasirodo, suderinti skirtingų specialybių ir skirtingų studijų pakopų kolegų interesus nėra taip paprasta, visų darbotvarkės yra labai skirtingos ir įtemptos, tad nelengva rasti pakankamai laiko efektyviems susitikimams. Tačiau bendradarbiavimo rezultatai labai džiugina, nes skirtingų sričių atstovų diskusijose gimsta naujų ir netikėtų idėjų bei sprendimų.

5. Dalyvavimas konkurse – gera patirtis, ruošiantis profesinei veiklai. Įgytos žinios pagelbės ateityje rengiant realius projektus. Žinoma, labai tikimės, kad šis mūsų projektas taip pat bus įgyvendintas.

6. Išmanusis miestas visų pirma yra darnus miestas, kuriame technologijos padeda suvaldyti glaudžiai susipynusius miesto, žmogaus, gamtos poreikius. Tai gyvas organizmas, sistema, kurioje kiekvienas komponentas yra labai svarbus, veikia kaip visumos dalis, prisidedanti prie sėkmingo funkcionavimo. Šis projektas suteiktų Elektrėnams galimybių tapti išmaniuoju Lietuvos miestu arba bet truputį prie to priartėti.

7. Pasirinktas analogas – Paprokanio ežero pakrantės sutvarkymas Lenkijoje. Šis projektas mus sudomino visų pirma dėl to, kad yra labai artimas Elektrėnų miestui. Šioje teritorijoje yra laisvalaikio, pramogų ir sporto centras. Jis kiek nutolęs nuo miesto, todėl šios ežero pakrantės sutvarkymo projektas tapo svarbiu ryšiu, jungiančiu du pagrindinius vietovės centrus. Projekte naudojamos artimos gamtai medžiagos: mediena, akmuo, natūralūs pluoštai. Šiame konkurse mūsų tikslas – Elektrėnų marių pakrante sujungti taip pat du labai svarbius miesto ženklus – Ledo areną ir bažnyčią. Ir tai padaryti naudojant kuo artimesnes gamtai medžiagas, tačiau nepamirštant išmaniųjų galimybių.

8. Miestas, į kurį mes orientuojamės, tai Singapūras, ir turbūt pats įspūdingiausias objektas šiame mieste – „Gardens by the Bay“ botanikos sodas.

9. Komandos vadovė Jurga Vitkuvienė:

 

„Drąsos kuriant vizijas, darnos siūlant sprendimus, sėkmės konkurse!“

 

Kauno technologijos universiteto komanda

Pasirinkta teritorija – Kaišiadorys

 

Marija Surokina, Architektūra, 4 kursas; Aidas Bobyrius, Modestas Mizgaitis, Tomas Vaiciukevičius, Statybos technologijos, magistrantūros studijos, 1 kursas.

Vadovai: lektorius Tada Žebrauskas, Architektūros ir kraštotvarkos katedros dėstytojas Vytautas Baltus.

 

1. Mūsų šūkis – „Pamatai ir pastatai.“

2. Kaišiadorių miestas mus sužavėjo savo istorija, mat miestas pradėjo formuotis atsiradus geležinkeliui. Kaišiadorys turi daug potencialo, deja, neturi aiškiai suformuoto taškinio miesto centro. Mūsų tikslas – suformuoti aiškų miesto centrą, kuris turėtų tris funkcinio zonavimo tipus: komercinę zoną (verslo), kultūrinę bei rekreacinę zonas.

3. Pagrindinis iššūkis – naujų technologijų pritaikymas mūsų pastatui ir teritorijai. Dar vienas svarbus iššūkis – išmokti bendradarbiauti su įvairių specialybių studentais. Paskutinis, bet vienas sunkiausių, – tai kuo geriau išnaudoti duotą biudžetą ir pritaikyti visų rėmėjų produkciją, kuriant savo viziją.

4. Kartais labai sunku suburti visus studentus į vieną vietą ir priimti tinkamą sprendimą. Šiuo klausimu mums labai padeda internetine erdvė. Čia mes bendraujame, dalijamės idėjomis, realiais pavyzdžiais ir galų gale prieiname bendrą sprendimą.

5. Manome, kad visada reikėtų išnaudoti visas galimybes, kurias suteikia universitetas. Bet koks dalyvavimas konkurse yra žingsnis asmeninėje karjeroje.

6. Išmanusis miestas – tai miestas, kuris pritaikytas žmonių poreikiams, toks miestas turėtų prisidėti prie kiekvieno gyventojo kasdienybės ir ją padaryti patogesnę bei lengvesnę.

7. Mus įkvepia „Grimshaw Architects USA“ architektų darbas – Medijų ir meno centras. Manome, kad tai greičiausiai vienas įspūdingiausių architektūrinių ir inžinerinių statinių pasaulyje. Šis pastatas yra neeilinės kūrybos vaisius ir inžinerinis šedevras. Suvokdami šio pastato braižą ir idėją, norėtume ir mes ateityje suprojektuoti visus stereotipus paneigiantį ir galimybes pranokstantį šedevrą.

8. Barselona – inovatyvus ir išmanus miestas. Nuo elektroninių gidų gatvėse iki elektrinių viešųjų dviračių. Barselona gali pasigirti nemažu kiekiu naujųjų technologijų gatvėse ir ne tik, o tai, kas laukia netolimoje ateityje, nustebins visus.

9. Komandos vadovas Tadas Žebrauskas:

 

„Studentai dirba operatyviai, bet laikas bėga nenumaldomai. Linkiu savo komandai didžiausios sėkmės. Mes nugalėsim!“

 

Vilniaus technologijų ir dizaino kolegijos komanda

Pasirinkta teritorija – Kaišiadorys

 

Statybos inžinerija, III kursas, nuolatinės studijos: Tomas Starta, Justas Matačiūnas,

Valentas Gruzdas, Aurimas Petreikis, Karolis Krasauskas, Darius Lukauskas.

Vadovės: lektorė Jelena Jupatova ir Statybos fakulteto dekanė Lina Sakalauskienė.

 

1. VTDK komanda esame mes – ambicingi, kūrybingi ir vietoje nenustygstantys studentai, kuriuos vilioja vis sudėtingesni profesiniai iššūkiai ir nauja patirtis! Į viską žvelgiame linksmai, tad mūsų kredo – „nieko nėra neįmanoma!“

2. Neatsitiktinai pasirinkome vidurio Lietuvos miestą Kaišiadoris ir čia esančio kino teatro pritaikymą bendruomenės poreikiams. Pirmasis postūmis buvo tai, kad Kaišiadorys – vieno iš mūsų komandos narių gimtasis miestas. Be to, maždaug 8,5 tūkst. gyventojų turinčiam miesteliui kaip oras reikalingi žmonių poreikiams skirti modernūs objektai. Todėl šis sumanymas pasirodė mums labai perspektyvus ir atitinkantis mūsų kūrybinius siekius. Darbas įdomus, nes suteikia daug erdvės fantazijai, jam reikia nemažai profesinių įgūdžių: juk įvertinus pastato poreikį numatyta tik jo paskirtis! Labai tikimės, kad mūsų komandos išradingumas sužadins pelnytą susidomėjimą ir norą su nuostaba paklausti: „O ką čia daro?“ Juk pats Kaišiadorių miesto pavadinimas kildinimas remiantis istorija, kai caro laikais buvo statomas geležinkelis, o gyventojai vis klausdavo: „Kū čia dara?“ (t. y. „ką čia daro“).

3. Sužinojus projekto tematiką, mūsų galvose sukte įsisuko minčių bei idėjų verpetas… Todėl pati pirma užduotis buvo tinkamai įvertinti savo galimybes ir atsirinkti tas idėjas, kurios papildytų miesto viziją, būtų reikalingos miestui, be to, būtų realios ir įgyvendinamos.

Puikiai supratome, kad neišsiversime be tikro komandinio darbo. Juk visi šeši komandos nariai – statybos inžinieriai, o spręsti reikės daugybę technologinių, konstrukcinių, architektūrinių, ekonominių ir kitų problemų. Tad neišvengiamai kiekvienas turės imtis kurios nors srities lyderio vaidmens, o paskui analizuoti, pristatyti, apginti savo sumanymus, rasti bendrą sprendimą.

Be to, tuščiame plote pastatyti naują modernų objektą yra gerokai paprasčiau nei modernizuoti ir pritaikyti šiuolaikiniams poreikiams seną ir neefektyvų pastatą.

Tikru iššūkiu taps ir ekonominis projekto sprendimas. Kaip suderinti tiekėjų siūlomų medžiagų kainą ir savivaldybės skiriamų lėšų apimtį? Kaip įgyvendinti visas idėjas turint ribotą biudžetą?

Ir, žinoma, pats realaus projekto įgyvendinimas – tai ne akademinis darbas, kuriamas auditorijos braižykloje ar prie kompiuterio, o tikras ir apčiuopiamas rezultatas!

4. Vis dar kylančių abejonių, kaip šeši statybos inžinieriai sugebės susidoroti su visu pastato projektu – nuo komunikacijų iki dizaino – nevadiname sunkumais! Tikime, kad tokius sunkumus padės įveikti energinga ir draugiška komanda, kurios kiekvienas narys vadovaujasi optimistiniu komandos kredo!

5. Esame įsitikinę, kad toks projektas suteiks mums daug naujos patirties ir prisidės prie mūsų profesinio tobulėjimo. Įgyvendindami projektą turėsime galimybę realiame darbe susipažinti su pačia naujausia statybinių bei kitų medžiagų gamintojų produkcija, pamatyti praktinį jos pritaikymą, taikyti moderniausias technologijas ir taip kloti pamatus būsimai savo veiklai.

6. Išmanusis miestas – tai kokybiškai nauji sprendimai, kuriuos iš esmės teks priimti mūsų kartai. Mąstydami apie inovatyvias statybas neišvengiamai susiduriame su sąvokomis „žinių miestas“, „skaitmeninis miestas“, „kibernetinis miestas“, „ekologinis miestas“… Ateities miestui nebepakanka vien geros infrastruktūros ar materialinių išteklių – tai iš esmės nauja gyvenimo kokybė derinant inovatyvias technologijas ir ekologinius sprendimus. Todėl išmanusis miestas – tai ne tik modernūs pastatai. Tai išmanūs žmonės ir jų gyvenimo būdas, išmani ekonomika ir valdymas, išmani aplinka ir susisiekimas.

7. Gebėjimas mąstyti kūrybiškai bei laki fantazija padeda kiekvienam žmogui, tačiau esminis energijos ir noro dirbti suteikiantis varikliukas visada yra įkvėpimas. VTDK komanda – ne išimtis. Mūsų varikliu tapo objektai, įkvėpę mus sukurti fasadą, kuris gyvai atrodytų ne tik dienos metu, tačiau ir sutemose. Toks fasadas padės pastatui išsiskirti iš aplinkos, taps dėmesio ir traukos objektu.

8. Šiandien pasaulyje išties nemažai miestų, į kuriuos vertėtų lygiuotis, kurių patirtimi reikėtų vadovautis. Kai kurie iš jų jau buvo statomi kaip „išmanieji“, tačiau daugelis išmaniaisiais miestais tampa žingsnis po žingsnio… Galėtume rinktis ne vieną: Seulą, Tokiją, Niujorką, Šanchajų, Singapūrą, Amsterdamą, Kairą, Dubajų ar kt. Tačiau mūsų akį patraukė didžiausias Brazilijos mietas San Paulas. Jo žingsniai išmaniojo miesto link pastaraisiais metais ypač spartūs, nors ekonominė ir socialinė aplinka ne pati palankiausia.

9. VTDK Statybos fakulteto dekanė

Lina Sakalauskienė:

„Dalyvaudami šiame projekte siekiame prisidėti prie visai mūsų visuomenei aktualių problemų sprendimo: tvarumo, ekologiškumo, pastatų atnaujinimo, modernizacijos, statinio informacinio modeliavimo (BIM) proceso diegimo ir pan. Esame įsitikinę, kad bendradarbiavimas su verslo įmonių atstovais bei savivaldybės darbuotojais leis geriau įsigilinti į jų poreikius ir ieškoti sėkmingų profesinių sprendimų, stiprins kolegines studijas ir jaunuolių norą rinktis statybos inžinieriaus profesiją. Linkiu mūsų komandai įdomių idėjų, šmaikštumo, turiningo laiko projektuojant, diskutuojant, priimant sprendimus.“

 

Komandos vadovė Jelena Jupatova:

„Galimybė jau antrą kartą dalyvauti konkurse „Išmanusis miestas“ leidžia mums kaupti neįkainojamų žinių, patirties ir naujų pažinčių verslo pasaulyje turtus. Praėjusiais metais susikūrusi kolegijos komanda negalėjo taip paprastai imti ir išnykti: prie kelių buvusios komandos „senų vilkų“ noriai prisijungė naujų narių. Ir štai – mes vėl komanda! Pernai vykęs darbas taip mus įtraukė, kad ir šiemet laukėme naujų iššūkių, naujų galimybių pademonstruoti savo talentą ir gebėjimus. Žinoma, kaip ir bet koks jaunas žmogus, mes esame ambicingi ir siekiame prisidėti prie miesto vystymosi istorijos.“


Dalintis:

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Fill out this field
Fill out this field
Įveskite tinkamą el. pašto adresą.

NAUJAUSIAS NUMERIS

SKAITOMIAUSIA

Savaitės Mėnesio Pusmečio Metų

Paskutinės naujienos

„See Sea Park“: šviesos buveinė

„Osamu Morishita Architect and Associates“ priėmė iššūkį Fukui prefektūroje (Japonija) sukurti vietą, kurioje žmonės galėtų diegti naujoves ir plėtoti naujus…

Has photos

SKAITOMIAUSIA

Savaitės Mėnesio Pusmečio Metų