TEISINGAS TVIRTINIMO DETALIŲ PARINKIMAS NUMATO VISO STATINIO ILGAAMŽIŠKUMĄ IR STABILUMĄ


Viena iš svarbiausių, nors iš pirmo žvilgsnio ir ne taip ryškiai pastebimų statybos proceso dalių, yra tvirtinimo detalės. Kurių pasirinkimas lemia konstrukcijos stiprumą ir tarnavimo laiką. Kadangi tvirtinimo detalių rinka yra ganėtinai plati ir specifinė, tai tam jog parinkti statiniui kokybiškas, atitinkančias Europos normas ir standartus, o taipogi teisingai sužymėtas tvirtinimo detales, geriausiai yra kreiptis į specialistus, kompetentingus architektus, konstruktorius arba asmenis atliekančius statybos priežiūrą.

„Kompetentingas architektas arba konstruktorius pasistengs išsiaiškinti užsakovo keliamus reikalavimus ir lūkesčius pastato atsparumui, kuriam įtakos turi tokie veiksniai kaip pastato padėtis žemyne arba jūros pakrantėje, pramoninė arba žemės ūkio aplinka, naudojamos statybinės medžiagos ir pastato paskirtis, – sako įmonės SFS atstovas Lietuvoje Aleksandr Maslenikov, – kiekviena tvirtinimo detalė turi savo tarnavimo laiką, nuo ko galiausiai priklausys ir viso pastato tarnavimo laikas.“

Jeigu kažkoks statybos sprendinys išsiskiria savo nestandartiškumu, tai gauti CE žymėjimą galima su Europos techninės atestacijos organizacijos (EOTA) pagalba, kuri, remiantis detalės charakteristikomis, patvirtina jos tinkamumą konkrečiam atvejui arba patvirtina visą sistemą.

„Labai dažnai žmonės nežino, jog negalima naudoti standartinių tvirtinimo detalių nestandartiniams tvirtinimo sprendimams, ko pasekoje netenkama visa sistemos garantija iš tiekėjo pusės. Šitoje vietoje pralaimi užsakovas, kadangi pastato tarnavimo laikas sumažėja ir jau numatytu pastato eksploatavimo laikotarpiu prasideda remonto ar renovacijos darbai, – teigia Aleksandras.

Jeigu tvirtinimo detalė neturi techninių charakteristikų, žymėjimo, gamintojo informacijos ir naudojimo instrukcijos, tai tokios detalės panaudojimas statybose yra rizikingas (plienas gali būti per minkštas, plastikas gali trupėti po kelių šalčio ciklų), kadangi nėra žinomi pagrindiniai parametrai tvirtinimo detalių kokybei ir galiausiai jų reikiamam kiekiui nustatyti.

Tvirtinimo detalė taip pat neturi ir sertifikato, tai kalba tikriausiai eina apie nukopijuotą produktą, kurį statybose teks naudoti be jokios garantijos, kas būtų netinkamu arba netgi pavojingu variantu.

Kalbant be užuolankų, tvirtinimo detalės nuo bendros pastato statybų sąmatos sudaro apie 4-6%, bet daugelis nesusimąsto, jog investavus kelis papildomus procentus kokybiškoms tvirtinimo detalėms įsigyti, galima užtikrinti pastato ilgaamžiškumą ilgesniam laikui ir remonto ar renovacijos darbai prasidės kur kas vėliau negu naudojant pigesnius ir neaiškios kilmės analogus.

„Pavyzdžiui, galima naudoti tvirtinimo detales iš medžiagos X arba su paviršiaus padengimu X, kurių atsparumas korozijai gali atitikti standartus „Eurokodas 3“ arba „Eurokodas 5“. Tuo pačiu tai gali reikšti atsparumą korozijai tik 3-5 metams, tačiau lydimose dokumentuose projektuotojui arba statytojui apie tai nebus sakoma ir užsakovas apie tai galės net nežinoti. Kokybiškų ir nestandartinių tvirtinimo detalių kaina palyginus su įprastomis tvirtinimo detalėmis gali būtų 30-50% aukštesnė, tačiau palyginus jų techninius parametrus, suprantame, jog remiantis reikiamu detalių kiekiu tam pačiam darbui atlikti, kaina bus labai panaši ar netgi mažesnė. Turint omenyje tvirtinimo detalės montavimo laiką, ilgesnį tarnavimo laiką bei ilgaamžiškesnį estetinį grožį fasadiniams arba stogo darbams, kliento laimėjimas šioje situacijoje bus garantuotas.“, – įvardija Aleksandr Maslenikov. Todėl reikia visada sekti visą gaminio techninę informaciją, reikiamą pakuotės žymėjimą ir reikalauti pateikti atitinkančius reikalavimus sertifikatus.

Neleiskite statytojams keisti projektuotojų numatytus tvirtinimo elementus ar medžiagas!

Lietuvoje daug pastatų yra statomi iš plieno arba medienos. Norint parinkti reikiamą standartą, projektuotojas, o vėliau ir statytojas, turi pasirinkti iš kokių medžiagų bus statomas statinys ir, kad jokiu būdu negalima tų medžiagų keisti lengvabūdiškai.

„Pavyzdžiui, statinys yra suprojektuotas parinkus plieninę konstrukciją. Tada yra laikomasi standarto „Eurokodas 3“, ir kaip pagrindas yra paimtas atsparumas korozijai pagal standartą EN ISO 12944-2, kur parinkta tinkama aplinkos korozingumo klasė C3. Vėliau genrangovas įvykdo fasado perprojektavimą į medinę konstrukciją, norėdamas pasiūlytį pigesnį variantą. Tačiau ten jau turi būti laikomasi kitokio – „Eurokodas 5“ standarto“, – aiškina Aleksandr Maslenikov.

Pasak A. Maslenikov, norint pasiekti tokio paties lygio medžiagos atsparumą įvairiems atmosferiniams poveikiams, turi būti naudojama mediena su giluminiu impregnavimu, kuri kontaktuojant su gaminiais iš paprasto plieno, padengtais cinko sluoksniu, tampa aktyviu korozijos šaltiniu. Tada vietoje ankščiau suplanuotų pigesnių tvirtinimo elementų iš paprasto plieno turi būti naudojamos detalės iš nerūdijančio plieno – tai gali būti statybiniai kampuočiai, ankeriai, varžtai ir t.t.

Jis priduria, kad situacija kai tvirtinimo elementams medienai yra taikomi reikalavimai vien tik plieno gaminiams yra nekorektiški. Tvirtinimo detalės medienai turi būti parenkamos kartu pagal Eurokodą 3, kuris nurodo tvirtinimo detalės atsparumą pagal korozingumo klasę plieno gaminiams, ir pagal Eurokodą 5, pagal kurį yra parenkama terpė, kurioje medienos konstrukcijos bus naudojamos – ar oro ir medienos drėgnumas neviršys leistinos normos tam tikrą laiką per metus.

Tuo tarpų reikalavimai tvirtinimo detalės medžiagai, iš kurios ji pagaminta, ar padengimui pagal šiuos standartus gali skritis, tokiu atveju turi būti parenkamas tvirtinimo elementas, kurio charakteristikos atitinka griežtesnius reikalavimus.

Mūsų siūlomų tvirtinimo detalių asortimentą galite rasti

SFS tinklapyje: www.sfs.lt

Visus jums rūpimus klausimus galite klausti

e.paštu: lt.info@sfsintec.biz arba telefonu

+37069924425


Dalintis:

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Fill out this field
Fill out this field
Įveskite tinkamą el. pašto adresą.

NAUJAUSIAS NUMERIS

SKAITOMIAUSIA

Savaitės Mėnesio Pusmečio Metų

Paskutinės naujienos

Fasadai, kuriems nėra blogo oro

Vėdinamieji ir jiems giminingi bioklimatiniai fasadai šiuo metu laikomi vienais iš geriausių sprendimų siekiant palaikyti optimalią vidaus temperatūrą ir garso…

Has photos

SKAITOMIAUSIA

Savaitės Mėnesio Pusmečio Metų