Tokijo viešųjų tualetų dizainas toliau griauna stereotipus

2020 m. rugsėjo 15 d.

„Structum“ redakcija.

portalas@structum.lt

Tokijuje toliau vystomas viešųjų tualetų projektas, kuris ir toliau griauna stereotipus. Japonų architekto Takenosuke Sakakuros suprojektuoti tualetai naktį švyti kaip žibintai, o įėjus į jų vidų galima pasijusti lyg miške.

Viename iš Tokijo parkų esančiame objekte yra trys abiem lytims pritaikyti tualetai. Projektas neatsitiktinai pavadintas „Andon“, nes tai reiškia „žibintas“. Tikimasi, kad naktį šviečiantis tualetas parką pavers patrauklesne ir jaukesne vieta.

Trijų kabinų tualetas yra padengtas matiniu stiklu. Į kiekvieno vidų patenkama per žalios spalvos duris, virš kurių įmontuota po nedidelę verandą.

Būdamas tualeto viduje žmogus gali pasijusti tarsi miške. Tokį įspūdį sukelia stikle įspausti medžių raštai, kurie matomi tik priėjus arčiau ar iš vidaus.

Architektas T. Sakakura tikisi, kad šviesi tualeto spalva sumažins žmonių baimę naudotis viešaisiais tualetais.

„Šioje vietoje anksčiau buvusiu tualetu mažai kas naudojosi. Manome, kad viešasis tualetas turi ne tik atitikti pagrindinius tokiai vietai keliamus reikalavimus, bet ir būti patraukli vieta lankytojams“, – kalbėjo architektas.

Vyšnių apsuptas apvalus tualetas

Tame pačiame projekte dalyvauja ir Prickerio architektūros premiją laimėjęs architektas Tadao Ando.  Jis suprojektavo apvalaus dizaino viešąjį tualetą.

Pasak architekto, nedideliame parke, vyšnių medžių apsupto tualeto formą padiktavo aplinka.

„Ieškojau būdo, kaip praplėsti mažosios architektūros ribas, jog viešasis tualetas taptų miesto kraštovaizdžio dalimi. Būtent tai padiktavo dizaino pasirinkimą“, – paaiškino architektas T. Ando.

Apvalios formos objekte yra tiek vyrams, tiek moterims skirtos tualeto kabinos. Vertikaliais metaliniais luitais dengtos sienos ne tik suteikia privatumo, bet ir leidžia lengvai cirkuliuoti orui.

„Man buvo svarbu sukurti erdvę, kuri būtų patogi ir saugi. Lankytojai ne tik gali lengvai judėti po cilindro formos objektą, bet ir pasimėgauti į vidų patenkančiu vėjeliu ar šviesa“, – kalbėjo architektas.

Primename, kad portalas STRUCTUM jau rašė apie Prickerio premijos laureato, architekto Shigeru Bano suprojektuotus viešuosius tualetus, kurie naktį ne tik šviečia, bet ir yra permatomi.  Daugiau apie juos galite sužinoti čia.

The Nippon Foundation nuotr.

https://structum.lt/wp-content/uploads/2021/06/17.png

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Būk pirmas!