TVARIAUSIOS „CONTINENTAL“ GAMYKLOS BIURE PASITINKA JAUKUS INTERJERAS

2020 m. spalio 26 d.

„Structum“ redakcija.

portalas@structum.lt

Užsakovas: „Continental Automotive Lithuania“
Generalinis rangovas: UAB „Conresta“
Interjero dizainas: UAB „stART studio“, architektė Justina Narauskienė

Prieš metus, 2019 m. spalį, Kauno LEZ teritorijoje darbą pradėjusi nauja elektronikos komponentų gamykla „Continental Automotive Lithuania“ šį rugsėjį įvertinta tvariųjų pastatų sertifikavimo sistemos LEED (angl. Leadership in Energy and Environmental Design) aukso sertifikatu. Gamykla Kaune tapo pirmuoju „Continental“ korporacijos investicijų projektu pasaulyje, kuriam suteiktas toks aukštas tarptautiniu mastu pripažįstamas auksinis LEED sertifikatas už panaudotus tvarius sprendimus.

„Continental Automotive Lithuania“ – pirmoji visos „Continental“ korporacijos gamykla pasaulyje, sertifikuota LEED auksu. Turime tikslą kurti vertę, kuri būtų draugiška mūsų aplinkai. „Continental“ kuriamus produktus bei sistemas galima rasti kas trečiame automobilyje visame pasaulyje, tad organizacija yra viena pagrindinių visos mobilumo sistemos ir transformacijos pasaulyje dalių. Vienas esminių mūsų strategijos aspektų yra klimato apsauga, vandens ir kitų išteklių efektyvumo didinimas, tad šis LEED įvertinimas yra puikus įrodymas, kad „Continental“ siekia kurti vertę saugodami ir gerbdami aplinką bei gamtą“, – teigia įmonės „Continental Automotive Lithuania“ vadovas Shayanas Ali.

Kauno LEZ pastatyta moderni automobilių elektronikos komponentų gamykla, kurioje panaudotos naujausios „Pramonė 4.0“ technologijos, įvertinta už tvaraus projekto vystymą, pamatuojamus ir praktiškus vandens tausojimo, energijos efektyvumo, medžiagų pasirinkimo, vidinės aplinkos kokybės sprendimus. Projektas taip pat rinko taškus už mažą poveikį aplinkai turinčios vietos pasirinkimą, ribotą automobilių stovėjimo vietų skaičių, specialių zonų įrengimą besidalijantiesiems automobiliu bei elektrinių automobilių krovimo stotelių įrengimą. Gamykla išsiskiria moderniausiomis techninės švaros sąlygomis bei atitinka aukščiausius automobilių pramonės standartus. Šio projekto metu įgyta patirtis jau taikoma kitose naujose „Continental“ gamyklose Agvaskaljentese, Meksikoje, bei Debrecene, Vengrijoje.

Kauno LEZ iškilusį „Continental“ kompleksą sudaro du pastatai. Pagrindinis yra beveik 22 tūkst. kv. m ploto, jame įkurtos 17,1 m aukščio gamybos ir sandėliavimo patalpos. Pastato priekyje – dviejų aukštų 6 tūkst. kv. m administracinės biuro patalpos. Gamykla, kurioje iki 2023 m. bus įdarbinta 1 tūkst. darbuotojų, suprojektuota ir pastatyta taip, kad sukurtų inovatyvią, integruojančią ir į ateities poreikius orientuotą darbo aplinką. Didelė reikšmė teikiama darbuotojų patogumui ir gerovei.

Pagrindinis šios gamyklos komplekso rangovas – viena pirmaujančių ir labiausiai patyrusių statybos įmonių „Conresta“. Jos vadovas Lukas Laukaitis džiaugiasi įmonei tekusia galimybe įgyvendinti išskirtinį 95 mln. eurų plyno lauko investicijų projektą nuo statybos pradžios iki galutinio gamyklos patalpų ir administracinio korpuso vidaus erdvių interjero įrengimo.

„Šis projektas buvo išskirtinis visomis prasmėmis: nuo statybų termino iki inžinerinių ir interjero įrengimo sprendimų. Tai buvo vieni trumpiausių terminų tokio masto statyboms. Buvo itin didelė atsakomybė, tačiau džiaugiamės, kad toks projektas įgyvendintas Lietuvoje, o mes tapome jo dalimi. Šis projektas parodo, kokia turi būti ne tik ateitis, bet jau ir dabartis: biuro patalpos privalo būti pritaikytos šiuolaikiškiems darbuotojų poreikiams“, – sako įmonės „Conresta“ vadovas L. Laukaitis.

TIKSLAS – DARBUOTOJŲ PATOGUMAS

Projektuojant ir statant „Continental“ gamyklą, ypatingas dėmesys kreiptas į biurus bei visų darbuotojų poilsio zonas, o interjeras išsiskiria kokybe ir modernumu bei atitinka ateities darbuotojų poreikius. Gamyklos ir biuro interjero dizainą kūrusi „stART studio“ architektė Justina Narauskienė pasakoja, kad architektūrinis dizainas paremtas šios tarptautinės korporacijos stiliaus vadovu – nustatytais spalvų, formų ir proporcijų sprendimais. Tačiau užsakovas, jos teigimu, yra ypač atviras naujoms pastatų projektavimo tendencijoms, moderniam vidaus erdvių planavimui ir interjero sprendimams.

„Nors visiems „Continental“ pastatams taikomas korporatyvinis standartas ir kokybės reikalavimai, buvome visiškai laisvi kurti interjerą, interpretuoti „Continental“ standartą vestibiulio, biurų erdvėse ir visiškai nevaržomai kurti restorano interjerą. Užsakovas aiškiai deklaravo poziciją savo darbuotojams sukurti maksimalų komfortą“, – atskleidžia architektė.

Pasak J. Narauskienės, pagrindinė „Continental“ komplekso reprezentacinė erdvė yra vestibiulis ir priimamasis. Per vestibiulį kasdien praeina visi gamyklos darbuotojai, taip pat čia sutinkami svečiai. Sukurti susitikimų kambariai, laukiamieji su minkštaisiais baldais, numatyta parodų kambario (angl. show room) funkcija. Viena įspūdingiausių – erdvė su juodais vestibiulio laiptais. Tai konsolinė metalinių laiptų konstrukcija, po kuria įkurta poilsio erdvė, kavos zona, dekoratyvi siena per du pastato aukštus. Užlipus vestibiulio laiptais, iš antrojo aukšto atsiveria vaizdas į kiemo amfiteatro aikštę.

Įmonės administraciniame pastate gausu poilsio, susitikimų, mokymų ir bendradarbystės erdvių, kurių interjero sprendimai šią vasarą buvo baigti įgyvendinti. Nors dėl pandemijos ir darbo nuotoliniu būdu įkurtuvės užtruko, o biuro darbuotojai kolegų veidus kol kas dažniau mato kompiuterių ekranuose, susibūrimų jaukiose naujose erdvėse netrūksta.

Biuro darbuotojai gali dirbti ergonomiškoje ir komfortiškoje aplinkoje. Reprezentacinėms, poilsio ir biuro erdvėms įrengti panaudoti aukščiausios kokybės baldai – ergonominės kėdės ir reguliuojamo aukščio stalai, kitoms erdvėms – standartiniai ir nestandartiniai baldai, pritaikyti akustikos sprendimai, komfortiškas darbo vietų bei estetiškas dekoratyvinis apšvietimas. Darbo vietos įrengtos taip, kad iš jų būtų galima matyti gamyklą supančią žalumą. Biuruose įrengti patogūs pasitarimų kambariai, kuriuose gali vykti telekonferencijos, mokymų erdvė.

Architektės manymu, tai, kad projektas įvertintas kaip išsiskiriantis iš visų kitų korporacijos gamyklų, nulėmė administracinės dalies interjero sprendimai, akcentai, medžiagos, biuro erdvių planavimas. „Manau, kad tikrai galime didžiuotis padarę pokytį standartiniams sprendimams, ypač biuro erdvėse daugiau atvirumo, bendradarbystės erdvių, laisvesnio, atviresnio ir modernesnio interjero sprendimų, daugiau neformalių ir daugiafunkcinių erdvių“, – teigia J. Narauskienė.

„Continental“ biure pasitelktas natūralus apšviestumas – daugiau kaip 80 % patalpų gauna natūralią šviesą. Tai padeda darbuotojams geriau jaustis ir taip pat sumažina elektros išlaidas. Antrajame biuro aukšte įrengtos stiklinės dienos šviesą praleidžiančios pertvaros. Patalpose sumontuota dirbtinio apšvietimo valdymo sistema nuolat stebi erdvę ir reguliuoja apšvietimo stiprumą pagal žmonių srauto intensyvumą.

Siekiant komfortiško mikroklimato, pastate įdiegti išmanieji sprendimai su visiškai integruotomis pastatų ir energijos valdymo sistemomis, kurios kontroliuoja pastato parametrus pagal poreikį realiuoju laiku. Išvengiant šilumos salų, numatyti saulės spindulius stipriai atspindinčios kietos dangos ir stogai, vienoje biuro pastato dalyje suprojektuotas 300 kv. m žaliasis stogas.

ERDVĖS MALONIEMS PAŠNEKESIAMS

Projekte daug dėmesio buvo skirta atviros virtuvės tipo restoranui su savitarnos maisto išdavimo linija ir keliomis „Pop-up“ maisto salomis. 200 vietų restoranas buvo suprojektuotas Europos konsultantų, priklausančių tarptautinei organizacijai FCSI (Foodservice Consultants Society International). Pati jo erdvė paprasta – stačiakampė, paliktos atviros industrinio stiliaus betoninės lubos, atvira inžinerija, pilkšvos akustinės grindys, interjere vyrauja neutralios spalvos. Erdvė skaidoma skirtingomis kabamosiomis lubomis bei pakabinamomis ažūrinėmis augalų konstrukcijomis. Panaudoti spalvingi baldai ir aksesuarai.

Darbuotojų restoranas visada gyvas ir pilnas pašnekesių. Į jį ateinama ne tik pavalgyti, bet ir susitikti su kolegomis bei pasigrožėti vaizdais pro didelius vitrininius langus į vidinį sodą ir aikštę.

Kurdami šią erdvę architektai pabrėžtinai siekė atitolti nuo standartinės gamyklos valgyklos, tad maitinimo zonos sukurtos kuo įvairesnės: pradedant nuo bistro tipo su baro stalais, metalinėmis kėdėmis, esančiais arti maisto išdavimo ir praėjimo koridorių, taip pat įrengiant „casual style dinning“ šeimos maitinimo tipo salę centre, iki „fine dinning“ tipo restorano su masyviais stalais, minkštaisiais baldais ir šviestuvais. Tokio tipo zona įkurta nuošaliau, su vaizdu į aikštę, kraštovaizdį, amfiteatrą. Taip pat yra zona savo atsineštam maistui pasišildyti. Šalia restorano įėjimo įrengta kavos ir desertų zona, kuri gali būti skirta taip pat ir neformaliems darbuotojų susitikimams su kolegomis ar svečiais.

DĖMESYS KOKYBIŠKAM POILSIUI

Architektai darbuotojų poilsiui sukūrė du vidinius kiemelius pirmame ir antrame pastato aukštuose – šios žaliosios zonos labai pagerina darbo aplinką. Vidinis pirmojo aukšto sodas (400 kv. m) kurtas miškingo charakterio principu. Kadangi LEED reikalavimai nenumato dirbtinio augalų laistymo, pasirinkti specialių rūšių augalai – čia auga daug lapuočių krūmų, pavyzdžiui, baltoji sedula, sparnuotasis ožekšnis, tarpinis kukmedis, pasodinti daugiakamieniai paprastieji beržai. O po jais – miškingai vietovei būdingi žoliniai augalai nuo paparčių iki viksvų. Antrojo aukšto vidinis sodas (300 kv. m) taip pat sukurtas kaip papildomas natūralios šviesos šaltinis, apželdintas šilokų kilimais.

Labai svarbios ir poilsio erdvės lauke. Priešais pagrindinį pastatą suprojektuota aikštė užima apie 1 ha. Poilsio valandėlėmis darbuotojai pastato prieigose gali pasivaikščioti „lietaus sode“ – aikštelėje su takais ir amfiteatru, išklotu masyviomis granito plokštėmis. Čia įrengti suoliukai, atraminės sienos ir įstrižų formų laiptai, takai. Griežtas formas pabrėžia kupstuotos apželdintos salos, o medžių masyvai formuoja šešėlius. Lauko dangoms atsisakyta asfalto, naudotos tik betoninės trinkelės, granito plokštės ir trinkelės – pasirinktos stipriai saulės šviesą atspindinčios medžiagos.

Taip pat suprojektuotos poilsiui skirtos lauko erdvės: Sporto ir mokymų centras, krepšinio bei tinklinio aikštelės. Sklype naudojami minimalūs šienaujamos vejos plotai, nėra jokių dirbtinio vejos ar augalų laistymo sistemų, o žydinčios pievos aplinkai kurti naudojami tik būdingi vietiniai augalai.

KIEKVIENAI PATALPAI – TINKAMOS DURYS

Gamyklos „Continental“ komplekso pastatuose pasirinkti patikimi ir ilgalaikiai techniniai sprendimai – sumontuota apie 100 Europoje gerai žinomo gamintojo „Hörmann“ medinių, plieninių bei aliumininių vidaus ir lauko durų. „Užsakovai pasirinko mūsų koncerno gaminius, nes tai užtikrinta kokybė ir patikimumas. Esame tvarus ir tarptautinėse rinkose gerai žinomas statybų partneris, – sako UAB „Hörmann Baltic“ projektų vadovas Agnius Sobatas. – Siūlome tik aukštos kokybės gaminius, kurie atitinka kliento poreikius ir projekto specifikaciją.“

Įvairios paskirties patalpos reikalauja skirtingo tipo atitvarų, todėl gamyklos komplekse įrengtos įvairios paskirties ir atsparumo klasės priešgaisrinės ir automatinės evakuacinės durys bei vartai. Sertifikuoti gaminiai, pagaminti pagal aukščiausius standartus, leidžia jaustis saugiai ir užtikrina, kad prireikus bus galima be kliūčių palikti pastatą.

Taip pat svarbus ir estetinis vaizdas. Gaminių spalvos buvo derinamos prie bendrojo interjero ir eksterjero, o administraciniame pastate sumontuotos aliumininio rėmo stiklinės priešgaisrinės durys geba sulaikyti ugnį net 90 minučių. Tai patikimas techninis produktas, išlaikęs įvairius bandymus, be to, šios durys dera prie bendro šiuolaikinio interjero.

Mažiau matomose patalpose įrengtos aklinos plieninės priešgaisrinės durys, kurių atsparumas ugniai – nuo 30 iki 90 minučių. Pasirinktos „Hörmann KG Freisen“ gamyklos priešgaisrinės H3 OD T30, H6 OD T60, H16 OD T90 modelio durys, taip pat medinės VT-1 tipo ir D65 OD lauko durys, kurios išsiskiria puikiomis šilumos izoliacijos (1,5W/m²K) savybėmis. Atsižvelgiant į šių dienų aktualijas, labai svarbus dažnai liečiamų paviršių valymas, todėl beveik visos durys montuotos su nerūdijančiojo plieno rankenomis, kurių plieno struktūra yra itin lygi ir lengvai valoma, kad nesikauptų bakterijos ir nešvarumai.

Dar viena įdomi šiame objekte sumontuotų vidaus durų ypatybė yra stakta, apimanti sieną. Kol kas tai naujovė Lietuvos rinkoje įgyvendinamuose projektuose. Tokia stakta visiškai uždengia sienos angokraštį ir po durų montavimo nereikia atlikti papildomų apdailos darbų, taigi taupomas ir laikas, ir medžiagos.

LIEJAMOSIOMS GRINDIMS NAUDOTAS AUKŠTOS KOKYBĖS EPOKSIDAS

„Continental“ administracinių patalpų interjerą puošia pagrindinėje reprezentacinėje erdvėje pasitinkantys išskirtiniai juodi laiptai – viena įspūdingiausių erdvių. Į antrąjį aukštą kylančių konsolinių metalinių laiptų dekoratyvinę cementinę dangą „Pandomo“ įrengė specializuota liejamųjų polimerinių ir kitokių grindų dangų pardavimo bei įrengimo UAB „Top decor“.

Visas gamyklos kompleksas nuo pat pradžių statytas taip, kad atitiktų aukštus „LEED Gold“ standartus, tam prireikė daug išmanių ir išskirtinių sprendimų. Bendrovė „Top decor“ gamyklos sandėlių patalpose įrengė daugiau kaip 5 000 kv. m grindų dangų. Ir naudojamoms medžiagoms, ir atliekamiems darbams taikyti itin aukšti reikalavimai, todėl grindims naudotas aukštos kokybės epoksidas, skirtas antistatinėms dangoms, kurios neišskiria dulkių, grindys yra atsparios trinčiai, saugios darbuotojams ir ilgalaikės.

Pramoninėms epoksidinėms grindų dangoms įrengti panaudotos Vokietijos gamyklos „AB-Polymerchemie GmbH“ medžiagos, kurias tiekė šio gamintojo oficialūs atstovai Lietuvoje UAB „Litnobiles“. Paisant aukštų tvarumo ir kokybės reikalavimų, visos grindų dangoms įrengti panaudotos medžiagos atitinka aukščiausią emisijų ribojimo klasę „EC1 Plus“. Šias grindų dizaino sistemas „AB-Polymerchemie GmbH“ rekomenduoja įrengti tik patyrusioms, specializuotoms ir profesionalioms kompanijoms.

Viena tokių yra UAB „Top decor“, sukaupusi daugiau kaip 15 metų patirtį šioje srityje. Bendrovės direktorius Egidijus Dilba sako, kad besiūlės liejamos grindys „gaminamos“ tiesiog objekte, todėl maksimali kokybė priklauso nuo įmonės specialistų profesionalumo. Įrengusi itin kokybiškas grindis gamyklos komplekse, jo vadovaujama įmonė užsakovui bei generaliniam rangovui pademonstravo savo profesionalumą. „Top decor“ kiekvieną projektą vertina individualiai ir parenka tinkamiausius sprendimus bei medžiagas. Ji naudoja tik sertifikuotą bei moderniausią įrangą, kuri leidžia pasiekti aukščiausius kokybės reikalavimus.

E. Dilbos teigimu, labiausiai juntama epoksidinės dangos savybė – elastingumas, kuris suteikia grindų naudotojams daugiau komforto. Išlietos ir sukietėjusios grindų dangos yra visiškai draugiškos aplinkai bei žmogui ir atitinka griežtus leidžiamų lakiųjų medžiagų emisijos reikalavimus – tai patvirtina sertifikatai. Galima rinktis medžiagas praktiškai su nuline lakiųjų medžiagų emisija. Liejamųjų grindų dangų pritaikymas labai įvairus. Nors jos buvo sukurtos pramonei kaip pagrindo apsauga nuo fizinio ir cheminio poveikio, dėl itin paprastos priežiūros ir pakankamo dekoratyvumo sėkmingai naudojamos biuruose, ligoninėse, vaikų darželiuose, gyvenamuosiuose namuose ir kitose patalpose, kur keliami labai aukšti reikalavimai.

DAŽAI, ATITINKANTYS STANDARTO LEED REIKALAVIMUS

„Continental“ gamyklos administracinėse, reprezentacinėse, poilsio ir biurų erdvėse visos apdailos medžiagos, taip pat ir dažai, atitinka iškeltus aukštus kokybės reikalavimus. „Teikiant išskirtinį dėmesį aplinkai ir tvarumui, svarbiausias kriterijus renkantis apdailos medžiagas buvo tai, kad jos atitiktų tarptautiniu mastu pripažįstamos sertifikavimo sistemos LEED reikalavimus. Pasirinkti dažai – aukštos kokybės, gaminami tvariu būdu, sukuriantys sveiką aplinką žmogui, mažinantys neigiamą poveikį gamtai bei atitinkantys visuomeninių patalpų reikalavimus“, – sako bendrovės „Tikkurila Lietuva“ rinkodaros vadovė Rūta Labeikienė.

Atsižvelgus į šiuolaikines interjero kūrimo tendencijas, „Continental“ interjerui pasirinkti naujos kartos lateksiniai, akrilu sustiprinti dažai „Tikkurila Optiva 5“, sukurti naudojant modernią kapsuliavimo technologiją. Jie tausoja aplinką išskirdami mažiau lakiųjų organinių junginių. Dėl to nė kiek nenukenčia kitos svarbios dažų savybės: jie itin atsparūs ir sausam, ir šlapiam valymui, taip pat mechaniniam poveikiui. Šiais dažais galima nudažyti didžiulį plotą – iki 16 kv. m sienos 1 l dažų (vienu sluoksniu). Jie išsiskiria išraiškinga, ilgai išliekančia sodria spalva, kurią galima išsirinkti iš 10 tūkst. skirtingų atspalvių paletės.

Panaudotas vandeninis akrilinis gruntas „Tikkurila Optiva Primer“, skirtas patalpų vidinėms sienoms ir luboms, mažina dengiamo paviršiaus įgeriamumą, suvienodina dengiamą paviršių ir tausoja aplinką – kaip ir dažai, turi ES ekologinį ženklą.

Daugiau nei 300 kompanijos „Tikkurila“ gaminamų dažų turi ekologinį ženklą ir per 85 % produkcijos, skirtos naudoti buityje, yra vandeniniai dažai.

NUO SAULĖS SPINDULIŲ DARBUOTOJUS SAUGO TVARIOS RITININĖS UŽUOLAIDOS

Įmonei „Dextera“ šiame objekte buvo patikėtas vienas svarbiausių darbo aplinkos atmosferos aspektų – vidaus ir fasado gaminiais sukurti komfortą pastato patalpose. „Dextera“ pastate įrengė 130 kv. m fasado lamelių C160, 92 lauko žaliuzes C80 bei 146 vidaus ritinines užuolaidas.

„Atsižvelgus į stiklinį pastato fasadą, buvo parinkta būtent vientiso dizaino vidaus ritininių užuolaidų sistema, nes ją sumontavus visi komponentai susilieja į bendrą visumą ir nesimato montavimo detalių. Visi varžtai ir kitos montavimo detalės yra paslėpti. Tai viena iš priežasčių, kodėl šią sistemą pamėgo biurų interjero dizaineriai, architektai ir verslo centrų statytojai“, – patirtimi dalijasi įmonės „Dextera“ komercijos direktorius Mantas Visockas.
Pastate sumontuota viena patvariausių ir tvirčiausių ritininių užuolaidų sistemų rinkoje „Absolute“. Ji išsiskiria ne tik vientisu dizainu, bet ir sklandžiu bei patogiu valdymu.

Tamsus ritininių užuolaidų audinys „Screen Ebony“ parinktas atsižvelgiant į pastato interjero darną ir siekiant užtikrinti pastate dirbančių žmonių komfortą. Šis audinys švelniai pritemdo vidaus erdvę, apsaugo nuo akinamos saulės, bet kartu leidžia džiaugtis natūralia saulės šviesa ir matyti vaizdą už lango. Audinys, pagamintas iš 70 % PVC ir 30 % poliesterio, yra labai patvarus, lengvai prižiūrimas ir draugiškas aplinkai.

„Continental“ gamykla Lietuvoje žavi ne tik tvariu projekto vystymu nuo pirmojo žingsnio dar kūrimo etape, bet ir vidinės aplinkos kokybe, moderniais interjero sprendimais, akcentuojant ateities darbuotojų poreikius – patogias ir komfortiškas darbo sąlygas ir tiek pat svarbias darbuotojų bendradarbystės, laisvesnio, atviresnio bendravimo, kokybiško poilsio erdves, kurios kurtos galvojant apie svarbiausią verslo grandį – dirbantį žmogų.

 

Nuotr.: „Conresta“, „Continental Automotive Lithuania“ (fotografas Laimonas Ciūnys)

https://structum.lt/wp-content/uploads/2021/07/Geolift_taisytas.gif

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Būk pirmas!