Unikalus projektas Lietuvoje: pirmą kartą valymo įrenginiai pastatyti nusausinto ežero dalyje


Lietuvoje įgyvendintas unikalus projektas. Pirmą kartą vandens valymo įrenginiai buvo pastatyti ežero dalyje. Šis projektas Alytaus miestui yra itin svarbus gamtosauginiu požiūriu.

Projektas įgyvendintas bendromis Europos sąjungos fondų ir „Dzūkijos vandenų“ įmonės lėšomis. Projekto metu pastatyti nauji lietaus nuotekų valymo įrenginiai bei pajungtas naujas paviršinių nuotekų kolektorius. Tokiu būdu Alytaus miesto pietinio pramonės rajono nuotekos nuo 218 ha ploto surenkamos, išvalomos ir išleidžiamos į Didžiosios Dailidės ežerą.

Esminė šio projekto nauda, pasak užsakovų, užkirstas kelias nevalytomis paviršinėmis nuotekomis teršti Didžiosios Dailidės ežerą, kuris naudojamas rekreacijai.

Ežero vandenis atskyrė spraustasiene

Dailidės ežero paviršinių nuotekų surinkimo ir valymo įrenginių statybos Alytuje generalinis rangovas – UAB „INSTITA“. Įmonei, jau 12 metų veikiančiai inžinerinių tinklų ir sistemų, vandentiekio ir nuotekų valymo įrenginių sektoriuje, šis statinys buvo nauja patirtis, statant įprastą statinį.

„Pirmą kartą hidrotechninius įrenginius teko statyti ežero dalyje, – pasakojo UAB „INSTITA“ vadovas Egidijus Guzas. – Kaip tai daryti teoriškai, žinojome, bet praktinės patirties, atsižvelgiant į projekto ypatumus, neturėjome. Nebuvo ir ko pasiklausti, nes toks objektas unikalus ne tik įmonei – Lietuvoje, kiek man žinoma, dar niekas nėra sausinęs ežero ir jo dalyje statęs valymo įrenginių.“

Kad galima būtų nusausinti dalį ežero, pirmiausia specialistai ežero viduryje, 3,5–4 m gylyje, turėjo įrengti spraustasienę ir atskirti smėlio pylimu. Spraustasienė yra konstrukcija arba siena, kurią sudaro ilgi vertikaliai susijungiantys plieniniai elementai, kurie buvo sukalti į ežero dugną. Tokiu būdu ežero vanduo buvo perskirtas, ir viena jo dalis nusausinta. Iki šiol, kai reikėdavo spraustasienes įrengti, įmonė samdydavo subrangovus.

„Mes įgijome naujos patirties – išmokome patys įrengti spraustasienes ir vykdyti darbus tokiomis neįprastomis aplinkybėmis. Žengę pirmą žingsnį, kuris buvo sėkmingas, naują patirtį taikysime ir kituose objektuose“, – tvirtina įmonės vadovas.

Įrengė 3 grandžių valyklą

Darbai vyko pagal parengtą projektą. Didžiosios Dailidės ežere įrengus spraustasienę ir tokiu būdu jį padalijus į dvi dalis, vanduo iš vienos ežero dalies buvo perpumpuotas į kitą. Nusausintos ežero dalies dugnas buvo užpelkėjęs, padengtas dumblu. Kaip numatyta projekte, valymo įrenginių statybai nusausinto ežero dugnas turėjo būti išvalytas ir paruoštas darbams.

Šalia Didžiosios Dailidės ežero eina anksčiau įrengtas dviratininkų ir pėsčiųjų takas. Kadangi dalis jo pateko į suprojektuotą valyklos teritoriją ir darbų metu buvo demontuotas, vėliau jis buvo atstatytas.

Valyklą sudaro 3 grandys – prieštvanka, naftos atskirtuvai ir pagrindinis neišleidžiamas tvenkinys su šlaitiniu biofiltru. Bendras valyklos tūris – 12270 kub. metrų. Objekte pastatyta 547 m paviršinių nuotekų ir drenažo tinklų, kurių skersmuo siekia 500–1200 mm. Dviejuose po 40 l/s našumo naftos atskirtuvuose įrengta sistema, kuri per GSM modemą praneša apie susikaupusius teršalus. Taip pat sumontuotas tolygaus srauto 2 x 240 l/s našumo paskirstymo šulinys. Projekto metu įmonė pastatė 2,1 tūkst. kub. m prieštvanką.

Tarp dviračių tako ir prieštvankos pylimo nusausinimui įrengtas paviršinio vandens nuleistuvas ir drenažo rinktuvas. Pagal projektą naujieji įrenginiai yra suskaičiuoti priimti 4400 kub. m vandens nuotekų, atitekančių vieno lietaus metu. Alytaus pietinio pramonės rajono kietųjų dangų ir stogų nuotekos patenka į prieštvanką, pratekėjusios pro valymo įrenginius patenka į pagrindinį tvenkinį ir teka į Didžiosios Dailidės ežerą, jį maitindamos jau švariu vandeniu.

Imliausi laikui buvo žemės darbai

Didžioji šio projekto vertė, kaip pastebi Egidijus Guzas, kad išvalytas vanduo papildo ežerą, kuris neturi kitų pritekėjimo šaltinių, kaip tik paviršiniai vandenys. Įgyvendinus projektą, ežeras pasipildo švariu vandeniu ir yra tinkamas naudoti gyventojų poilsiui ir rekreacijai.

Pylimų įrengimo darbai buvo vykdomi etapais, juos tankinant, atsižvelgiant į projektinius ir technologinius sprendinius. Neišleidžiamo tvenkinio šlaitai apsodinti augalais. Formuojant šlaitus, nusausinus ežerą, buvo panaudota apie 60 tūkst. kub. m smėlio. Pylimų keteros plotis siekia nuo 3 m iki 4,5 metrų. Jos padengtos 15 cm žvyro danga, kad galėtų važinėti aptarnaujantis transportas. Šlaitai pagal projektinius sprendinius buvo sutvirtinti geotekstile.

Visa prieštvanka ir įvažiavimas į prieštvanką įrengtas sustiprintomis kelio plokštėmis, kad būtų galima išvalyti susikaupusį dumblą.

Rezultatas – švarūs ir gyvybingi ežerai

„Mūsų darbas šiame objekte baigtas – ežere atsirado naujas statinys, o aplinka sutvarkyta ir pritaikyta rekreacijai. Ežeras ir jo įrenginiai jau naudojami, – pasakoja ekspertas. – Iki projekto abu Dailidės ežerėliai stokojo vandens, o dabar jau matoma, kaip į juos sugrįžta išvalytas vanduo – ežerai tapo gyvybingi.“

Projektas buvo įgyvendintas per 14 mėnesių – darbai oficialiai baigti 2020 m. lapkritį. Imliausi laikui buvo žemės darbai, pylimų formavimas. Nors per tą laiką teko dirbti ir pandemijos sąlygomis, gera vadyba lėmė puikų rezultatą – projektas įgyvendintas laiku.

„Mūsų įmonėje dirba aukštos kvalifikacijos statybos vadovai, įmonė turi visas kompetencijas, kurios būtinos tokio pobūdžio darbams. Paminėtina ir unikali vadybos sistema, kurią taikome įmonėje, identifikuodami galimas grėsmes ir užbėgdami joms už akių“, – sako įmonės vadovas Egidijus Guzas.


Dalintis:

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Fill out this field
Fill out this field
Įveskite tinkamą el. pašto adresą.

NAUJAUSIAS NUMERIS

SKAITOMIAUSIA

Savaitės Mėnesio Pusmečio Metų

Paskutinės naujienos

SKAITOMIAUSIA

Savaitės Mėnesio Pusmečio Metų