UV SPINDULIAI, PLAZMA IR NANODALELĖS SUTRAMDO LIGŲ SUKELĖJUS

2020 m. rugsėjo 28 d.

„Structum“ redakcija.

portalas@structum.lt

Šiuo metu aktyviai ieškoma sprendimų, kaip įveikti kenksmingus mikrobus, tokius kaip bakterijos ir virusai, pašalinant juos nuo paviršių ir dezinfekuojant patalpų orą, ypač viešosiose erdvėse, kur lankosi daug žmonių ir yra pavojus užsikrėsti. Efektyviausias būdas palaikyti patalpų oro kokybę yra nuolatinis patalpų vėdinimas ir valymas drėgnu būdu, nes jokios dezinfekcinės medžiagos neveikia mikrorganizmų, jei šie slepiasi po dulkėmis.

Rinkoje siūlomi kai kurie oro filtrai ne tik nesulaiko virusų ir kitų kenksmingų mikrodalelių, bet ir kaupia jas savyje. O įvairūs ozono generatoriai, jonizatoriai, ultravioletinių (UV) spindulių lempos, vandenilio peroksido generatoriai ir kt. negali būti naudojami patalpose, kai jose yra žmonių, nes įaplinką skleidžia pavojingą sveikatai ozoną, jonus ar UV spindulius.

Todėl pasaulyje intensyviai kuriamos, modernizuojamos ir tobulinamos dezinfekavimo sistemos bei technologijos, siekiant, kad jos būtų mirtinos ligų sukėlėjams, bet draugiškos aplinkai ir žmonių sveikatai.

ŠALTOSIOS PLAZMOS GNIAUŽTUOSE

Ieškodama išeities, kompanija „Novaerus“ sukūrė ir užpatentavo šaltosios plazmos technologiją, skirtą orui dezinfekuoti, kai patalpose yra žmonių. Itin modernūs ir efektyvūs oro dezinfekavimo prietaisai nesukelia šalutinio poveikio sveikatai, nes į aplinką neskleidžia toksiškų medžiagų ar spindulių. Tyrimai parodė, kad šaltoji plazma veikia bakterijas neįtikėtinai destruktyviai – sunaikinama netgi jų genetinė medžiaga, o likučiai virsta nepavojingomis dulkėmis. Nors šaltojoje plazmoje yra daug jonizuotų dujų, laisvųjų elektronų ir ozono, tačiau sveikatai pavojingos jų dalelės nepatenka į aplinką. Tad ši oro dezinfekcijai skirta necheminė technologija gali būti naudojama ligoninių palatose, senelių namuose ar mokyklose.

IŠGANINGI IR PAVOJINGI UV SPINDULIAI

Dažnai lankomose viešosiose vietose, tokiose kaip oro uostai, ligoninės ar teatrai, ore nuolat kaupiasi įvairių mikroorganizmų. Ultravioletinių trumpųjų bangų (UV) spinduliuotė turi stiprų antibakterinį poveikį, todėl patikimai sumažina mikrobų kiekį ir pagerina higienos bei produktų laikymo sąlygas. Tyrimais įrodyta, kad mikroorganizmų DNR sugeria UV spinduliuotę ir ši sunaikina jų struktūrą. UVC dezinfekcija yra sausas ir cheminių medžiagų neturintis metodas, kuris sumažina bakterijų kiekį aplinkoje 99,90 %. Ši technologija yra ypač greitai veikianti, patikima ir patvari. Bet UV spinduliai pavojingi žmogui. UV – tai elektromagnetinių bangų spektro dalis, prasidedanti nuo 200 nm bangos ilgio ir siekianti violetinės matomos šviesos bangų ilgį (400 nm), esantis už violetinės spalvos (lot. ultra – anapus, už). UV spinduliuoja Saulė ir kitos žvaigždės. Nors UV naudojami medicinoje ir maisto pramonėje, jie ardo akies tinklainę, skatina odos vėžio atsiradimą, gali sukelti saulės smūgį.

Baktericidinės lempos taip pat yra vienas efektyviausių dezinfekcijos būdų. Šios lempos skleidžia spinduliuotę, kurios UVC bangos ilgio diapazonas yra apie 253,7 nm. Baktericidiniai, t. y. naikinantys bakterijas ir kitus mikroorganizmus, šviestuvai efektyviai dezinfekuoja orą, vandenį bei paviršius. Užtikrinama veiksminga dezinfekcija be chemikalų, naudojamas mažas gyvsidabrio kiekis. 15, 25 ar 30 W galingumo lempų apytikslis dezinfekuojamas plotas, kai patalpų aukštis 2,5–3 m, yra: 15 W – 6 kv. m; 2 x 15 W – 10 kv. m.

UVC dezinfekavimo tunelis – sprendimas, skirtas automatiškai dezinfekuoti gaunamoms prekėms, žaliavoms ar įrankiams, gabenant žaliavas ir gaminius iš mažo saugumo zonų į padidinto saugumo zonas. Sistema naudoja UVC spinduliuotę ir veiksmingai atakuoja visas bakterijas, mieles bei pelėsius. UVC tunelis dezinfekuoja aplink esančias medžiagas ir yra daug patikimesnis nei kiti tradiciniai dezinfekavimo metodai.

Australijos bendrovė „Beyond Energy Solutions“ (BES) pritaikė naujas UV technologijas pagerinti tiekiamam orui dideliuose komerciniuose pastatuose, kuriuose veikla vykdoma 24 valandas per parą, 365 dienas per metus. Panaudota kompanijos „Heraeus Noblelight“ sukurta technologija su UV spinduliuote: šalto oro dezinfekavimo (angl. Cold Air Disinfection, CAD) lempos skleidžia labai aukštą UVC spinduliuotę šaltame oro sraute (4–7 °C). Visuose komercinio pastato oro vėdinimo įrenginiuose įdiegus šią UVC technologiją, buvo pagerinta patalpų oro kokybė.

ROBOTAS IŠGAUDO VIRUSUS

Kovai su virusais ir bakterijomis gamintojai siūlo veiksmingus mobilius robotus, patalpas dezinfekuojančius UVC spinduliais. Robotų gamintojas „Omron Asia Pacific“ sukūrė UVC dezinfekavimo robotą „Omron LD-UVC“, kuris yra visiškai autonominis ir sugeba atlikti sudėtingus dezinfekavimo procesus 99,9 % tikslumu, nes turi aštuonias UVC lempas, užtikrinančias 360° aprėptį ir galinčias dezinfekuoti tiek oru plintančius, tiek oro lašelinius sukėlėjus. Apginkluotas lazeriais ir pasyviojo infraraudonųjų spindulių (PIR) judesio jutikliais, robotas sugeba aptikti kliūtis ir jų išvengti, manevruoja per siaurus koridorius, liftus ir net automatines duris. Jis tuoj pat išjungia UV spinduliuotę aptikęs žmones. Toks robotas tinka dezinfekuoti vidaus patalpoms ir sumažina rankinio valymo darbo jėgos poreikį ligoninėse, viešbučiuose, prekybos centruose, renginių vietose, oro uostuose ir įmonių biuruose.

IŠKVEPINA CHLORU IR OZONU

Dezinfekavimui naudojamos ir cheminės medžiagos. Dezinfekavimo kanalas – tai 360° viso kūno dezinfekcija chloro dujomis. Ši silpna rūgštis, turinti oksidacinių savybių, susidaro, kai chloras ištirpsta šaltame vandenyje, ir naudojama balinti ar vandeniui valyti. Dezinfekuojamosios medžiagos yra laisvas chloras, hipochloritinė rūgštis HOCl, hipochlorito jonas OCl. Jų veikiamos bakterijos žūsta. Kai kurie dezinfekavimo kanalo modeliai turi veido atpažinimo funkciją, tad tinka naudoti įėjimuose į mokyklas, gamyklas, oro uostus, viešbučius, ligonines ir biurų pastatus.

Viena paprasčiausių priemonių – avalynę dezinfekuojantis kilimėlis, pagamintas iš natūralios gumos. Jo viduje yra speciali kasetė, į kurią supilamas dezinfekavimo skystis su chloru, skirtas batų dezinfekcijai. Tokia priemonė gali būti naudojam prie įėjimo į gamyklas, prie visuomeninės paskirties pastatų ir kitų intensyviai lankomų objektų durų. Kilimėlį galima naudoti patalpoje arba lauke. Užlipus ant jo, elastingi guminio kilimėlio „piršteliai“ lankstosi ir apdoroja avalynę, o tai apsaugo nuo bakterijų patekimo į patalpas.

Ozonavimas yra vienas geriausių vandens ir patalpų dezinfekcijos metodų, kuriuo pašalinami mikrobai, bakterijos ir žmogui kenksmingi chemikalai. Pagrindinė veiklioji medžiaga – atominis deguonis, išsiskiriantis ozono skilimo metu. Pramoninis ozonatorius (ozono generatorius) – ozono gamybai skirtas prietaisas, kuris paprastai montuojamas pramoninėse patalpose orui valyti, kai viduje nėra žmonių. Toks prietaisas naudojamas maisto perdirbimo ir pašarų saugojimo technologijoms, taip pat pramonės įmonėse, kuriose dirbama su cheminiais junginiais ir reikia iš patalpų oro pašalinti tvyrančias organines medžiagas bei nemalonų kvapą.

FOTOKATALIZĖ – SAVAIME BESIDEZINFEKUOJANTIEMS PAVIRŠIAMS

Tradicinis klasikinių problemų sprendimas, pavyzdžiui, saugaus geriamojo vandens gamyba ir dezinfekavimas cheminiais preparatais, turi pereiti prie ekologiškų alternatyvų. Fotokatalitinė dezinfekcija yra ne tik tradicinių metodų pakaitalas tradicinėms reikmėms, bet ir naujas požiūris sprendžiant kitas dezinfekavimo problemas. Fotokatalizė – tai cheminių reakcijų greitinimas vienu metu veikiant katalizatoriui ir šviesai. Tai saugus, netoksiškas ir palyginti nebrangus dezinfekavimo metodas universaliai pritaikomas naudoti įvairiais tikslais.

Tyrimais įrodyta, kad fotokatalizė, paremta NsM (nanostruktūrinės medžiagos, angl. nanostructured materials), yra veiksminga įvairiose oro valymo programose, siekiant suaktyvinti kenksmingus ore esančius mikrobų patogenus.

Plonos fotokatalitinės plėvelės, esančios ant įvairių substratų, gali būti naudojamos kurti savaime besidezinfekuojantiems paviršiams: medicininiams implantams, chirurginiams įrankiams ir paviršiams laboratorijose bei ligoninėse, taip pat įrangai farmacijos ir maisto pramonėje gaminti.

Fotokatalitinė maisto pakuotė sumažina su maistu plintančių ligų riziką supakuotuose maisto produktuose. Augalų apsaugos srityje fotokatalizę siekiama pritaikyti žemdirbystėje kaip alternatyvą pesticidams. Jau įrodytas fotokatalizės dezinfekavimo efektyvumas aktyvinant pavojingus mikroorganizmus ir mokslininkams akivaizdu, kad fotokatalizė yra tinkama tradicinių dezinfekavimo metodų alternatyva.

JONŲ PASIUTPOLKĖ

Elektrostatiniai oro valytuvai gana greitai pagerina oro kokybę ir sumažina iki 70 % jame esančių bakterijų ir virusų. Jonizatoriaus veikimo metu išsiskiriantys neigiamieji jonai veikia antiseptiškai, slopina patogeninių mikroorganizmų – virusų ir bakterijų – augimą (jonizacija, teigiamųjų jonų ir laisvųjų elektronų susidarymas iš neutraliųjų atomų ir molekulių – aut.), taip apsaugodami nuo infekcijų ir ūminių kvėpavimo takų ligų. Jonizuotas oras teigiamai veikia savijautą. Tokie oro valymo įrenginiai gerokai sumažina ore esančius alergenus, bakterijas, dulkių erkutes, virusus ir nemalonius kvapus.

https://structum.lt/wp-content/uploads/2020/03/LV_structum_outdoor_340x430_0320.jpg

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Būk pirmas!