Vandens fontanas parodoje „Expo 2020“ – futuristinis dizainas, įkvėptas gamtos

2020 m. sausio 27 d.

Šis spausdintų kolonų „miškas“ įsižiebs naktį, kad pasaulinės parodos „Expo 2020“ lankytojai galėtų tyrinėti. Tokią žiedinę sankryžą – vandens fontaną netoli parodos, kuri bus atidaroma 2020 metų spalio 20 d. Dubajuje, pasiūlė „Viduriniųjų Rytų architektūros laboratorija“ (MEAL).

Namibo dykumos vabalas sugeba numalšinti troškulį net ir dykumos sąlygomis. Vabalo apvalkalas yra išklotas mažais gumulėliais, ištraukiančiais ir kondensuojančiais atmosferos drėgmę į vandens lašelius, galinčius sukurti vabzdžio kūnui drėgnas ir vėsias sąlygas. Architektas Riyadas Joucka pradėjęs projektuoti geriamojo vandens fontaną, Dubajuje vyksiančioje parodoje „Expo 2020“, įkvėpimo sėmėsi iš šio vabzdžio.

Architekto suprojektuotas fontanas surinks vandenį iš dykumos oro į požemines talpas. Ten vanduo bus saugomas, filtruojamas. Fontano forma atkartoja alavijo kaktusą, kuris naudoja savo lapus, norėdamas apsaugoti vandenį nuo karščio.

„Idėja yra pažvelgti į gamtą, norint sukurti architektūrines sistemas, nes gamta yra tokia išradinga. Mes neturime daug energijos išteklių, todėl privalome stebėti gamtą ir iš jos mokytis“, – sakė architektas.

Architektas su komanda lankytojus pakvies eiti per 3D spausdintuvais atspausdintas betoninias kolonas, kurios sudarys žiedinę sankryžą, – „su miško topografija“, sako R. Joucka – kuri energiją surenka per saulės baterijas.

R. Joucka – Jordanijoje gimęs architektas, dar būdamas paaugliu persikėlė gyventi į Kanadą ir ten gyveno prieš išvykdamas studijuoti architektūrą Honkonge, Londone ir Niujorke. 2017 metų pabaigoje jis persikėlėgyventi ir praktikuoti architektūrą Dubajuje.

Tai ne vienintelis parodoje svečius stebinsiantis šio architekto ir jo komandos darbas. MEAN darbai – dizaino ir technologijų sankirta. Projektuose dažniausiai kuriama virtualioji realybė ir naudojamos perdirbtos medžiagos. Ši naujovių dvasia akivaizdi daugelyje iki šiol įgyvendintų MEAN projektų.

Dubajaus finansiniame rajone architektai įrengė 3D atspausdintą paviljoną, sudarytą iš 30 000 perdirbtų plastikinių butelių. Dubajaus „Dizaino savaitėje“ ji pagamino puošnų kabelių, plieno ir perdirbto kaučiuko tinklą iš automobilių padangų.

Šešis mėnesius truksiantis tarptautinis inovacijų festivalis „Expo 2020“ yra milžiniška Dubajaus darbo jėgos traukos vieta. Architektas pasakoja, kad „Expo 2020“ visada buvo inovacijų platforma, kuri leidžia menininkams ir kitų sričių specialistams parodyti, kad ir kaip jie sugeba susidoroti su amžiaus iššūkiais.

Sėkmės istorijos paieškos

„Aš manau, kad Dubajus per ilgai rėmėsi ir įkvėpimo ieškojo Vakaruose. Tapo patogu teigti, kad viskas kas yra novatoriška ar/ir kūrybinga turi būti iš užsienio. Turime pakeisti šią nuostatą“, – sako pašnekovas.

Architektų studija per trumpą savo gyvavimo laiką jau pritraukė tokius gerbėjus, kaip žymūs meno kritikai ir kultūros apžvalgininkai, taip pat sultonas Sooudas Al Qassemi, „Barjeel“ meno fondo atstovai.

„Dešimtmečius Arabų pasaulis išgyveno jaunų talentų emigraciją į Vakarus, ieškant geresnių galimybių. Rijadas Joucka yra puikus pamažu kylančios tendencijos pavyzdys, kai jaunas arabų talentas, kuriam pasisekė Vakaruose, pasirinko grįžti ir įsikurti Viduriniuose Rytuose“, – CNN korespondentams sakė sultonas Al Qassemi, norėdamas pademonstruoti, kad Dubajus tampa rimtu konkurentu didžiosioms Europos valstybių sostinėms.

„Galų gale MEAN reiškia idėją, kad jaunasis arabų talentas gali pradėti savo verslo projektus arabų pasaulyje ir sulaukti sėkmės“, – rašė vietos spauda.

Architektų vizualizacijos

https://structum.lt/wp-content/uploads/2020/03/geberit-business-lt-340x430-structum.png

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Būk pirmas!