VERSLO CENTRO BLC2 KOMPOZICIJA SU VIENYBĖS AIKŠTE: BALTUMU SUSPINDUSI ISTORINĖ ERDVĖ

2020 m. sausio 28 d.

Admin Structum.

admin@estructum.lt

VYSTYTOJAS: SBA grupės nekilnojamojo turto inovacijų bendrovė “Urban Inventors”

ARCHITEKTAI: Vokietijos architektų studija „3deluxe“ ir „Giedraitis & architektai“  komanda

REKONSTRUKCIJOS DARBŲ PRADŽIA: 2017 m.

REKONSTRUKCIJOS DARBŲ PABAIGA: 2019 m. lapkritis

STATINIO PLOTAS: visas verslo centro kompleksas – 17 tūkst. m2

PASTATO AUKŠTŲ SKAIČIUS: A korpusas – 13, B – 7, C – 5, E – 3 aukštai

ENERGINĖ KLASĖ: A+

BENDROS INVESTICIJOS: verslo centras ir aikštė – 40 mln. Eurų

Kaune atnaujinta viena centrinių miesto erdvių: istorinė, XIX a. viduryje suformuota, Vienybės aikštė K. Donelaičio ir S. Daukanto gatvių sankirtoje suspindo baltumu, o šalia jos baigtas rekonstruoti verslo centro BLC2 pastatas. Šio sudėtingo projekto autoriams ir rangovams reikėjo atsižvelgti į istorinį miesto ir vietos kontekstą bei architektūrinį paveldą, išlaikyti šios miesto dalies identitetą ir iš esmės atgaivinti visą architektūrinį kompleksą.

Pagrindinė architektų užduotis buvo sukurti šviesią daugiafunkcę erdvę. Vokietijos architektų grupės „3deluxe“ ir „Giedraitis & architektai“ komandos sukurtas BLC2 verslo centro ir Vienybės aikštės atnaujinimo projektas – išskirtinis ne tik Lietuvoje, bet ir Europos mastu: tarptautinis įvertinimas skirtas projekto architektūrinei koncepcijai, Vokietijos dizaino apdovanojimuose pripažintai geriausia „Miesto erdvės“ kategorijoje.

Nors sovietmečiu statytas kelių korpusų „Pramprojekto“ kompleksas neįtrauktas į saugomų objektų sąrašą, buvo nuspręsta jo negriauti, o iš esmės modernizuoti, išsaugant gana vertingą sovietinio modernizmo statinio charakterį. „Pavyko išlaikyti dominuojančią baltą fasadų spalvą, būdingus vertikalius piliastrus, daugmaž pagal pirminio projekto charakterį perstatyti vieną iš pastato korpusų, anksčiau stipriai stilistiškai sudarkytą. Pašalinome vieną prie pastato nederėjusį antstatą ir pagal bendraautorių vokiečių eskizus suprojektavome naują modernų korpusą bei panašios stilistikos antstatą ant kito  korpuso stogo“, – pasakojo R. Giedraitis.

Pastatų fasadų apdailai pasirinktas baltas struktūrinis tinkas, įvairovės suteikiantys melsvai pilki tamsinti kvadratiniai langai, o naujai pastatytame korpuse – lenkti, atkartojant Kauno art deco stilių.

Administracinė pastato paskirtis išliko, bet nebuvo galimybės padidinti patalpų aukščio, o inžinerinės sistemos montuotos palubėje, tad pasirinkta neįrengti pakabinamų lubų, siekiant vizualiai praplėsti erdvių aukštį. Be to, padidintas liftų skaičius, įrengti nauji sanitariniai mazgai, virtuvėlės, panaikinta koridorių ir kabinetų sistema. Sukurtuose atrijuose suformuoti pagrindiniai pastato įėjimai.

„Pastato ir aikštės stilistika sąmoningai nederinta – aikštės sprendimai pagal „3deluxe“ projektinius siūlymus aiškiai kontrastuoja su visa aplinka – tiek tarpukario, tiek modernesne ar senesne. Bet pasaulyje yra daugybė sėkmingų tokio kontrastinio sprendimo pavyzdžių. Tikime, kad ir šis sėkmingas“, – pabrėžė  architektas.

Aikštei parinktas šviesus granitas, kurį nupirko Kauno savivaldybė, laisvos formos liejiniams joje – baltas betonas. Tad skirtingus BLC2 korpusus ir aikštę vienijanti balta spalva sukuria vientisą vaizdą. „Džiaugiamės, kad pavyko pasiekti tikslus. Neabejoju, kad po rekonstrukcijos pagrindinė miesto aikštė, ilgai naudota tik iškilmėms ir paradams, taps ir jaukia miestiečių susibūrimo vieta – aikštėje suformuotose aktyvaus laisvalaikio, žaliosiose zonose ar kavinių terasose laiką leis ir studentai, ir verslo centrų darbuotojai, ir senjorai, ir tėvai su vaikais“, – sako SBA grupės nekilnojamojo turto bendrovės „Urban Inventors“ vadovas Lionginas Šepetys.

Vienybės aikštės aplinka – labai daugiafunkcinė, nuo gyvenamosios ir administracinės, iki edukacinės ir turistinės paskirties, aplinkui – intensyvus automobilių eismas, greta – daugybė svarbių monumentų, o po visa aikšte įrengtos dviejų aukštų požeminės 500 vietų automobilių stovėjimo aikštelės vietoje buvo daugybė inžinerinių komunikacijų. Visas šias problemas turėję išspręsti architektai projektą laiko ypač sudėtingu.

„Buvo daug sprendimų, dėl kurių ir mes, ir kolegos vokiečiai, ir konstruktoriai bei inžinieriai turėjome gerai pasukti galvas“, – neslepia architektas R. Giedraitis. Pavyzdžiui, požeminėje automobilių parkavimo aikštelėje buvo projektuojamos vadinamos „įtempiamos“ perdangos plokštės, turinčios atlaikyti didelės aikštėje susirinkusios minios svorį. Naujiems medžiams sodinti buvo suformuotos didžiulės betoninės talpos, „kabančios“ požeminės automobilių aikštelės palubėje.

Aikštėje sukurta erdvė miesto renginiams ar koncertams. Įrengtas moderniausias šalyje fontanas. Unikalus sprendimas – banguojantys laisvų formų liejiniai iš specialaus betono, kurių plastiškas formas latvių komanda turėjo išgauti rankomis. Jos ir dirbtinis upelis įrėmino augaliją ir žaliąsias zonas, kuriose pasodinta 12 brandžių pušų ir beržų bei 5 tūkst. kitų augalų.

BLC2 pastatai taps darbo vieta maždaug 1,5 tūkst. žmonių. Visose darbo vietose užtikrinamas natūralus apšvietimas, mikroklimato kontrolė.

Pastato fasadams, vidaus apdailai, stogo konstrukcijoms parinktos medžiagos užtikrina kokybę ir didelį pastato energinį efektyvumą. Rekonstruojant pastatus, architektams panaudojus aukščiausios kokybės medžiagas ir technologijas, pasiekta, kad BLC2 verslo centras įvertintas A+ energine klase. Visą biurų kompleksą pastatai sudaro keturi skirtingo aukščio – 5, 7 ir 13 aukštų – statiniai.

Bendros SBA grupės investicijos į verslo centrų kompleksą ir Vienybės aikštę siekia apie 40 mln. eurų. Projektą nuo 2017 m. įgyvendino šios verslo grupės nekilnojamojo turto inovacijų bendrovė „Urban Inventors“.

Kompanija „Schindler-Liftas“ BLC2 pastate įrengė septynis liftus. Du iš jų (aukščiausioje dalyje) yra 2,5 m/s greičio – didžiausio Kauno mieste. Aštuntasis kompanijos įrengtas liftas šiame objekte kelia iš požeminės automobilių stovėjimo aikštelės į Vienybės aikštę.

UŽTIKRINTA NEPRIEKAIŠTINGA DARBŲ KOKYBĖ

BLC2 pastatas prestižinėje Kauno vietoje priskirtinas aukščiausios kokybės biurų kategorijai. „Nepriekaištingos statybos darbų kokybės užtikrinimas buvo esminis reikalavimas, kuriam įgyvendinti užsakovas pasitelkė UAB „TAEM projektų valdymas“ statybos priežiūros inžinierių pajėgas“, – sako šios įmonės rinkodaros vadovas Virginijus Palubinskas.

Jo teigimu, statybos priežiūros tikslas – kontroliuoti, kad būtų statoma pagal projektą ir įgyvendinami architektūriniai sumanymai bei konstrukciniai ir inžineriniai sprendiniai. Kruopštus planavimas ir iniciatyvus bei suderintas visų grandžių darbas leido pasiekti, kad statybos darbai būtų įvykdyti technologiškai teisinga tvarka ir numatytu laiku. Pasak pašnekovo, aukščiausia kokybė slypi mažose detalėse, todėl svarbūs net ir smulkiausi projekto sprendiniai – visi jie turi būti tinkamai įgyvendinti.

Daug dėmesio buvo skiriama ir kokybiškoms medžiagoms, tad jų parinkimas, suderinimas tarpusavyje ir pagal gaisrinės saugos reikalavimus buvo nuolat derinamas su užsakovu ir projektuotojais.

„Mūsų specialistams ne naujiena dirbti sudėtinguose, kompleksiniuose projektuose, kai įgyvendinami inovatyvūs architektūriniai, konstrukciniai ar inžineriniai sprendiniai. Svarbu gerai įsigilinti į projektą, išlaikyti nuolatinį atidumą detalėms, kruopštumą ir reiklumą. Kai projektas didelis ir vienu metu vykdomi didelės apimties darbai, visus atliekamus darbus reikia laiku patikrinti, nuolat bendrauti su rangovais, išsiaiškinant, ar jie tinkamai supranta projekto reikalavimus, ar sugebės konkrečius sprendinius įgyvendinti tinkamai ir iš pirmo karto, kad  nebereikėtų daryti kompromisų dėl kokybės ar gaišti laiko perdarant darbus“, – teigia V. Palubinskas ir priduria, kad pavyko sėkmingai įgyvendinti visus užsakovo uždavinius, o specialistams labiausiai įsiminė granito gaminių montavimas ir estakadų betonavimo aikštėje darbai.

TIESŪS KAIP STYGOS, BALTI KAIP SNIEGAS

Rekonstruojant senąjį „Pramprojekto“ pastatą Vienybės aikštėje, specialistams ir darbų vadovams teko spręsti įvairius netikėtus uždavinius. „Iš karto matėme, kad darbas šiame projekte nebus lengvas, bet mes mėgstame iššūkius ir projektas mums įdomus, nes tai Kaunui svarbi vieta, be to, pasiūlytos geros sąlygos ir darbo procesas suvaldytas profesionaliai“, – sako UAB „Listada“ direktorius Darius Glebauskas. Ši įmonė atnaujino BLC antrojo korpuso fasadą ir abiejų pastatų kolonas.

Senos statybos pastatas buvo sudėtingas ir labai kreivas, o sutvarkyti jį – nelengva užduotis. Todėl įmonė darbui šiame objekte parinko labiausiai kvalifikuotus ir patikimus fasado specialistus. Jiems teko lyginti kiekvieną pastato sienos plokštę, o šiltinant – pjaustyti beveik kiekvieną šiltinimo medžiagos plokštę.

Pasak pašnekovo, pastato architektūra sudėtinga: daug langų, sienos sudalintos kolonomis ir vertikaliai, ir horizontaliai. „Turėjome tikslą išgauti idealiai tiesias linijas, nes šio projekto grožis – balti fasadai ir tiesios linijos“, – sako D. Glebauskas.

Apatinę pastato dalį supa 20 didelių kolonų. Tai netipinis elementas statybos objektuose, tad nėra ir tipinio sprendimo – kaskart tenka ieškoti unikalių priemonių, kaip išgauti apvalumą ir gerą vaizdą. Senosios kolonos buvo kvadratinės, tad teko naudoti lazerinius prietaisus nustatant jų ašis ir matmenis. Įmonės „Listada“ specialistai padarė lekalus ir panaudodami kompiuterinę grafiką, užsakė reikalingus gaminius pasirinktam gamintojui. Patyręs rangovas, radęs tinkamus sprendimus, sėkmingai įgyvendino užsakovo duotą užduotį – tai akivaizdžiai matoma žvelgiant į atnaujintą pastatą.

„PROTŲ MŪŠIS“ ANT STOGŲ

BLC pastatų stogams reikėjo ypač aukštos kvalifikacijos inžinerinio vadovaujančio personalo, suderintų specialistų veiksmų ir patirties panašios paskirties objektuose.

Šio išskirtinio objekto stogai, kurių įrengta apie dešimt, yra techniškai sudėtingos konfigūracijos dėl ant jų įrengtų terasų ir neįprastų bei nestandartinių jungčių su fasadais ir vitrinomis.

„Nedaug specializuotų stogdengių įmonių gali teikti ne tik rangos, bet ir projektavimo paslaugas, paremtas geriausia stogų įrengimo praktika. Geriausiems miesto pastatams reikia geriausių stogdengių, o mūsų reputacija, patirtis, darbuotojų kvalifikacija, atliktų objektų istorija ir aukštas užsakovų pasitikėjimo reitingas užtikrina, kad objekte bus panaudota geriausia stogų įrengimo patirtis. Todėl užsakovas, pasitikėdamas mūsų įmone, pakvietė į objektą dar projektavimo etape. Aktyviai įsijungėme į mazgų ir detalių projektavimą kartu su pastato konstruktoriais“, – pasakoja UAB „Daistatus“ direktorius Darius Mikalauskas.

Dėl įmantrių pastato laikančiųjų konstrukcijų buvo suprojektuotas ypač sudėtingas antstato stogas – tam prireikė visiškai naujų ir neįprastų šilumos izoliacijos įrengimo sprendimų. Tačiau sudėtingas darbas, pašnekovo teigimu, nesukėlė jokių sunkumų ar rūpesčių – jis vyko sklandžiai.

„Manau, kad gražiai sutvarkyta Vienybės aikštė taps gyvybinga kauniečių laisvalaikio leidimo vieta, o Kaunui svarbūs pastatai dabar aprengti nauju, šiuolaikišku drabužiu. Malonu žinoti, kad mūsų įmonės specialistų gebėjimai ir patirtis prisidėjo įgyvendinant tokį svarbų projektą“, – sako D. Mikalauskas.

ELEGANTIŠKI IR PATVARŪS SPRENDIMAI VERSLO CENTRO WC ERDVĖSE 

Verslo centras BLC2 taps darbo vieta maždaug 1,5 tūkst. žmonių. Penkių aukštų korpuse „Donelaičio biurai“, kur įrengtas vienas didžiausių Kaune konferencijų centrų, dirbs ir lankysis šimtai žmonių.  Esant tokiam srautui žmonių, ypatingai svarbu teisingai įrengti tualetų erdves. Todėl  WC praustuvus su stalviršiais pagaminti bei įrengti buvo pasirinkta specializuota įmonė UAB „Gforma“. Bendrovė jau daugiau nei 10 metų dirba tik su lieto akmens projektais ir yra šios rinkos lyderė

Elegantiški, tvirti ir patvarūs lieto akmens praustuvai su stalviršiais pagaminti naudojant HI-MACS® lietą akmenį ir HI-MACS® praustuvus. Tai jau ne pirmas projektas Lietuvoje, kur įgyvendinami sprendimai naudojant būtent šią medžiagą. Ją tiekia oficialus atstovas Baltijos šalyse – UAB „Nordstock Baltica“, turinti išskirtinio dydžio šios medžiagos sandėlius Kaune bei teikianti išskirtinį aptarnavimą klientams bei dizaino studijoms Lietuvoje.

HI-MACS® lieto akmens panaudojimo galimybės neribotos – iš šios medžiagos galima gaminti baldus, recepcijas, stalviršius, praustuvus, palanges, šviestuvus, logotipus ir kitus gaminius. HI-MACS® lietas akmuo – naujos kartos medžiaga, pagaminta pagal pažangiausias technologijas. Iš ypač tvirtos, higieniškos ir lengvai prižiūrimos HI-MACS® medžiagos pagaminti vonios kambario, virtuvės ar biuro interjero ir eksterjero sprendimai suteikia individualumo ir komforto. Padaro paprastesniu kasdienį gyvenimą dėl tokių pasirinkimų kaip lygios, elegantiškos formos ir šiltos bei raminančios spalvos ir faktūros. „Tokie vonios baldai, baseinai, lentynos ir stalviršiai yra labai lengvai prižiūrimi, nes jiems nebaisi nei drėgmė, nei dėmės ar įbrėžimai, be to, jie apsaugoti nuo pelėsio“, – sako UAB „Gforma“ atstovai.

Praustuvai lietas akmuo HIMACS. @bendrovės „Gforma“ nuotr.

APGAUBIANTYS MALONIA VĖSA

Projektuotojams bendradarbiaujant su vėdinimo, oro kondicionavimo ir šaldymo, sausinimo, drėkinimo, šildymo, filtravimo, automatikos produktų tiekėja UAB NIT, BLC2 patalpoms buvo parinkti kokybiško vėsinimo sprendimai. NIT tiekė vėsinimo ir šaldymo įrangą, kuri veiks BLC antrojo korpuso erdvėse, teikdama ten dirbsiantiems žmonėms malonią vėsą, ir kurs komfortiškas sąlygas.

NIT dalyvauja jau ne pirmame dideliame projekte, kuriame keliami aukšti reikalavimai objekto mikroklimatui. Per 17 bendrovės veiklos metų sukauptos žinios ir patirtis vidutinių bei didelių komercinių ir pramoninių pastatų vėsinimo srityje bei jos tiekiami produktai gerai įvertinti profesionalų, plačiai naudojami pastatų ir inžinerinių statinių patalpose, kur reikia patikrintų sprendimų ir užtikrinto komforto.

„Išmanydami šios rinkos specifiką, galime tiksliausiai parinkti objektui reikalingą vėsinimo įrangą ir laiku ją pristatyti į objektą, kad montavimo įmonės ją sumontuotų ir įjungtų per nustatytą terminą. Didelis užsakovų ir projektuotojų pasitikėjimas mūsų profesionalumu, kvalifikacija ir atsakingu požiūriu įpareigoja priimti visus iššūkius“, – sako UAB NIT direktorius Mindaugas Maksimavičius.

Pašnekovo teigimu, intensyviausias darbas vyksta pradinėse dalyvavimo projekte stadijose, kai daug dirbama su projektuotojais ir gamintojais, kad būtų parinkta ir pagaminta objektui reikalinga įranga: kokybiška, sertifikuota, aukšto energinio efektyvumo ir atitinkanti visus galiojančius normatyvus.

Vandeninės vėsinimo sistemos – pačios universaliausios, plačiausiai paplitusios komercinių ir pramoninių patalpų vėsinimo srityje. Jų sandara ir veikimo principai analogiški vandeninėms šildymo sistemoms, o kai kurie įrangos elementai gali būti naudojami ir vėsinimo, ir šildymo sistemose.

Vėsinimo sistemos iki reikiamos temperatūros vėsina orą, kontaktuodamos su atvėsintu vandeniu arba orui judant per vėsinimo sekcijas. Taip pat modernūs vėsinimo įrenginiai gali ir mažinti oro drėgnumą, t. y. sausinti. Vandenį vėsinantys įrenginiai šiame objekte sumontuoti patalpų viduje, nors jie gali būti montuojami ir patalpų viduje, ir išorėje.

Verslo centre BLC2 įrengtos skirtingų parametrų šaldymo mašinos, kurių paskirtis – gaminti ir tiekti atvėsintą vandenį į vėsinimo sijas ir į vėdinimo kamerų vėsinimo ir sausinimo sekcijas.

Europoje ir Lietuvoje pripažinto vėsinimo įrangos gamintojo „Aermec“ (Italija) vandeninėms vėsinimo sistemoms būdingas vėsinimo ir šildymo efektyvumas, medžiagų ir dizaino kokybė. Įrenginiai yra testuoti ir sertifikuoti pagal europietiškus „Eurovent“ ir CE standartus. Vandeninės šaldymo mašinos NXW ir WS išsiskiria dideliu energiniu efektyvumu, žemu triukšmo lygiu, yra nedidelių matmenų ir paprastai montuojamos.

Ant BLC2 pastato stogo buvo įrengti oru aušinami kondensatoriai – aušyklės (angl. dry coolers). Oru aušinamos modulinės aušyklės WTE ir WTR išsiskiria dideliu veiklos našumu ir mažomis energijos sąnaudomis. Šie aušintuvai skirti montuoti lauke, todėl jiems gaminti naudojamos technologijos ir medžiagos, užtikrinančios didelį atsparumą atmosferos veiksniams.

GRANITAS Į KAUNĄ IR VAŽIAVO, IR PLAUKĖ

Atnaujinta Vienybės aikštė išklota baltojo granito plokštėmis, kurios yra ilgaamžės, atsparios temperatūros permainoms, druskai, vandeniui ir išlaikys techniką bei didelį žmonių srautą. UAB „Vaineta ir partneriai“, prekiaujanti interjero ir eksterjero apdailos medžiagomis, tiekė granitą, kurio iš viso į Kauną iš Portugalijos atvežta 11 tūkst. m2.

Bendrovės direktorius Neividas Biriukovas pasakoja, kad granitas yra įprasta medžiaga šios įmonės darbe, tačiau tokio dydžio projekte ir įrengiant viešąsias erdves įmonė dalyvavo pirmą kartą.

Visi gaminiai šiam projektui buvo gaminti pagal specialų užsakymą – gamintojui nurodyti konkretūs aikštei reikalingų plokščių, pakopų ir kitų detalių dydžiai, storiai ir formos. Kiekviena granito plokštė sveria beveik po pusę tonos, bet buvo ir daug sunkesnių detalių.

„Kelis kartus teko skristi į granito plokščių gamyklą Portugalijoje derinti užsakymo detalių ir tartis dėl produkcijos pakavimo, pakrovimo ir iškrovimo. Mat buvo itin sunkių grindinio detalių – kai kurios granito pakopos svėrė po 2 tonas, – pasakoja jis. – Bet gamybos sunkumų išvengta dėl gamintojo profesionalumo.“

Biriukovas neslepia, kad šiam projektui prireikė ir netradicinių granito tiekėjo sprendimų. Kadangi visų rangos darbų atlikimo terminai projekte buvo įtempti, pagrindinis iššūkis buvo pagaminti ir tiekti granitą laiku. „Buvome numatę, kad granito gaminius atplukdysime laivu, konteineriais, tačiau, darbams aikštėje įsibėgėjus, akmens plokštes teko gabenti į Kauną ir vilkikais, siekiant sutrumpinti pristatymo laiką“, – sako bendrovės direktorius ir priduria, kad „Vaineta ir partneriai“ didžiuojasi prisidėjusi prie vienos svarbiausių Kauno aikščių rekonstrukcijos ir įgyvendinusi projekto užduotis taip, kaip sumanyta.

„PATALĄ“ GRANITUI KLOJO DAUG RANKŲ

UAB „Restogis“ direktorius Vaidas Leveckis sako, kad dauguma šios įmonės atliktų darbų Vienybės aikštėje nematomi, bet sutinka, kad nematomi dalykai dažnai yra būtini ir svarbūs. Techniniai architektų ir projektuotojų sprendimai šiame Kaunui svarbiame objekte, kaip pripažino V. Leveckis, yra unikalūs, o prie jų įgyvendinimo prisidėjo ir UAB „Restogis“.

„Lietuvoje yra nedaug požeminių automobilių stovėjimo aikštelių, virš kurių įrengtos tokios svarbios ir didelės aikštės. Kiekvieno tokio objekto projekte turi būti surasti optimalūs sprendimai ir tinkamiausios technologijos – kaskart tai unikalu“, – pabrėžia bendrovės direktorius.

Vienybės aikštėje požeminės automobilių aikštelės statinio konstruktyvo įrengimo darbus atlikusi rangos įmonė ant jo stogo paklojo hidroizoliaciją. Bet kad būtų pasiektas projekte tiksliai numatytas aukštis, kuriame bus paklotas granitas, ir kad aikštės lygis sutaptų su pėsčiųjų takų ir gatvių lygiu, paviršių virš požeminės aikštelės reikėjo pakelti.

Tam UAB „Restogis“ vieną po kito paskleidė ir išlygino tarpinius medžiagų sluoksnius (drenažinę membraną su geotekstile, gniuždymui atsparų ekstruzinį polistireną ir plautą akmens skaldą), ant kurių vėliau lietas betonas, o ant šio nugulė aikštės granitas. Be to, tarpiniai pasluoksniai – papildoma galimos drėgmės pašalinimo galimybė iš po granito plokščių. Taip pat buvo suformuotos ir įrengtos klombos gėlynams, suformuotas ir įrengtas upelio zonos kontūras, naudojant betono blokelius, juos armuojant ir betonuojant.

„Visi šie paslėpti nematomi darbai gali pasirodyti nereikšmingi, bet įvertinus, kad jų pagrindu formavosi šios aikštės kontūrai, aukščiai, gėlynai, upelio zona ir kiti elementai, man, kaip įmonės vadovui, jie yra svarbūs ir malonūs. Jaučiuosi prisidėjęs prie šio išskirtinio objekto, kuris tikrai atneš daug džiaugsmo ir kauniečiams, ir miesto svečiams“, – sako V. Leveckis.

AIKŠTEI – UNIKALUS BALTAS BETONAS

Vienybės aikštė, kaip ir BLC verslo centrų pastatai, švyti balta spalva. Šį architektų sumanymą įgyvendinusios betono mišinių gamintojos UAB „Betono centras“ direktoriaus pavaduotojas Marius Bagdonas neslepia, kad prieš vykdant darbus teko pasukti galvas. Mat pagrindinis užsakovo reikalavimas buvo neįprastas – tiekti baltos spalvos, ilgai nestingstantį betono mišinį, kurį rangovai galėtų formuoti dirbdami rankomis.

Įprastai betonas yra pilkas, tad gamintojui pagal architektų ir užsakovo norus laboratorijoje teko sumaišyti keletą bandinių su baltu cementu, kol atrinko tinkamiausią spalvą.

„Vienybės aikštė – išskirtinis objektas, nes pirmą kartą Kaune tokia apimtimi buvo panaudotas baltos spalvos prekinis betonas. Pirmą kartą panaudotą baltą cementą atsivežėme iš Danijos. Teko priderinti ir technologinį procesą būtent šiam gaminiui“, – sako M. Bagdonas.

Baltos spalvos betono šiam objektui buvo pagaminta apie 700 m3. Gamintojui buvo nelengva patiekti betono mišinį į konkrečią betonavimo vietą, nes aikštėje virė įvairūs rangos darbai. Teko naudoti betono siurblius itin ilgomis mišinio padavimo trasomis.

Be to, aikštė yra Kauno miesto širdyje, tai irgi turėjo įtakos betono pristatymui, kaip ir oro sąlygos. „Vasarą betono mišinį tiekdavome anksti ryte – reikėjo jį apsaugoti nuo aukštos temperatūros ir kaitrių tiesioginių saulės spindulių. O atvėsus orams mišinys buvo šildomas iki reikiamos temperatūros“, – pasakoja pašnekovas.

Baltas betono mišinys įmonėje buvo gaminamas anksti ryte, mat gaminant įprastą mišinį kitiems klientams reikėjo užtikrinti įprastą atspalvį, todėl tekdavo plauti visą gamybos sistemą.

ILGALAIKĖ IR MONOLITINĖ GRINDINIO STRUKTŪRA

Projektuojant ir įrengiant šiuolaikiškus grindinius siekiama, kad jų paviršius būtų eksploatuojamas kuo ilgiau. Todėl atnaujinant Vienybės aikštės grindinį parinktos patvarios ir atsparios medžiagos – masyvios, didelio formato granito plokštės, o siekiant jas kloti kokybiškai, taikytos patikimos technologijos.

Kaip teigia statybinės chemijos koncernui MAPEI Lietuvoje atstovaujančios įmonės UAB „Velve M.S.T.“ projektų vadovas, inžinierius Artūras Ručinskas, buvo būtina atsižvelgti į tam tikrus veiksnius, galinčius sukelti aikštės grindinio irimą bei eroziją ir trumpinti jų eksploatavimo laiką.

Intensyvus pėsčiųjų ir automobilių eismas dėl savo svorio sukelia ardomąjį ir gniuždomąjį, o autotransporto manevravimas, įsibėgėjimas ir stabdymas – tempiamąjį poveikį grindinio konstrukcijai. Jeigu grindinys būtų sumontuotas ant netinkamo pagrindo, o tarpai tarp akmenų būtų užpildyti mechaniškai silpnais ir aplinkos poveikiui neatspariais mišiniais, šie poveikiai įgautų ypač stiprų ardomąjį efektą. Kombinuotas ledo tirpinimo druskų – kalcio ir natrio chloridų – ir besikartojantys užšalimo bei atšilimo ciklai sukelia grindinio susitraukimo ir išsiplėtimo deformacijas, grindinio elementų bei pagrindo eroziją ir irimą.

Tad granitui montuoti buvo pasirinkta sistema MAPEI MAPESTONE– optimalus sprendimas, siekiant įrengti ilgaamžį, aplinkos, mechaniniams ir ledo tirpinimo druskų poveikiams atsparų grindinį, kurio principas – ilgalaikė ir monolitinė struktūra.

MAPEI laboratorijose sukurti aukščiausios kokybės, didelio gniuždomojo stiprio ir cheminio atsparumo cementiniai mišiniai „Mapestone TFB 60“ ir „Mapestone PFS 2 Visco“ tinka naudoti zonose, nuolat veikiamose ledo tirpinimo druskų bei šilumos ir šalčio, sausos ir drėgnos aplinkos poveikio.

MAPEI technologijos pravertė ir kitose Vienybės aikštės vietose: fontano ir gelžbetonio laiptų zonose jos panaudotos pagrindams papildomai apsaugoti. Granitui montuoti naudota elastingos hidroizoliacijos sistema „Mapelastic“ kartu su dvikomponenčiais cementiniais klijais „Elastorapid“. Temperatūrinės siūlės sandarintos elastingais poliuretaniniais „Mapeflex“ serijos sandarikliais. Po aikšte esančios daugiaaukštės stovėjimo aikštelės gelžbetoninėms kolonoms stiprinti panaudota kompozitinė anglies pluošto (CFRP) audinio sistema „Mapewrap“.

BETONUOTOJAI „ŽAIDĖ ŠACHMATAIS“

Bendrovė „Betosta“ Vienybės aikštėje liejo betoninį pagrindą, ant kurio suklotos granito plokštės, taip pat betono nuovažą į požeminę automobilių stovėjimo aikštelę iš V. Putvinskio gatvės.

Šios įmonės direktorius Šarūnas Šeleika pasakoja, kad dažniausiai akmens plokščių klojiniui liejamas vientisas pagrindas: „Vienybės aikštėje liedami betoninį pagrindą po granito plokštėmis, visą aikštę turėjome betonuoti kvadratais, kaip ją sudalino architektai ir konstruktoriai. Taigi žaidėme šachmatais – betonavome nedidelius plotus šachmatų lentos principu. Liejome kelių dydžių plokštes, kurių kiekviena išlenkta, siekiant išgauti nuolydį – viena į išorė, kita į vidų. Granitas klotas vienokiu nuolydžiu, o po juo išbetonuotas pagrindas – kitokiu, formuojant papildomą vandens nubėgimo sistemą. Betonavome kas antrą kvadratą, kiekvieną skirtingo nuolydžio, sukurdami vieną vandens latakų liniją K. Donelaičio gatvės link. Šiam kruopščiam darbui prireikė daug visų mūsų specialistų pastangų.“

Pašnekovo teigimu, buvo nemenkas iššūkis iš anksto susiplanuoti darbus, kad nebūtų trukdoma tuo metu aikštėje dirbusioms kitoms rangos įmonėms. Teko suktis sparčiai, nes jau buvo atvežtas granitas.

Visus darbus „Betosta“ derino su kitais rangovais. O liejant nuovažas į jau veikiančią požeminę automobilių aikštelę, laiką teko derinti ir su jos naudotojais – mat negalėjo būti uždarytas vienintelis jos įvažiavimas ir išvažiavimas.

„Darbas labai įdomus ir dalyvauti projekte tikrai buvo malonu. Tokie objektai džiugina“, – sako MB „Betosta“ direktorius Š. Šeleika.

PLOKŠTĖMS PAKELTI PRIREIKĖ SPECIALIŲ MECHANIZMŲ

Prieš trejus metus pradėti Vienybės aikštės rekonstrukcijos darbai jau baigti. Baltumu švytinčioje erdvėje įrengtos poilsio zonos. 11 tūkst. m2portugališko baltojo granito dangos plokštėmis aikštę išklojo ir luitų montavimo darbus atliko UAB „Gevalda“.

Jos direktorius Valdemaras Karlonas sako, kad viena tokia granito plokštė sveria beveik pusę tonos. „Plokštės ir luitai, kuriuos klojome aikštėje, buvo didelių matmenų ir didelio svorio, todėl juos montuoti buvo sunku. Teko naudoti specialius mechanizmus, skirtus dideliems gaminiams montuoti. Be to, darbo procese prireikė ir netradicinių sprendimų, dėl kurių įgyvendinimo konsultavomės su partneriais iš užsienio šalių“, – pasakoja jis.

Baltojo granito plokščių montavimas miesto aikštėje šiai kelių tiesimo bendrovei buvo unikalus ir neįprastos specifikos darbas, bet, jos vadovo manymu, užsakovas apsisprendė pasirinkti jų įmonę ne tik dėl pasiūlytos darbų kainos, bet ir dėl patikimo bei kokybiško darbo.

UAB „Gevalda“ pavyko užtikrinti užsakovo reikalaujamą darbų kokybę, kartu išlaikant didelį darbo tempą. Atestuota kelių tiesimo bendrovė, kuriai suteikta teisė būti ypatingo statinio rangovu, įgyvendindama projektus naudoja pažangiausias technologijas, kokybiškas medžiagas, specialią įrangą ir laikosi ekologinių reikalavimų.

Nuo savo veiklos pradžios bendrovė įgyvendino daugybę projektų visoje Lietuvoje. Pasak UAB „Gevalda“ direktoriaus V. Karlono, Vienybės aikštės projektas reikšmingai papildys kitų šios įmonės įgyvendintų projektų sąrašą, o aikštė papuoš Kauno veidą.

Vida Juodienė

Nuotr. SBA grupės archyvas, vizualizacijos: „3deluxe“, jeigu nenurodyta kitaip

https://structum.lt/wp-content/uploads/2020/03/geberit-business-lt-340x430-structum.png

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Būk pirmas!