Viešbučių įrengimas: reveransas svečių patogumui ir duoklė praktiškumui


Pataria nebijoti drąsesnių sprendimų

Architektas Gintautas Natkevičius teigia, kad viešbučių klasifikacija remiantis unifikuotais Europos klasifikavimo kriterijais pagal sistemą „HotelStars Union“, kuri veikia ir Lietuvoje, daugiau apima paslaugas, o ne statinio standartus architektūrine prasme. „Viešbučiai žvaigždutes gauna ne už įrengimą ar interjero originalumą, bet už siūlomą paslaugų spektrą ir jų kokybę, o viešbučių statybos ir įrengimo standartai reglamentuojami pagal visuomeninių pastatų reikalavimus. Architektūrinių standartų viešbučiams nėra, tačiau kai kurie jų taiko savo vidinę standartizaciją. 

Garsiems prekių ženklams atstovaujantys viešbučiai ar jų kompleksai turi įsivedę standartus, pagal kuriuos klientai identifikuoja šio tinklo viešbučius visame pasaulyje. Tai gali būti konkreti spalvinė gama, tekstūrų deriniai, išskirtiniai dizaino elementai ir pan. Tokiu atveju architektai net nelabai turi galimybių įsiterpti ir improvizuoti, jų valiai paliekami nebent pastato išorės ar restoranų erdvės, registratūros įrengimo originalūs sprendimai“, – sako G. Natkevičius. Pasak jo, vidinę standartizaciją daugiausia taiko vidutinės ir aukštos klasės viešbučiai, o aukščiausios klasės apgyvendinimo paslaugų teikėjai leidžia sau eksperimentuoti kiek drąsiau: „Didesni viešbučiai tikrai nesivaiko madų, jie daugiau žiūri, kad atitiktų aukštus reikalavimus ir kokybės standartus. Labai prabangūs viešbučiai leidžia sau eksperimentuoti, tad tikrai galima rasti itin originalių sprendimų. Teko viešėti itin aukštos klasės viešbučiuose, kur dizaino prasme savininkai išties labai drąsūs, galima sakyti, kad mėgstantys paišdykauti su erdvėmis, praplėsti standartinio įrengimo suvokimo ribas.“ Architektas G. Natkevičius įsitikinęs, kad Lietuvos viešbučiai pasaulinėje rinkoje nenusileidžia nei paslaugų kokybe, nei architektūriniais sprendimais, tačiau tobulėti dar yra kur, nes šioje srityje vis dar trūksta patirties ir drąsos priimti originalius sprendimus: „Lietuvos viešbučiai savo interjerais neretai net lenkia daugelio Europos šalių viešbučius, nes nuo pat nepriklausomybės atgavimo šios verslo srities atstovai išties nemažai investuoja ir labai stengiasi. Manau, kad pasaulio fone atrodome gerai, patenkame į tam tikrą vidurkį, nors vis dar egzistuoja žinių ir patirties stokos problema, kai kur dar matosi, kad ryškiai persistengta, daug likę kičo, vis dėlto bendrąja prasme yra puikiai mūsų šalį reprezentuojančių viešbučių.“ Architektas pataria nebijoti drąsesnių sprendimų, neapsiriboti klasika ir ieškoti originalių idėjų – tokie viešbučiai ne tik traukia lankytojus, bet ir parodo šalies architektūrinį išprusimą.

Estetika ir funkcionalumas keliauja drauge

Jau daugiau nei 14 metų visuomeninės paskirties objektams (viešbučiams, medicinos įstaigoms, vaikų darželiams, mokykloms, biurams, prekybos ir laisvalaikio centrams) skirtas apdailos medžiagas – sienų ir grindų dangas – tiekiančios UAB „Interjero linija“ direktorė Dainora Kizevičienė teigia, kad dažnai visuomeninės paskirties pastatų savininkai ir projektuotojai yra klaidinami, kai siūlomos namų aplinkai skirtos medžiagos. 

„Tam, kad būtų ekonomiškai patrauklios, namams skirtos sienų dangos yra gaminamos su popieriniu ar geriausiu atveju viskoziniu pagrindu, o paviršiaus vinilo sluoksnis – plonesnis. Intensyviai naudojamoms patalpoms tokios medžiagos netinkamos, nes nėra patvarios, tad gaunamas nepageidaujamas rezultatas. Viešbučiams siūlome aukštos kokybės vinilines ir tekstilines sienų dangas. Lietuvoje atstovaujame „Vescom B.V.“ (Olandija), gaminančiai vinilines bei tekstilines sienų dangas, užuolaidų audinius, apmušalus, akustinius skydelius. Ši įmonė Europoje gerai žinoma kaip apdailos medžiagų viešbučiams, prekybos tinklams, visuomeninės paskirties objektams tiekėja. Kalbėdama apie vinilines sienų dangas norėčiau atkreipti dėmesį į tai, kad šios sienų dangos gaminamos iš 100 % medvilnės pagrindo bei vinilinio dėvimo sluoksnio (gamykloje paviršius paruošiamas dažant vandens pagrindo dažais). Tokios sudėties medžiagos yra tvirtos, t. y. atsparios agresyviam mechaniniam poveikiui, trinčiai, gali būti plaunamos net šepečiu. Atsiradusios dėmės, tokios kaip riebalų, kraujo, burokų, tušinukų žymės, yra lengvai pašalinamos nuo paviršiaus. Šios sienų dangos neskilinėja, netrūkinėja, neplyšta. Pirminė investicija greitai atsiperka, nes daugiau nereikės išlaidauti sienoms taisyti ar perdažyti, patirti nepatogumų ar finansinių nuostolių, kai kosmetiniam remontui uždaromi kambariai ar koridoriaus dalis“, – sako D. Kizevičienė.

„Vescom“ tekstilinės sienų dangos – išskirtinės natūralių šilkų bei linų kolekcijos, neaustiniai pluoštai, sienų dangos prabangiai, išskirtinei aplinkai. Tekstilinių sienų dangų paviršiai padengti specialiu apsauginiu sluoksniu, apsaugančiu nuo dėmių įsiskverbimo. Tokios prabangios sienų dangos naudojamos liukso kambariuose, restoranuose ir pan. 

„Viešbučių rinkoje intensyviai naudojant patalpas labai svarbu, kad sienos, kaip ir visa kita, atrodytų tvarkingos. Taip pat labai svarbu, kad tai neužgožtų estetinių medžiagų savybių“, – sako kelioms dešimtims garsiausių Lietuvos viešbučių ir kitų visuomeninių pastatų sienos dangas tiekusios įmonės vadovė.

Apšvietimui tenka vienas pagrindinių vaidmenų

Vien tik šviestuvų tinkamam apšvietimui neužtenka. Kokybiško apšvietimo sistema yra kompleksinis sprendimas, kur turi būti nepriekaištingi daug elementų: optimalus ir subalansuotas šviesos paskirstymas, mažas akinimas, aukštas spalvų perdavimo indeksas, mažos elektros energijos sąnaudos. Aukšta šviestuvų kokybė ir profesionalūs apšvietimo sprendimai didina efektyvumą ir vizualų komfortą, tenkina individualius vartotojų poreikius. 

„Įrengiant viešbučių apšvietimo sistemą, labai svarbu akcentuoti ne tik šviestuvų formą, spalvą, dizainą ar išskirtinumą, bet ne mažiau nei estetika svarbi ir kokybė. Visų pirma apšvietimas turi būti funkcionalus. Jis turi atlikti tam tikrą vaidmenį, padėti orientuotis, lengvai rasti kelią ar reikiamą vietą, todėl ypač atidžiai reikia parinkti apšvietimo įrangą viešbučio registratūrai, avariniams išėjimams ir kitoms svarbioms vietoms. Pavyzdžiui, registratūros zona turėtų būti apšviesta taip, kad ji viešbučio svečiams būtų labai aiškiai randama, o apšvietimas restorane tiktų ir vakarui, ir rytui. Juk per vakarienę jis turėtų būti jaukus ir šiltas, primenantis žvakių, o ryte – intensyvus, gaivus, šaltas ir tonizuojantis. Viešbučiuose patartina vengti tiesioginės šviesos, apšvietimas neturėtų būti akinantis, įkyrus ar erzinantis, spalvos turėtų atitikti atgaivos spalvų koeficientą. Koridoriuje būtinai turėtų būti apšviesti evakuacijos išėjimai, kambarių numeriai, galima šviesa išgauti dekoro intensyvumo – apšviesti paveikslus, gėlių kompozicijas ar kitas interjero detales. Vonios kambaryje labai tinkamas vertikalus apšvietimas liuminescencine lempa, apšviestas vonios veidrodis, halogeninis apšvietimas, išryškinantis plytelių blizgesį ir sukuriantis prabangos jausmą“, – sako UAB „Gaudrė“ direktorius Vladislavas Mickevičius. „Gaudrė“ – ne tik modernių šviestuvų gamintoja, bet ir patikimas architektų, dizainerių ir projektuotojų partneris, profesionaliai parenkantis techninius ir estetinius reikalavimus atitinkančius apšvietimo sprendimus visoms veiklos sritims.

Grožį ir švarą galima suderinti

Įrengiant viešbučius didelis dėmesys koncentruojamas į dalykus, kurie puošia, išskiria ar pabrėžia savitą viešbučio stilių. Tačiau kartais, siekiant estetinio efekto, visai nepelnytai pamirštamas praktiškumas, priežiūros paprastumas ir ilgalaikiškumas. Viešbutis – tai didelį žmonių srautą generuojantis objektas, kuriam itin svarbu palaikyti ir užtikrinti švarą. Blogiausia, kad dažniausiai tokios klaidos išryškėja tik objektui pradėjus funkcionuoti ir joms ištaisyti ar pašalinti reikia papildomų lėšų bei sprendimų. 

„Pats viešbutis valymo požiūriu yra sudėtingas ir įvairialypis objektas. Jame daug skirtingų paviršių ir jiems prižiūrėti reikia rasti bendrus sprendimus, kad viešbučio darbuotojai nebūtų panašūs į valymo priemonių parduotuvės vitriną. Švaros užtikrinimas prasideda nuo įėjimo, kur turi būti sumontuota tinkama purvo surinkimo sistema. Ji turi prasidėti jau lauke ir baigtis vestibiulyje. Tam reikėtų numatyti vietas, kur bus sumontuoti integruoti kilimėliai, itin svarbus jų ilgis, kokybė ir parinktas sprendimas. Klaidingas arba blogai apskaičiuotas pasirinkimas užprogramuoja papildomas išlaidas (papildomiems kilimėliams tiesti, jų priežiūrai ar nuomai, grindims valyti), gadina bendrą vaizdą ir sukuria neigiamą pirmą įspūdį viešbučio svečiui. Šias klaidas, ypač žiemos sezono metu, galima matyti kaip ant delno kai kuriuose viešbučiuose ar prekybos centruose“, – sako UAB „Manjana“ pardavimų projektų vadovas Žilvinas Sliesaravičius.

UAB „Manjana“, nuo 1995 m. Lietuvos rinkoje sėkmingai dirbanti įmonė, yra didžiausia iš prekiaujančių profesionalų naudojamomis plovimo, dezinfekcijos, higienos priemonėmis ir įranga.

Pasak Ž. Sliesaravičius, svarbu tinkamai parinkti grindų dangą, nes skirtingiems grindų paviršiams reikia specialios priežiūros (pavyzdžiui, alyvuotos grindys), specialios plovimo chemijos ar įrangos, kad būtų išlaikytas ilgalaikis pirminis vaizdas (pavyzdžiui: kiliminės dangos, betoninės grindys). Kai kurioms dangoms reikalinga periodinė priežiūra, o jai reikia specializuotų įrenginių ir priemonių, kad būtų atkurtas pirminis vaizdas (pavyzdžiui, marmuro kristalizacija). „Ne visada galima rasti gamintojų rekomendacijų, kaip prižiūrėti konkrečią dangą, tad vertėtų pasikonsultuoti su plovimo priemonių ir įrangos pardavėjais ar valymo įmonių specialių darbų skyrių specialistais, kad išvengtumėte galimų priežiūros problemų arba netinkamos dangos parinkimo. Spalvotieji (pavyzdžiui: žalvaris, varis), lengvieji (pavyzdžiui, aliuminis) metalai ir jautrūs paviršiai (pavyzdžiui, marmuras) interjere taip pat turėtų būti naudojami, įvertinus ir pačių medžiagų fizines bei jų priežiūros ypatybes. Kad ir kaip gražiai atrodytų marmurinis baro stalviršis, nederėtų pamiršti, kad citrinų sultys ar gazuoti gėrimai pažeis jo paviršių, o žalvariniai elementai tikrai trumpai blizgės baseino patalpose“, – sako Ž. Sliesaravičius.

Rankų muilo, higieninio popieriaus laikiklių bei dozatorių, šiukšlių dėžių parinkimas taip pat svarbus – jie turi atitikti tiek formalius reikalavimus (pavyzdžiui, darbų saugos ar priešgaisrinius reikalavimus), tiek neformalius (pavyzdžiui, dizaino, patogumo, priežiūros). Jei viešbutis turi konferencijų sales, svarbu parinkti tinkamus dozatorius, kurie atitiktų planuojamus svečių srautus. Tinkamai parinktos dozavimo sistemos su tinkamu produktu gali ne tik būti estetiškos, bet ir ekonomiškai naudingos. 

Šiuolaikinių technologijų teikiamos galimybės padeda tinkamai suprojektuoti ar pateikti užsakovui galimą vizualizaciją (pavyzdžiui, naudojant bendrovės SCA mobiliąją programėlę „Tork Viewer“). 

Visos pasirinktos medžiagos – nuo grindų plytelės iki šviestuvo – privalo turėti kokybės sertifikatus ir techninių duomenų lapus, kuriuose būtų aiškiai gamintojo nurodytos šios medžiagos eksploatavimo ir priežiūros taisyklės.


Dalintis:

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Fill out this field
Fill out this field
Įveskite tinkamą el. pašto adresą.

NAUJAUSIAS NUMERIS

SKAITOMIAUSIA

Savaitės Mėnesio Pusmečio Metų

Paskutinės naujienos

Namai lego principais

Kas sieja prieš 6000 metų nutiestą medinį sweeto taką netoli somerseto Didžiojoje britanijoje, 19 a. Pradžioje darbininkams skirtas mobiliąsias kavinukes…

Has photos

Fasadai, kuriems nėra blogo oro

Vėdinamieji ir jiems giminingi bioklimatiniai fasadai šiuo metu laikomi vienais iš geriausių sprendimų siekiant palaikyti optimalią vidaus temperatūrą ir garso…

Has photos

SKAITOMIAUSIA

Savaitės Mėnesio Pusmečio Metų