„Westhub“ logistikos centrą mieste įkvėpė žaliosios idėjos

2021 m. gruodžio 3 d.

Structum.lt.

portalas@structum.lt

Bet kuris pastatas gali būti žaliasis – nesvarbu, ar tai gyvenamasis namas, verslo biurų centras, mokykla, ar kitas pastatas, jeigu jis sumažina neigiamą jo projekto, konstrukcijos ar eksploatavimo poveikį aplinkai ir daro teigiamą įtaką klimatui ir gamtinei aplinkai. Žalieji pastatai efektyviai naudoja energiją, gerina gyvenimo kokybę ir patys pasigamina energiją, naudodami atsinaujinančius jos šaltinius. Svarbiausia, kad jame dirbantiems žmonėms būtų sukurta komfortiška ir sveika darbo aplinka bei poilsio erdvės.

OBJEKTAS: logistikos centras „WESTHUB“

ADRESAS: B. Brazdžionio g. 29, Kaunas

VYSTYTOJAS: UAB „Kamida NT“

ARCHITEKTAI: UAB „Projektų rengimo biuras“ (pirminis projektas – UAB „Kita kryptis“)

INTERJERO DIZAINAS: UAB „IF Studio“

GENERALINIS RANGOVAS: UAB „Mitnija“

ENERGINĖ KLASĖ: A++

PLOTAS: 17 300 kv. m (15 500 kv. m – sandėliavimo, 1 800 kv. m – biuro patalpos)

STATYBOS PRADŽIA: 2020 m.

STATYBOS PABAIGA: 2022 m.

Vystyti žalią, tvarų pastatą, palyginti su įprasta statyba, yra iššūkis, kuris reikalauja ne tik daugiau pradinių investicijų į žaliąsias technologijas, bet ir daugiau dėmesio siekiamam rezultatui nuo pat užduoties suformavimo projektuotojams ir projekto rengimo iki rangovų konkursų ir pastato tvarumo sertifikavimo.

Tačiau logistikos ir biurų centro „WESTHUB“ vystytoja UAB „Kamida NT“ išsikėlė aukštus tikslus ir jų siekia teigdama, kad ilgalaikėje perspektyvoje investicijos atsipirks dėl gerokai mažesnių eksploatacijos išlaidų, komfortiškos darbo aplinkos ir didesnės pastato vertės.

Pastatui „WESTHUB“ siekiama aukšto A++ energinio efektyvumo, kurio reikalavimai projektuojamiems ir statomiems naujiems statiniams Lietuvoje įsigaliojo nuo 2021 m. sausio 1 d. Taip pat bus siekiama tvarių pastatų vertinimo sertifikato „Very good“ pagal infrastruktūros ir pastatų tvarumo vertinimo metodą BREEAM (angl. Building Research Establishment Environmental Assessment Method).

„WESTHUB“ projekte naudojamos pažangios, energijos suvartojimą mažinančios technologijos. Pastatas savo veiklai nenaudos iškastinio kuro. Jame veiks pažangi ir taupi šilumos siurblių oras–oras sistema, kuri leidžia efektyviai valdyti ir kurti skirtingas temperatūros zonas. Tai suteikia galimybę šildyti ir vėsinti atskiras sandėlio zonas reikiamais režimais. Ant tvaraus pastato stogo bus sumontuota 900 kW saulės elektrinė, kuri generuos švarią elektros energiją.

Funkcionaliai išdėstytos darbo zonos

„WESTHUB“ iškilo mieste – sparčiai besivystančioje Kauno dalyje, Šilainiuose, kur netoliese eina tarptautinio tranzito keliai – „Via Baltica“ ir A1 greitkelis. Tad projekto vystytojai įsitikinę, kad strategiškai patraukli „WESTHUB“ vieta patenkins tiekimo grandinės lyderių poreikius veiklą vykdyti efektyviai ir tvariai, įsikurti pačioje judriausioje šalies magistralių sankirtoje, kur jau sėkmingai veikia transporto ir logistikos ekosistema.

Kaip sakė „Projektų rengimo biuro“ projekto vadovė Gileta Beržinienė, 17 300 kv. m ploto logistikos centro pastate funkcionaliai suplanuotos sandėliavimo ir biuro patalpos. Administracijos ir sandėlio darbuotojų bei vairuotojų srautai yra atskirti. Vairuotojams įrengtos patalpos su poilsio ir persirengimo patalpomis, su dušais. Sandėliavimo paskirties pastato administracinės patalpos pritaikytos žmonėms su negalia.

Modernios architektūros keturių aukštų, 1 800 kv. metrų ploto pastato administracinėje dalyje ypatingas dėmesys skirtas racionaliam erdvių panaudojimui ir komfortui.

Į šią pastato dalį patenkama per įspūdingą pagrindinį stiklinių konstrukcijų įėjimą, kuris, lyg iškirstas vientisoje fasado konstrukcijoje, atsiveria į dienos šviesos nutviekstą erdvų vestibiulį, virš kurio lubos, iškilusios į dviejų aukštų lygį, sukuria didžiulės erdvės įspūdį. Čia veiks recepcija. Pagrindinė laiptinė veda į biurus viršutiniuose aukštuose. Taip pat iš vestibiulio galima pakilti liftu.

UAB „Schindler-Liftas“ atliko energinius skaičiavimus pagal BREEAM reikalavimus ir sumontavo atitinkamai sukomplektuotą liftą, skirtą kelti 8 asmenis (630 kg keliamosios galios), su energijos regeneracijos funkcija.

Jauki, nevarginanti aplinka

Biurų interjero sprendimai – daugiafunkciai, čia įrengtos ir bendros darbo erdvės, ir kabinetai, darbuotojų patogumui sukurtos jaukios, patogios poilsio zonos ir virtuvėlė. Kaip sakė interjero dizainerė Ieva Folk, biuro interjere svarbiausia sukurti komfortišką, aiškią, jaukią ir patogią erdvę, kurioje būtų malonu dirbti ir bendrauti.

Pasak jos, patalpų planavimą lėmė funkcionalumas ir kasdieniai darbuotojų poreikiai. Pagrindiniai interjero dekoro akcentai nerėksmingi, nevarginantys ir solidūs: naudojamos natūralios, ramios spalvos, gausios medžio detalės. Darbo zonas pagyvina geometrinių formų kilimas.

Natūralios šviesos gausa darbo vietose atitinka siekiamo BREEAM sertifikato reikalavimus. Efektyvūs LED apšvietimo sprendimai, lemiantys mažesnes elektros energijos sąnaudas, sukuria komfortą darbo vietose – neakina ir nevargina akių. Išlaikant reikiamus apšvietimo parametrus, galima perpus sumažinti šviestuvų skaičių pagrindinėse patalpose, kuriant estetišką, neperkrautą interjero dizainą.

Viršutiniame ketvirtajame pastato aukšte įrengta didelė pasitarimų salė džiugins gausia dienos šviesa, kuri sklinda per apskritos formos švieslangius, sumontuotus lubose.

Komfortišką darbuotojų savijautą logistikos ir biurų centro „WESTHUB“ patalpose užtikrins pastato administravimui ir efektyviam inžinerinių sistemų valdymui diegiama kompiuterinė pastato valdymo sistema (angl. Building Management System), kuri gali sumažinti energijos sunaudojimą iki 30 %, suteikti daugiau komforto vartotojui atskirose patalpose užtikrinant norimą mikroklimatą: temperatūrą, oro drėgnumą, oro kokybę, apšvietimą. Sistemos stebėsena ir reguliavimas nuotoliniu būdu internetu galimi 24/7 režimu.

Tvarumą, energijos taupymą ir komfortiškas darbo sąlygas pastate užtikrins pastato vėsaus stogo (angl. Cool Roof) dangos sistema, kuri ne tik saugos patalpas nuo prikaitimo vasarą, bet atspindėdama saulės spindulius padės generuoti daugiau švarios elektros energijos.

Neprilygstamas saulės šviesos atspindėjimas

Aukštus energijos taupymo tikslus išsikėlęs projekto vystytojas pageidavo efektyviausių, šiuolaikinių stogo sprendimų, kurie užtikrintų pastatui aukštą energinį efektyvumą ir leistų taupyti lėšas jį eksploatuojant. Taip pat sistema turėjo būti maksimaliai tinkama naudoti, integruojant ant pastato stogo 900 kW saulės elektrinę.

UAB „Moderni izoliacija“ produktų plėtros vadovas Andrius Augūnas sakė, kad projektui pasiūlyta visiškai balta, specialiu laku nulakuota ir savaime nusivalanti, didžiausią saulės atspindžio indeksą SRI115 turinti vėsaus stogo (angl. Cool Roof) PVC danga „RENOLIT ALKORCOOL“.

Kartu su šia danga beveik 16 000 kv. m vėsaus stogo šilumos izoliacijai įrengti buvo panaudotos Belgijos gamintojo „UNILIN INSULATION“ gaminamos ypač didelio efektyvumo ilgaamžės PIR (poliizocianurato) šilumos izoliacinės plokštės „UTHERM“, kurių šilumos laidumo koeficientas yra tik 0,022 W/mK, o gniuždomasis stipris – net 150 kPa.

Tiek „RENOLIT“, tiek ir „UNILIN“ gaminiai turi aplinkosauginius EPD sertifikatus, kurie suteikia papildomų balų siekiant BREEAM įvertinimo pastatui.

A. Augūnas teigė, kad šie stogo sprendimai padės pasiekti pagrindinį statinio parametrą – A++ energinio efektyvumo klasę. Jie užtikrins, kad karštą vasaros dieną „WESTHUB“ stogo temperatūra bus beveik perpus žemesnė, palyginti su įprastu tamsiu stogu, o tai lems mažesnes vėsinimo energijos sąnaudas.

Ant logistikos pastato stogo veiksianti saulės elektrinė dėl didelio dangos atspindžio sugeneruos daugiau energijos. Saulės elektrinei sumontuoti bus naudojami dvipusiai „Bifacial“ saulės moduliai, kurie generuoja elektros energiją surinkdami ne tik tiesioginę saulės šviesą, bet ir jos atspindžius nuo stogo. Dėl „RENOLIT ALKORCOOL“ stogo dangos ypač didelio gebėjimo atspindėti saulę bei perpus žemesnės stogo paviršiaus temperatūros ši saulės jėgainė karštomis dienomis veiks beveik 20 % efektyviau, palyginti su kitomis saulės jėgainėmis, įrengtomis ant tradicinių stogų. Saulės modulių eksploatavimo laikas bus daug ilgesnis dėl mažesnio jų perkaitimo ir mažesnės degradacijos.

Taip pat dėl pasirinktos visiškai baltos, didžiausio saulės atspindžio dangos bus užtikrintos komfortiškos natūraliai vėsios darbo sąlygos pastate, nes jo stogas kur kas mažiau įkais net karščiausią dieną ir jo paviršiaus temperatūra bus apie 2 kartus žemesnė, palyginti su tradiciniais juodais ar pilkais stogais, kurie karštą dieną įkaista iki 90 °C laipsnių. Tad temperatūra pastato viduje bus iki 5 laipsnių žemesnė. Bus ne tik malonu dirbti. Sąnaudos pastatui vėsinti bus 20 % mažesnės.

Kaip sakė A. Augūnas, žaliasis logistikos centras „WESTHUB“ tiesiogiai prisidės prie klimato kaitos mažinimo ne tik energiją taupančiais sprendimais bei pasitelkiant atsinaujinančius energijos šaltinius, bet ir dalyvaujant „RENOLIT“ vykdomoje „COOL3“ kampanijoje, kurios partneris yra organizacija „Treedom“. Už visą įsigytos visiškai baltos PVC stogo dangos vertę bus pasodinta apie 190 medžių Afrikoje ir Pietų Amerikoje, kurie atkurs kertamus miškus ir per 10 metų iš aplinkos pašalins 57 000 kg CO2, o medžiai paprastai auga gerokai ilgiau nei dešimt metų.

Pasak A. Augūno, šio projekto sprendimai – puikus pavyzdys regiono investuotojams ir NT vystytojams ne tik dėl jų teikiamos tiesioginės finansinės naudos, bet ir dėl įtakos CO2 mažinimui.

Aukščiausios kokybės lietuviški vartai

Logistikos centro „WESTHUB“ sandėlių pramoniniams vartams įrengti buvo pasirinkta patikima ir patyrusi įmonė „Ryterna“, kuri tiek Lietuvoje, tiek Europoje gerai žinoma kaip kokybiškų garažo ir pramoninių vartų gamintoja. Aukštos kokybės, ilgam ir intensyviam naudojimui pritaikyti jos gaminiai palengvina žmonių darbą ir taupo energijos išteklius.

Pagal aukštus užsakovo reikalavimus „Ryterna“ pasiūlė šiam logistikos centrui tinkamus geriausius sprendimus: greitai pakylančius pramoninius segmentinius vartus, užtikrinančius saugų eksploatavimą. „Užsakovai pasirinko mūsų gaminius, nes sukaupėme daug patirties, vykdydami ankstesnius projektus, kuriuose patvirtinta mūsų gaminamų pramoninių vartų kokybė, saugumas ir patikimumas“, – sako „Ryterna Group“ pardavimo vadovas Martynas Janionis.

Kokybiškos medžiagos ir aukšti techniniai reikalavimai suteikia gamintojos „Ryterna“ produktams tvirtumo ir yra ilgaamžiai. Pramoninių vartų konstrukcija ir komplektuojančios dalys pritaikytos ilgalaikei eksploatacijai ir intensyviam naudojimui.

„WESTHUB“ logistikos sandėliuose sumontuoti „Ryterna“ pakeliamieji vartai yra valdomi automatikos, kuri dideliuose projektuose užtikrina patogų vartų eksploatavimą. Sumontuota iš viso 16 pramoninių pakeliamųjų vartų, 15 iš jų – skirti vilkikų krovos darbams. Derinant prie statinio fasado spalvų gamos, pasirinkto segmentų dizaino vartai nudažyti šiuo metu populiariausia pilka spalva RAL7016.

Renkantis pramoninius vartus, vienas svarbiausių kriterijų – į patalpas patenkanti šviesa. Dėl šios priežasties užsakovai pasirinko vartus su stiklintais aliuminio segmentais. Visuose vartuose sumontuota po 2 ovalius juodo plastiko rėmo, dvigubo akrilo stiklinimo langelius, kurie, nusileidus vartams, leidžia sandėlio darbuotojui matyti, kas vyksta už vartų.

Valdant pramoninius vartus, svarbų vaidmenį atlieka vartų valdymo automatika. Gamintojos „Ryterna“ sumontuoti vartai pakeliami patikimomis žinomo Vokietijos gamintojo „GFA“ pavaromis, kurios yra vienas svarbiausių vartų elementų, nuo kurio priklauso vartų saugumas, funkcionalumas, ilgaamžiškumas ir visos sistemos kokybė. Saugų vartų eksploatavimą užtikrina kiekvienuose vartuose sumontuota triguba apsauga nuo prispaudimo – lyno trūkimo apsauga, pneumodaviklis apatiniame vartų sandarinime ir fotodavikliai.

Įmonės „Ryterna“ veikla sertifikuota pagal EN ISO 9001:2000 kokybės standartą. Jos produktai patikrinti ir atitinka CE reikalavimus pagal standartą EN 13241-1, įskaitant ir pirštų neprispaudžiančias sekcijas, komplektuojančias dalis, spyruoklės trūkimo apsaugas ir kitas dalis, leidžiančias vartais naudotis saugiai.

„Ryterna“ siūlo platų pramoninių vartų pasirinkimą – nuo įvairių standartinių vartų sekcijų iki išskirtinių ir unikalaus dizaino sprendimo reikalaujančių produktų, kurie atitiks sudėtingiausių projektų reikalavimus.

Kaip sako „Ryterna Group“ pardavimo vadovas M. Janionis, vadovaudamiesi ilgamete patirtimi įmonės „Ryterna“ specialistai į kiekvieną projektą žiūri individualiai ir randa konkrečius sprendimus. Dėl sprendimų lankstumo įmonę „Ryterna“ dažnai renkasi tiek pramoninių, tiek visuomeninių, tiek ir individualių projektų vystytojai. Dirbant su įvairiais projektais sukaupta patirtis užtikrino, kad vartų įrengimo darbai vyktų sklandžiai ir būtų atlikti laikantis numatytų terminų.

„WESTHUB“ biurų pastate planuoja įsikurti „Kamida Group“ įmonės, o logistikos centre – standartizuotų baldų gamykla „Fabrica Viridis“, kurios gamyba pagrįsta tvarios veiklos standartais. Užbaigus aplinkos tvarkymo darbus, prie pastato bus gausiai pasodinta medžių ir krūmų, o iš kiemo poilsio zonos į administracinio pastato pagrindinį įėjimą kils apželdintos lauko terasos.

Temos:

Westhub
https://structum.lt/wp-content/uploads/2022/08/340x430-px_Structum.lt_.png

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Būk pirmas!