„Zaha Hadid“ architektai sukūrė gėles primenantį kultūros centrą, sujungtą su renginių sala

2019 m. gegužės 7 d.

Šių metų pabaigoje duris atvers 115 000 kvadratinių metrų kultūros centro kompleksas ant „Meixi“ ežero pakrantės, Kinijos Changsha provincijoje. Jame yra teatras, šiuolaikinio meno muziejus ir mažesnė daugiafunkcinė vieta – visą tai „Zaha Hadid“ architektai „įdėjo“ į tris grubus, žiedlapių formos pastatus.

Projektas buvo pristabdytas 2013 metais. Tuokart architektų studija išreiškė ambiciją, kad šis kultūros ir meno centras dėl savo funkcionalumo, elegancijos, inovacijų ir vertybių taps naujuoju kultūros židiniu ne tik Changsha provincijoje, tačiau ir visame žemyne.

 „Nors šiame kultūros centre veikiančios pilietinės institucijos yra išskirtinai apibrėžtos ir atskirtos, jos visais atžvilgiais teikia erdvę lankytojams. Taip pat susieja miesto erdves, viešąjį gyvenimą su kultūros renginiais“, – rašė architektai.

Turės savo salą

Pastato fasado apdailos darbai jau baigti. Tai baltos spalvos statinys, kuriame įvairios stiklo pertvaros sukuria gėlių žiedų formas. Skirtingų dydžių žiedai iškilę pilkame fone simbolizuoja skirtingų kultūrų ir apylinkių santykį provincijoje.

Pastate yra visos būtinosios funkcijos: fojė, rūbinė, barai ir restoranai, VIP ložės, repeticijų kambariai, užkulisiai. Komplekso centre yra „Didysis teatras“, kuris bus „didžiausia renginių atlikimo vieta“. Pagrindinė scena talpins iki 1800 žmonių. Mažasis teatras skirtas įvairaus pobūdžio renginiams ar susirinkimams. Jis gali būti pritaikytas įvairioms konfigūracijoms, kurių maksimali talpa yra iki 500 vietų. Pro didelius vitražinius stiklus atsiveria puikus kiemas, apsuptas restoranų ir parduotuvių, šalia tyvuliuojantis ežeras. Vienoje pusėje atvertas vaizdas į aikštę, kurią sudaro lauko skulptūrų parodos.

Plėtros metu studija taip pat pastatė du pėsčiųjų tiltus, kurie suteikia prieigą prie festivalio salos – linijinės salos, esančios „Meixi“ ežere.

Muziejaus pastatas įsikūręs „Meixihu“ kelio pakraštyje turi centrinį atriumą, kuris atskiria (arba sujungia) tris funkcines erdves. „Turime tapti kūrybiniu prekės ženklu“, – sako „Zaha Hadid“ architektų vadovas Patrik Schumacher. „Zaha Hadid Architects“ suprojektavo kultūros centrą tam, kad lankytojai galėtų tiesiogiai „įsitraukti į unikalią vietą ir aplinkinius vaizdus“.

Rinkos iššūkiai

„Zaha Hadid“ architektų studija buvo įkurta 1979 m. „Zaha Hadid“ yra tarptautinė architektūros ir dizaino studija, laimėjusi vėlyvąjį „Pritzker“ prizą. Jos pagrindinė buveinė nepasikeitė nuo pat įkūrimo –Londone. 2016 metais mirus Zaha Hadid, dabar studijai vadovauja Patrik Schumacher. Išskirtiniame interviu anksčiau, šiais metais, jis pasakojo apie jo padarytą įtaką studijai, augimą ir ateities planus. Kinijos miestai labai sparčiai auga ir vystosi. Tai viena iš daugiausiai lėšų architektūrai skiriančių šalių.

Šioje šalyje, iki 2019 metų pabaigos bus baigtas statyti milžiniškas raudonas kultūros centras „Snøhetta“, taip pat Šanchajaus Didžiojo operos teatras ir operos namas, padengtas išlenktomis aliuminio skardomis. Tiesa neapseita ir be skandalų.

Prieš mėnesį, Kinų dienoraščiui „Zhuhai Shengun Internet Technology“ buvo paskirta 200 000 juanių (30 000 JAV dolerių ir beveik tiek pat eurų) bauda už „Zaha Hadid“ architektų suprojektuoto verslo centro šmeižtą. Teisme dienraščio atstovai pripažino, kad jiems buvo sumokėta už kritikos apie „Zaha Hadid“ projektą. Esą šis turi blogą fengšui.

Fengšui, kuris tiesiogine prasme reiškia „vėjas ir vanduo“, yra svarbus aspektas Kinijos architektūroje. Pagal papročius „Fengšui“ pabrėžia palankų objektų išdėstymą. Tikima, kad galima iš anksto užkoduoti sėkmes arba nesėkmes per aplinkos, kurioje gyveni, dirba ar leidi didžiausią savo laiko dalį, kūrimą. Įrengiant prekybos centrus, biurų dangoraižius ir kazino visoje Azijoje naudojami tie patys principai, siekiant paskatinti gerovę ir pritraukti laimę.

Trečiadienį, Pekino teismas nusprendė, kad dienraštis privalo atsiprašyti „SOHO“ užsakovų ir „Zaha Hadid“, nes kenkėjiški komentarai spaudoje jau spėjo padaryti rimtų nuostolių įmonėms.Teismas taip pat pažymėjo, kad dienoraščio teiginiai galėjo suklaidinti skaitytojus ir pažeisti žmonių nuomonę apie pastatą.

 2014 m. „SOHO China“ buvo apdovanotas „Emporis“ dangoraižio apdovanojimu. Pasak „Zaha Hadid Architects“ interneto svetainės, trys dangoraižiai suprojektuoti taip, kad atrodytų kaip susipynę kalnai. Dangoraižiai turi lenktas ir kūgines formas. Aukščiausias ir ploniausias yra 200 metrų aukščio, o kiti du – šiek tiek platesni, 127 ir 118 metrų aukščio.

GSVisuals nuotr.

https://structum.lt/wp-content/uploads/2020/03/LV_structum_outdoor_340x430_0320.jpg

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Būk pirmas!