Žaliuojantys fasadai? Sprendimų yra


 Jie gyvena visur

Vis dažniau galima pastebėti paviršių, užterštų įvairios rūšies mikroorganizmais (pelėsiniu grybu, dumbliais ir pan.). Jie jau sugeba veistis ir ant plastiko, metalo, stiklo ar kitų, atrodytų, jų gyvavimui nepalankių medžiagų. Toks mikroorganizmų plitimas susijęs ir su bendra klimato kaita, ir su aplinkos sąlygomis konkrečiose jų atsiradimo vietose – ypač palankios sąlygos mikroorganizmams veistis, jei netoli yra vandens telkinių, miškų, aktyvios žemdirbystės laukų.

„Dar planuojant pastatų fasadų šiltinimo darbus būtina įvertinti juos supančios aplinkos sąlygas ir nepamiršti mikroorganizmams būdingo greito prisitaikymo prie jų kaitos, – teigia SAKRET vadybininkas Nerijus Tijūnaitis. – Kad naujas fasadas nebūtų užterštas mikroorganizmais, į šį reiškinį turėtų atkreipti dėmesį visos šiltinant pastatą dalyvaujančios šalys – šiltinimo sistemų gamintojai turi supažindinti su galima problema, projektuotojai pasiūlyti sprendimų, padedančių jos išvengti, darbų vykdytojai turi laikytis visų nurodymų ir kokybiškai atlikti darbus. Gali būti, kad, norint įgyvendinti šį tikslą, reikės pašalinti mikroorganizmams palankių sąlygų šaltinius (medžius, krūmus, fasado drėkimo priežastis ir pan.). Todėl šiltinimo sistemos turės būti rengiamos įvykdžius didelius paruošiamuosius darbus. Jei aplinkos sąlygų pakeisti neįmanoma, dar projektuojant reikia parinkti tokias fasado apdailos medžiagas, kurioms kyla mažiausia tikimybė būti užterštoms mikroorganizmais.“

Šiuo metu dauguma šiltinimo sistemų įrengimo darbų siejami su pastato konstrukcijų šiluminių charakteristikų gerinimu, tačiau būtina atminti, kad šie darbai turės įtakos tiek naujo, tiek seno pastato paviršiaus mikroklimatui. Dėl to taip pat gali susidaryti mikroorganizmams veistis palankios sąlygos. Ypač jei ant šiltinimo sistema dengiamo paviršiaus jau yra mikroorganizmų kolonijų. Todėl turi būti skiriama pakankamai laiko ir priemonių, siekiant įvertinti galimą mikroorganizmų plitimą ir jį pašalinti dar prieš pradedant tvirtinti šilumą izoliuojančias medžiagas.

Klaidos ir sprendimai

Pagal Europos techninių įvertinimų rengimo vadovą tinkamai suprojektuotos, sumontuotos ir eksploatuojamos šiltinimo sistemos gali būti naudojamos ne trumpiau nei 25 metus, todėl susidaro klaidinga nuomonė, kad renovavus ir apšiltinus išorines pastato atitvaras ant pastato fasado 25 metus neatsiras jokių mikroorganizmų. Taip pat neteisingai manoma, kad mikroorganizmų gali atsirasti tik ant „šlapio fasado“ ir tokių problemų nekyla apšiltinus išorines pastato atitvaras, naudojant ventiliuojamų fasadų sistemas. Deja, mikroorganizmai ir dumbliai prisitaiko gyventi visomis sąlygomis ir ant bet kokių paviršių.

Pasak didelę patirtį turinčių SAKRET specialistų, bėdų šiltinant pastatą pirmiausia kyla todėl, kad niekas ant esamų pastato atitvarų tiesiog nepastebi ten gyvenančių mikroorganizmų, nes jie yra prisitaikę prie esamos pastato spalvos (dažniausiai pilkos – cementinės). Projektuotojas, pradėdamas projektavimo darbus ir apžiūrėdamas objektą, nepastebėjęs mikroorganizmų, fasado plovimo darbų preparatais nuo grybelio ir dumblių (galima naudoti produktą SAKRET FR, skirtą apsaugai nuo grybelio ir dumblių) neįtraukia į numatomų darbų sąrašą. Taip mikroorganizmai, esantys ant išorinių atitvarų, jas apšiltinus „apgyvendinami šiltnamio sąlygomis“ ir toliau ten dauginasi. Šie mikroorganizmai laikui bėgant gali pasirodyti net pastato viduje. Ten jų išnaikinti beveik neįmanoma, nes jų plitimo židinys tiesiog nepasiekiamas. Norint sunaikinti tokius židinius, reikėtų pašalinti fasado šiltinimo medžiagas. Paprastai sakant, jūsų neseniai apšiltintą pastatą tektų šiltinti dar kartą. Kita problema dėl „nepastebėtų mikroorganizmų“ pasirodo ant jau apšiltintų pastato išorinių atitvarų. Projektuotojui laiku neįvertinus šios problemos ir parinkus netinkamas medžiagas, šią klaidą tenka taisyti vėliau. Jau renovuotus ir apšiltintus pastatų fasadus tenka papildomai apdoroti priemonėmis nuo grybelio ir dumblių (SAKRET FR) ir perdažyti tam tinkančiais dažais SAKRET SKF, SAKRET FM arba SAKRET KS (dažai parenkami pagal esamą šiltinimo medžiagą, nes skiriasi jų vandens garų laidumo ypatybės). Antra, jei projektuotojas ir įtraukė fasado plovimo darbus priemonėmis, skirtomis apsaugoti nuo grybelio ir dumblių, daugelis statybininkų į juos žiūri labai atsainiai ir jų tiesiog neatlieka. Tokiu atveju kyla visos jau aprašytos problemos.

Be to, būtina žinoti, kad mikroorganizmus naikinančių biocidinių medžiagų poveikis nėra amžinas, o ir patys mikroorganizmai nuolat keičiasi. Tinkuojamų pastatų termoizoliacinių sistemų baigiamųjų sluoksnių (dekoratyvinių tinkų SAKRET AP, SAKRET SIP, SAKRET SMS, dažų SAKRET SKF, SAKRET FM, SAKRET FC) sudėtyje yra mikrobiologinių apsaugos priemonių, padedančių spręsti problemą dėl fasadų užteršimo mikroorganizmais ir užtikrinančių laikiną apsaugą nuo jų.

SAKRET nenuvilia, ji padeda rasti tinkamiausią sprendimą, kad įgyvendinamų projektų rezultatas būtų užtikrintas.

SAKRET – TIKRAM DARBUI! ¡

 

FOTO:

1-      Atitvaros prieš šiltinimo darbus. Aiškiai matoma, kad fasadas užterštas mikroorganizmais. Nuotraukos darytos prieš pradedant šiltinti.

 

2-      Tas pats daugiabutis namas po renovacijos. Jokių mikroorganizmų židinių nepastebėta. Šiltinant panaudotos ETICS SAKRET EPS šiltinimo sistemos medžiagos. 

 


Dalintis:

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Fill out this field
Fill out this field
Įveskite tinkamą el. pašto adresą.

NAUJAUSIAS NUMERIS

SKAITOMIAUSIA

Savaitės Mėnesio Pusmečio Metų

Paskutinės naujienos

Fasadai, kuriems nėra blogo oro

Vėdinamieji ir jiems giminingi bioklimatiniai fasadai šiuo metu laikomi vienais iš geriausių sprendimų siekiant palaikyti optimalią vidaus temperatūrą ir garso…

Has photos

SKAITOMIAUSIA

Savaitės Mėnesio Pusmečio Metų