Zapyškyje atverta moderni lauko galerija su fotomenininko Antano Sutkaus darbais

2022 m. rugsėjo 19 d.

Structum.lt.

portalas@structum.lt

Zapyškyje, parke šalia seniūnijos, kur tyvuliuoja tvenkinukas, meniškai įsikomponavo fotomenininko Antano Sutkaus galerija, kurioje eksponuojami Nacionalinės kultūros ir meno premijos laureato darbai. Sekmadienį įvykęs iškilmingas galerijos atidarymas – ypatinga dovana ne tik Zapyškio bendruomenei, bet ir pačiam menininkui.

 

A. Sutkus fotografuoti pradėjo dar būdamas moksleiviu. Jis gimė, kai fotografijai suėjo 100 metų, o fotografavo 50. Dabar pagrindinį laiką skiria archyvui, albumų leidimui. Fotografas yra pasakęs: „viską, ką planuoji padaryti ateityje, turi padaryti šiandien, nes ateitis visada yra dabar“.

Lauko galerijos projektą parengė architektas Gintaras Prikockis kartu su komanda: Matu Vilkausku, Narimantu Girčiu ir Vilhelmina Žaltauskiene.

Galerijos atidaryme dalyvavęs fotomenininkas A. Sutkus pasakojo, kad fotografavimas nėra lengvas dalykas, bet ragino visus, kuriuos traukia fotomenas, fotografuoti, kiek tik gali. „Keičiasi laikai, todėl fotografija turės naują užduotį – mažinti susvetimėjimą tarp žmonių, nes mes pamirštame tiesiog bendrauti vieni su kitais“, – sakė A.Sutkus.

 

antano sutkaus galerija

antano sutkaus galerija

Nuotr.: Gintaras Česonis

 

Jis užsiminė, kad šiuo metu ruošia jau 6-ąjį savo fotografijų albumą, o mintyse jau dėliojamas ir 7-asis.

„Manęs dažnai klausė, kodėl neemigravau iš Lietuvos? Negaliu palikti Nemuno klonių, protėvių kapų. Dabar retai būnu šiuose kraštuose, bet jie yra mano širdyje“, – paatviravo menininkas, kurio nuomone ši galerija – tai nauja galerinio darbo forma, loftas lauke.

Lietuvos fotomenininkų sąjungos pirmininkas Gintaras Česonis, bendraudamas su A. Sutkumi, galerijai parinko 40 nuotraukų, kuriose atsispindi pasaulis, Lietuva ir Zapyškio/Ežerėlio kraštas. Šios nuotraukos įprasmina A. Sutkaus gyvenimo ir kūrybos keliones. Galerija primena peroną, nes architektas čia įprasmino siauruko bėgius, kuriais kursavo traukinys iš durpyno į Zapyškį.

„Šiandien ypatinga diena, atidaryta nauja parodų erdvė. A. Sutkus parodas yra surengęs 40-yje valstybių, bet šią jis brangina labiausiai. Tokį jį laimingą esu matęs dar vieną kartą, kai jis Kauno rajonui padovanojo 50 savo nuotraukų“, – pabrėžė G. Česonis.

 

antano sutkaus galerija

antano sutkaus galerija

Nuotr.: Gintaras Česonis

 

Anot G. Česonio, projektas buvo ambicingas, bet jau sulaukė komplimentų iš užsienio.

„Nuo šiol Zapyškis taps dar vienu tašku fotografijos meno žemėlapyje. Galbūt ateityje Zapyškio mokykloje vaikai mokysis fotografijos paslapčių, bus įkurta laboratorija ir čia ilgai klestės fotografijos kultūra“, – akcentavo pirmininkas.

Pasaulinį pripažinimą pelniusio fotografo nuotraukų yra įsigijęs Oscaro Niemeyerio muziejus Brazilijoje, Tarptautinis fotografijos centras Niujorke, Dresdeno galerija, Nacionalinė biblioteka Paryžiuje, atlikėjas Eltonas Johnas, kiti žinomi asmenys. Tai, kad fotomenininko darbai bus eksponuojami lauko galerijoje, Zapyškio seniūnijai – didžiulė garbė.

 

antano sutkaus galerija

antano sutkaus galerija

antano sutkaus galerija

antano sutkaus galerija

antano sutkaus galerija

antano sutkaus galerija

Nuotr.: Gintaras Česonis

https://structum.lt/wp-content/uploads/2022/09/STRUCTUM-soninis-baneris-1.jpg

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Būk pirmas!