Inovatyviausi pasaulyje…


Henry’is Davidas Thoreau kartą pasakė, kad šis pasaulis yra drobė mūsų vaizduotei. Ir jis neklydo. Iškylantys ištisi nauji miestai – tik įrodymas, kad vizijos gali virsti realybe. Visai neseniai apžvelgėme brangiausius pasaulio objektus… Žvelgėme į jų didingą grožį ir prabangą. Dabar laikas sukurti odę pastatams, žavintiems ne tik grožiu, bet ir išmanumu. Modernūs objektai – kokie jie? Ar jie mus užburia tik spindinčiais fasadais ir architektūros akibrokštais? O gal tai jų sumanumas, užkoduotas intelektualiose sistemose bei sumanymuose, taikant inovatyvius inžinerinius sprendimus, daro juos absoliučiai novatoriškus?


Market Hall“, Roterdamas, Olandija

Projektuotojai MVRDV studija, Winy Maasas, Jacobas van Rijsas ir Nathalie de Vries

Roterdame esantis centras meta iššūkį įprastai architektūrai. Tai – gyvenimo, apsipirkimo ir poilsio vietų derinys, sukuriantis absoliučią integravimosi į aplinką patirtį. Kainavęs daugiau nei 216 mln. eurų, centras turi 228 gyvenamuosius apartamentus, 100 naujos rinkos prekystalių, su maistu susijusių mažmeninių prekių, paruošimo ir aušinimo patalpų, prekybos centrų ir 1 200 automobilių stovėjimo vietų. Pasagos formos pastato fasadas iš abiejų pusių yra stiklinis ir naudojamas kaip interaktyvusis ekranas.

 

Bill & Melinda Gates Hall“, Niujorkas, JAV

Projektuotojas „Morphosis Architects“

Unikalus pastatas kurtas naudojant išplėstines skaitmenines modeliavimo priemones ir grindžiamas tvirtomis tvarumo ideologijomis. Objektas statytas ir eksploatuojamas atsižvelgiant į sveikos aplinkos kūrimą, efektyvų energijos vartojimą bei išteklių saugojimą. „Gates Hall“ pasiekia 30 % mažesnį energijos vartojimą nei tipiškas akademinis pastatas. O, siekiant sumažinti statybos poveikį aplinkai, visame pastate naudoti vietiniai / regioniniai, perdirbti ir atnaujinami statybiniai gaminiai.

Projekto tikslas – sukurti kitokią akademinę erdvę, kurioje pirminė cirkuliacija yra organizuota aplink stiklintą atriumą, esantį vakarinėje pastato pusėje, kur viso aukščio stiklo fasadas, stoglangiai ir stiklo vidinis apvalkalas atskleidžia veiklos ryšį visuose aukštuose.

 

Capital Tower“, Singapūras

Projektuotojai „RSP Architects Planners & Engineers“

Capital Tower“, pastatytas pačioje XXI a. pradžioje, ko gero, seniausias išmaniausias pastatas pasaulyje. Nepaisant to, kad objektas statytas 2000 m., jis itin gerai apsiginklavęs naujausiomis technologijomis.

Šis protingas pastatas remiasi tvarumo koncepcija, turi integruotą IBMS sistemą, bokšte taip pat yra pažangi automobilių stovėjimo aikštelių valdymo sistema, rodanti realiojo laiko būseną, o keltuvuose įrengtos dvigubos LCE plokštės.

 

The New York Times“, Niujorkas, JAV

Projektuotojas Renzo Piano

Tai pastatas, novatoriškas tvariu požiūriu, todėl neretai pristatomas kaip „žaliosios struktūros“ objektas. Pastate yra daug aplinkosaugos požiūriu tvarių funkcijų, kurios padidina energijos vartojimo efektyvumą. Tai pirmasis protingas pastatas, kuriame vaizduojama milžiniška užuolaidinė siena su keraminėmis apsaugos nuo saulės priemonėmis. Ji buvo pastatyta 2007 metais. Šioje apsaugos nuo saulės užuolaidoje yra keletas nedidelių geležies stiklo keraminių vamzdelių, kurie gamina šviesos atspindžius ir keičia spalvą. Tai padeda sutaupyti energijos per visą dieną. Pastate taip pat naudojama grindų ir oro paskirstymo sistema, garantuojanti geresnę patalpų oro kokybę, šilumos komfortą ir energijos taupymą.

The New York Times“ bokštas yra dešimtasis aukščiausias pastatas JAV, jo statybai panaudota daugiau nei 95 % perdirbto struktūrinio plieno.

 

Steve’o Jobso teatras, Kupertinas, Kalifornija

Projektuotojas Normanas Fosteris

Futuristinis Steve’o Jobso teatras (angl. Steve Jobs Theatre) yra geriausias pavyzdys, parodantis, kaip vienu metu būti dvejose vietose – ir viduje, ir lauke. Ypatingas objekto elementas – vadinamasis „dangtis“, sukuriantis nežemišką atmosferą, pagamintas iš stiklo ir metalinio anglies pluošto. Pastato statyboms pasirinktos tik pačios inovatyviausios technologijos, bylojančios, kad S. Jobsas ir „Apple“ „siekia žvaigždžių“ novatoriškumo srityje.

Kitas stulbinantis „Steve Jobs Theatre“ aspektas – didelis, visiškai atviras viršutinis aukštas. Nėra jokių matomų rėmų, vamzdžių, laidų ar garsiakalbių – jie paslėpti 20-yje plonų sandūrų, atskiriančių kiekvieną stiklo plokštę. Šis objektas – odė paprastumui, kuriame slypi tikrasis grožis.

 

Pekino oro uostas, trečiasis terminalas, Pekinas, Kinija

Projektuotojas „Foster + Partners“

Pekino oro uostas tapo didžiausiu pagal keleivių ir krovinių priėmimą visoje Azijoje. Siekiant aptarnauti išaugusį skaičių keleivių, oro uoste 2008 m. buvo įrengtas naujas trečiasis terminalas. Jis tapo antruoju terminalu pagal dydį ir šeštuoju pastatu pagal grindų plotą (986 tūkst. m2) pasaulyje.

Nors pastatytas precedento neturintis pastatas, jo projektas siekia išspręsti šiuolaikinio susisiekimo oru sudėtingumą, derinant erdvinį aiškumą ir aukštus paslaugų standartus. Pekino tarptautinis oro uostas – vienas moderniausių pastatų pasaulyje. Oro uosto trečiasis terminalas turi 10 darbo vietų ir 25 tūkst. monitorių, skirtų aukščiausios klasės saugumui ir ekologiškam išteklių naudojimui užtikrinti. Visos 10 terminalo darbo vietų kontroliuoja šildymo ir oro srauto sistemą.

Pavyzdžiui, terminalo pastatas yra vienas iš tvariausių pasaulyje, apimantis daugybę pasyvių aplinkos dizaino koncepcijų, tokių kaip į pietryčius orientuoti stoglangiai, maksimaliai padidinantys ryto saulės šilumos naudojimą.

 

The Edge“, Amsterdamas, Olandija

Projektuotojai „PLP Architecture“

Įsikūręs Amsterdamo Zuido verslo rajone, „The Edge“ veikia kaip langas tarp verslo, išorinio pasaulio ir gamtos. Įkvepiančią darbo aplinka išsiskiriantis ambicingas objektas laikomas vienu žaliausių pastatų pasaulyje – nuo taikomų tvarumo sampratų darbo aplinkai, technologijoms, dizainui iki konstrukcinės ir fasadų inžinerijos.

Biure „The Edge“ PLP architektai sukūrė erdves, formuojančias daugybę skirtingų nuotaikų ir atmosferų darbo vietoje, taikydami įvairias technologijas ir intensyvindami socialinę sąveiką, naudodami erdviniu požiūriu specifines projektavimo strategijas. Spalvinga, ekspansyvi erdvė formuoja architektūrinį atsaką į labai specifinius darbuotojų poreikius pastate.

The Edge“ rodo, kad dinamiška darbinė aplinka gali būti sėkmingai pasiekiama užtikrinant ir aukščiausią tvarumo lygį. Šiam objektui suteiktas didžiausias „Building Research Establishment“ (BRE) įvertinimas. Projektas pasiekė „Building Research Establishment Environmental Assessment Methodology“ (BREEAM) sertifikavimą naujai „Outstanding“ statybai ir 98,36 % balų skaičiui, taikant tiek novatoriškas pažangias technologijas, tiek holistinį požiūrį į tvarumą.


Dalintis:

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Fill out this field
Fill out this field
Įveskite tinkamą el. pašto adresą.

NAUJAUSIAS NUMERIS

SKAITOMIAUSIA

Savaitės Mėnesio Pusmečio Metų

Paskutinės naujienos

SKAITOMIAUSIA

Savaitės Mėnesio Pusmečio Metų