Investicija į tinkamą sandėliavimą didina pelną


 

Sandėliavimo pastatų

A klasę pasiekti lengviau

Energinio efektyvumo A klasės sandėliavimo pastatams reikalingas keliskart storesnis šiltinimo sluoksnis, dukart didesnė sienų šiluminė varža – dėl to šildymo išlaidos gali skirtis bene tris kartus. Tai reiškia, kad vienas pagrindinių dalykų, lemiančių, ar sandėliavimo pastatas atitiks energinio efektyvumo A klasei keliamus reikalavimus, yra tinkamas jo šiltinimas.

Jei pastate įrengtas rekuperatorius, jo naudingumo koeficientas turi būti ne mažesnis nei 0,65, o sunaudojamos elektros energijos kiekis – ne didesnis kaip 0,75 Wh/m³.

Nustatant sandėliavimo pastato energinio naudingumo klasę skaičiuojamos energijos sąnaudos objektui šildyti, taip pat reikia suskaičiuoti ilginių šilumos tiltelių šilumos perdavimo koeficientus.

Dar vienas A klasės kriterijus – energijos naudojimo efektyvumo rodikliai (C1 < 0,5 ir C2 ≤ 0,85). C1 – teisės aktais nustatytas energijos naudojimo efektyvumo rodiklis šildymui, vėsinimui, apšvietimui. Na, o karšto vandens ruošimo sistemai skirtas rodiklis C2 sandėliams nėra privalomas ir griežtas, nes ne visuomet yra būtinybė ar techninių galimybių įrengti labai efektyvias karšto vandens ruošimo sistemas, ypač pramonės ir prekybos paskirties statiniuose.

Skirtingos paskirties energinio efektyvumo A klasės pastatuose gali skirtis tik kai kurių rodiklių vertės. Specialistai pabrėžia, kad sandėliavimo ir pramoninės paskirties pastatuose energinio efektyvumo A klasę pasiekti lengviau, mat nekeliami reikalavimai jų sandarumui – tą lemia faktas, kad juose įrengiama daug vartų, kurių atitinkamą sandarumą užtikrinti yra ypač sudėtinga.

Dar vienas palengvinimas tokios paskirties pastatuose siekiant A klasės – juose nebūtina palaikyti 18–20 °C temperatūros. Atskirais atvejais sandėliavimo patalpoms užtenka ne didesnės kaip 10 °C temperatūros.

Lengvinanti aplinkybė ir ta, kad sandėliavimo patalpų ekonominio gyvavimo ciklas yra trumpesnis.

Dėmesys nuo pirmų projektavimo štrichų

Suprojektuoti energinio efektyvumo A klasės sandėliavimo pastatą nėra lengva, turint galvoje autonominį dujinį šildymą ir vėdinimą, dūmų šalinimo sistemą, būtinybę kiekvienai patalpai suprojektuoti autonominę komunalinių paslaugų apskaitą.

Vien apšiltintos sienos ir stogas su storu termoizoliaciniu sluoksniu neužtikrina mažų A energinio efektyvumo klasę atitinkančių išlaidų šilumai. Projektuojant tokius pastatus tenka skaičiuoti sumines energijos sąnaudas, reikalingas pastatui šildyti, vėdinti, vėsinti, apšviesti, karštam buitiniam vandeniui ruošti. Taip pat reikia vertinti ir energijos iš atsinaujinančių šaltinių dalį. Projektų kokybė labai priklauso ir nuo atskirų konstrukcinių mazgų išbaigtumo – jie ypač svarbūs energinio efektyvumo A klasės pastatuose, nes visi statybiniai mazgai ir šiltinimo medžiagų sujungimai turi būti maksimaliai sandarūs, neišleidžiantys šilumos į išorę.

A klasės sandėliai geriausi

lepiems produktams laikyti

Tinkamai įrengti energinio efektyvumo A klasės sandėliai leidžia sandėliuoti gaminius įvairiomis sąlygomis ir yra labai tinkami, pavyzdžiui, maisto produktams laikyti. Antai įmonėms, kurių specializacija – šviežių produktų (pieno, vaisių, mėsos gaminių, salotų, žuvies ir pan.) tiekimas, sandėliuojant neišvengiamai būtina reguliuojama / kontroliuojama temperatūra. Tokie skirstymo centrai privalo turėti Maisto saugumo valdymo sistemos sertifikatą, atitinkantį ISO 22000 sertifikatą, taip pat atitikti ISO 9001, ISO 14001 ir OHSAS standartus.

Energinio efektyvumo A klasės plataus vartojimo sandėliai su technologinėmis, pagalbinėmis, buitinėmis, administracinėmis patalpomis ir naujausia įranga, sudarančia šiuolaikinį krovinių terminalo kompleksą, itin pravartūs logistikos centrams. Itin ekonomiškame, dujomis šildomame logistikos centre gali būti suprojektuotos specialios rampos su apšiltintais automatiniais vartais, kintamo aukščio pakrovimo tilteliais ir sandariomis „rankovėmis“.

Beje, prievolė pasiekti energinio efektyvumo A klasę naujai statomuose pastatuose nukelta iki 2016 m. lapkričio
1 d., nors turėjo įsigalioti dar nuo 2016 m. pradžios. Dabar, pakeitus statybos techninius reglamentus, numatyta, kad A klasės energinio naudingumo reikalavimas taikomas naujai statomiems pastatams, kuriems prašymas išduoti leidimą statyti naują statinį bus pateiktas po 2016 m. lapkričio 1 dienos.

Vis auga sandėlių nuomos paklausa

Sandėlių nuomos rinkoje ypač paklausūs apšiltinti, lygiomis grindimis, naujos statybos energinio efektyvumo A klasei priskiriami sandėliai. Ypač patrauklūs nuomotojams esantys patogioje vietoje, su modernia inžinerine įranga, tačiau jie gali būti nebūtinai naujos statybos. Vartotojams aktualus ir sandėliuoti skirtų statinių profesionalus valdymas bei priežiūra – tai neabejotinai didina objektų vertę. Pasak „Ober-Haus“ vertinimo ir rinkos tyrimų departamento vadovo Sauliaus Vagonio, sandėliavimo pastatų statytojams ir valdytojams šiandien ypač aktualu lanksčiai reaguoti į rinkos pokyčius bei vis labiau augančius kliento poreikius, svarbu ir tai, kokiomis priemonėmis užtikrinama pastato energinio efektyvumo A klasė ir jo eksploatavimo ekonomija. Pavyzdžiui, atitinkamų sandėliavimo sąlygų reikia didžiuliams prekybos tinklų asortimentams.

Angarų statybai reikalavimai kiti

Energinio naudingumo reikalavimai nenustatomi nedaug energijos sunaudojantiems gamybos ir pramonės, sandėliavimo paskirties bei žemės ūkiui tvarkyti skirtiems negyvenamiesiems pastatams, atskirai stovintiems pastatams, kurių bendras naudingasis vidaus patalpų plotas ne didesnis kaip 50 m2, bei nešildomiems pastatams. Šiai grupei priklausančių nesudėtingos konstrukcijos statinių – angarų – pritaikymo spektras išskirtinai didelis. Tinkamai suprojektuoti jie leidžia praktiškai ir funkcionaliai išnaudoti pasirinktą žemės plotą. Kartais numatytoje statybų vietoje angarų konstrukcijos ne tik surenkamos, bet ir gaminamos. Tai leidžia maksimaliai sumažinti statybų išlaidas (išvengiama papildomo transportavimo mokesčių) ir dirbti labai operatyviai, o naudojama pažangi įranga bei kokybiškos medžiagas suteikia galimybę padidinti darbo efektyvumą. Atsižvelgiant į kliento poreikius, galima taikyti skirtingas statybų technikas. Angarai gali būti labai įvairūs tiek suplanavimo, tiek komplektavimo prasme.

Įprastų angarų statyba pradedama nuo pamatų įrengimo, karkaso montavimo ir prie jo tvirtinamų dažniausiai metalinių atitvarų. Pats jų tvirtinimo procesas yra gana sudėtingas, jam reikia daugiau laiko bei sąnaudų. Deja, ne visada atitvarų konstrukcija gali užtikrinti efektyvią pastato apsaugą nuo išorinės drėgmės, kas labai svarbu sandėliuojant įvairios paskirties techniką.

Modernumas ima viršų, didina galimybes

Šiuo metu didžiausio dėmesio sulaukia modernių arkos formos skerspjūvio angarų statyba. Tokių statinių paviršius nuožulnus, todėl žiemą jiems nereikia ypatingos priežiūros. Jie gali būti statomi be papildomų karkasinių konstrukcijų – tai leidžia maksimaliai išnaudoti vidinį statinio plotą. Kitas arkinių angarų pranašumas – statinį galima nesunkiai pratęsti prijungiant pageidaujamą skaičių papildomų konstrukcijų. Sandėliams galima pritaikyti ne tik arkinės formos, bet ir stačiasienius angarus, kurie gali būti net kelių aukštų.

Dar kitokių – surenkamųjų angarų – eksploatacijos sąnaudos yra itin mažos. Jų statybai pasirinkus naujausias technologijas atsiranda galimybė vėliau tokį angarą padidinti. Surenkamųjų angarų paskirtis gali būti daugiafunkcė: jie tinkami ir sandėliams, ir tam tikrų kompleksų deriniui, t. y. galima iš kelių skirtingos paskirties angarų sudaryti sujungtą perėjimais sandėlių ar net biurų kompleksą ir pan. O štai neseniai Kauno S. Dariaus ir S. Girėno aerodrome moderniame angare buvo įrengtas Lietuvos karinių oro pajėgų paieškos ir gelbėjimo postas. Unikalios išvaizdos statinys kainavo beveik 4 mln. eurų. Anot Kauno mero Visvaldo Matijošaičio, šis angaras esą gražesnis net už savivaldybės administracijos pastatą. Ši sraigtasparnių bazė yra viena moderniausių ne tik Lietuvoje. Architektas, paieškos ir gelbėjimo posto projekto dalies vadovas Rimvydas Palys, sako, kad istoriniame aerodrome siekęs sukurti unikalaus dizaino aviacinės estetikos angarą, kuriame ir interjeras, ir eksterjeras sukuria savitą objekto charakteristiką. Naujajame Aleksoto kariniame angare nuolat budi sraigtasparnis, atsakingas postas už transplantacinių organų gabenimą, pagalbą policijai ir pasienio kontrolei.



Dalintis:

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Fill out this field
Fill out this field
Įveskite tinkamą el. pašto adresą.

NAUJAUSIAS NUMERIS

SKAITOMIAUSIA

Savaitės Mėnesio Pusmečio Metų

Paskutinės naujienos

Fasadai, kuriems nėra blogo oro

Vėdinamieji ir jiems giminingi bioklimatiniai fasadai šiuo metu laikomi vienais iš geriausių sprendimų siekiant palaikyti optimalią vidaus temperatūrą ir garso…

Has photos

SKAITOMIAUSIA

Savaitės Mėnesio Pusmečio Metų