„Pastatai kalba“ atvyksta į Šiaulius: ką verta pamatyti atviros architektūros savaitgalio metu?


Ne paslaptis, kad 2022-aisiais Šiaulių gatves sudrebins kultūros fiesta – atviros architektūros savaitgalis „Pastatai kalba. Šiauliai“. Jo metu miesto gyventojai ir svečiai bus kviečiami užsukti tiek į gerai žinomas, tiek į dar neatrastas miesto erdves.

 

Nemokamų ekskursijų metu lankytojai bus kviečiami susipažinti net su 15 pastatų, viešomis ir dar negirdėtomis jų istorijomis, architektūrine svarba ir kitomis jų slepiamomis įdomybėmis. Sunku išsirinkti, ką pamatyti pirmiausiai? Žemiau rasite keletą užuominų, padėsiančių apsispręsti.

 

Šiaulių medžiotojų ir žvejų draugijos namai

„Šiaulių medžiotojų ir žvejų draugijos namai“

Geltonų plytų mūro dviaukštis pastatas su unikaliais raštais sudėliotomis medžio dailylentėmis šiauliečiams gerai žinomas. „vilos” tipo namas nuo pat pradžių buvo skirtas Šiaulių medžiotojų ir žvejų draugijos reikmėms ir susibūrimams.

Jis iš toli patraukia praeivio žvilgsnį išskirtiniu rombo formos įstiklinimu, suteikiančio pastatui ypatingą ir savitą charakterį, kuriame persipina architekto kūrybinis braižas, vėlyvojo modernizmo bei regionalizmo tendencijų bruožai. Jei niekada šiame pastate nesilankėte, nepraleiskite progos užsukti ir susipažinti su meniška jo interjerą puošiančia grindų mozaika ir kvapą gniaužiančia susibūrimo erdve.

 

Mokslinių tyrimų laboratorija

Mokslinių tyrimų laboratorija

Tai – unikalus šiuolaikinės architektūros pavyzdys, atspindintis naują Šiaulių miesto veidą. Laboratorija unikali ne tik savo funkcine paskirtimi: eksterjero individualumą formuoja stiklinis Ragainės gatvės fasadas, Martyno Gaubo sukurta skulptūra iš metalo, o interjerą puošia ne vienas meno kūrinys.

Vienas iš jų – įspūdingas vitražas esantis jaukioje, medžiu apdailintoje amfiteatrinėje auditorijoje. Be puikaus interjero pastato inžineriniai sprendimai inovatyvumu lenkia laiką, o sumontuota įranga – pažangumu konkurencinga Skandinavijos šalims.

 

Krepšinio akademija „Saulė“ ir buvusi Šiaulių televizorių gamykla

Krepšinio akademija „Saulė“ (buv. Šiaulių televizorių gamykla „Tauras“)

Lažinamės, kad ištarus žodį „architektūra” tikrai nepagalvojate apie televizorių gamyklas. Nepaisant to, buvusi Šiaulių televizorių gamykla „Tauras“ staigmenas slepia už kiekvieno kampo. Kadaise čia gimė Lietuvoje populiariausi ,,Taurai” ir ,,Šileliai”, o pastatas suprojektuotas pagal jau seniai užmirštą pramoninių pastatų humanizavimo teoriją.

Užsukę galėsite grožėtis stikliniu fasadu papuošta valgykla, sporto sale su trikampiais mediniais stoglangiais, didžiule ,,antikine“ dalininko Vytauto Tribandžio freska,  o didžiausia jūsų vizito intriga taps kelionė ant pastato lubų. Pirma ir, greičiausiai, vienintelė proga patekti į išskirtinius tiek architektūrine, tiek funkcine prasme televizorių gamyklos pastatus – tik „Pastatai kalba. Šiauliai“ metu.

 

šiaulių arena

Šiaulių arena

Ar žinojote, kad Šiaulių arena ne tik iš naujo atsiskleidžia su kiekvienu nauju saulės spinduliu, bet ir turi slaptą, atsarginį kalėjimą? Šis lakoniškos architektūros, cilindro formos pastatas praturtina kultūrinį miesto gyvenimą bei atveria duris įvairių sporto šakų renginiams. Kupina retai pastebimų, išskirtinių architektūrinių sprendimų, Šiaulių arena buvo pirmoji amerikietiško modelio Lietuvoje pastatyta daugiafunkcinė arena.

Holografinio stiklo fasadas palieka neišdildomą įspūdį suteikdamas pastatui nuolat besikeičiantį spalvinį vaizdą. Tokiems estetiniams sprendiniams apibūdinti taikliai tinka architekto Eugenijaus Miliūno įžvalga, kad „Šiaulių arena, kaip moteris be makiažo, natūrali“.

 

Šiaulių baldų parduotuvė

„Šiaulių baldų“ parduotuvė

Kas galėjo pagalvoti, kad mafijos paslaptys slypi ne tik tolimojoje Italijoje, bet gali būti randamos ir gerokai arčiau namų, o konkrečiau – „Šiaulių baldų“ parduotuvėje? Miesto pietinių miegamųjų rajonų viduryje įsikūrusi parduotuvė savo išvaizda kasdieniam praeiviui į akį krenta ne iš karto. Tenka pažvelgti įdėmiau – originalia estetika išsiskiria trikampio formos atrama eksterjere, o viduje esančios ekspresyvios, erdvinės metalo konstrukcijos atitraukia žvilgsnį nuo baldų ekspozicijos.

Per 40 gyvavimo metų ši vieta išsaugojo ne tik unikalius meninius bei konstrukcinius sprendimus ar senuosius Lietuvos baldų įmonių logotipus, vis dar kabančius ant sienų, bet ir pastato funkcinę paskirtį. Autentiškos ir pikantiškos nuo pat įsikūrimo ten dirbančių darbuotojų istorijos prikels baldų parduotuvės erdves ir suteiks jos fragmentams ypatingos gyvybės.

 

Norintiems ne tik sudalyvauti ekskursijose kviečiame rugsėjo 23 dieną 17:30 val. į Šiaulių dailės galeriją paklausyti architekto dr. Martyno Mankaus paskaitos „Kontekstas ir tęstinumas. Postmodernizmo idėjų raiška Šiaulių architektūroje“.

Net keturiuose pastatuose savaitgalio metu ekskursijos vyks ne tik lietuvių, bet ir ukrainiečių bei gestų kalbomis. Ukrainiečių kalba: Chaimo Frenkelio viloje ir buvusioje odų fabriko teritorijoje šeštadienį 11 val. ir 17 val., sekmadienį 11 val. Šiaulių vandentiekio bokšte šeštadienį  13 val., o sekmadienį 13 val. ir 17 val. Šiaulių arenoje šeštadienį 19 val.  ir sekmadienį 15 val. Gestų kalba: Vilniaus universiteto Šiaulių akademijoje šeštadienį ir sekmadienį 14 val.

Atviros architektūros savaitgalis „Pastatai kalba. Šiauliai“ vyks rugsėjo 24 25 dienomis.

 

Vilniaus universiteto Šiaulių akademija

Vilniaus universiteto Šiaulių akademija

 

Šiaulių vandentiekio bokštas

Šiaulių vandentiekio bokštas

 

Chaimo Frenkelio vila ir buvusio odų fabriko teritorija

Chaimo Frenkelio vila ir buvusio odų fabriko teritorija

 

Nuotraukos: Norbert Tukaj


Dalintis:

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Fill out this field
Fill out this field
Įveskite tinkamą el. pašto adresą.

NAUJAUSIAS NUMERIS

SKAITOMIAUSIA

Savaitės Mėnesio Pusmečio Metų

Paskutinės naujienos

Fasadai, kuriems nėra blogo oro

Vėdinamieji ir jiems giminingi bioklimatiniai fasadai šiuo metu laikomi vienais iš geriausių sprendimų siekiant palaikyti optimalią vidaus temperatūrą ir garso…

Has photos

SKAITOMIAUSIA

Savaitės Mėnesio Pusmečio Metų